Mali sme aj ďalšie ciele: medzi nami boli novinári a zatupovali sme aj iné slobodné média, chceli sme nadviazať spoluprácu s najsilnejšími ruskými médiami, aby všetky naše NEmainstreamové média, ktoré sme reprezentovali, mohli užitočne využívať spravodajstvo týchto ruských agentúr a naopak ruskí partneri by zverejňovali materiály o našich aktivitách, podujatiach na Slovensku a v Európskej únii a informovali čitateľov a divákov na celom svete, ako pod Tatrami budujeme ten slovanský svet a rozširujeme spoluprácu so slovanskými krajinami.
Ďalej mali sme sa stretnúť s predstaviteľmi ruským slovanských a kultúrnych organizácií, ktoré preferujú slovanskú kultúru a tradície. No a čerešničkou na torte bolo to, že sme boli pozvaní na oslavy 55. narodenín vodcu známeho motorkárskeho klubu Noční vlci – Alexandra Zaldostanova – Chirurga. A tak sme sa dostali aj do „brlohu“ Nočných vlkov.
Našu päticu tvorili: predseda nitrianskeho občianskeho slovanského združenia Miloš Zverina, chorvátsky a slovenský novinár so srbskými a slovenskými koreňmi Ratko Sudecký, nitrianski motorkári – Milan Benc a Vladimír Hvalčák, ktorí sú aktívnymi členmi slovanského hnutia a účastníkmi projektu Slovanský svet, Cesty slovanského priateľstva a Cesty víťazstva a autor tohto článku, zástupca nášho portálu Hlavné správy.
Mali sme dohodnuté stretnutia s predstaviteľmi najsilnejších ruských médií – informačných agentúr Sputník, Russia Today /Rusko dnes/ a TASS a taktiež s redakciami slovanských novín. Všade to boli zaujímavé debaty. Žiadna formalita! Boli to rozhovory, keď obidve strany mali úprimný záujem o nadviazanie spolupráce a dianie v susednej krajine.
Každý sa porozprával o svojej práci, hovorili sme o možnostiach spolupráce, aby sme všetci mohli poskytovať verejnosti ešte viac objektívnych a zaujímavých informácií. Samozrejme, mali sme záujem o to, aby ruskí partneri zverejňovali viac správ o Slovensku, o činnosti našich slovanských a kultúrno-historických organizácií, o našich podujatiach a slovanskom priateľstve. Ruskí partneri prisľúbili, že budú zverejňovať a rozširovať po celom svete materiály o Slovensku a slovanstve, ktoré im poskytneme.
Navštívili sme niekoľko slovanských organizácií a spolkov v Moskve a na okolí. Najzaujímavejšiu a najužitočnejšiu debatu mali sme s predsedom slovanského spolku a šéfredaktorom novín Ruský vestník Olegom Platonovom. Dohodli sme sa na spolupráci v rámci projektu Cesty víťazstva a Slovanský svet. Profesor Platonov nám prezradil, že pripravuje vytvorenie Múzea slovanských patriotov a Miloš Zverina mu odpovedal, že by o. z. Slavica tiež chcelo vytvoriť podobné múzeum aj na Slovensku a hľadá na to partnerov.
Ruskí kolegovia v rámci projektu Cesty slovanského priateľstva pripravujú svojrázny autobusový maratón, keď koncom júna a v prvej polovice júla tohto roka aktivisti slovanského hnutia prejdú všetky slovanské štáty v Európe. Orientačne odštartujú z Moskvy 27. júna a začiatkom júla budú aj na Slovensku.
Pripomenieme, že myšlienka organizácie Ciest slovanského priateľstva vznikla ešte v auguste 2015 počas jazdy slovenských motorkárov cez Ukrajinu. Vtedy sa vracali domov z veľkého motorkárskeho podujatia v Sevastopole na Kryme, ktoré zorganizovali ruskí Noční vlci. Išli z jednej slovanskej krajiny cez územie druhej a prešli aj iné slovanské krajiny a vracali sa tiež na slovanskú zem – domov na Slovensko. Chceme to pripomenúť a zdôrazniť: boli to práve slovenskí motorkári, ktorí vymysleli a rozbehli tento významný slovanský projekt.
Nebola to náhoda. Veľa cestovali po slovanských krajinách a rozhodli sa pripomenúť ich obyvateľom, že sú Slovania, že máme držať spolu a vytvoriť svojrázny Slovanský svet. Je to taká „náhoda“: rozhodli sa to urobiť práve motorkári, pretože politici a iní „kompetentní“ na to absolútne zabudli, nemajú na to čas a ani žiaden záujem. Mnohí zabudli, že sú Slovania.
S ruskými partnermi sme sa rozprávali o tom, že cieľom Ciest slovanského priateľstva je šírenie myšlienky slovanskej vzájomnosti, spolupatričnosti a priateľstva. Symbolická motorkárska jazda a v lete navyše ešte aj autobusový „maratón“ naprieč slovanskými krajinami má tieto myšlienky spropagovať medzi občanmi jednotlivých slovanských krajín a rozšíriť spoluprácu medzi obyvateľmi slovanských krajín.
V týchto slovanských krajinách, na pamätných a symbolických miestach účastníci jazdy a domáci obyvatelia spoločne sadia slovanské lipy a umiestňujú Pamätné tabule, zúčastňujú sa na spoločných kultúrnych podujatiach a motorkári predvádzajú svoje umenie riadenia motorky a aj svoje krásne motorky.
K slovenským motorkárom propagujúcim túto myšlienku sa už dávnejšie pridalo občianske združenie Slavica z Nitry, ktoré je v tomto smere mimoriadne aktívne: zúčastňuje sa na oboch projektoch Cesty víťazstva a Cesty slovanského priateľstva, ročne organizuje množstvo významných konferencií, seminárov, festivalov a iných slovanských podujatí, tlačí knihy o histórii slovanstva a Slovenska, našej kultúre, tradíciách a zvykoch a pod.
O našej návšteve „brlohu“ Nočných vlkov, oslavách 55. narodenín ich vodcu, o veľkolepom motorkárskom šou a iných zaujímavostiach sa porozprávame zajtra.
Eugen Rusnák