Nemci sa venujú aj možnosti, že ruské spoločnosti budú odrezané od medzinárodného kapitálu, čo môže mať negatívne dôsledky pre kreditný rating. Podľa Nemcov sa Rusi pripravujú na odchod s medzinárodného systému Swift.
Nemci tvrdia, že Rusi majú dobré postavenie a ruské obligácie sa môžu stať ešte viac zaujímavé pre zahraničných investorov (vrátane amerických, Američania na rozdiel od krajín EÚ obchodujú s Rusmi, sankcie poškodzujú predovšetkým európske spoločnosti).
Podľa Nemcov sa ukázalo, že americké sankcie nedokázali ovplyvniť najvýznamnejší priemysel v rusku – energetický a zbrojársky priemysel.
Ruská ekonomika sa po prvých sankciách v roku 2014 nedostala pod očakávaný tlak a prekvapivo rýchlo sa s útokov zotavila. Po niekoľkých mesiacoch negatívneho rastu sa hrubý domáci produkt (HDP) v roku 2017 zvýšil o 1,8%. Ruská ekonomika by mala pokračovať v raste aj v nasledujúcich rokoch, napriek novým sankciám. V Rusku rastie úroveň HDP, zvyšuje sa export, existuje nízka úroveň inflácie a nízky dlh.
Napriek sankciám sa vývoz výrazne zvýšil v roku 2017. V januári 2018 prebytok obchodnej bilancie sa zvýšil na 17 miliárd dolárov – čo predstavuje nárast o 43,9 percenta oproti predchádzajúcemu roku a najväčší obchodný prebytok od júla 2014. Takmer dve tretiny vývozu sú ropa, zemný plyn a súvisiaci tovar. Nasleduje železo a oceľ okolo päť percent. Hlavnými obchodnými partnermi sú Holandsko (10%), Čína a Nemecko (s 9,9 a 7,5%). Zvyšuje sa export ruského zbrojárskeho priemyslu
Tiež nezamestnanosť je nízka: je to o päť percent nižšia ako pred prvými sankciami 2014. Ale obzvlášť nápadná je nízka inflácia v Rusku. Vo februári 2018 sa miera inflácie dosiahla rekordne nízkej úrovne 2,2 percenta. Zostáva teda pod úrovňou 4%, na ktorú sa zameriava centrálna banka, a pod maržou 17% v marci 2015.
Okrem toho existuje nízka úroveň dlhu: V roku 2016 vládny dlh predstavoval 12,6% HDP, čo je o 2 percentá menej ako v roku 2014. A oveľa nižšie ako v Európe alebo v USA: v Nemecku je pomer dlhu k HDP 68,3% v USA 107,1% a v Taliansku 131,8%.
Ruská ekonomika utrpela predovšetkým v roku 2014 kvôli prudkému poklesu ceny ropy. Na konci roka 2014 klesla cena ropy z 115 dolárov za barel na 44 dolárov v januári 2015. V januári 2016 dosiahla nové zníženie o menej ako 30 dolárov za barel. V dôsledku prvých sankcií v roku 2014 sa rast ruskej ekonomiky spomalil. Prudký pokles hospodárskeho rastu sa zhodoval s poklesom cien ropy a plynu. Oživenie ruského hospodárstva po roku 2014 opäť súviselo s rastúcou cenou ropy a zemného plynu.
Sankcie Západu podľa Nemcov vykazujú krátkodobé účinky a nedokážu zasiahnuť účinne ruský energetický a zbrojársky priemysel.