NHL: Hossa na méte 20 bodov, asistencie Meszároša a Handzuša (2)

New York 1. decembra (TASR) – Traja slovenskí hokejisti bodovali v 11-zápasovom programe zámorskej NHL v noci na nedeľu. Vo Phoenixe si svoje osobné štatistiky vylepšili Marián Hossa a Michal Handzuš a prispeli tak k výhre Chicaga 5:2.

Hossa v stretnutí dosiahol bilanciu 1+1, pričom presným zásahom 46 sekúnd pred záverečnou sirénou strelou do prázdnej brány počas power play súpera stanovil konečný výsledok. Na sezónnom bodovom liste 34-ročného krídelníka svieti číslo 20 za 11 gólov a 9 asistencií. Počas takmer 17-minútového pobytu na ľade zaznamenal Hossa aj jeden plusový bod a tri strely. Handzušov čas na ľade bol 14:31 a skončil s jednou asistenciou.

Chicago zavŕšilo dva týždne trvajúci sedemzápasový trip u súperov šiestou výhrou. Momentálne je obhajca Stanleyho pohára najlepším tímom celej súťaže so ziskom 44 bodov za 20 víťazstiev, 4 prehry a 4 prehry po predĺžení/nájazdoch: "Bolo to už dávno, čo sme hrali pred vlastnými fanúšikmi. Už sa tešíme na najbližší domáci zápas. Údajne však máme za sebou najlepší výsledkový trip v histórii klubu, čo nás veľmi teší," povedal útočník Patrick Kane. Obrovským problémom Phoenixu je slabá defenzíva. Jeho brankár Mike Smith mal síce proti Chicagu 31 zákrokov, ale už v šiestom zápase v rade inkasoval tri a viac gólov.

Obranca Philadelphie Andrej Meszároš odohral svoj jedenásty zápas sezóny a pripísal si v ňom druhú asistenciu. Vďaka nej "letci" v tretej tretine súboj v Nashville vyrovnali na 2:2 a cez predĺženie ho doviedli až do samostatných nájazdov, v ktorých rozhodol jediný úspešný strelec Vincent Lecavalier o výhre hostí 3:2. Meszároš odohral 13:30 minút a počas nich vyslal na súperovho brankára aj jednu strelu a skončil s jednou "pluskou".

Boston na domácom ľade vyhral nad Columbusom, stále ešte bez Mariána Gáboríka 3:1, kapitán "medveďov" Zdeno Chára ohrozil súperovho brankára troma strelami a na ľade strávil z hráčov oboch tímov najviac minút – 26:05. Chárov piatkový výkon (gól, asistencia, bitka) mohol napodobniť spoluhráč Milan Lucic, no jeho strelu nakoniec Jarome Iginla netečoval, a tak si asistenciu a hetrik Gordieho Howea nepripísal. "Bolo by pekné získať Gordieho, hlavne po tom, čo ho Chára dosiahol včera. Podstatné však je, že sme zvíťazili," skonštatoval Lucic.

Montreal na svojom ľade zdolal Toronto 4:2, jeho brankár Peter Budaj tentoraz stretnutie sledoval len zo striedačky. Útočník domáceho tímu Max Pacioretty sa do streleckej listiny zapísal dvakrát a pridal aj jednu asistenciu, vďaka čomu Canadiens predĺžili svoju bodovú sériu na šesť zápasov. Toronto si zapísalo štvrtú prehru v rade.

Florida bez útočníka Tomáša Kopeckého ťahala pred svojimi divákmi za kratší koniec s Pittsburghom (1:5). Ruský útočník Jevgenij Malkin zažil hviezdny večer a mierou vrchovatou sa podieľal na triumfe "tučniakov", keď strelil gól a pridal tri asistencie. Malkin tak predĺžil svoju bodovú sériu na osem zápasov, počas ktorých získal štyri góly a 13 asistencií. Veľkou oporou Pittsburghu bol brankár Jeff Zatkoff, ktorý inkasoval jediný gól a zneškodnil 39 striel súpera. "Najmä v prvej tretine predviedol niekoľko vynikajúcich zákrokov, podržal tím a podľa mňa bol mužom zápasu," zložil kompliment 26-ročnému gólmanovi kouč Dan Bylsma. Pre Zatkoffa to bol len šiesty duel v profilige, z toho štvrtý víťazný, no počínal si v ňom ako skúsený mazák.

NY Islanders, v ktorom stále absentuje obranca Ľubomír Višňovský, prehrali doma s Washingtonom 2:3 po predĺžení. "Ostrovania" zaznamenali už šiestu prehru v rade, ktorú spečatil 21. gólom v sezóne ruský kanonier Alexander Ovečkin. "Ujali sme sa vedenia 2:1, ale namiesto toho, aby sme pokračovali v tvrdej práci, dovolili sme súperovi v závere vyrovnať. Musíme hrať celých 60 minút, nielen 59," nešetril kritikou do vlastných radov útočník Islanders Thomas Vanek.

San Jose zdolalo Anaheim 4:3 po nájazdoch a na čele tabuľky Pacifickej divízie vystriedalo práve svojho posledného súpera. V rozstrele rozhodol o triumfe "žralokov" Joe Pavelski.

Mizéria Buffala pokračuje, "šable" tentoraz prehrali 0:1 po predĺžení na ľade New Jersey. So 14 bodmi je Buffalo najhorším tímom súťaže.

Víkendový program "rozbehol" súboj NY Rangers s Vancouverom, v ktorom aj vďaka hetriku Chrisa Kreidera vyhrali "jazdci" 5:2.

sumáre – NHL:

NY RANGERS – VANCOUVER 5:2 (2:0, 2:1, 1:1)

Góly: 13. Kreider (Nash, Stepan), 17. Kreider (McDonagh, Richards), 21. Nash (Stepan, Girardi), 32. Del Zotto (Zuccarello, Brassard), 50. Kreider (Stralman, Nash) – 36. Booth (Santorelli, Weise), 58. D. Sedin (Kesler, Edler). Brankári: Talbot – Luongo (21. Lack), strely na bránku: 24:37.

BOSTON – COLUMBUS 3:1 (2:0, 0:0, 1:1)

Góly: 10. Bergeron (Hamilton, Marchand), 15. Lucic (Krug, Krejčí), 43. Lucic (Krejčí, Iginla) – 47. Johansen (Umberger, Ťutin). Brankári: Johnson – McElhinney, strely na bránku: 36:14.

MONTREAL – TORONTO 4:2 (2:0, 2:2, 0:0)

Góly: 1. Pacioretty (Subban, Price), 17. Subban (Pacioretty, Desharnais), 36. Plekanec (Briere, Gionta), 38. Pacioretty (Eller) – 39. van Riemsdyk (Bozak, Kessel), 39. Raymond (Ranger). Brankári: Price – Bernier, strely na bránku: 39:36.

FLORIDA – PITTSBURGH 1:5 (0:2, 1:2, 0:1)

Góly: 38. Upshall (Huberdeau, Campbell) – 11. Kunitz (Neal, Malkin), 12. Vitale (Megna, Engelland), 28. Malkin (Maatta, Letang), 39. Neal (Malkin), 47. Jokinen (Malkin). Brankári: Thomas (41. Clemmensen) – Zatkoff, strely na bránku: 40:22.

NEW JERSEY – BUFFALO 1:0 pp (0:0, 0:0, 0:0 – 1:0)

Gól: 65. Bernier (Greene, Henrique). Brankári: Schneider – Enroth, strely na bránku: 24:15.

NY ISLANDERS – WASHINGTON 2:3 pp (0:0, 0:1, 2:1 – 0:1)

Góly: 44. Clutterbuck (MacDonald, Cizikas), 59. Vanek (Tavares, Okposo) – 29. Volpatti (Wilson, Erat), 60. Bäckström (Chimera, Alzner), 63. Ovečkin (Grabovskij, Schmidt). Brankári: Nilsson – Holtby, strely na bránku: 39:30.

NASHVILLE – PHILADELPHIA 2:3 pp a sn (1:1, 0:0, 1:1 – 0:0, 0:1)

Góly: 18. Fisher (Hörnqvist), 46. Wilson (Bourque, Ellis) – 17. Giroux, 54. Couturier (MESZÁROŠ, Downie), rozh. nájazd: Lecavalier. Brankári: Mazanec – Mason, strely na bránku: 36:24.

PHOENIX – CHICAGO 2:5 (0:3, 2:0, 0:2)

Góly: 26. Klinkhammer (Stone, Ekman-Larsson), 36. Hanzal (Vrbata, Ribeiro) – 3. Kane (HOSSA, Keith), 10. Shaw (Seabrook, Keith), 12. Hjalmarsson (Kane, HANDZUŠ), 51. Bollig (Kruger, Smith), 60. HOSSA (Toews, Seabrook). Brankári: Smith – Raanta, strely na bránku: 34:36.

COLORADO – MINNESOTA 3:2 pp a sn (1:0, 1:0, 0:2 – 0:0, 1:0)

Góly: 3. Landeskog (Mitchell), 33. Mackinnon (Mitchell, O’Reilly), rozh. nájazd: O’Reilly – 57. Cooke (Mitchell, Brodziak), 60. Koivu (Parise, Pominville). Brankári: Varlamov – Harding, strely na bránku: 25:37.

LOS ANGELES – CALGARY 1:2 (0:0, 0:1, 1:1)

Góly: 56. Williams (Muzzin, Kopitar) – 36. Jones (Byron, Brodie), 60. Cammalleri (Backlund, Stempniak). Brankári: Scrivens – Ramo, strely na bránku: 22:20.

SAN JOSE – ANAHEIM 4:3 pp a sn (0:1, 3:0, 0:2 – 0:0, 1:0)

Góly: 25. Couture (Vlasic, Marleau), 31. Marleau (Thornton), 40. Havlát (Brown, Hannan), rozh. nájazd: Pavelski – 6. Perry (Getzlaf, Penner), 53. Grant (Bonino, Fowler), 57. Lovejoy (Bonino). Brankári: Niemi – Hiller, strely na bránku: 35:31.

Slováci v akcii:

Zdeno Chára (Boston) 26:05 0 0 0 0 3 0

Andrej Meszároš (Philadelphia) 13:30 0 1 1 +1 1 0

Marián Hossa (Chicago) 18:55 1 1 2 +1 3 0

Michal Handzuš (Chicago) 14:31 0 1 1 0 0 0

/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty, brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/

UPOZORNENIE: Správa je rozšírená vo všetkých odsekoch o text a hlasy.

20:16

Fínski hokejoví reprezentanti zvíťazili v piatkovom prípravnom zápase pred MS 2024 nad Švédskom 2:1 po predĺžení. O ich triumfe rozhodol v 65. minúte Ahti Oksanen. Suomi odplatili súperovi štvrtkovú prehru 0:4. Švédi budú na šampionáte súpermi Slovákov v základnej B-skupine.

19:39

Ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch (HRW) v piatok vyzvala parlament v Gambii, aby zamietol návrh zákona, ktorého cieľom je zrušiť zákaz mrzačenia ženských pohlavných orgánov.

19:39

Bývalý ruský bankár a expremiér vlády Náhorného Karabachu Ruben Vardanjan, ktorý je zadržiavaný v Azerbajdžane, vyhlásil vo väzení v Baku hladovku.

19:38

Pokiaľ bude mať Maďarsko národnú vládu, nepodporí žiadnu zo strán rusko-ukrajinskej vojny. Na oficiálnom otvorení kampane vládnucej aliancie Fidesz-KDNP pred júnovými voľbami do Európskeho parlamentu to v piatok v Budapešti povedal maďarský premiér Viktor Orbán.

19:15

Argentínsky tenista Tomas Martin Etcheverry postúpil do semifinále dvojhry na antukovom turnaji ATP v Barcelone. Trinásty nasadený hráč vyradil vo štvrťfinále Brita Camerona Norrieho 7:6 (4), 7:6 (1). Trojka “pavúka” Casper Ruud si poradil s Matteom Arnaldim z Talianska 6:4, 6:3.

18:59

Počas záplav v Spojených arabských emirátoch (SAE) prišli o život traja pracovní migranti z Filipín. Dve ženy sa počas záplav udusili vo svojom vozidle a jeden muž utrpel zranenia s následkom smrti, keď jeho vozidlo spadlo do priehlbiny, uviedlo vo vyhlásení filipínske ministerstvo pre migrujúcich pracovníkov.

18:33

Polícia v piatok vo švédskom meste Vasteras postrelila a zadržala muža, ktorý vraj s pomocou ostrého objektu spôsobil zranenia trom starším ženám.

18:28

Americká tenistka Sloane Stephensová postúpila na antukovom turnaji WTA v Rouene do semifinále. V pozícii nasadenej šestky vyhrala vo štvrťfinále nad štvorkou podujatia Jüan Jüe z Číny 6:2, 6:2.

18:27

Kazašská tenistka Jelena Rybakinová postúpila do semifinále dvojhry na antukovom turnaji WTA v Stuttgarte. Ako štvrtá nasadená zdolala vo štvrťfinále Jasmine Paoliniovú z Talianska 6:3, 5:7 a 6:3. Češka Markéta Vondroušová vyradila druhú nasadenú Arinu Sobolenkovú z Bieloruska 3:6, 6:3, 7:5. Medzi elitné kvarteto ide Poľka Iga Swiateková, turnajová jednotka vyhrala nad Britkou Emmou Raducanuovou 7:6 (2), 6:3.

18:25

Taliansko a Francúzsko by mali svoje výdavky redukovať výraznejšie, než momentálne plánujú, naopak Nemecko by malo ísť opačným smerom a objem výdavkov zvýšiť. Uviedol to v piatok Medzinárodný menový fond (MMF).

18:24

Hlavný ukazovateľ nezamestnanosti PDU v marci dosiahol úroveň 3,88 %, čo je o 0,04 percentuálneho bodu (p. b.) menej ako vo februári. Medziročne klesol o 0,41 p. b. Počet nezamestnaných evidovaných na úradoch práce v marci tohto roka dosiahol najnižšiu úroveň od konca roka 2019. Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVR) SR o tom v piatok informovalo na svojej internetovej stránke.

18:23

V Poľsku zadržali Bielorusa, ktorý údajne nariadil marcový útok na ruského opozičného politika Leonida Volkova v litovskom Vilniuse. Oznámil to v piatok poľský premiér Donald Tusk. Litovský prezident Gitanas Nauséda krátko predtým informoval, že v Poľsku zadržali aj dve osoby podozrivé zo spáchania zmieneného útoku.