Neandertálci sa živili aj morskými živočíchmi

Neandertálci sa živili aj morskými živočíchmi

Bratislava 28. marca 2020 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)

 

Neandertálci (Homo neanderthalensis), ktorí žili na území dnešného Portugalska, sa živili rybami, mušľami či tuleňmi. Vyplýva to z novej štúdie, ktorú publikoval odborný časopis Science. Výskum poskytuje ďalšie dôkazy o tom, že sa neandertálci spoliehali na potravu z mora rovnako ako predkovia moderného človeka (Homo sapiens). Po desaťročia sa pritom predpokladalo, že schopnosť zhromažďovať jedlo z mora a riek bola jedinečná pre moderných ľudí

Ilustračné foto

Tím vedcov, ktorý viedol Joao Zilhao z Barcelonskej univerzity, našiel dôkazy o tom, že neandertálci konzumovali plody mora, v jaskyni Figueira Brava na juhu Portugalska. Tam okrem kamenných nástrojov, ostatkov rastlinnej potravy či suchozemských živočíchov našli aj pozostatky po morských tvoroch. Jaskyňu neandertálci obývali v období pred 106 až 86-tisíc rokmi a ako vyšlo najavo, živili sa mušľami, krabmi, morskými vtákmi, tuleňmi, delfínmi a rybami vrátane žralokov, úhorov či zubatíc. Podľa výskumníkov tvorili morské živočíchy približne 50 percent stravy neandertálcov z Figueira Brava. Zvyšok tvorili suchozemské tvory, ako napríklad jelene, kozy, kone, pratury či korytnačky.

Reklama

Niektoré z najskorších dôkazov o tom, že moderní ľudia využívali morské zdroje, sú staré zhruba 160-tisíc rokov a pochádzajú z južnej Afriky. Ako informuje spravodajský portál BBC, viacero vedcov v minulosti vyslovilo teóriu, že mastné kyseliny z plodov mora, ktoré podporujú mozog, prispeli k zlepšeniu kognitívneho vývoja u raných moderných ľudí. To by podľa danej teórie mohlo pomôcť vysvetliť obdobie vynálezov a tvorivosti, ktoré začalo u populácií moderných ľudí v Afrike pred zhruba 200-tisíc rokmi. Tiež to mohlo moderným ľuďom pomôcť predstihnúť iné ľudské skupiny, ako boli neandertálci a denisovania.

Nové nálezy však dokazujú, že neandertálski obyvatelia Figueira Brava sa spoliehali na more v podobnom rozsahu ako ľudské skupiny žijúce v rovnakom čase v južnej Afrike. “Ak boli potraviny z mora dôležité pre moderných ľudí, tak potom boli dôležité aj pre neandertálcov. Alebo nemali takú dôležitosť, akú im ľudia pripisujú,” cituje Zilhaa britský denník The Guardian. Vedec tvrdí, že nálezy tiež osvetľujú rybárske praktiky neandertálcov, ktorí podľa jeho slov museli mať košíky alebo vrecia. “Nemôžete kráčať dvetisíc metrov s úlovkom 10 alebo 20 kilogramov lastúr v rukách,” vysvetlil a dodal, že neandertálci pravdepodobne tiež vedeli, že ak mäkkýše budú zbierať v zlom čase, mohli by im uškodiť.

Reklama

Výsledky štúdie podľa Zilhaa podporujú výskumy, ktoré naznačujú, že si boli neanderálci a moderní ľudia veľmi podobní.

 

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

17:31

Zmeny v tretej verzii novely zákona o verejnom obstarávaní (VO) vytvárajú priestor na korupciu a klientelizmus. Ide napríklad o obmedzovanie právomoci Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) či odvolávanie jeho predsedu bez udania dôvodu. Uviedlo to vo štvrtok opozičné Progresívne Slovensko (PS).

16:57

Francúzske úrady odhalili webovú stránku s falošným náborom francúzskych dobrovoľníkov do vojny na Ukrajine. Oznámilo to vo štvrtok francúzske ministerstvo obrany.

16:42

Rusko vo štvrtok uviedlo, že páchatelia minulotýždňového útoku na koncertnú halu na moskovskom predmestí dostali finančnú podporu z Ukrajiny. Oznámilo tiež zadržanie osoby podozrivej z toho, že pomáhala financovať útočníkov.

16:32

Projekt zabezpečenia verejnej železničnej osobnej dopravy s Ukrajinou využitím širokorozchodnej trate na trase Kyjev – Košice, ktorý schválila vláda na svojom ostatnom rokovaní, považuje KDH za mrhanie peňazí. Uvedenie do prevádzky by si vyžadovalo náklady v miliónoch eur, na čo aktuálne nemá financie ani rezort dopravy, ani Železnice Slovenskej republiky (ŽSR). Vo štvrtok na to upozornilo opozičné KDH.

16:28

Americký Kongres schválil predaj pokročilých raketových systémov Poľsku, uviedol vo štvrtok poľský minister obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz.

16:28

Rusko vo štvrtok vetovalo návrh rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN, ktorý žiadal predĺženie dohľadu expertov OSN nad sankciami svetovej organizácie voči Severnej Kórei. Rezolúciu navrhli Spojené štáty a o jeden rok by predĺžila mandát skupiny expertov, ktorí na dodržiavanie sankcií dohliadajú. Veto zo strany Ruska však ich činnosť pozastavuje.

16:24

Priemerné vozidlo stráca po troch rokoch 22,5 % svojej hodnoty, zatiaľ čo žlté vozidlá len 13,5 %. Naopak, najviac strácajú hodnotu zlaté vozidlá, a to až na úrovni 25,9 %. Vyplýva to z minuloročných dát platformy iSeeCars.com, na čo poukázala spoločnosť Aures Holdings.

16:13

Pápež František na Zelený štvrtok slávil v Bazilike svätého Petra omšu svätenia olejov. Kňazov vo svojej kázni vyzval, aby sa vyhýbali duchovnému pokrytectvu a pristupovali k svojim veriacim milosrdne.

16:07

Poľský premiér Donald Tusk privítal vo štvrtok pokrok dosiahnutý v rozhovoroch s Ukrajinou. Ich témou bol dovoz ukrajinských poľnohospodárskych výrobkov a blokády hraníc zo strany poľských poľnohospodárov, ktoré naštrbili vzťahy medzi oboma krajinami.

Donald Tusk Šmyhaľ
Na snímke ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ (vľavo) a poľský premiér Donald Tusk
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Veľké vlny na pláži Nazare v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali