Nové možnosti vývoja predvolebného zápasu v USA v prípade odstúpenia Clintonovej

Washington 14. septembra 2016 (HSP/Foto:TASR/AP)

 

Zlý zdravotný stav Hillary Clintonovej môže výrazne oslabiť šance Demokratov dostať sa do Bieleho domu, píše v článku Gevorg Mirzajan, vysokoškolský pedagóg a ekonomický odborník, ktorý pôsobí aj ako poradca viacerých členov vlády RF

Už v nedeľu začali odborníci uvažovať, kto by mohol v predvolebnom zápase prípadne Hillary Clintonovú nahradiť, ak by musela americká kandidátka na prezidentský úrad zo zdravotných dôvodov z predvolebného prezidentského zápasu odstúpiť.

Na snímke americká demokratická prezidentská kandidátka Hillary Clintonová
Na snímke americká demokratická prezidentská kandidátka Hillary Clintonová Foto: Julio Cortez

Takmer okamžite sa v tlači ako vhodní kandidáti objavili Bernie Sanders a Joe Biden, zoznam kandidátov sa však postupne dopĺňa a na povrch vychádzajú nové zaujímavé informácie.

Informácie o Clintonovej zlom zdravotnom stave začali výrazne voličov USA zaujímať po zverejnení videa, na ktorom kandidátka na post prezidenta takmer odpadla pri ceremoniáli na počesť útokov z 11. septembra 2011 v New Yorku.

Hillary Clintonová síce všade rozpráva o svojom dobrom zdravotnom stave a svoje zdravotné problémy nepovažuje za dramatické a bagatelizuje ich, pričom sa snaží svojich prívržencom presvedčiť, že si potrebuje len trochu oddýchnuť a s novým elánom sa čoskoro znova pustí do predvolebného zápasu.

Čoraz viac odborníkov z radov politológov a sociológov však nezdieľa Clintonovej optimizmus a čoraz viac sa zaoberajú možnosťou, že zdravotný stav 68 ročnej Clintonovej nie je dobrý. Hlasy, ktoré tvrdia, že Hillary Clintonová má vážne zdravotné problémy, pritom reč nie je o obyčajnej pneumónii, ale o dosiaľ presne nedefinovanej vážnej chorobe, ktorá znemožní Clintonovej zastávať funkciu prezidentky USA.

Rozpaky vyvolal aj pokus o odôvodnenie Clintonovej zdravotných problémov, kedy členovia jej štábu pripísali kolaps Clintonovej vysokej teplote okolia. V čase, kedy Clintonová takmer odpadla a na nohách ju udržali len členovia jej štábu a ochranky, teplota v New Yorku dosahovala len 23 stupňov Celzia – takáto teplota by nemala byť dôvodom na kolaps Clintonovej organizmu.

A ak teplota 23 stupňov Celzia naozaj dokázala zamávať Clintonovej zdravotnej stavom, otázka znie – ako by dokázala Hillary Clintonová rokovať v mnohohodinových náročných rokovaniach a stretnutiach na najvyššej úrovni s prezidentom RF Vladimírom Putinom, alebo s čínskym prezidentom Si Ťin Pchingom, skúsenými politikmi s vynikajúcim zdravotným stavom?

Na snímke zľava ruský prezident Vladimir Putin a čínsky prezident Si Ťin-pching
Na snímke zľava ruský prezident Vladimir Putin a čínsky prezident Si Ťin-pching

Podľa Gevorga Mirzajana ďalší osud Demokratickej strany bude závisieť od dvoch faktorov.

Prvým faktorom je rýchlosť, s akou dokáže Hillary Clintonová vyvrátiť argumenty svojích oponentov v čele s Donaldom Trumpom, ktorí už dávnejšie tvrdili, že trpí vážnou chorobou.

Druhým faktorom je skutočnosť, ako šikovne dokážu prívrženci Donalda Trumpa využiť zdravotné problémy Hillary Clintonovej na oslabenie jej politických ambícii a pozícii. Donald Trump už nahlas požiadal členov svojho štábu, aby neútočili voči Hillary Clintonovej z dôvodov jej zdravotného stavu a dopriali jej čas na odpočinok. Trump však neváhal pripomenúť, že v najbližšej dobe on sám sprístupní informácie o svojom zdravotnom stave.

Týmito vyhláseniami sledoval samozrejme Donald Trump zvýšenie svojej popularity – bežný americký volič hodnotí tento Trumpov počin ako prejav zmyslu pre fair play zo strany svojho prezidentského kandidáta a bežný americký volič miluje zmysel pre fair play.

Takisto Donald Trump nastavil Clintonovej pascu – ak by Clintonová zamlčala informácie o svojom skutočnom zdravotnom stave a Trumpov štáb by to odhalil, znamenalo by to koniec Clintonovej nádeje, získať prezidentské kreslo v USA.

Na snímke Donald Trump foto: Evan Vucci
Na snímke Donald Trump foto: Evan Vucci

Netreba však byť prorokom, na to, aby si každý uvedomil, že členovia Trumpovho štábu napriek vyhláseniu svojho kandidáta pôjdu tvrdo a aktívne po Clintonovej, s cieľom dostať ju pod čoraz silnejší politický a masmediálny tlak. Prezidentská kandidátka so zlým zdravotným stavom, ktorú sprevádza množstvo škandálov a problémov z minulosti, predstavuje vhodný cieľ na politickú elimináciu a šanca, ktorú sa Trumpovmu štábu naskytla sa nemôže len tak jednoducho pustiť z rúk. Veď ide o veľa – o kreslo prezidenta USA.

Ak sa Hillary Clintonovej nepodarí týmto dvom spomenutým faktorom (1. rýchle dokázanie svojho dobrého zdravotného stavu a 2. bravúrne odrazenie najbližších útokov Trumpovho štábu) odolať, jej šance v prezidentskom zápase sa výrazne zmenšia. Ako pribudnú v zápase o prezidentské kreslo ďalšie údery (a údery budú pribúdať, tak ako bude kulminovať zápas o prezidentské kreslo) a ukáže sa, že jej zdravotný stav je naozaj zlý, je viac ako reálne, že aj jej rating začne rýchlo pikovať smerom dole. Čo nastane potom, je viac ako zrejmé, Donald Trump sa stane prezidentom USA a Demokratickej strane ostanú oči pre plač, čo samozrejme lídri Demokratickej strany nechcú.

Kvôli tomu sa v radoch politického zoskupenia, ktoré protežovalo Hillary Clintonovú za prezidentského kandidáta, čoraz jasnejšie ozývajú hlasy, žiadajúce čo najskôr nahradiť Hillary Clintonovú kandidátom, ktorý bude mať šancu na úspech v zápase o prezidentské kreslo. Veľmi reálne totiž hrozí, že ak by Hillary Clintonová vypadla z predvolebného zápasu o prezidentské kreslo len niekoľko dní pred voľbami, víťazstvo Trumpa by nedokázalo už nič zastaviť.

Už teraz je situácia značne napätá a čas vybrať nového kandidáta Demokratov, ktorý by mal šancu na úspech v zápase o prezidentské kreslo s Donaldom Trumpom sa rýchlo kráti. Po Washingtone sa šepká, že Demokrati sa chystajú k zasadnutiu, na ktorom by riešili problémy s Clintonovou, pritom je zrejmé, že aj v prípade naozaj rýchleho rozhodovania stratia lídri, ktorí v minulosti protežovali Hillary Clintonovú ešte minimálne dva – tri týždne (koniec septembra) a to už by mohlo byť naozaj neskoro.

Aj v prípade, že všetko pôjde bez problémov, existuje trojica kandidátov, ktorí by mohli nahradiť Hillary Clintonovú v zápase o prezidentské kreslo. Prvým je blízky spolupracovník Hillary Clintonovej, senátor štátu Virginia Timothy Michael Kaine, druhým je momentálny americký viceprezident Joe Biden a tretím je senátor štátu Vermont, Bernie Sanders ktorý bol hlavným súperom Hillary Clintonovej v demokratických primárkach.

