Organizácia Ochrana dravcov na Slovensku tvrdí, že skôr odlietajú na juh najmä takzvané subsaharské druhy zimujúce pod rovníkom. Patria sem trsteniariky, mucháriky, strakoše, dážďovníky, z dravcov napríklad sokol červenonohý. V druhej polovici augusta sa migrácia sťahovavých vtákov iba začína, pokračovať bude až do hlbokej jesene.
Spomedzi asi 217 vtáčích druhov, ktoré na Slovensku pravidelne hniezdia, odlieta na zimu viac ako 150. Svoje zimoviská majú vtáky v sebe zakódované, na juh teda môžu odlietať aj samostatne, nielen v skupinách. U trsteniarikov, muchárikov a strakošov napríklad najskôr odlietajú staré jedince a niekoľko dní po nich mláďatá. Spoločne, teda dospelé i mladé jedince, sa presúvajú sokoly červenonohé, a to aj v niekoľko stokusových kŕdľoch.
Zimoviská druhov, ktoré naše územie v auguste opúšťajú, sa rozprestierajú v južných oblastiach Afriky. Sokoly červenonohé zimujú v Botswane, Angole a Namíbii. Trsteniariky spevavé sú z hľadiska spevavcov rekordmanmi v polohe zimovísk, keďže tie sa nachádzajú v Malawi, Zambii a dokonca v Juhoafrickej republike. Mucháriky bielokrké zimujú v oblasti zvanej miombo, čo sú suché savanové lesy v Kongu, Zambii a Ugande.
U strakošov sú zimoviská európskych populácií lokalizované v Zambii, Mozambiku či Zimbabwe. Juhoafrická republika a Malawi sú zimoviskom dážďovníkov. Doba príletu na zimovisko je rôzna a druhovo špecifická. Napríklad trsteniarik spevavý putuje cez európsky kontinent veľmi rýchlo, avšak po prílete do oblasti severnej Afriky mu cesta na ešte nižšie situované zimoviská trvá takmer pol roka. Dážďovníky vďaka výborným letovým schopnostiam dokážu zdolať 500 kilometrov denne, sever Afriky dosahujú už v auguste. Následne tiež v tempe poľavia, aby sa na zimoviskách objavili v októbri či novembri.