Nemecký poslanec za AfD Peter Bystroň: Škandál na migračnom úrade má obrovský rozmer, Nemec sa prihlásil ako utečenec zo Sýrie a dostal azyl

Berlín 19. júna 2018 (HSP/Foto: PB)

 

Peter Bystroň je Čechom žijúcim v Nemecku. Jeho záujem o politické i spoločenské dianie ho priviedol až na post nemeckého poslanca Bundstagu za stranu Alternatíva pre Nemecko (AfD), kde je zároveň predsedom bavorskej AfD.

Exkluzívne pre Hlavné správy priblížil aktuálnu situáciu v Nemecku vo vzťahu k migračnej politike. Vysvetlil svoj postoj k úlohe mimovládnych organizácií i médií v migračnej kríze. Ozrejmil tiež aktuálnu tému, ktorá rezonuje na nemeckých úradoch a v médiách – priblížil schému migračného škandálu na Spolkovom úrade pre migráciu a utečencov (BAMF)

Na snímke Peter Bystroň

Aktuálne pôsobíte ako poslanec nemeckého Bundstagu za stranu Alternatíva pre Nemecko (AfD), v ktorej ste zároveň predsedom bavorskej AfD. Priblížte, prosím, našim čitateľom vstup do strany. Čím Vás strana oslovila?

Strana AfD vznikla v roku 2013. Široké vrstvy obyvateľstva vtedy nemali žiadne politické zastúpenie, pretože CDU/CSU so pod vedením Angely Merkelovej posunula silne doľava a zároveň liberáli z FDP vtedy vypadli z Bundestagu. Vzniklo tak vákuum na stredopravicovom poli politického spektra, ktoré AfD zaplnila.

Centrálnymi programovými bodmi strany bola kritika Európskej únie, európskej meny a hlavne takzvaného zachraňovania Grécka v predošlých rokoch. Do strany vstúpilo veľa bývalých členov konzervatívnej CDU a liberálnej FDP. Druhú polovicu tvorili ľudia, ktorí dovtedy v žiadnej strane nikdy neboli, ale ktorých vtedajšie pomery rozčúlili natoľko, že sa rozhodli politicky sa angažovať.

Ja som bol dovtedy členom liberálnej strany FDP. Alternatíva ma oslovila svojim programom a hlavne jasným spôsobom komunikácie. Motto strany bolo a  je: ‚Mut zur Wahrheit – Odvaha k pravde‘.

 

Niektoré médiá Vás nálepkujú pojmami euroskeptik a bojovník proti migrantom. Považujete sám seba za bojovníka proti migrantom? Vy sám ste sa spolu s rodičmi presťahovali z Čiech do Nemecka, takže tu možno hovoriť o určitej migrácii.

Tak tá prvá nálepka ‚euroskeptik‘ je absolútne správna. Tá druhá, ‚bojovník proti migrácii‘ je úplná hlúposť. Celá naša strana nemá nič proti migrantom. Migranti sa správajú ekonomicky. Je to ako z učebnice ekonómie pre prvý semester: Tí ľudia idú tam, kde majú najvyššie finančné popudy. Drvivá väčšina migrantov nie sú žiadni politickí utečenci, ale hospodárski migranti. Keď je niekto prenasledovaný,  napríklad v Sýrii, alebo v Iraku a bojí sa o svoj život, tak je v bezpečí už v Turecku. Nemusí utekať ďalších 3500 kilometrov a prekročiť hranice ďalších siedmych krajín. Tí migranti, ktorí to robia, prichádzajú do Nemecka kvôli najvyšším sociálnym dávkam v celej Európe.

My nekritizujeme ich správanie. My kritizujeme nemeckú vládu za to, že im tie ponuky poskytuje. Pre našich protivníkov je veľmi nepríjemné až nemožné s nami o týchto veciach diskutovať na vecnej úrovni. To najjednoduchšie riešenie pre nich je onálepkovať naše postoje ako rasistické, aby sa všetci báli tieto názory vyslovovať a zamedzilo sa tak otvorenej diskusii. Druhým efektom je vyčlenenie našich prívržencov zo spoločnosti ako vyvrheľov.

Ale na mne vidíte, že to ohováranie nemôže byť pravdivé. Je to úplne logické: keby tá strana bola skutočne proti cudzincom, myslite si, že by si v tajnej voľbe zvolili politického utečenca za svojho predsedu?

 

Pred niekoľkými dňami Taliansko a Malta zakázali lodi Aquarius od francúzskej neziskovej organizácie SOS Méditerranée s migrantmi vstup do svojich prístavov. Prijať ich chcelo Španielsko, čo však mimovládna organizácia odmietla – žiadala vstup migrantov na územie Talianska a následný presun migrantov do iných štátov. Čo si myslíte o takomto postupe mimovládnej organizácie?

Talianska pohraničná stráž sa správa korektne, drvivá väčšina migrantov nemá vôbec právo vstupovať do Európskej únie. Je treba ich vracať do krajín, z ktorých odišli. Austrália mala pred niekoľkými rokmi rovnaký problém, ako Európa teraz.  Prichádzali tam migranti cez more. Austrálčania sa k tomu postavili presne naopak ako Európania doteraz. Všetkých migrantov nasadili do špeciálnych gumových člnov s elektronickým riadením a poslali ich späť presne tam, odkiaľ prišli. V priebehu niekoľko málo týždňov sa medzi migrantmi rozkríklo, že sa neoplatí platiť prevodníkom 5000 dolárov za krátky výlet do Austrálie.

Tie NGO’s v Stredozemnom mori sú často podporované Sorosovou nadáciou. To, čo robia, je v podstate prevádzačstvo. Ilegálne dostávajú migrantov do Európy. Je dôležité klásť si otázku, prečo to robia a kto z toho profituje.

 

Podľa dostupných informácií má loď neziskovej organizácie kapacitu 550 ľudí, prevážala však 625. Aký je Váš názor na uvedený postup neziskovej organizácie?

Aj to ukazuje, že NGO’s porušujú platné predpisy a platné zákony. A to ako vo veľkom, tak aj v malom. Ide im len o to, dostať čo možno najväčší počet ľudí z Afriky do Európy. Ich konanie je absolútne nemorálne a nelegálne.

 

Akú úlohu podľa Vás zohrávajú mimovládne organizácie v migračnej vlne?

V celej tej migračnej kríze pozorujeme aktivity celej siete neziskových organizácií, ktoré pracujú po celej Európe. Je to azylový priemysel. Začína to tým, že loďami transportujú ilegálnych migrantov z Afriky do Európy. Pokračuje to tým, že v Taliansku, v Grécku atď. organizujú ďalší presun týchto migrantov do Nemecka. Tiež manipulujú verejnú mienku tým, že organizujú rôzne mediálne kampane a protesty migrantov v záchytných kempoch v tých krajinách ako Grécko, Turecko a Taliansko. To všetko, aby vznikal verejný tlak na prijímanie tých migrantov v Nemecku.

No a končí to tým, že v Nemecku a vo Švédsku poskytujú migrantom právnu pomoc – zabezpečujú právnikov, ktorí zneužívajú platné zákony k tomu, aby migrantov  udržali čo najdlhšie v tých krajinách.

Všetko ich konanie je platené buď z peňazí daňových poplatníkov, alebo z rôznych sponzoringov. Kľúčovú úlohu tu hrá Open Society Foundation Georga Sorosa.

Na snímke Peter Bystroň

 

V Nemecku aktuálne rezonuje škandál na Spolkovom úrade pre migráciu a utečencov (BAMF). K neoprávnenému udeleniu azylu malo dôjsť až v 1200 prípadoch. Podľa najnovších informácií škandál siaha až ku kancelárke Angele Markelovej. Priblížte, prosím, našim čitateľov viac uvedený problém.

BAMF je úrad, ktorý rozhoduje o tom, či utečenec má dostať azyl a či je oprávnený zostať v Nemecku, alebo nie. Politických utečencov je medzi nimi veľmi málo – niečo medzi 2-4%. Každé rozhodnutie sa musí urobiť individuálne, to znamená, že s každým utečencom je vedený individuálny rozhovor a posudzuje sa jeho individuálne ohrozenie v krajine jeho pôvodu.

