Bratislava 15. mája 2024 (HSP/ Facebook / Foto:TASR/AP-Jean-Francois Badias)
Český prezident Petr Pavel v rozhovore pre britskú Sky News povedal, že Ukrajina musí vyjednávať a zem okupovanú Ruskom už naspäť nezíska. Vyzerá to tak, že našu kaviareň už porazil aj český prezident, konštatuje Juraj Draxler v príspevku na sociálnej sieti Facebook
Draxler v úvode svojho textu konštatoval, že je samozrejmé, že toto vyjadrenie si Pavel dovolil povedať v interview pre britskú redakciu – „Pre české publikum by sa vyjadril opatrnejšie,“ myslí si. „Pre Sky News, zjavne v rámci širšej zákulisnej dohody, český prezident poslúžil ako ten, kto na medzinárodnom poli otvára otázku začatia serióznych rokovaní,“ dodal Draxler.
Ďalej píše, že samotná novinárka, ktorá viedla interview, otázku položila jasne tak, aby sa Pavel mohol vyjadriť k zastaveniu bojov a začiatku vyjednávaní.
„Samozrejme, urobil to pomerne diplomaticky, plus s príslušnou omáčkou o zlých Rusoch, ale dostatočne jasne,“ hodnotí Draxler.
Petr Pavel v interview doslova povedal: „Musíme byť realisti a bolo by naivné očakávať, že Ukrajina by bola schopná v dohľadnej dobe znovu získať plnú kontrolu nad svojim územím. Rusko sa nevzdá územia, ktoré dnes okupuje. To, čo dnes potrebujeme, je zastaviť vojnu a začať vyjednávania o budúcnosti. Tie môžu skončiť nejakým kompromisom, pričom tento kompromis bude ale nutné dosiahnuť so súhlasom Ukrajiny, Ruska a so súhlasom krajín, ktoré budú garantom takejto dohody.“
“Zastaviť boje? Vzdať sa území?? Dohodnúť sa s Ruskom??? “
„Neviem, ako toto prehltne bratislavská kaviareň, ale prihováram sa za zriadenie pouličných výdajných miest pre rýchlu distribúciu tabletiek na upokojenie…,“reaguje Draxler. „Veď vieme, že kaviarenská tlač rada ako protiliek na politické boliestky, napríklad prehrané prezidentské voľby, predpisuje upokojovacie medikamenty,“ pripomenul.
„A ono to lepšie nebude, naopak,“ myslí si Draxler.
„Bude čoraz viac tlaku na rokovania – a kaviareň bude čoraz dezorientovanejšia….,“ dodal
Pripomenul, že rokovaniami a kompromismi skončila väčšina veľkých medzinárodných konfliktov od roku 1945: Kórea, Cyprus, Bosna. „Výnimkou bol Vietnam, keďže tam mal veľmi priame záujmy práve sa rodiaci americký vojensko-priemyselný komplex,“ uviedol. „…A tak sa, presne ako dnes, pod sloganmi o tom, ako nemožno opustiť slabšiu napadnutú krajinu donekonečna prelievali potoky krvi. A masívne ničila krajina…,“ dodal. Skončilo to úplnou porážkou strany, ktorú americká propaganda vykresľovala ako obeť.
„Tento konflikt, ukrajinský, je ale na takýto zničujúci scenár proste príliš blízko Európe. Plus Kremeľ nespochybňuje ukrajinskú štátnosť, ktorú si aj drvivá väčšina Ukrajincov želá, ale žiada bezpečnostné garancie,“ píše Draxler.
„A tak vojna takmer určite proste skončí nejakými ústupkami. Vrátane toho, že Ukrajina sa oficiálne odmietne vzdať území, ale inak sa otázka z pohľadu Kyjeva proste “odsunie na budúce rokovania”…. A tá budúcnosť bude veľmi dlhá,“ myslí si exminister.
Zatiaľ prispievajú na zbrane..
„A Pavel s tým prichádza práve v dňoch, keď si naša kaviareň ešte stále gratuluje, že práve Čechom (darmo, tí biznis vedia) prispeli na nákup afrických nábojov pre Ukrajinu…,“ dodáva.
„Vzhľadom na to, že Rusko do leta zrejme získa ešte pomerne veľkú časť území, ktoré sú tradične veľmi orientované na Rusko, čím sa z veľkej časti vyrieši “problém juhovýchodu”, pri rokovaniach pôjde Rusom hlavne o to, nakoľko získať garancie, že najmä na východ od Dnepra nebudú môcť byť žiadne zahraničné vojenské inštalácie ani masívne sústredenia vojsk,“ odhaduje Draxler.
Samozrejme, nebude to stabilná situácia : „Z pozadia sa všetky mocnosti medzitým budú snažiť ovplyvňovať situáciu v Kyjeve tým alebo oným smerom,“ píše.
„Rusi by neradi videli pokračujúcu extrémistickú ideologizáciu, ktorú teraz chŕlia propagandistické kanály (o tom, že Rusi sú potomkovia Mongolov, odvekí nepriatelia Ukrajiny)..,“ zamýšľa sa Draxler.
„Kľúčoví západní politici by naopak neboli radi, keby precitnutie v Kyjeve bolo také, že to zmetie dnešný režim – vrátane čiastočnej vojenskej vzbury, ktorej sa mnohí zjavne začínajú obávať,“ pokračuje.
Avšak aj napriek pokračujúcim zákulisným manévrom, si myslí, že je pravdepodobné, že za určitých priaznivých okolností sa podarí dosiahnuť stabilné prímerie a začať (asi veľmi dlhé) mierové rokovania. „Alebo aspoň konflikt deeskalovať a nechať zamrznúť,“ píše exminister.
„A toto sa mohlo úplne rozumne dosiahnuť už pár týždňov po začiatku konfliktu, keď boli obe strany, až do vonkajšieho zásahu, pripravené dohodnúť sa a keď bol obetí len zlomok z toho, čo na bojiskách vykrvácalo odvtedy…,“ uvažuje Draxler.
„Každopádne: ak niekto vyhlási zbierku na Lexaurin pre kaviareň, som pripravený prispieť,“ rozlúčil sa v závere príspevku.
Prečítajte si tiež :