Juliane Bogner-Straussová uviedla, že v roku 2017 bolo v Rakúsku z vrážd žien 203 podozrivých, z toho 126 cudzincov. Medzi cudzincami bolo 62 žiadateľov o azyl – viac ako štvrtina všetkých podozrivých, informuje Kleine Zeitung.
“Musíte podniknúť príslušné kroky,” uviedla Bogner-Straussová a dodala, že chce podporiť ekonomický rozvoj žien, aby im pomohla osamostatniť sa z domácností, v ktorých prebieha násilie: “Patriarchálne štruktúry v Rakúsku ešte nevymreli,” dodala.
Štatistiky o vraždách žien sa objavuje po niekoľký nedávnych prípadoch, ktorých obeťou boli mladé ženy. Obete boli zabité žiadateľmi o azyl – 16-ročnú Michelle F. v decembri zabil v Steyri afganský žiadateľ o azyl.
Druhou nedávnou obeťou vraždy bola 16-ročná Manuela K., ktorej telo našla matka vo Wiener Neustadt pod hromadou lístia začiatkom tohto mesiaca.
Téma rodinné prídavky
Rakúska ministerka pre rodinné záležitosti tiež obhajovala kroky vlády na reformu výšky rodinných prídavkov pre cudzincov pracujúcich v Rakúsku, ale s deťmi žijúcimi v zahraničí. “Náklady na bývanie vo východnej Európe a priemerné mzdy sú oveľa nižšie.”
Nová politika stanovuje, že suma vyplatená v percentách závisí od životných nákladov v krajine, v ktorej žije dieťa, čo znamená menej peňazí pre deti žijúce v krajinách ako je Slovensko, Maďarsko a Rumunsko, ako pre deti žijúce v Rakúsku.
Politiku, ktorá vstúpila do platnosti v tomto roku, kritizovala európska komisárka pre sociálne veci Mariann Thiessenovou, ktorá na začiatku tohto týždňa vyhlásila: “Keď dochádzajúci pracovníci prispievajú do systému sociálneho zabezpečenia rovnako ako miestni pracovníci, mali by mať rovnaké výhody, aj keď ich deti žijú v zahraničí.”