Prezidentka SR Zuzana Čaputová dokonca organizátorom podujatia poslala list, v ktorom uviedla, že chce, aby bolo Slovensko tolerantnou krajinou, v ktorej sa každý môže cítiť bezpečne. “Krajinou kde nehľadáme to, čo nás rozdeľuje, ale žijeme tým, čo nás spája.“
Čaputová hovorí o príbehoch mladých ľudí, ktorí sú nútení skrývať alebo potláčať svoju identitu, pretože sa boja odsudzovania svojho okolia, či dokonca straty zamestnania. „Profesionálne uplatnenie radšej nachádzajú v iných krajinách, kde viac cítia, že si ich vážia takých, akí sú. A ktorí na Slovensku o sebe od niektorých verejných autorít počúvajú, že ich sexuálna orientácia, nie ich skutky, čestnosť, úspechy či pomoc núdznym, je to, čo ich definuje z hľadiska morálnosti,“ pokračuje hlava štátu.
LGBT osobám prezidentka Čaputová odkázala: “Máte tu svoj domov, právo žiť slobodne a dôstojne. Ste prirodzenou súčasťou našich rodín, susedstiev, pracovných a školských kolektívov a spoločne vytvárame hodnoty, z ktorých prospieva celé Slovensko.“
Smutné je, že prezidentka na druhej strane odignorovala masy ľudí na Národnom pochode za život, ktoré chceli takú banálnu vec, ako je ochrana života a ktorá sa u nás nerešpektuje.
Europoslankyňa za Smer-SD Monika Beňová na sociálnej sieti uviedla, že ak ako po iné roky, aj teraz pri príležitosti Dúhového Pridu 2020 vyjadruje svoju osobnú podporu všetkým, ktorých práva nie sú dostatočne zohľadnené a legislatívne upravené. “Pretože rovnaké povinnosti by mali byť sprevádzané rovnakými právami.”
“Pozdravujem nielen všetky moje priateľky a priateľov z LGBTI komunity, ale aj tých, ktorých osobne nepoznám a osobitne všetkých, ktorí potrebujú našu podporu. Rešpektujem inakosť, rešpektujem ľudskosť, rešpektujem vás,” uviedla Beňová.
Podpredsedníčka mimoparlamentnej liberálnej strany Progresívne Slovensko (PS) Zora Jaurová na Facebooku publikovala fotografiu s dúhovou vlajkou a dodala: “Love is for all. Happy Pride!”
Poslanec Európskeho parlamentu za PS Michal Šimečka doplnil štatistickú informáciu, že Iba 9 % párov rovnakého pohlavia sa nebojí držať na verejnosti za ruky. “Polovica sa obáva agresie alebo napadnutia – na Slovensku, v 21. storočí. V mnohých veciach sme za posledných tridsať rokov dobehli civilizovanú Európu. Ale v niečom sa vzďaľujeme. To ukázal aj posledný prieskum Agentúry pre základné práva EÚ, porovnávajúci situáciu LGBTI komunít v členských štátoch. Slovensko nedopadlo dobre.”
Podľa Šimečku to nie je žiadna zhoda okolností, alebo zákonitosť vyplývajúca zo slovenských dejín a kultúry. “To je dôsledok konkrétnych činov – a slov – v našom politickom a verejnom priestore. To je dôsledok toho, ako politici – a nielen z radov extrémistov – s cynickou ľahkosťou rozsievajú nenávisť a strach z inakosti, lebo im to práve vyhovuje.”
Šéf mimoparlamentnej strany Slovenské hnutie obrody (SHO) Róbert Švec si naopak myslí, že v prvom rade by sa malo myslieť na všetkých ľudí práce, ktorí žijú v strese z toho, ako uživiť seba a svoje rodiny. “Musíme sa postarať o slovenských zamestnancov, podnikateľov a našich dôchodcov. Je nutné Slovensko postaviť opäť na nohy a obnoviť našu potravinovú sebestačnosť. Je viac ako nevyhnutné podporovať slovenské rodiny. Pretože iba zdravé rodiny môžu tvoriť zdravý štát. A my chceme Slovensko silné a sebavedomé,” uviedol v súvislosti s akciou Dúhový Pride Švec zo SHO.