Bratislava 9. apríla 2024 (HSP/ Tagesspiegel/ Foto: TASR – Martin Baumann )
Po víťazstve sociálneho demokrata Petra Pellegriniho v prezidentských voľbách sa z Nemecka ozvala nezvyčajne ostrá kritika. Tagesspiegel upozorňuje, že náš novozvolený prezident nechce poskytovať podporu Ukrajine. Nemeckí zahraničnopolitickí experti Norbert Röttgen a Anton Hofreiter reagujú zdesene a žiadajú tvrdé opatrenia
Po Pellegriniho volebnom víťazstve sa z Nemecka ozvala nezvyčajne ostrá kritika. Redakcia Tagesspiegel pripomenula, že 48-ročný bývalý predseda parlamentu Peter Pellegrini zvíťazil v druhom kole prezidentských volieb nad liberálnym bývalým ministrom zahraničných vecí Ivanom Korčokom.
„Zatiaľ čo Korčok počas volebnej kampane vyzýval na rozhodnú vojenskú podporu Ukrajiny, Pellegrini vyzýval na opatrnosť v súvislosti s dodávkami zbraní,“ uvádza redakcia. Dodáva, že Pellegrini sa výslovne odvolával na postoje nemeckého kancelára Olafa Scholza (strana SPD). Dal tiež jasne najavo, že podľa jeho názoru by sa Kyjev mal zapojiť do mierových rokovaní s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.
Röttgen ostro kritizuje Pellegriniho a premiéra Fica
Zahraničnopolitický expert CDU Norbert Röttgen teraz navrhol, aby Slovensko podobne ako Maďarsko vystúpilo z Európskej únie.
„Peter Pellegrini a slovenský premiér Robert Fico “otvorene” sympatizujú s Putinom, zatiaľ čo maďarský premiér Viktor Orbán je “v EÚ Putinovým trójskym koňom”,“ povedal Röttgen. „EÚ to nesmie a nemôže naďalej tolerovať.“
Röttgen ďalej zdôraznil, že vojna Ruska proti Ukrajine má pre EÚ aj existenčný rozmer. „Každý, kto sa tu postaví na stranu agresora, nepatrí do EÚ,“ povedal.
„Orbánova “politika vydierania” by sa tu už nemala rešpektovať. “Treba mu ukázať dvere”,“ pokračoval bývalý spolkový minister. „Slovensko sa potom musí rozhodnúť, či chce nasledovať Orbána, alebo zostať v EÚ,“ zneli jeho silné slová.
Hofreiter sa vyhráža varovným signálom
Európsky politik strany Zelených Anton Hofreiter upozornil na zrušenie financovania EÚ pre Slovensko. „Je dôležité, aby slovenská vláda dostala jasný varovný signál z Berlína a Bruselu,“ povedal Hofreiter. Anton Hofreiter je predseda Výboru pre európske záležitosti v Spolkovom sneme.
„Ak Fico a Pellegrini zatnú sekeru do slovenského právneho štátu a otvoria vrátka korupcii, nemali by z fondov EÚ prúdiť žiadne ďalšie peniaze,“ myslí si Hofreiter.
„Pellegrini chce Ficovi umožniť reštrukturalizáciu súdnictva a verejnoprávneho vysielania vo svoj prospech,“ dodal.
„V týchto ťažkých časoch môže EÚ navonok konať rázne len vtedy, ak si zachová demokraciu a právny štát vo vnútri. Nemôžeme si dovoliť ďalšieho Orbána,“ povedal s odkazom na šéfa maďarskej vlády.
Redakcia v závere dodáva, že odovzdanie prezidentského úradu súčasnej liberálnej prezidentky Zuzany Čaputovej, ktorá už nekandidovala, víťazovi volieb Pellegrinimu je naplánované na 15. júna. Slovenský prezident má predovšetkým reprezentatívnu úlohu, podobne ako v Nemecku. Jeho slovo má však u verejnosti veľkú váhu. V prípade vládnej krízy môže hlava štátu dočasne vymenovať vládu sama, čo Čaputová urobila v roku 2023.
Prečítajte si tiež :