V roku 2015, keď prišla tá veľká vlna migrantov, sa v tomto úrade začalo na pokyn zhora rozhodovať narýchlo a udeľovať azyly aj utečencom, ktorí neboli nikde nikdy prenasledovaní. Vytvorili sa siete právnikov, ktorí podávali migrantom štandardizované odpovede na  dotazníky tak, aby všetci dostali azyl. To číslo 1200 je silne podhodnotené, lebo to sa jedná o 1200 prípadov len v jednej malej pobočke tohto úradu v Brémách. Môžeme vychádzať z toho, že problém je ale celoplošný, že takto sa postupovalo aj v ďalších pobočkách po celom Nemecku. Ten škandál má obrovský rozmer. Kontroly neboli fakticky žiadne. Najlepším dôkazom toho je prípad vojaka nemeckého Bundeswehru, ktorý sa prihlásil ako utečenec zo Sýrie. Tomuto rodenému Nemcovi, ktorý vôbec nevedel hovoriť arabsky, bol udelený v Nemecku azyl.

Všetky nitky tohto problému vedú priamo do Kanzleramtu k Angele Merkelovej. Ona sama vyhlásila azylovú problematiku za chefsache a zobrala si ju na starosť, respektíve menovala šéfa Kanzleramtu Petera Altenmaiera koordinátorom. To znamená, že všetky rozhodnutia išli priamo z Kanzleramtu a Merkelová o nich bola informovaná. Rovnako už je teraz dokázané, že bola informovaná o všetkých problémoch v tom úrade.

 

V médiách postupne pribúdajú informácie mnohých trestných činoch migrantov. Prečo je však podľa vás o tejto trestnej činnosti informovanosť nemeckých médií len sporadická?

Médiá v Nemecku podporujú vládnu politiku. Má to niekoľko dôvodov. Veľká časť médií, hlavne televízia a rozhlas, sú verejnoprávne. V ich vedení sedia politici starých strán a ovplyvňujú tak obsadzovanie pozícií šéfredaktorov a nepriamo aj štruktúru programu. Ďalšie médiá, hlavne tlač, je v rukách len niekoľko mála majiteľov. Jedným z nich je cez firmu Madsack dokonca strana SPD. Z toho vyplýva, že tieto médiá nekritizujú vládnu politiku. Redaktori, ktorí to urobili, boli poväčšine prepustení.

Informácie o negatívnych vplyvoch masovej migrácie sa médiá snažia potláčať. Nezávisle prieskumy médií podložili, že mediálne spravodajstvo v rokoch 2015, 2016 bolo neobjektívne a podávalo celý problém z perspektívy vlády. Najlepším príkladom bolo masové znásilnenie žien v Kolíne na Silvestra roku 2015. Vtedy najprv polícia ututlávala celú tú dimenziu – rovnako médiá. Trvalo to viac ako štyri dni, v ktorých tie správy boli masívne šírené na sociálnych sieťach, niež bol lokálny plátok Express donútený o celých týchto sexuálnych orgiách podať pravdivé spravodajstvo.

Niekoľkokrát sa stalo, že po znásilnení,  alebo vražde mladého dievčaťa migrantom hlavné správy o tom neinformovali. Stalo sa tak so študentkou Mariou L. vo Freiburgu, ktorá bola najprv znásilnená a potom zavraždená afganským migrantom Husseinom K. O tejto vražde priniesli spravodajstvo televízne stanice od USA cez Rusko až po Japonsko. Ale celoštátna nemecká televízia ARD v hlavných správach o tom nič neuviedla. Redakcia to odôvodnila tým, že sa jednalo o záležitosť lokálneho charakteru.

Rovnako sa zachovala celoštátna televízia po beštiálnej vražde 15-ročnej Mii, ktorú cez deň v drogérii dobodal jej údajný ex-priateľ Abdul D., migrant z Afganistanu. Vtedy sa televízia vyhovárala na to, že sa jedná o čin v afekte medzi dvomi mladistvými milencami.

 

Na pozadí  pribúdajúcich trestných činov migrantov Merkelová ustupuje od politiky kvót a zároveň otvorene priznala, že migračné kvóty ničomu nepomohli. Čo podľa Vás naznačuje Merkelovej priznanie?

S migračnými kvótami je to pravda: migračné kvóty nič neriešia. To je len také pseudoriešenie, typické pre nemeckú politiku. Nemeckí politici radi predstierajú pomocou exaktných čísel, že sa im problém darí zvládať. Už teraz je jasné, že keby sa tá kvóta naplnila napríklad niekedy v septembri, tak sa nikto nepostaví na hranice a nezačne utečencov zastavovať. Proste tá kvóta by sa zasa prekročila a politici za to zodpovední, by si vždy našli len nejakú výhovorku, prečo sa to muselo tentokrát zasa ‚výnimočne‘ tolerovať.

Ústupok Angely Merkelovej je vynútený masívnou nespokojnosťou obyvateľstva s jej migračnou politikou. Nálada obyvateľstva je explozívna, hlavne po posledných vraždách a znásilneniach. Celá situácia sa vyhrotila až do veľkej  vnútropolitickej krízy, ktorá kulminuje práve teraz. Naše plenárne zasadnutie v Bundestagu minulý štvrtok bolo prerušené, pretože sa ‚sesterské‘ frakcie CDU a CSU medzi sebou hádali jak kone. Najprv si vyžiadali prerušenie na dve hodiny, nakoniec ich hádka trvala celé štyri hodiny. Bavorská CSU je krajne nervózna, lebo stráca stále viac voličov a v októbri má zemské voľby. Robí preto veľký tlak na Merkelovú, aby v migračnej politike ustúpila od svojej pôvodnej koncepcie otvorených hraníc pre každého.

 

Aký postup by mali kompetentní zvoliť, aby došlo k zastaveniu migračnej vlny a zároveň,  aby došlo k riešeniu pribúdajúcich problémov s migrantmi, ktorí sa už v Európe nachádzajú?

Postup pri riešení migračnej krízy je veľmi jednoduchý: pozostáva z dvoch komponentov. Za prvé a to je esenciálne, je treba zaistiť ochranu vonkajších hraníc Európskej únie. Taliani sú na správnej ceste. Vonkajšie hranice je treba prísne strážiť. Migrantov je treba vracať tam, odkiaľ prišli a nebrať ich do Európy.

Druhým bodom je dostať tých migrantov, ktorí už neoprávnene v Európe sú, zasa naspäť do krajín, z ktorých prišli. Namiesto drahých teatrálnych odsunov lietadlami by som ja osobne navrhoval ešte iné oveľa jednoduchšie riešenie: znížiť sociálne dávky na európske minimum. Väčšina z nich by odišla sama naspať.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Macron a Biden spolu telefonovali po prvý raz od vypuknutia sporu o ponorky

0 icon

Washington/Paríž 22. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ian Langsdon/ Pool photo via AP)   Francúzky prezident Emmanuel Macron nariadil v stredu veľvyslancovi svojej krajiny v USA, aby sa na budúci týždeň vrátil do Washingtonu. Urobil tak po telefonáte s americkým prezidentom Joeom Bidenom Cieľom rozhovoru bolo zmierniť napätie medzi oboma krajinami súvisiace s…

Pod rúškom ochrany policajtov si politici chcú zaviesť obmedzenie svojej kritiky. Pokuta má byť až 500 eur. Čo si o tom myslia niektorí z nich?

0 icon

Bratislava 22. septembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:Pixabay, TASR-Jakub Kotian, Martin Baumann, Pavol Zachar, Facebook)   Ministerstvo vnútra SR predložilo novelu zákona o Policajnom zbore. Voči jednotlivým bodom novely boli vznesené viaceré pripomienky. Jednou zo sporných častí zákona je aj návrh, podľa ktorého by sa priestupku dopustil ten, kto „uráža verejného činiteľa…

Jaroslav Naď: Ozbrojené sily SR budú opäť najfunkčnejšou zložkou domáceho krízového manažmentu

0 icon

Bratislava 22. septembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer, SITA-Branislav Bibel)   Ozbrojené sily (OS) SR budú aj v ďalšom náročnom pandemickom období najfunkčnejšou zložkou domáceho krízového manažmentu. Budú tiež garanciou splnenia úloh. Počas slávnostného nástupu pri príležitosti osláv Dňa Ozbrojených síl SR to v stredu uviedol minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO).…

Kotleba v parlamente prirovnal dnešnú situáciu k časom kolaborácie cirkvi v Pacem in terris

0 icon

Bratislava 22. septembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Dnes v parlamente bežala rozprava o návrhu novely zákona z dielne ĽSNS, ktorým by sa financovali registrované cirkvi ale aj ďalšie treťosektorové aktivity odvodom ďalších 2% daní. Podľa predkladateľov by prijatie zákona zaistilo potrebnú mieru nezávislosti cirkví, aby nemuseli prisluhovať štátnej moci a…

Poslanci v závere dňa rokovali o návrhoch nezaradených poslancov

0 icon

Bratislava 22. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar, SITA-Branislav Bibel)   Poslanci Národnej rady (NR) SR v závere štvrtého dňa 40. schôdze parlamentu rokovali o viacerých novelách z dielne nezaradených poslancov - odídencov z ĽSNS Plénum v stredu večer rokovalo o návrhu nezaradených poslancov okolo Milana Mazureka. Do parlamentu predložili novelu zákona…

Orbán s Babišom si boli pozrieť zabezpečenie maďarsko-srbskej hranice

0 icon

Budapešť 22. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Szilard Koszticsak/MTI via AP)   Afganci opúšťajúci svoju vlasť sa pokúšajú dostať ďalej do Európy cez Maďarsko, pričom sa očakáva, že tlak na jeho južné hranice bude stúpať. Povedal to v stredu predseda maďarskej vlády Viktor Orbán po tom, čo sa bol spolu s českým premiérom…

Policajný šéf Hamran a polícia majú plnú podporu monitorovacej skupiny EP. Pellegrini kritizuje postup skupiny, “holandskej europoslankyni so svojimi kumpánmi” odporučil, aby si “zbalili kufre”

0 icon

Bratislava 22. septembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:SITA-Jana Birošová,TASR-Martin Baumann,Jakub Kotian)   Dočasne poverený prezident Policajného zboru Štefan Hamran, ako aj vyšetrovatelia a prokuratúra majú plnú podporu Monitorovacej skupiny pre demokraciu, právny štát a základné práva (DRFMG) zriadenej v rámci Výboru EP pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci (LIBE). Na stredajšej…

Pri Chabarovsku sa zrútilo lietadlo so šiestimi ľuďmi na palube

0 icon

Bratislava 22. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Marina Lystseva)   Neďaleko ruského mesta Chabarovsk sa v stredu zrútilo lietadlo An-26 so šiestimi ľuďmi na palube. Informoval o tom portál kp.ru Približne 38 kilometrov od chabarovského letiska vo výške asi 600 metrov stroj prestal komunikovať a približne o 19:12 miestneho času zmizol z radarov.…

Kolíková vníma prípadné zavedenie povinného očkovania ako politickú otázku, z právneho hľadiska v tom nevidí problém. Lengvarský to zatiaľ nepovažuje za tému dňa

0 icon

Bratislava 22. septembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann, Pavel Neubauer)   Prípadné zavedenie povinného očkovania považuje ministerka spravodlivosti Mária Kolíková za politickú otázku. Z právneho hľadiska v tom nevidí problém. Novinárom o tom hovorila počas stredajšieho rokovania vlády "Z ústavnoprávneho hľadiska vidím priestor na to, aby sa zaviedlo povinné očkovanie. Nakoniec,…

NR SR schválila zákon, ktorým sa zriadi národný HTA inštitút

0 icon

Bratislava 22. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian, Ján Krošlák, Pavel Neubauer, Facebook, Pixabay, SITA-Jana Birošová)   Nový Národný inštitút pre hodnotu a technológie v zdravotníctve má fungovať od roku 2022. Majú sa mu zveriť poradenské úlohy spojené s hodnotením zdravotníckych technológií, ktoré sa majú hradiť z verejného zdravotného poistenia. Má sa…

Podkasty

Video Podcast

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marián Tkáč

Na okraj Františkovej návštevy – 4. časť: Povedz mi, kto je tvoj priateľ a ja...

0icon

... a ja ti poviem, kto si. Riešenie tejto výzvy ešte na chvíľku odložíme. Tretie zamyslenie „na okraj“ sme ukončili otázkou, na koho asi František myslel, keď v bratislavskej Katedrále sv. Martina povedal „niečo, čo sa stalo pred nejakým časom, ide o list od biskupa, v ktorom hovorí o nunciovi: –…

Boris Mesár

Aké svinstvo obsahujú vakcíny (jedy) ?

0icon

Celá americká a tiež nemecká alternatíva žije v posledných hodinách závermi a dozvukmi absolútne šokujúcej pondelňajšej tlačovej konferencie rakúskych výskumníkov z radov súdnych a forenzných patológov, ktorí sa rozhodli, že prestanú mlčať a odhalia svetu, čo sa v skutočnosti nachádza vo vakcínach proti COVID-19 a čo robí s ľudskou krvou. Tlačová…

Gustáv Murín

Ilúzie o Žilinkovi skončili na kauze Tódovej

0icon

Loď, ktorej kapitán vypne všetky kontrolky, nutne raz stroskotá. Nezodpovedný neoliberálny experiment urobil z novinárov „strážnych psov demokracie“. Ale pretože najnovšie vďaka eko-fašistom (tento termín po drastických skúsenostiach s agresivitou „ochrancov zvierat“ vznikol na Západe) psy nesmú byť na reťazi, aj tí mediálni sa z tej reťaze utrhli a nie je nateraz toho statočného,…

Andrej Sablič

Ako merať spoločenskú hlúposť?

0icon

Na to je potrebné použiť peniaze. Je to síce najhlúpejší nástroj na meranie, aký ľudstvo vymyslelo, ale pre tento účel je ideálny. Potom už stačí iba poznať hodnotu majetku najbohatšieho člena spoločnosti a najchudobnejšieho a tento rozdiel je presná hodnota spoločenskej hlúposti národa či sveta. Zároveň táto hodnota ukazuje o…

Erik Majercak

Ako riešiť problémy vo vzťahoch muž a žena. Ako predchádzať likvidácii vlastnej rodiny, manželstva, ako zabrániť vlastnej životnej katastrofe.

0icon

Čo robiť, aby sa katastrofa nestala? Ako zistiť pravdu vo vzťahu? Pre tých, čo majú majú problémy, čo ich nechcú mať, čo chcú vzťah zlepšiť, pre podpapučníkov aj tých čo do vzťahu len idú vhupnúť. V dnešnom svete extrémne ťažká téma a jedna z najpodstatnejších v živote. Pokračovanie videoblogu Ako…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Dunkerque a 2. svetová vojna (3. časť)

0 icon

Pokračujeme treťou časťou článku o francúzskom meste Dunkerque, ktorý bol roky roky, vďaka svojej strategickej polohe, zmietaný rôznymi vojnami či väčšími a menšími bitkami. Trvalo tri dni, kým francúzskemu veliteľovi generálovi Mauricemu Gamelinovi došlo, ako vážna situácia vôbec je. Nielen že sa Nemecko chystalo napadnúť Paríž, ale britské a francúzske…

5 miest na svete, kde je zákaz fotografovania

0 icon

Dovolenka je dlho očakávaný (zvyčajne rok ťažkej práce) čas cestovania a voľného času. Počas tejto doby by sme si mali zanechať čo najviac spomienok a samozrejme k tomu patria aj fotografie. Avšak v niektorých krajinách platia určité zákony. Medzi ne patrí aj napríklad zákaz fotografovania. Ten sa vzťahuje na ľudí,…

20 ľudí našlo svojho dvojníka v múzeu. Nemohli uveriť vlastným očiam

0 icon

Obľúbená webová stránka Boredpanda zhromaždila týchto 20 fotografií, na ktorých môžeš vidieť obyčajných ľudí, spoločne so svojimi neobyčajnými dvojníkmi. Zbytočne ti to budeme opisovať, tú podobu musíš jednoducho vidieť. Tomu sa teda povie poriadna náhoda! Tvárou tvár v múzeu

Ako vyzerali najznámejšie produkty kedysi?