Gevorg Mirzajan vo svojom článku načrtol aj možnosti všetkých troch kandidátov v zápase o prezidentské kreslo – samozrejme v prípade, že prijde k odstúpeniu Hillary Clintonovej zo zdravotných dôvodov. Gevorg Mirzajan je presvedčený, že najlepšie šance z uvedenej trojice má Bernie Sanders.

Na snímke Bernie Sanders Foto: Blaine McCartney
Na snímke Bernie Sanders Foto: Blaine McCartney

Ďalší ruský odborník Sergej Kosťajev, známy ruský amerikanista, ktorý takisto pôsobí ako poradca pre členov vlády RF, však poukazuje na skutočnosť, že ani Joe Biden a ani Timothy Michael Kaine sa nezúčastnili demokratických primárok, čo však neznamená, že ich to v porovnaní s Bernie Sandersom znevýhodňuje. “Doby, kedy bol zápas o post prezidenta v USA jasný a a určovala ho stranícka elita, ktorá vyberala transpartentne kandidátov sa už dávno skončila” tvrdí Sergej Kosťajev.

Podľa Sergeja Kosťajeva, existujú podozrenia, že v Demokratickej strane nebol zápas medzi Clintonovou a Sandersom úplne korektný a víťazstvo Clintonovej nad Sandersom bolo dosiahnuté administratívnou manipuláciou. Bernie Sanders má podľa Sergeja Kosťajeva určitú výhodu, jeho antirating u americkej populácie je nízky, oveľa nižší ako u Joe Bidena a Timothyho Michaela Kaineho. To by mu v zápase s Donaldom Trumpom mohlo pomôcť, Biden a Kaine majú v zápase o prezidentské kreslo s Donaldom Trumpom podstatne menšie šance u amerických voličov.

Problém Bernieho Sandersa však tkvie v tom, že je veľmi neobľúbený v americkom establishmente a väčšina amerických kongresmanov ho neznáša. Dôvodom je skutočnosť, že Bernie Sanders má výrazne ľavicové cítenie a sám seba označuje za socialistu. Byť socialistom v Amerike je takmer to isté, ako byť zločincom. A navyše – ak už Obama bol pre amerických republikánov “socialistom”, takže mu republikáni robili neustále problémy – ako asi republikáni osladia život Bernie Sandersovi, v prípade ak sa stane americkým prezidentom? Navyše keď Bernie Sanders vystúpi so svojími predstavami o potrebách prispôsobiť vzdelanie a zdravotnícku starostlivosť v USA európskym štandardom?

Práve kvôli faktu, že Sandersa by vpozícii amerického prezidenta očakávali ťažké problémy, uvažujú Demokrati aj z kandidatúrov Tima Michaela Kaineho. Ak by sa Clintonová stala americkou prezidentkou, Timothy Michael Kaine by sa stal viceprezidentom a číslom 2 na americkej politickej scéne. A keby musela Hillary Clintonová z pozície prezidenta USA so zdravotných dôvodov odstúpiť, nahradil by ju vo funkcii prezidenta práve Timothy Michael Kaine.

Timothy Michael Kaineho Foto: wikipedia
Timothy Michael Kaineho Foto: wikipedia

Ak však Clintonová vypadne zo zápasu o prezidentský post ešte do dňa prezidentských volieb, šanca Tima Michaela Kaineho stať sa americkým prezidentom je ozajstne minimálna. Timothy Michael Kaine si buduje image poriadkumilovného kresťana a altruistu, ktorý pomáha blízkym, najmä Afroameričanom a invalidom. Nemá výraznejšie politické skúsenosti, pôsobil na americkej ambasáde v Hondurase. Je nekonfliktý typ, vhodný na pozíciu viceprezidenta, ako prezident by však podľa viacerých nebol práve najlepším kandidátom.

Alternatívu namiesto Bernie Sandersa by mohol predstavovať Joe Biden, terajší viceprezident USA. Biden má dostatok politických skúseností, s republikánmi má takisto nadštandardné vzťahy, úzke kontakty udržuje s neoconmi a americkými jastrabmi. V Obamovej administratíve ho považovali za kapacitu na ukrajinskú otázku, udržoval úzke kontakty s Porošenkom. Podľa neoconov a amerických jastrabov má Joseph Biden dostatok politických skúseností na to, aby úspešne vykonával politiku zdržiavania Ruska, Iránu a Číny.

Americký viceprezident Joe Biden Foto: Emrah Gurel
Americký viceprezident Joe Biden Foto: Emrah Gurel

Problém však spočíva v tom, že sám Joe Biden už podľa Sergeja Kosťajeva veľké politické ambície nemá. Po smrti svojho syna, ktorý podľahol rakovine, zlomený Joe Biden oznámil, že chce ukončiť svoju politickú kariéru, súbežne s koncom Obamovej administratívy. Po skončení politickej kariéry sa chce Joe Biden venovať iniciatívam súvisiacim s bojom proti rakovine.

Podľa Sergeja Kosťajeva, ak Hillary Clintonová odstúpi zo zdravotných dôvodov zo zápasu o prezidentské kreslo, najväčšie šance na získanie prezidentského kresla v USA má socialista Bernie Sanders.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Keďže sa blížime k 3. svetovej vojne, je vhodný čas na prehodnotenie našich životných priorít

0 icon

Bratislava 25. septembra 2022 (HSP/Foto:Pixabay)   Keďže americké impérium pokračuje v stupňovaní agresie voči Rusku aj Číne, keďže Moskva varuje, že "strategické jadrové zbrane" môže použiť na ochranu území, ktoré plánuje anektovať z východnej Ukrajiny, keďže jadrové mocnosti, ktoré odmietajú vzájomný kompromis, urýchlene smerujú k priamej konfrontácii, pričom nikto nemá…

Tri tváre doby psychiatrickej: tri diagnózy pre docenta Chocholouška

0 icon

Bratislava 25. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)   Po feudalizme, kapitalizme, socializme, opätovnom prvotnopospolnom kapitalizme 2.0 a dobe postmodernej do Európy napokon nastúpila doba psychiatrická. Vyznačuje sa tým, že dianie, ktoré táto doba prináša, najlepšie chápu psychiatri. Dnes tu máme tri šťavnaté kúsky z týchto dní, ktoré by iste ocenil aj…

Jadrová vojna s Ruskom? Nie, vďaka

0 icon

Bratislava 25. septembra 2022 (HSP/Theamericanconservative/Foto:Twitter)   Môžeme, prosím, začať mierové rokovania skôr, ako sa svet v okamihu ocitne v plameňoch? pýta sa veterán konzervatívnej žurnalistiky Rod Dreher. Prinášame vám pohľad tohto novinára, ako ukážku konzervatívneho myslenia na Západe Denník Washington Post priniesol článok o tom, ako Biden varuje Rusko, aby…

Poslankyne sa pobili v bare. Cigániková skončila na pohotovosti

0 icon

Bratislava 24. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR-Erika Ďurčová, Martin Baumann)   Medzi poslankyňami Romanou Tabak (Sme rodina) a Janou Bittó Cogánikovou to v poslednom období vrie. Najnovšie prekvapila Cigániková, ktorá v sobotu podvečer oznámila, že podáva trestné oznámenie Cigániková uviedla, že problémy medzi nimi začali po tom, ako napísala kritický blog o…

Postup Ruska v konflikte s Ukrajinou zdá sa zaskočil USA. Aké majú teraz tri základné možnosti na reakciu?

0 icon

Bratislava 24. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Jim Watson)   Reakcia Ameriky na udalosti v Rusku, Donbase, Záporoží a Chersonskej oblasti bola prekvapivo tlmená. Dokonca nudná, ak vezmeme do úvahy, že ide o historické udalosti, medzi nimi aj o prvú mobilizáciu do ruskej armády, hoci len čiastočnú, za posledné desaťročia. Odvetné kroky budú…

Držať pozície znamená prehrať

0 icon

Bratislava 24. septembra 2022 (HSP/Theamericanconservative/Foto:Screenshot Youtube,Pixabay)   Douglas McGregor, plukovník vo výslužbe, spolupracovník portálu The American Conservative, bývalý poradca ministra obrany v Trumpovej administratíve, ocenený vojnový veterán a autor piatich kníh sa zamyslel nad aktuálnym vývojom konfliktu na Ukrajine Ukrajina sa rozhodla nasledovať príklad Wehrmachtu a pokračovať v stratégii udržiavania…

Ruská jadrová reakcia nie sú iba vyhrážky. Rusko je na použitie atómových taktických zbrani pripravené

0 icon

Bratislava 24. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Sergei Bobylev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP, TASR/AP-Susan Walsh)   Ruský prezident Vladimir Putin a čínsky prezident Si Ťin-pching sa 15. septembra stretli na spoločnom strategickom stretnutí v uzbeckom Samarkande na výročnom samite Šanghajskej organizácie pre spoluprácu, ktorú založili v júli 2001. Iránska islamská republika…

Pri služobnom zákroku v Malých Levároch sa zranili tri osoby

0 icon

Bratislava 24. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Pri sobotňajšom zásahu polície v Malých Levároch v okrese Malacky sa mali podľa aktualizovaných informácií zraniť tri osoby. Bratislavská polícia na to upozornila na sociálnej sieti. Pôvodne sa hovorilo o dvoch osobách K použitiu služobnej zbrane došlo podľa polície pri prenasledovaní podozrivých osôb.…

Ukrajinského prezidenta Zelenského sklamal Izrael a vystrašili iránske drony

0 icon

Bratislava 24. september 2022 (Foto: Screenshot/Flightradar)   Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je šokovaný z toho, že Izrael je spolu s Maďarskom jedinou relevantnou krajinou, ktorá Ukrajine nedodala žiadnu vojenskú techniku. Akoby toho nebolo dosť, iránske drony začínajú decimovať aj to málo, čo kyjevskému režimu dodali Američania, Briti, Francúzi, Nemci, Poliaci, Česi, Slováci…

Skutočne sa na nás valí tsunami? Aby bol niekto za spasiteľa, treba najprv vyvolať katastrofu, reagujú analytici na slová nového ministra

0 icon

Bratislava 24. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR - Dano Veselský)   Nový minister hospodárstva Karel Hirman sa v jednom z najnovších rozhovor vyjadril, že sa na nás zvonku valí také tsunami, aké tu od druhej svetovej vojny nebolo. Naráža pri tom na energetickú krízu. O slovo sa prihlásili analytici z Dát bez…

NAJNOVŠIE

BLOG

Pavel Pakoš

Moc pápeža nad Cirkvou je „neobmedzená“ ?

0icon

Kardinál Gerhard Ludwig Müller v novom rozhovore prezradil , že počas diskusií na nedávnom stretnutí kolégia kardinálov v Ríme, ktoré sa konalo 29. – 30. augusta, novovymenovaný kardinál a kľúčový pápežský poradca naznačil, že moc pápeža nad Cirkvou je „neobmedzená“. Müller uviedol, že kardinál Gianfranco Ghirlanda, SJ, kanonick&yacut

Patrik Spišiak

Rast cien prekvapil väčšinu ekonómov napriek tomu, že bol ľahko predpovedateľný

0icon

Tento článok som publikoval už v apríli, ale dnes je ešte aktuálnejší.  

Marek Brna

Pred 1989 a po

0icon

Súčasná situácia je vyslovene chaotická. Už pekných pár rokov krysy mútia vodu. Takto lovia. Zmätok a napätie. O čo ide? Vážení, zorientujme sa. Stručne k podstate veci. Z nášho pohľadu mali pred 89.rokom USA vplyv (profit) po východnú hranicu Rakúska a Západného Nemecka. Teraz majú už cca 3 desaťročia vplyv…

Erik Majercak

Ideme prvou fázou deindustrializácie. Ciele špeciálnej operácie sa nedosahujú?

0icon

Máme na výber. Likvidácia slniečkárstva a slniečkárov v EU, zrušenie sankcií voči Rusku a nákup dostupných a lacných energií v Rusku, alebo deindustrializáciu SR. Môžeme ísť aj samostatnou cestou a nerešpektovať niektoré nariadenia EU a nakúpiť v Rusku bez toho, aby sme likvidovali slniečkárov v EU. To bude mať možno…

Boris Mesár

V Nemecku nastal hospodársky kolaps. Budú ho nasledovať USA v blízkej budúcnosti ?

0icon

V Nemecku sa začínajú diať naozaj šialené veci.  Nemci sa boria s najhoršou inflačnou krízou, akú zažili od čias Výmarskej republiky, a medzitým sa v celej krajine začína zastavovať hospodárska činnosť.  Samozrejme, že podobné problémy majú aj iné európske krajiny, ale Nemecko malo byť ekonomickou oporou, na ktorú sa zvyšok…

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Podujatie Biela noc v Košiciach v piatok 23. septembra 2022. Snímka od Dolnej brány na Hlavnej ulici

Autor: TASR-Milan Kapusta

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Keďže sa blížime k 3. svetovej vojne, je vhodný čas na prehodnotenie našich životných priorít

0 icon

Bratislava 25. septembra 2022 (HSP/Foto:Pixabay)   Keďže americké impérium pokračuje v stupňovaní agresie voči Rusku aj Číne, keďže Moskva varuje, že "strategické jadrové zbrane" môže použiť na ochranu území, ktoré plánuje anektovať z východnej Ukrajiny, keďže jadrové mocnosti, ktoré odmietajú vzájomný kompromis, urýchlene smerujú k priamej konfrontácii, pričom nikto nemá…

Tri tváre doby psychiatrickej: tri diagnózy pre docenta Chocholouška

0 icon

Bratislava 25. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)   Po feudalizme, kapitalizme, socializme, opätovnom prvotnopospolnom kapitalizme 2.0 a dobe postmodernej do Európy napokon nastúpila doba psychiatrická. Vyznačuje sa tým, že dianie, ktoré táto doba prináša, najlepšie chápu psychiatri. Dnes tu máme tri šťavnaté kúsky z týchto dní, ktoré by iste ocenil aj…

Jadrová vojna s Ruskom? Nie, vďaka

0 icon

Bratislava 25. septembra 2022 (HSP/Theamericanconservative/Foto:Twitter)   Môžeme, prosím, začať mierové rokovania skôr, ako sa svet v okamihu ocitne v plameňoch? pýta sa veterán konzervatívnej žurnalistiky Rod Dreher. Prinášame vám pohľad tohto novinára, ako ukážku konzervatívneho myslenia na Západe Denník Washington Post priniesol článok o tom, ako Biden varuje Rusko, aby…

Poslankyne sa pobili v bare. Cigániková skončila na pohotovosti

0 icon

Bratislava 24. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR-Erika Ďurčová, Martin Baumann)   Medzi poslankyňami Romanou Tabak (Sme rodina) a Janou Bittó Cogánikovou to v poslednom období vrie. Najnovšie prekvapila Cigániková, ktorá v sobotu podvečer oznámila, že podáva trestné oznámenie Cigániková uviedla, že problémy medzi nimi začali po tom, ako napísala kritický blog o…

Postup Ruska v konflikte s Ukrajinou zdá sa zaskočil USA. Aké majú teraz tri základné možnosti na reakciu?

0 icon

Bratislava 24. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Jim Watson)   Reakcia Ameriky na udalosti v Rusku, Donbase, Záporoží a Chersonskej oblasti bola prekvapivo tlmená. Dokonca nudná, ak vezmeme do úvahy, že ide o historické udalosti, medzi nimi aj o prvú mobilizáciu do ruskej armády, hoci len čiastočnú, za posledné desaťročia. Odvetné kroky budú…

Držať pozície znamená prehrať

0 icon

Bratislava 24. septembra 2022 (HSP/Theamericanconservative/Foto:Screenshot Youtube,Pixabay)   Douglas McGregor, plukovník vo výslužbe, spolupracovník portálu The American Conservative, bývalý poradca ministra obrany v Trumpovej administratíve, ocenený vojnový veterán a autor piatich kníh sa zamyslel nad aktuálnym vývojom konfliktu na Ukrajine Ukrajina sa rozhodla nasledovať príklad Wehrmachtu a pokračovať v stratégii udržiavania…

Ruská jadrová reakcia nie sú iba vyhrážky. Rusko je na použitie atómových taktických zbrani pripravené

0 icon

Bratislava 24. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Sergei Bobylev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP, TASR/AP-Susan Walsh)   Ruský prezident Vladimir Putin a čínsky prezident Si Ťin-pching sa 15. septembra stretli na spoločnom strategickom stretnutí v uzbeckom Samarkande na výročnom samite Šanghajskej organizácie pre spoluprácu, ktorú založili v júli 2001. Iránska islamská republika…

Pri služobnom zákroku v Malých Levároch sa zranili tri osoby

0 icon

Bratislava 24. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Pri sobotňajšom zásahu polície v Malých Levároch v okrese Malacky sa mali podľa aktualizovaných informácií zraniť tri osoby. Bratislavská polícia na to upozornila na sociálnej sieti. Pôvodne sa hovorilo o dvoch osobách K použitiu služobnej zbrane došlo podľa polície pri prenasledovaní podozrivých osôb.…

Ukrajinského prezidenta Zelenského sklamal Izrael a vystrašili iránske drony

0 icon

Bratislava 24. september 2022 (Foto: Screenshot/Flightradar)   Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je šokovaný z toho, že Izrael je spolu s Maďarskom jedinou relevantnou krajinou, ktorá Ukrajine nedodala žiadnu vojenskú techniku. Akoby toho nebolo dosť, iránske drony začínajú decimovať aj to málo, čo kyjevskému režimu dodali Američania, Briti, Francúzi, Nemci, Poliaci, Česi, Slováci…

Skutočne sa na nás valí tsunami? Aby bol niekto za spasiteľa, treba najprv vyvolať katastrofu, reagujú analytici na slová nového ministra

0 icon

Bratislava 24. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR - Dano Veselský)   Nový minister hospodárstva Karel Hirman sa v jednom z najnovších rozhovor vyjadril, že sa na nás zvonku valí také tsunami, aké tu od druhej svetovej vojny nebolo. Naráža pri tom na energetickú krízu. O slovo sa prihlásili analytici z Dát bez…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

the_ad_group(59762); ?>

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavel Pakoš

Moc pápeža nad Cirkvou je „neobmedzená“ ?

0icon

Kardinál Gerhard Ludwig Müller v novom rozhovore prezradil , že počas diskusií na nedávnom stretnutí kolégia kardinálov v Ríme, ktoré sa konalo 29. – 30. augusta, novovymenovaný kardinál a kľúčový pápežský poradca naznačil, že moc pápeža nad Cirkvou je „neobmedzená“. Müller uviedol, že kardinál Gianfranco Ghirlanda, SJ, kanonick&yacut

Patrik Spišiak

Rast cien prekvapil väčšinu ekonómov napriek tomu, že bol ľahko predpovedateľný

0icon

Tento článok som publikoval už v apríli, ale dnes je ešte aktuálnejší.  

Marek Brna

Pred 1989 a po

0icon

Súčasná situácia je vyslovene chaotická. Už pekných pár rokov krysy mútia vodu. Takto lovia. Zmätok a napätie. O čo ide? Vážení, zorientujme sa. Stručne k podstate veci. Z nášho pohľadu mali pred 89.rokom USA vplyv (profit) po východnú hranicu Rakúska a Západného Nemecka. Teraz majú už cca 3 desaťročia vplyv…

Erik Majercak

Ideme prvou fázou deindustrializácie. Ciele špeciálnej operácie sa nedosahujú?

0icon

Máme na výber. Likvidácia slniečkárstva a slniečkárov v EU, zrušenie sankcií voči Rusku a nákup dostupných a lacných energií v Rusku, alebo deindustrializáciu SR. Môžeme ísť aj samostatnou cestou a nerešpektovať niektoré nariadenia EU a nakúpiť v Rusku bez toho, aby sme likvidovali slniečkárov v EU. To bude mať možno…

Boris Mesár

V Nemecku nastal hospodársky kolaps. Budú ho nasledovať USA v blízkej budúcnosti ?

0icon

V Nemecku sa začínajú diať naozaj šialené veci.  Nemci sa boria s najhoršou inflačnou krízou, akú zažili od čias Výmarskej republiky, a medzitým sa v celej krajine začína zastavovať hospodárska činnosť.  Samozrejme, že podobné problémy majú aj iné európske krajiny, ale Nemecko malo byť ekonomickou oporou, na ktorú sa zvyšok…

Armádny Magazín

Bitka pri Kadeši

0 icon

Egypt, 25.september 2022 (AM) – Bitka pri Kadeši bola jednou z najvýznamnejších bitiek staroveku. V bitke sa stretli vojská Egypta a Chetitov, oba národy bojovali medzi sebou o ovládnutie Blízkeho východu. Egyptské vojská viedol významný faraón Ramzes II. a chetitské vojská viedol chetitský pan

Erdogan potrebuje vyvolať vojenskú krízu. O grécko-tureckej vojne v rámci NATO

0 icon

Turecko, 24.september 2022 (AM) – Grécko v septembri oficiálne varovalo EÚ a NATO pred hrozbou vojny s Tureckom. Popredné európske a americké médiá uvádzajú, že v rámci hraníc NATO sa schyľuje k vojne medzi oboma členmi tohto vojenského bloku. Die Welt píše : „ Na papieri sú Turecko a Grécko spojenci…

Vyčkávacia taktika? USA a Nemecko veľmi pomaly dodávajú tanky Ukrajine

0 icon

Ukrajina, 24.september 2022 (AM) – Ukrajina požiadala Západ o urgentné dodávky moderných tankov, aby uspela v protiofenzíve na severovýchode krajiny, no západné štáty na žiadosť reagovali pomaly. Píše o tom Politico s odvolaním sa na sedem zdrojov. Podľa partnerov z publikácie Kyjev potrebuje americké M1 Abrams a nemecké leopardy, avšak

Iránske tanky Zulfikar a Karrar

0 icon

Irán, 24.september 2022 (AM) – Irán sa už takmer 40 rokov nachádza na sankčnom zozname USA, Izraela a EÚ. Krajina, ktorá pred takmer 40 rokmi odstránila iránskeho proamerického šacha, zničila americké komando, ktoré zaútočilo na Irán s cieľom oslobodiť zajatých amerických rukojemníkov, uštedrila výprask irackému vodcovi Saddamovi Hussajnovi, spojencovi Američan

Ukrajina má problém - roje iránskych dronov likvidujú ťažkú techniku ozbrojených síl. Video

0 icon

Ukrajina, 24.september 2022 (AM) – Podľa hlásenia v operačnom ukrajinskom veliteľstve "Juh", ruské ozbrojené sily zničili ukrajinský remorkér, ktorý bol v prístave Očakov v Mykolajivskej oblasti. Loď zasiahol iránsky kamikadze dron Shahed-136. Rovnakým spôsobom došlo k úderu na budovu v Krivoj Rogu.  

FOTO DŇA

Podujatie Biela noc v Košiciach v piatok 23. septembra 2022. Snímka od Dolnej brány na Hlavnej ulici

Autor: TASR-Milan Kapusta

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali