Ďuriš Nicholsonová upozorňuje na to, že pandémia COVID-19 zabíja a ničí aj inak ako vírusom. “Štát musí začať riešiť aj obete domáceho násilia,” vyzvala v utorok na Facebooku Nicholsonová.
Pripomenula, že podľa čísel Generálnej prokuratúry SR išlo o nárast domáceho násilia o 49%. “GP teraz po uvoľnení opatrení prijíma od obetí a svedkov domáceho násilia jedno trestné oznámenie za druhým. Samozrejme, doteraz boli v karanténach obete zatvorené s násilníkmi v spoločnom priestore.”
“Už v marci som sa obrátila na predsedu vlády a ministra práce, sociálnych vecí a rodiny so žiadosťou, aby prijali opatrenia, ktoré pomôžu cez aplikáciu alebo iným bezpečným spôsobom nahlasovať prípady domáceho násilia. V liste som poslala 12 konkrétnych riešení, ku ktorým pristúpili ostatné krajiny EU, aby zabránili množiacim sa prípadom domáceho násilia a napomohli k ich odhaľovaniu.”
Poslankyňa EP ďalej uvádza, že dva mesiace na Slovensku nikoho netrápilo, prečo je hlásení o domácom násilí tak málo. “Teraz sa čudujeme, že polícia a prokuratúra nestíha prípady evidovať. Teraz, keď sa pomaly vraciame do normálneho života, je viac ako logické, že dvojmesačné trápenie obetí domáceho násilia sa dostáva na verejnosť v katastrofálnych číslach.”
“Neviem si predstaviť, čo museli zažívať ženy a deti (a muži), keď ich karanténne opatrenia uväznili s tyranom. Spoločnosť je iba taká silná ako sú silní tí najzraniteľnejší a na tých mali kompetentní myslieť od začiatku. Dúfam, že polícia sa s každým jedným prípadom domáceho násilia vysporiada, a že štát poskytne obetiam kvalitné podporné služby.”
Prokurátorka trestného odboru GP SR Barbora Hubertová v utorok pre agentúru TASR povedala, že za najdôležitejšie obdobie je možné považovať mesiace marec a apríl. “Vtedy platili najprísnejšie opatrenia, medzi ktoré patrili domáca izolácia, minimalizovanie sociálnych kontaktov, zatvorenie škôl a školských zariadení, obmedzenie fungovania poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.”
“To všetko malo za následok, že klesol počet oznamovateľov domáceho násilia o takmer štvrtinu,” vysvetlila Hubertová. Ako spresnila, uvedený pokles bolo možné pripísať náhlemu vzniku mimoriadnej situácie, v rámci ktorej rodiny zostali zatvorené doma pri stálej prítomnosti násilníka a pri sťažených možnostiach kontaktovať zodpovedné orgány.
Jaroslav Zajac