0 icon

Dnes sa nájde zrejme minimálne množstvo ľudí, ktorí nevedia ako vyzerá zariadenie od Applu alebo Samsungu. Avšak tieto ale aj ostatné značky a ich produkty vyzerali kedysi úplne inak. Dnes si preto ukážeme, ako vyzerali kedysi tie najznámejšie produkty. A takto vyzerali najznámejšie produkty kedysi: Prvý počítač Apple 1

Toto sú krajiny s najvyšším priemerným IQ. Je medzi nimi aj Slovensko?

0 icon

Premýšľal si niekedy o tom, aká inteligentná je naša krajina v porovnaní so zvyškom sveta? Mnoho ľudí sa túto  otázku pýta a počas mnohých rokov sa uskutočnilo hneď niekoľko prieskumov priemerného IQ. Jeden z najnovších a najkomplexnejších výskumov IQ vykonal v roku 2016 štatistický výskumný ústav Statistic Brain Research Institute, medzinárodný vzdelávací…

Armádny Magazín

Lapin: "Aj keď do útoku pôjdu tisíce Talibancov, ich sily budú zničené za menej ako hodinu"

0 icon

Rusko, 22.september 2021 (AM) – Vedúci dočasnej vlády Afganistanu Mullah Mohammad Hasan Akhund, vymenovaný radikálnym Talibanom, má v Kábule stretnutie so zástupcami Ruska, Číny a Pakistanu. Oznámila to 21. septembra agentúra TASS s odvolaním sa na twitterovú stránku predstaviteľa radikálov Ahmadullaha Muttakiho.   K správe sú pripojené fotog

Irán a Azerbajdžan uviedli armády do plnej pohotovosti. Video

0 icon

Irán, 22.september 2021 (AM) – Sťahovanie iránskej vojenskej techniky a ťažkých zbraní do oblastí hraničiacich s Azerbajdžanom hrozí potenciálnym ozbrojeným konfliktom.   https://twitter.com/i/status/1439872195052793862   Podľa dostupných informácií potom, čo iránske jednotky začali vykonávať vojenské manévre pomocou tanko

Ján Čarnogurský odkazuje všetkým Rusom: "Nemôžete si byť istí spravodlivosťou krajín Európskej únie"

0 icon

Slovensko, 22.september 2021 (AM) – Bývalý predseda vlády Slovenska hodnotil zadržanie ruského občana Alexandra Frančhettiho v Českej republike na žiadosť Ukrajiny. Expremiér a bývalý šéf Ministerstva spravodlivosti Slovenska, vedúci Koordinačnej rady medzinárodného združenia „Priatelia Krymu“ Ján Čarnogurský sa vyjadril k zadržaniu občana Ruska Alexander Franch

Alexander Rogers: Ako USA zhodili Francúzsko (dvakrát)

0 icon

Ukrajina, 22.september 2021 (AM) – Pred niekoľkými dňami britský premiér Boris Johnson, austrálsky premiér Scott Morrison a americký prezident Joe Biden oznámili vytvorenie nového partnerstva obrany a bezpečnosti AUKUS.   Čo je na tom tak skvelé? Po prvé, táto aliancia, na rozdiel od NATO, ktoré bolo vytvorené proti ZSSR a v posled

Čo by mali kontinentálni Európania vedieť o rodiacom sa pakte?

0 icon

Rusko, 22.september 2021 (AM) – Prvoplánoví európski politici sa vyjadrujú o konaní trojstranného bezpečnostného paktu (Austrálie, V. Británie a USA) len ako o „biznis“ projekte, ktorý vraj urazil Francúzsko a neopodstatnene rozdeľuje Západ.   Čo je však v druhom pláne tohto projektu? To, že priamo pred očami sa nám tvorí fenomén 21. storočia, vznik etnickej koalí

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali