Podobnú taktiku „cukru a biču“ mnohí európski politici začínajú používať čoraz intenzívnejšie hlavne v svetle nových amerických sankcií, ktoré prekvapivo môžu poškodiť viac členské štáty EÚ, ako Rusko. Preto niektorí európski politici si občas dovolia vysloviť zopár kritických slov voči Washingtonu a naopak vyzývajú zamyslieť sa nad vytvorením novej stratégie vzťahov s Ruskom. Na jednej strane sankcie voči Rusku zrušiť nechcú, ale sú ochotní zjemniť niektoré z nich. Nechcú sa hádať s ruským medveďom, pretože možno onedlho budú potrebovať jeho pomoc v počas naťahovačiek s Washingtonom.
Napríklad predseda nemeckej FDP Christian Lindner v rozhovore pre Deutschlandfunk prezentoval novú európsku „šalamunskú“ taktiku voči Rusku a povedal, že bezpečnosť a prosperita Európy vo mnohom závisí aj od vzťahov s Moskvou. Poukázal na to, že nadišiel čas, aby EÚ si trochu prehodnotila vzťahy s Moskvou a vypracovala novú stratégiu. Prezradil, že bolo by vhodné, keby pre ruského prezidenta vytvorili „špeciálnu ponuku“, ktorá by pomohla čiastočne znížiť napätie na európskom kontinente, zlepšiť vzťahy s Moskvou a napomôcť Vladimírovi Putinovi, aby aj on urobil ústretové kroky voči EÚ a pritom nestratil svoju tvár a jeho imidž by nebol poškodený.
Christian Lindner sa dokonca odhodlal na „jazykovo-literárne kompozície“, keď povedal, že možno by sa oplatilo, keby sa v Európe prestalo hovoriť o anexii Krymu a tento výraz by nahradili neutrálnejšou frázou – „trvalé provizórium“… Tým by prestali dráždiť ruského medveďa a s Kremľom by sa dalo dohodnúť na niektorých kompromisoch.
Pripomenul príklad z histórie. Pripojenie pobaltských republík k Sovietskemu zväzu po druhej svetovej vojne Západ nikdy neuznal. Napriek tomu niektorí západní lídri dokázali dobre lavírovať a obchádzať túto štipľavú tému. Napríklad, významný nemecký politik Willy Brandt, ktorý bol nemeckým kancelárom v r. 1969-1974 alebo Walter Scheel, predseda tej istej FDP v r. 1968-1974 dokázali vytvoriť osobitnú „východnú politiku“ a nadviazali so Sovietskym zväzom celkom dobré vzťahy.
Podobné šachy navrhuje súčasný predseda FDP Christian Lindner. Navrhuje ponechať sankcie voči Rusku, ale predsa trochu zjemniť politiku voči Kremľu: „Sankcie voči Rusku treba ponechať dovtedy, kým nebudú Minské mierové dohody splnené do bodky, ale zároveň by sme mohli podniknúť „prechodné pozitívne kroky,“ navrhol líder nemeckej FDP.
Eugen Rusnák