Vzdali hold nielen vojakom Červenej armády pochovaným na Slavíne, na iných vojenských cintorínoch na Slovensku a v iných európskych krajinách, ale, ako to mnohí z nich podčiarkli aj vo svojich prejavoch a rozhovoroch a novinármi a obyvateľmi Bratislavy, aj všetkým vojakom a partizánom z mnohých krajín, ktorí bojovali proti fašistickej agresie a okupácie.
Nočných vlkov na Slavíne privítalo vyše 500 ľudí s ruskými a slovenskými vlajkami. Kolónu trúbiacich motoriek bolo počuť už z diaľky: Noční vlci pozdravovali obyvateľov hlavného mesta a ľudia tiež mávali Nočným vlkom a vítali ich na Slovensku. Na motorkách viali vlajky krajín, odkiaľ prišli motorkári: ruské, poľské, nemecké, české a iné, ale väčšinou, pochopiteľne, slovenské, pretože Nočných vlkov sprevádzali aj viacerí naši motorkári a bola to najpočetnejšia skupina na kovových tátošoch.
Noční vlci vo svojich tradičných tmavých kožených vestách s logom a názvom klubu v ruštine najskôr zosadli zo svojich kovových koňov, odstavili ich k chodníku. Potom spolu s predstaviteľmi ruskej a iných ambasád, veteránmi, zástupcami mnohých občianskych organizácií a obyvateľmi a návštevníkmi Bratislavy vystúpili až ku schodom pamätníku. Rozdelili sa na skupiny 4 – 6 ľudí a položili vence a kvete.
Potom vystúpili mnohí rečníci, ktorí pripomenuli hrôzy druhej svetovej vojny, hrdinstvo miliónov vojakov, ktorí oslobodili Európu a porazili fašizmus. Hovorili aj o súčasnej mimoriadne komplikovanej a výbušnej situácii vo svete, o regiónoch, kde pokračuje vojna a zomierajú ľudia. Vyzvali zastaviť všetky vojenské konflikty a nastoliť mier na celom svete. Potom sa všetci prítomní rozdelili na menšie skupinky a položili vence a kvety ku schodom a k múru pomníku vojakovi – osloboditeľovi.
K prítomným prihovoril ruský veľvyslanec na Slovensku Alexej Fedotov, „vodca európskej svorky“ Nočných vlkov Andrej Bobrovskij, poslanec NR SR Peter Marček, predsedovia slovenského a poľského klubov Nočných vlkov Jozef Hambalek a Dariusz Kaczmarczyk, ako aj šéfredaktor časopisu Zem a Vek Tibor Elliot Rostas.
Porozprávali sme sa s viacerými ruskými motorkármi a ich kolegami z Európskej únie, ktorí ich sprevádzajú na ceste do Berlínu v rámci akcie Cesty víťazstva. Spomenuli na prekážky, ktoré sa robili na poľsko-bieloruskej hranice. Prezradili, že vedia o tom, že sa pripravujú provokácie na cestách, hlavne, v Česku, a prízvukovali, že sú pripravení čeliť týmto provokáciám slniečkarov, rusofobov a neonacistov a do Berlína aj tak určite dôjdu.
Na druhej strane podotkli, že vo viacerých krajinách ich vítajú mnohí obyvatelia a vyjadrujú svoju priazeň a podporu. Tradične najlepšie Nočných vlkov vítajú na Slovensku a taktiež tradične najviac motorkárov, ktorí sprevádzajú Nočných vlkov na cestách po Európe, je tiež zo Slovenska. Prízvukovali, že liberálne a slniečkarske média stále sa snažia spájať činnosť Nočných vlkov s politikou, ale je to iba lož. Zdôrazňovali, že iba vzdávajú úctu padlým a hrdinom, ktorí prežili, a snažia sa, aby sa podarilo zabrániť novým vojnovým hrozbám.
Noční vlci sa potom už tradične zastavili aj na ruskej ambasáde na Palisádoch, kde sa v neformálnej atmosfére porozprávali so zamestnancami veľvyslanectva, mnohopočetnými hosťami a novinármi, hosťami. Stretnutie na pôde ruskej ambasády, ako vždy, prebehlo vo veľmi srdečnej a priateľskej atmosfére.
Časť Nočných vlkov z rôznych krajín sa poponáhľala do Levíc, kde na vrchu Vápnik sa o 17. hodine začínala ďalšia spomienková akcia. Pretože na diaľnici a starej bratislavskej ceste panoval totálny chaos a vodičov trápili niekoľkohodinové zápchy, z Bratislavy sme išli cez Šamorín, Sladkovičovo a potom pokračovali po diaľnici v okolí Seredi.
Noční vlci zajtra zamieria do susedného Česka a prvú zástavku budú mať popoludní v Brne. Konečným ich cieľom je Berlín, kam dorazia 9. mája, na Deň víťazstva, ktorý sa práve v tento deň oslavuje v Rusku a niektorých iných krajinách.
Eugen Rusnák