Ako sama priznala v svojom príspevku na sociálnej sieti, jej stanovisko sa stretlo s veľkou podporou. “Europoslanci ocenili, že som v stanovisku spomenula demografické zmeny a starnutie európskej populácie, čo sa odráža najmä na stave a zložení európskeho pracovného trhu,” pochválila sa Nicholsonová.
Ktorá navrhla, aby sa tento nedostatok ľudí v produktívnom veku riešil začlenením tých skupín obyvateľstva, ktoré boli doposiaľ prehliadané a to tak ľudí so zdravotným postihnutím, ako aj ľudí zo sociálne znevýhodneného prostredia, či ohrozené skupiny ako sú ľudia 50+.
Rovnako v stanovisku zdôraznila, že je na čase, aby sme začali pri euro-projektoch merať nie výstupy, ale výsledky. “Sama som sa stretla s množstvom projektov za veľa peňazí, ktorých pridaná hodnota bola minimálna a výsledky takmer nemerateľné,” konštatuje Nicholsonová a dodáva, že je rada, že jej návrh mal veľký úspech.
Stretnutie s európskou komisárkou pre zamestnanosť, sociálne záležitosti, zručnosti a pracovnú mobilitu Marianne Thyssenovou
Nicholsonová sa pred pár týždňami stretla aj s európskou komisárkou pre zamestnanosť, sociálne záležitosti, zručnosti a pracovnú mobilitu Marianne Thyssenovou. Témou ich stretnutia bol aj zákon, ktorý upravuje za akých podmienok majú zahraniční pracovníci právo na sociálne dávky v inom ako domovskom štáte. Nicholsonová po stretnutí zdôraznila, že sa s Thyssenovou stretla po troch týždňoch, čo sa mnohým poslancom EP nepodarí počas celého volebného obdobia.
Najdôležitejšou témou ich stretnutia bol návrh na zmenu Nariadenia o koordinácii systémov sociálneho zabezpečenia, ktorý upravuje za akých podmienok majú zahraniční pracovníci právo na sociálne dávky v inom ako domovskom štáte. Myslia sa tým konkrétne dávky v nezamestnanosti, dávky dlhodobej starostlivosti, prístup ekonomicky neaktívnych osôb k dávkam, rodinné dávky a podobne.
“S komisárkou som hovorila aj o veľmi citlivom prípade konania Rakúska, ktoré sa odhodlalo k indexácii rodinných dávok, ktoré poškodili tisíce rodín slovenských pracovníkov zamestnaných v Rakúsku. Európska komisia v tejto súvislosti začala voči Rakúsku konanie,” uviedla Nicholsonová.
Pre Slovensko je podľa nej akákoľvek zmena v tejto legislatíve extrémne dôležitá, pretože ovplyvní mnoho slovenských občanov v zahraničí a tým vlastne aj ich rodiny na Slovensku. “Minulý rok dokonca Slovensko patrilo medzi členské štáty s najvyššou cezhraničnou mobilitou, viac ako 48 000 našich občanov pracuje v Rakúsku, ” poznamenala europoslankyňa.
No zároveň priznala, že ich v sociálnom výbore čaká veľmi ťažká diskusia. Kedže sa súčasné pravidlá majú meniť po 15 rokoch a existuje silný tlak zo strany niektorých štátov, aby sa sociálne dávky pre zahraničných pracovníkov okresali, alebo rovno znížili.
“Je nutné založiť nový postup na štatistikách, dátach a rozumných argumentoch a s takýmto odporúčaním predstúpim v aj pred Výbor pre zamestnanosť a sociálne veci,” dodala na záver europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová.
Nicholsonová ako predsedníčku Výboru EP pre zamestnanosť a sociálne záležitosti
Ďuriš Nicholsonová pôsobí vo frakcii Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR). Kompetentní jú zvolili za predsedníčku Výboru EP pre zamestnanosť a sociálne záležitosti (EMPL). Za potvrdenie slovenskej europoslankyne do tejto funkcie hlasovalo 38 členov 55-členného výboru, 14 bolo proti a traja sa hlasovania zdržali.
Slovenská europoslankyňa sa po zvolení vo svojom príhovore poďakovala za túto príležitosť a zdôraznila, že je v rámci výboru ochotná konštruktívne spolupracovať s členmi všetkých politických frakcií a vyzvala ich, aby si prípadné spory riešili v pléne EP, a nie na pôde výboru.
“Keď ma dnes drvivou väčšinou hlasov podporili poslanci z rôznych krajín a z rôznych frakcii na post šéfky výboru EMPL, nikto sa ma nepýtal na vysokú školu, ani na to, či som “cigánočka”. Srdečne pozdravujem mojich obľúbených slovenských hejterov,” (viac v článku).
Poľka nedostala šancu, je pro-life
Pôvodne bola za šéfku menovaného výboru, ktorý v rámci politických dohôd medzi siedmimi politickými frakciami pripadol frakcii ECR, nominovaná bývalá poľská premiérka a teraz europoslankyňa Beata Szydlová, ktorá je známa tým, že bojuje za ochranu počatého života a ochranu rodiny.
Szydlová však doplatila na blokovanie zo strany liberálnej frakcie Obnovme Európu, ktorej členovia sa rozhodli bojkotovať kandidátov na predsednícke a podpredsednícke funkcie vo výboroch EP z populistických hnutí a tiež z tých politických strán a krajín, voči ktorým má Európska komisia výhrady pre porušovanie princípov právneho štátu.