National Interest: Putin dal Američanom poslednú šancu

National Interest: Putin dal Američanom poslednú šancu

Moskva 28. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Russian Presidential Press Service)

 

Rusko dalo USA jasne najavo, že deeskalácia je možná len za jeho podmienok

Vladimir Putin
Na snímke ruský prezident Vladimir Putin

Konstantin Oľšanský z ruského portálu Svobodnaja pressa reaguje na príspevok profesora Serfatyho pre The National Interest.

Reklama

Je najvyšší čas, aby Washington prestal Rusku „vykrúcať prsty“ a bezodkladne si sadol s Moskvou za rokovací stôl. Každý triezvo uvažujúci odborník vyzýva administratívu Joea Bidena, ktorý sa už pripravuje na nové prezidentské voľby, na mierové rokovania.

Moskva medzitým dáva jasné signály, že je pripravená na deeskaláciu – ale za vlastných podmienok. Zástupca tajomníka Bezpečnostnej rady Alexander Venediktov vyzval USA, aby „aktívne študovali skúsenosti s úspešným riešením kubánskej krízy“.

Reklama

Roskosmos následne oznámil, že je pripravený obnoviť inšpekcie USA v súvislosti so zmluvou START a taktiež predviesť americkým špecialistom najnovšiu balistickú raketu Sarmat.

Prijme všetky tieto pozitívne signály Washington? Alebo bude pokračovať v hre svalov a sľubovať Kyjevu dodávky čoraz smrtonosnejších zbraní – vrátane stíhačiek a systémov protivzdušnej obrany. Loptička je teraz na strane Washingtonu.

 

Profesor Serfaty: „Nevenovali sme dostatočnú pozornosť legitímnym záujmom Ruska“

Alexander Venediktov, zástupca tajomníka Bezpečnostnej rady, nepripomenul kubánsku krízu náhodou, hovorí Simon Serfaty, známy americký geopolitický analytik. Serfaty bol dlhé roky vedúcim európskeho programu v Centre pre strategické a medzinárodné štúdie vo Washingtone. V mnohých rozhovoroch a článkoch zdôrazňoval, že USA a NATO provokujú Rusko k eskalácii.

„Rusko sa búri proti všemocnosti Ameriky, ktorá si nenašla čas na ruské záujmy, a búri sa proti zjednocujúcej sa Európe, ktorá nevytvorila priestor pre svojho väčšieho suseda. Rusko volá  po tom, aby bolo vypočuté. A my sme nevenovali dostatočnú pozornosť legitímnym záujmom a obavám Ruska,“ napísal Serfaty v júni 2014, krátko po znovuzjednotení Krymu s Ruskom. Bohužiaľ, politológ vtedy nebol vypočutý. Nebolo počuť ani hlasy mnohých ďalších triezvo uvažujúcich odborníkov a politikov. Výsledkom je nová geopolitická kríza, ktorú v Rusku aj na Západe prirovnávajú ku karibskej.

Reklama

Serfaty v článku pre vplyvnú americkú publikáciu Foreign Policy uvádza ďalšie historické analógie v snahe apelovať na zbytky triezveho uvažovania „staršinov z Washingtonu“. Porovnáva referendá v Donbase, Záporožskej a Chersonskej oblasti a rozhodnutie Vladimíra Putina o čiastočnej mobilizácii s inými udalosťami, ktoré zmenili chod svetových dejín.

Ide napríklad o atentát na rakúskeho arcivojvodu Františka Ferdinanda v Sarajeve v roku 1915 (ktorý spôsobil prvú svetovú vojnu), atentát na vietnamského prezidenta Ngo Dinh Ziema v roku 1963 (jeden z faktorov intervencie USA vo Vietname), alebo zatknutie irackého prezidenta Saddáma Husajna v roku 2003.

Odborník pripomína, že po všetkých týchto udalostiach sa otvorila príležitosť zabrániť krvavým vojnám. To sa však nepodarilo. Možno sa teraz Washingtonu naskytla príležitosť – a mal by ju využiť skôr, než sa náklady stanú neúnosnými pre celý svet, domnieva sa Serfaty.

 

Európa naliehavo potrebuje novú Jaltskú konferenciu a prehodnotenie vzťahov s USA

Už francúzsky prezident Jacques Chirac varoval, že rozširovanie NATO povedie k „nebezpečnej reakcii“ (hoci sám Chirac rozširovanie podporoval). Teraz nastal čas, aby kolektívny Západ zožal plody svojej nezodpovednosti.

Reklama

Preto, ako predpovedá Serfaty, prípadné mierové rozhovory nebudú jednoduchou prechádzkou. Nemali by sme očakávať, že sa zopakuje Mníchovská dohoda z roku 1938 (štyri veľké európske mocnosti fakticky vyhlásili rozdelenie Československa) alebo Jaltská konferencia z roku 1945 (krajiny protihilterovskej koalície si rozdelili Nemecko na okupačné zóny), píše Serfaty v stĺpčeku pre National Interest. Dnešná Ukrajina, žiaľ, nie je taká slabá ako Československo v roku 1938 alebo Nemecko v roku 1945, aby sa dobrovoľne vzdala územia, domnieva sa Serfaty. Aj keď Oľšanský tvrdí, že by sa s ním dalo polemizovať – dôvodov na presvedčenie o bábkovej povahe kyjevského režimu už bolo veľa.

Je to však kolektívna Európa, ktorá je jednou z najsilnejších strán rokovania. Koniec koncov, táto zima bude pre ňu najťažšia za posledných 75 rokov. A túto zimu si európski politici nevyhnutne položia mnohé nepríjemné otázky vo vzťahu k Washingtonu, ktorý sa len naoko tvári ako spojenec  Európanov.

„Odradili Spojené štáty Rusko? Nie. Reagovali USA v období pred vojenským konfliktom na naliehavé žiadosti Ukrajiny o zbrane? Nie. Po neúspechu v zadržiavaní a obrane sa USA zapojili do bojov? Nie. Tým, že USA prenechali boj iným, utrpeli rovnako ako oni? Nie,“ uvádza profesor Serfaty v zdrvujúcej charakteristike pokrytectva „washingtonských elít“.

Ak sa vrátime do histórie, kubánska kríza z roku 1962 nielenže skomplikovala vzťahy medzi Západom a ZSSR, ale zamotala aj vzťahy medzi európskymi krajinami, pripomína profesor v článku pre National Interest. Serfaty však vidí budúcnosť opatrne optimisticky. Pripomína, že po kubánskej kríze John F. Kennedy súhlasil s uvoľnením napätia so ZSSR. V roku 1989 George Bush po potlačení protestov na Námestí nebeského pokoja v priebehu niekoľkých mesiacov normalizoval vzťahy s Čínou.

Až na to, že Joe Biden nie je George Bush a už vôbec nie Kennedy. Hoci loptička, ktorú hodilo Rusko, je stále na strane Washingtonu…

 

 

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

10:25

Výrobca spotrebného tovaru Unilever v utorok oznámil plány na zrušenie približne 7500 pracovných miest vo svojich prevádzkach na celom svete. Jeho cieľom je ušetriť v priebehu nasledujúcich troch rokov približne 684 miliónov libier (799,77 milióna eur). Informovala agentúra DPA.

Koncern, ktorý vyrába približne 400 značiek spotrebného tovaru od čajov Lipton cez mrazené pochúťky Magnum a Cornetto po mydlá Dove či kvasnicovú nátierku Marmite, uviedol, že prepúšťanie sa dotkne prevažne pracovných miest v kanceláriách.

10:22

Elon Musk potvrdil že užíva predpísaný ketamín, aby rozptýlil negatívne myšlienky, čo prináša prospech investorom Tesly. Vyhlásil to počas rozhovoru zverejneného v pondelok, informovala agentúra AFP.

Potvrdil teda užívanie anestetika zvyčajne používaného na tlmenie bolesti a liečbu depresie. Ketamín sa však vo veľkom zneužíva ako droga s potenciálne nebezpečnými až smrteľnými následkami intoxikácie.

Elon Musk
Na snímke Elon Musk
10:20

Všetci obyvatelia Pásma Gazy čelia akútnemu nedostatku potravín, upozornil v utorok americký minister zahraničných vecí Antony Blinken. Zdôraznil tým, že je potrebné zvýšiť dodávky humanitárnej pomoci do tejto palestínskej enklávy, informovala agentúra AFP.

09:22

Lionel Messi si zranil zadný stehenný sval a vynechá prípravné zápasy Argentíny v USA. Potvrdila to tamojšia národná futbalová asociácia.

Lionel Messi Nashville FC - Inter Miami
Na snímke útočník Interu Miami Lionel Messi padá v odvetnom osemfinálovom zápase Ligy majstrov CONCACAF proti Nashville FC 13. marca 2024 v americkom Fort Lauderdale
09:19

Pri inštalácii fotovoltiky si treba aktualizovať aj poistenie nehnuteľnosti a navýšiť si poistnú sumu o hodnotu solárnej elektrárne. Solárne panely totiž môžu zvýšiť hodnotu domu či iného objektu, v prípade podpoistenia by tak pri poistnej udalosti mohla poisťovňa vyplatiť menej peňazí. Upozornil na to riaditeľ pre neživotného poistenie v spoločnosti FinGO.sk Jaroslav Krajňák.

08:50

Ceny ropy v utorok ráno mierne klesli. Ovplyvnili ich vyhliadky na väčšiu ponuku z Ruska, slabší než očakávaný dopyt v sektoroch, ako je letecké palivo, a tiež opatrné obchodovanie pred rozhodnutím americkej centrálnej banky Fed o úrokových sadzbách. Informovala agentúra Reuters.

Barel (159 litrov) americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate (WTI) s dodávkou v apríli sa v utorok o 7.24 h SEČ predával po 82,58 USD (75,82 eura). To bolo o 14 centov alebo 0,17 % menej ako v predchádzajúci deň na konci obchodovania.

08:26

Severokórejský vodca Kim Čong-un dohliadal na sériu palebných cvičení delostreleckých jednotiek na západe krajiny. Informovali o tom agentúry AFP a Reuters.

Manévre zahŕňali aj „super-veľké viacnásobné raketomety“ a došlo k nim len niekoľko dní po tom, ako Južná Kórea a Spojené štáty uzavreli každoročné spoločné vojenské cvičenie Freedom Shield.

Kim Čong-un North Korea Koreas Tensions
Na snímke severokórejský vodca Kim Čong-un dohliada na sériu palebných cvičení delostreleckých jednotiek na západe krajiny
07:38

Americký prezident Joe Biden usporiada v apríli prvý trojstranný summit s lídrami Filipín a Japonska, oznámil v pondelok Biely dom. Informovala agentúra AFP. Podľa nej sa Spojené štáty snažia posilniť spojenectvo v regióne voči Číne.

Schôdzka Bidena s filipínskym prezidentom Ferdinandom Marcosom a japonským premiérom Fumiom Kišidom je naplánovaná na 11. apríla a je ďalšou v sérii stretnutí s ázijsko-tichomorskými spojencami USA.

Biden
Na snímke Joe Biden
07:19

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken odcestuje tento týždeň do Saudskej Arábie a Egypta na rokovania o úsilí zabezpečiť prímerie v Gaze a zvýšenie množstva humanitárnej pomoci do tejto palestínskej enklávy, uviedol v utorok prostredníctvom svojho hovorcu americký rezort diplomacie. Informovala agentúra AFP.

Antony Blinken
Na snímke americký minister zahraničných vecí Antony Blinken
07:00

Približne 700 ľudí uviazlo v utorok na krajnom severe Austrálie po tom, čo sa touto odľahlou oblasťou prehnala tropická cyklóna a obyvateľov odrezala od zvyšku krajiny. Informovala agentúra AFP.

Búrka tretej kategórie postihla spomínané územie prudkým dažďom a silným vetrom s rýchlosťou približne 170 až 200 kilometrov za hodinu, uviedol austrálsky meteorologický úrad.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Kondenačná stopa zo štartu rakety Falcon 9 spoločnosti SpaceX je vidieť nad domami v pondelok 18. marca 2024 v San Diegu

Autor: AP/Gregory Bull

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali