Bratislava 16. augusta (TASR) – Prvá architektonická výstava spestruje areál Múzea antickej Gerulaty v bratislavskej časti Rusovce. Týka sa budúcej podoby, plánovanej rekonštrukcie tejto národnej kultúrnej pamiatky, ktorá sa bude uchádzať o zápis do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.
Expozíciu tvoria návrhy zo súťaže Rekonštrukcia areálu Múzea antickej Gerulaty Bratislava – Rusovce v kontexte urbánneho prepojenia. Sú to rôzne urbanisticko-architektonické predstavy autorov. Okrem celkových pohľadov na hlavnú budovu či areál Gerulaty sú na paneloch rozkreslené jeho detailné časti, pôdorysy, rezy a pohľady na objekty so stručným popisom. Nechýba informačný systém či riešenie okolia pamiatky v blízkosti kostolov sv. Márie Magdalény, sv. Víta a evanjelického kostola s možnosťou celoročného kultúrno-spoločenského využitia areálu rôznymi aktivitami.
Napriek veľkému počtu zúčastnených – 31 návrhov odborná porota neurčila víťaza, ale dve druhé miesta. Ich autorské kolektívy po pripomienkach dotvoria svoje návrhy a budú sa uchádzať o víťazstvo v pokračovaní súťaže.
"Z toho sa vyberie návrh, ktorý najviac vyhovie našim snahám vytvoriť skutočne unikátny priestor pre prezentáciu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Tento rok už nestihneme zaslať žiadosť o zápis do UNESCO, chceli by sme to v spolupráci s Pamiatkovým úradom a ďalšími inštitúciami uskutočniť v budúcom roku," uviedla pre TASR predsedníčka poroty a hlavná architektka Bratislavy Ingrid Konrad.
Gerulata bol rímsky vojenský tábor založený v druhej polovici prvého storočia nášho letopočtu. Mal dôležitú strategickú úlohu pre tábor légie v neďalekom Carnunte na terajšom rakúskom území, ktoré bolo hlavné mesto rímskej provincie Panónia. Funkciou jazdeckej jednotky sídliacej v Gerulate bola ochrana hranice rímskej ríše. Vojenský tábor s priľahlou civilnou osadou sa nachádzal takmer na celom území dnešných Rusoviec. Po rôznych úpravách bola Gerulata pre verejnosť otvorená v roku 1985 ako súčasť Múzea mesta Bratislavy. Po takmer dvojročnej rozsiahlej rekonštrukcii z eurofondov za vyše 159.000 eur túto pamiatku znovu sprístupnili v roku 2008. Okrem celkovej terénnej úpravy uzavretého areálu rímskeho kastela na ploche 3818 štvorcových metrov pribudli zakonzervované múry, v budove lapidária uložené vzácne archeologické nálezy. Novinkou bolo odhalenie časti rímskej dlažby, po ktorej chodili legionári.
Výstava potrvá do konca októbra.
UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam.