Napätie medzi Iránom a Izraelom rastie. Existuje možnosť, že sa Izrael začne správať racionálne, keď trpí mesiášskym komplexom?

Moskva 29. septembra 2018 (HSP/Svpressa/Foto:TASR/AP-Amir Cohen)

 

Portál svpressa publikoval zaujímavý materiál o kontroverziách medzi Iránom a Izraelom ohľadne atómového programu oboch krajín
Na snímke izraelský premiér Benjamin Netanyahu

Mohammad Dzavad Zarif, hlava zahraničných vecí Iránu, obvinil Izrael z tajnej výroby a držby atómových zbraní. Vyzval Izrael, aby sa priznal k tomu, že má k dispozícii atómové zbrane a umožnil medzinárodným expertom navštíviť izraelské tajné laboratóriá a jadrové základne. Podľa Zarifa žiadna izraelská politická šou ani žonglovanie nedokážu ukryť skutočnosť, že Izrael je jediný režim na Blízkom východe, ktorý tajne vyvíjal a takisto má k dispozícii nedeklarované atómové zbrane a reálny jadrový arzenál. Pritom Izrael obviňuje Irán z toho, že sa Irán snaží rozvinúť svoj jadrový program, iránsky jadrový program však nie je zameraný na vytvorenie atómových zbraní, ale je určený k tomu, aby zvýšil energetický potenciál krajiny. Iránski vedci okrem toho na rozdiel od Izraela úzko spolupracujú s medzinárodnými monitorovacími týmami. K tomu, čo sa deje s americkou pomocou v izraelských laboratóriach a atómových zariadeniach, nemá nikto prístup. Od Izraela je minimálne pokrytecké používať dvojitý meter.

Netanjahu vinil na zasadaní Valného zhromaždenia OSN Irán pre atómový bunker v Teheráne, kde sa podľa Netanjahua ukrýva 15 kontajnerov s obsahom 300 ton, pričom tieto kontajnery sú priamo spojené s tajným atómovým výskumom Iránu. O Netanjahuovi je známe, že klamal v otázke existencie irackých zbraní hromadného ničenia a klamal aj v otázke sýrskych chemických zbraní. Prečo by teda nemal klamať aj v otázke iránskeho atómového programu?

Pritom ako dôkaz dokázal Netanjahu predložiť len snímok z družice, na ktorom sa nachádza fotografia betónovej steny a oceľové dvere. Počas svojho vystúpenia v OSN Netanjahu znova podčiarkol, že nedovolí žiadnemu režimu vyzývajúcemu k zničeniu Izraela mať k dispozícii atómové zbrane a burcoval k tomu, aby medzinárodné tímy odborníkov uskutočnili inšpekciu v uvedenom iránskom objekte. Samozrejme, žiadne medzinárodné tímy odborníkov nemajú právo uskutočniť inšpekciu v izraelských tajných laboratóriách, kde sa podľa Iránu nachádzajú nedeklarované atómové zbrane, ktoré Izraelci získali od USA.

Izrael sa na rozdiel od Iránu nenachádza pod „medzinárodnými sankciami“ z dôvodu, že vlastní tajne atómové zbrane a vykonáva nekontrolovaný atómový výskum.  V roku 2015 sa Teherán a 6 medzinárodných prostredníkov (Rusko, USA, Británia, Čína, Francúzsko a Nemecko) zhodli na riešeni regulácie iránskeho atómového programu. Nakoniec sa prijalo riešenie, na základe ktorého Irán pozastavil svoje aktivity s obohacovaním uránu a vpustil medzinárodných odborníkov do svojich jadrových objektov. Na základe tohto kroku Iránu sa z Iránu čiastočne sňali sankcie, čo vydráždilo amerických neoconov. Američania však stále odmietajú Iránu vyplatiť vklady v amerických bankách, ktoré Američania zmrazili a následne ukradli po iránskej islamskej revolúcii v rokoch 1978-1979, ktorá znamenala koniec proamerického režimu Páhlaviovcov  v tejto krajine.

Trump informoval o jednostrannom ukončení jadrovej dohody s Iránom a presadzuje nové sankcie proti Iránu v rozsiahlom objeme. Členovia EÚ sa však k americkým krokom stavajú veľmi vlažne a americké i izraelské aktivity ochotne nepodporujú. Ukončenie dohody zo strany USA znamená, že Irán sa vracia k procesom obohacovania uránu, čo vyvoláva odmietavé reakcie Izraela a neoconi žiadajú tvrdé potrestanie Iránu.

Izrael nekomentuje informácie o tom, že mí k dispozícii jadrové zbrane. Podľa expertov Izrael začal svoj jadrový arzenál budovať v 60 a 70 rokoch 20.storočia a momentálne môže mať  dispozícii približne 200 bojových atómových hlavíc (počet kolísa od 50  – 450 kusov izraelských bojových atómových hlavíc). Keďže Izrael je presvedčený, že stojí nad medzinárodným právom a medzinárodnými zákonmi, do izraelských atómových laboratórií a zariadení nepúšťa medzinárodných inšpektorov.

Ruský vojenský expert Andrej Manojlov z Lomonosovovej univerzity je presvedčený, že Irán sa bude snažiť o získanie jadrovej zbrane. Izrael už jadrové zbrane má k dispozícii. Američania a Európska únia samozrejme Izrael, ktorý stojí mimo kontroly špecialistov, nikdy na rozdiel Iránu kritizovať a perzekuovať nebudú.

Podľa Manojlova Izraelu nestačí to, že ho chránia USA, izraelská obranná doktrína sa už nespolieha len na americkú pomoc. Izraelci sú presvedčení, že bez jadrových zbraní by ich arabskí nepriatelia v okolí Izraela zlikvidovali. Podľa Manojlova ak by Irán mal k dispozícii jadrové zbrane a použili by ich voči Izraelu, znamenalo by to iránsky koniec, Irán by vymazali z mapy a lídrov, ktorí by jadrový útok voči Izraelu naplánovali, by čakal horší osud ako Kaddáfiho.

Posledné vystúpenie Netanjahua na zasadaní OSn v New Yorku, v ktorom hovoril o hrozbe existencie iránskej atómovej zbrane, vytvára pre USA možnosti zvyšovať nátlak na Irán. Ruský expert Igor Šartov je presvedčený, že Irán má pravdu, keď kritizuje Izrael z nezákonnej držby atómových zbraní a takisto považuje aktivity Iránu, (Irán sa pozastavuje nad tým, že voči Izraelu neexistujú žiadne relevantné sankcie za nezákonné vlastnenie a výrobu atómových zbraní), za oprávnené. Američania, Británia, Francúzsko sa otázke izraelského jadrového programu nevenujú, kontrolujú len Indiu a Pakistan, pričom Irán, ktorý atómové zbrane nevlastní, neustále západní lídri trestajú.

Američania, Briti i Francúzi vetujú všetky návrhy, na základe ktorých by sa malo ustanoviť, že aj pre Izrael by platili medzinárodné zákony a Izrael by sa mal riadiť medzinárodným právom. Irán upozorňuje na dvojité štandardy, ktoré nemajú nič spoločné s demokraciou, no západní lídri a mainstream oprávnenú kritiku Iránu odmietajú. Jadrové zbrane sa dnes vnímajú ako faktor zdržiavania. Ak by mal Irán k dispozícii jadrové zbrane, upokojil by sa aj Izrael a jeho politika by sa stala slušnejšou. Dnes si je Izrael vedomý svojej dominancie a podpory USA, preto pokračuje vo vraždení Palestínčanov, teroristických útokoch voči Sýrii či Libanonu. Ak bude mať Irán jadrové zbrane, Izrael bude vystupovať na medzinárodnej scéne oveľa korektnejšie.

Podľa Igora Šatova možnosť vypuknutia jadrového konfliktu medzi štátmi je podstatne nižšia ako možnosť, že sa teroristi dostanú k „špinavej atómovej bombe“ a pokúsia sa takúto zbraň použiť. Sankcie voči Iránu považuje za kontraproduktívne, rovnako aj ďalší expert Vladimir Možegov, ktorý zastáva názor, že Irán sa oprávnene cíti byť ohrozený agresívnou izraelskou politikou, takže nie je nič nepochopiteľné na tom, že sa snaží jadrovú zbraň získať. Aj na príklade Severnej Kórey, ktorá má k dispozícii len zopár starších bojových hlavíc je vidieť, že Američania so Severnou Kóreou rokujú veľmi korektne a ich agresivita neprekročí stránky mainstreamových médií. To je presne to, po čom Irán túži. Američania si môžu na stránkach mainstreamu brechať koľko chcú, Irán však potrebuje istotu, že Američania a ani Izrael nebudú môcť na jeho územie beztrestne zaútočiť. Dosiaľ túto istotu Irán nemá, na príkladoch Iraku, Sýrie, Juhoslávie či Líbye jasne vidieť, že krajiny, ktoré atómové zbrane nemajú, sa musia obávať americkej agresivty.

Podľa Vladimíra Možegova Netanjahuove tvrdenia o iránskom jadrovom programe a mávanie fotografiou bunkra, kde sa údajne nachádza množstvo kontajnerov s jadrovým materiálom, sú s najväčšou pravdepodobnosťou nepravdivé. Vo svete silnie kritika Izraela, pokiaľ však budú Izrael chrániť Američania, žiadne kroky, ktoré by prinútili Izrael správať sa kultivovane a podľa medzinárodných zákonov, nemožno očakávať. Netanjahuove tvrdenia umožnia Američanom neoprávnene ešte viac posilniť sankcie voči Iránu, Američania potrebujú prinútiť Európu prestať rozvíjať vzťahy s Iránom. Američania sa svojimi krokmi snažia utiahnuť opraty nielen Iránu, ale aj svojim európskym vazalom, ktorí čoraz hlasnejšie repcú voči americkej politike. Tá im totiž spôsobuje neprimerané ekonomické straty a je výhodná len pre Američanov. Takto sa spojenci nesprávajú.

Možegov tvrdí, že Izrael má k dispozícii približne 80 bojových hlavíc (Možegov nesúhlasí s 200 a viac izraelskými hlavicami, odvoláva sa na informácie „Bulletin Of The Atomic Research“ z roku 2013). Irán dosiaľ jadrovú zbraň nevyvinul a podľa Možegova, aby Irán odvrátil hrozbu amerického či izraelského jadrového útoku, bude musieť mať k dispozícii viacero jadrových hlavíc. Podľa Možegova je problémom to, že iránsko-izraelské vzťahy sú veľmi napäté a nepriateľské. Izrael nemá v arabskom svete priateľov a Irán je jeho najväčším nepriateľom. Izraelci sú podľa Možegova značne poznačení „mesiášskym komplexom“ a vnímajú vzťahy s Iránom „v iracionálnej biblickej rovine“, čo determinuje ich kroky a vedie k eskalácii napätia. Spoliehajú sa na pomoc amerických neoconov a podľa Možegova, keby bola americkou prezidentkou Clintonová, už by v Sýrii a Iráne zúrila mohutná vojna. Zvolenie Trumpa za amerického prezidenta tieto plány na čas pozastavilo a dalo svetu šancu nájsť rozumné riešenie nepríjemnej situácie. To sa však môže hocikedy zmeniť…

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Polícia upozorňuje na hoax o pokusnej vakcinácii

0 icon

Bratislava 4. decembra 2020 (SITA/HSP/Foto:Facebook-Polícia Slovenskej republiky)   Polícia upozorňuje na šírenie nepravdivých informácií o tom, že sa chystá pokusná vakcinácia na starých ľuďoch v nemocniciach a domovoch sociálnych služieb Hoax sa sociálnymi sieťami šíri formou statusu. Polícia SR o tom informovala v statuse na stránke Hoaxy a podvody na…

Prezidentka: Žilinku vymenujem do funkcie generálneho prokurátora vo štvrtok 10. decembra

0 icon

Bratislava 4. decembra 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Prezidentka Zuzana Čaputová sa rozhodla vymenovať Maroša Žilinku do funkcie generálneho prokurátora. Ústavný akt sa uskutoční vo štvrtok 10. decembra o 10:00 v Prezidentskom paláci Informoval o tom hovorca hlavy štátu Martin Strižinec. Parlament schválil vo štvrtok 3. decembra 132 hlasmi Žilinku za…

Premiér: Nový generálny prokurátor odo mňa nikdy nezažije tlaky

0 icon

Bratislava 4. decembra 2020 (HSP/Teraz.sk/Foto:TASR-Jakub Kotian/Martin Baumann)   Premiér Igor Matovič (OĽANO) tvrdí, že nový generálny prokurátor od neho nikdy nezažije akékoľvek tlaky. Uviedol to vo štvrtok na sociálnej sieti Matovič zároveň komentoval, že Marošovi Žilinkovi drží palce, aby ustál akýkoľvek nátlak z ktorejkoľvek strany. Doplnil, že "tlaky" nezažíva zo…

Poslanci majú pokračovať v rokovaní o reforme justície

0 icon

Bratislava 4. decembra 2020 AKTUALIZOVANÉ (SITA/TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian, Martin Baumann)   Poslanci Národnej rady SR (NR SR) dnes majú pokračovať v rokovaní o reforme justície z dielne ministerstva spravodlivosti, ktorá zahŕňa reformu Súdnej rady SR, majetkové previerky sudcov, reformu Ústavného súdu SR, povinné zavedenie vekového stropu sudcov či zriadenie Najvyššieho správneho…

Žilinka: Silná dôvera je pre mňa nesmiernym záväzkom. Podľa Mazáka je Žilinka skúsený, vzdelaný a rozhľadený prokurátor

0 icon

Bratislava 4. decembra 2020 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian, Jaroslav Novák)   Silná dôvera, akú prejavili poslanci Národnej rady SR (NR SR) Marošovi Žilinkovi, je preňho nielen veľkou cťou, ale najmä nesmiernym záväzkom Občanom chce prinavrátiť dôveru v spravodlivosť a presvedčenie, že „všetci sme si pred zákonom rovní.“ Jeho reakciu na zvolenie…

Juraj Kliment sa vzdal členstva v Súdnej rade, oznámil to listom

0 icon

Bratislava 4. decembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Sudca Juraj Kliment sa vzdal členstva v Súdnej rade. Pre TASR to potvrdila hovorkyňa ústavného orgánu sudcovskej legitimity Veronika Müller Podľa jej informácií to Kliment urobil listom, ktorý na piatkovom zasadnutí Súdnej rady odovzdal priamo predsedovi Jánovi Mazákovi. "Vzdanie sa postu nadobudne účinnosť…

Konečne sme všetci negatívni, hlási Paulína Fialková

0 icon

Bratislava 4. decembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Pozitívne testy na koronavírus u štyroch zo siedmich členov tímu sestier Paulíny a Ivony Fialkových boli dôvodom absencie elitných slovenských biatlonistiek v úvodných dvoch kolách nového ročníka Svetového pohára vo fínskom Kontiolahti. Zdá sa však, že povinnej karanténe a celkovo zlej nálade z…

Ilona Csáková o vakcíne proti koronavírusu: Do mňa ani do mojich detí nebude nikto biť žiadnu vakcínu.Vy, čo máte otvorené oči, viete. Nesmiete sa báť chrániť svoje deti, svoje zdravie, vaše životy

0 icon

Praha 3. decembra 2020 (HSP/Sputnik/Foto:Wikimedia)   Speváčka Ilona Csáková naspievala s Romanom Horkým pesničku V dlouhém zatmění. Ide o protestnú pieseň, ktorá odráža názor autorov na pôvod pandémie koronavírusu. Autori sa touto piesňou snažia vyzvať obyvateľov, aby prestali byť len hračkami v rukách vplyvných ľudí, ktorí podľa názoru spevákov stoja…

Martin Klus: Test nie je vakcína

0 icon

Bratislava 4. decembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Test nie je vakcína. Aj falošný pocit bezpečia bol jeden z problémov, ktorému Slovensko čelilo po opakovanom plošnom testovaní Upozornil na to štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležistostí (MZVEZ) SR Martin Klus (SaS). "Nemali by sme zabúdať na to, že koronavírus…

Južná Kórea hlási najvyšší denný prírastok prípadov za deväť mesiacov

0 icon

Soul 4. decembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Ahn Young-joon)   Južná Kórea zaznamenala v priebehu 24 hodín 629 nových prípadov nákazy koronavírusom. Je to najvyšší denný prírastok infekcií za zhruba deväť mesiacov. Kórejský úrad pre kontrolu a prevenciu chorôb v piatok informoval, že zo spomínaných prípadov bolo 600 výsledkom lokálneho šírenia a takmer…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Košík

NÁKUP F-16 POCHOVAL CIVILNÉ LETISKO SLIAČ. NA ZMENU OD HOAXU K PRAVDE STAČILO POČKAŤ. KOĽKO ČAKANÍ EŠTE POTREBUJEME, ABY SA NÁM OTVORILI OČI???

0icon

Kedysi povedať nahlas alebo napísať, že nákupom „zánovných“ stíhačiek F-16 vystrojíme funus civilnému letisku na Sliači, okamžite to mainstream a neoliberáli označia za konšpirátorstvo a HOAX hrubého zrna. Ale ako to na Slovensku chodí, stačilo počkať pár mesiacov a z HOAXU sa stala pravda. Zamestnancov civilného letiska na Sliači už prepúšťajú, núka sa predaj…

Štefan Harabin

Ak sa chcete očkovať, tak iba vtedy, keď ako prvý očkovanie prežije Matovič, Paulínka a jeho deti.

0icon

Už pol roka Vás Matovič a jeho fašistická klika agendou Covid-divadlá podvádza, hoci ide nesporne iba o bežnú virózu i podľa WHO, zrovnateľnú s predchádzajúcimi chrípkami. Matovič Vás v rozsahu cez tri milióny, ako to sám prezentoval, nechal podvodne testovať, akože dobrovoľne-povinne (k čomu sa aj sám dobrovoľne priznal), nesporne a bez najmenších pochybnosti, nespoľahlivými…

Gabriel Dragon

Rusko-podnestersko-moldavský pat a efekt kindervajca

0icon

Vyjadrenie novozvolenej prezidentky Moldavska Maii Sandu o stiahnutí ruských vojakov z medzinárodne neuznanej Podnesterskej moldavskej republiky /PMR/, nachádzajúcej sa na území Moldavska, je možné brať len ako politický folklór, nie ako reflektovanie politickej reality. Prečo požaduje ich stiahnutie, aké budú následné kroky a prečo si touto aktivitou môže Moldavsko uškodiť?…

Robo Bačinský

Slovensko hnije a Čaputová bojuje s klímou...

0icon

Slovensko je v stave, v akom ešte nikdy nebolo. Ani za banditov ako Mikloš, či Dzurinda. Netvrdím, že to boli vlastenci verní poslaneckému sľubu. Netvrdím ani, že nekradli, nerozpredávali Slovensko a nehrabali v prvom rade pre seba, na úkor nás všetkých a hlavne z nášho. Chcem povedať, že prístup politických…

Peter Lipták

Nehaňte očkovanie moje!

0icon

Som lekár, ktorý je celoživotne veľmi výrazne angažovaný za očkovanie. Očkovanie je imunoterapia. To znamená štandardný druh preventívnej antiinfekčnej liečby, ktorý využíva prirodzené schopnosti našej vlastnej imunity. Vakcín

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Prečo je pre mužov ťažké počúvať ženy?

0 icon

Či už je to priateľ, brat alebo kamarát - všetci poznáme chlapa, ktorý je zlým poslucháčom a často jednoducho nepočúva ženy. A nie, nie je to preto, že by sa nudil alebo bol arogantný. Existujú skutočne štúdie, ktoré ukazujú, že existuje niekoľko dôvodov, prečo v tejto oblasti muži tápajú. Zdá sa, že mužský mozog jednoducho…

Obávaní šamani s mocou zvierat a indiánske kmene Severnej Ameriky

0 icon

Šamanská maska spája človeka s jeho totemovým zvieraťom a rituálu dodáva magickú atmosféru. Dotyční šamani sa dokážu prevteliť do božstva, ktoré im umožní ovládať desivé prírodné javy. Takýmito pravidlami sa riadia tajomné rituály obávaných šamanov. Šaman je jedinec, ktorý dokáže silou vôle zmeniť svoje vedomie a získať informácie z oného sveta. Vďaka nim vie liečiť…

Konšpiračná teória o ovládaní mysle: MKULTRA. 1. časť

0 icon

Medzi tie najbizarnejšie konšpiračné teórie, aké sme vám doteraz priniesli, respektíve prinesieme, a zároveň najviac znepokojujúce, patrí aj tá o Projekte MKULTRA. MKULTRA bolo tajné označenie pre sériu experimentov vykonávaných CIA, ktoré mali prebiehať od 50. do 70 rokov minulého storočia. Práve o týchto experimentoch sme si pre vás pripravili trojdielny článok. Poďme…

Z čoho sa vyrába žuvačka a dokáže pomôcť pri chudnutí?

0 icon

Je reálne, aby mohla žuvačka pozitívne vplývať na energetickú rovnováhu a uľahčovať úbytok na váhe? Žuvačka je tu s nami už od doby kamennej - chicle guma sa vyrábala z miazgy stromu Sapodilla. Najmodernejšie žuvačky sú založené na syntetickom ekvivalente, gumovom materiáli zvanom polyizobutylén, ktorý sa tiež používa na výrobu duší kolies. Polyizobutylén…

Tieto fotografie ti dokážu, že samota vie byť niekedy poriadne krutá

0 icon

Samota vie byť niekedy poriadne krutá a každý kto ňou trpí, potrebuje niekoho, kto mu dá najavo, že je pre neho v živote dôležitý. Takéto podobné príbehy, aké uvidíš dnes na týchto fotografiách, sa odohrávajú po celom svete. Je pravda, že sa o týchto príbehoch veľa nehovorí, ale tieto fotografie sú…

Vo svete IT

Pozrite sa, ako si môžete do fitness náramkov Mi Band 4 a Mi Band 5 nahrať typ písma s diakritikou

0 icon

Mi Band náramky nielen v našom regióne, ale naprieč celým svetom, patria medzi populárne zariadenia. Dôvodom je atraktívna cena v kombinácii s pokročilými funkciami. Jeden neduh však tieto náramky majú – a ním je absencia písma s diakritikou. A práve preto by sme vám radi priniesli jednoduchý návod krok po…

Google Mapy poskytnú nové príležitosti, ako budete môcť spoznávať svoje okolie

0 icon

Google Mapy plynúcim časom sa stávajú stále viac významnejším hráčom na trhu s mapami, ktorý expanduje aj do ďalších oblastí. Dôvodom je, že spoločnosť v pravidelných intervaloch pridáva nové funkcie. Nie tak dávno sme mohli napríklad čítať o funkcii vyhľadania miest s bezbariérovým prístupom, možnosti aktívneho zdieľania polohy a podobne. Najnovšie spoločnosť…

Huawei je lídrom trhu v oblasti telekomunikačného vybavenia a to aj napriek sankciám. Takto je podelený trh

0 icon

Nie je žiadnym tajomstvom, že spoločnosť Huawei je pod veľkým tlakom vo viacerých oblastiach podnikania. O to viac je prekvapujúci report analytikov zo skupiny Delloro, ktorí prišli so zaujímavými číslami. Podľa správ, ktoré publikovali, Huawei je v rozpätí 1. až 3. kvartálu tohto roka najúspešnejšou spoločnosťou v oblasti podnikania s telekomunikačným…

Nokia odhaľuje, či je 5G sieť energeticky efektívnejšou ako dnešné 4G siete. Prekvapuje vás výsledok?

0 icon

Nová štúdia spoločností Nokia a Telefónica zistila, že 5G siete sú až o 90 percent energeticky efektívnejšie na prenosovú (dátovú) jednotku ako staršie, no dnes stále využívané 4G siete. Prieskum, ktorý sa uskutočňoval počas trojmesačného obdobia, sa zameriaval na spotrebu energie rádiovej prístupovej siete (RAN) v sieti spoločnosti Telefónica. Zavádzanie…

Xiaomi Mi 11 a Mi 11 Pro – odhalené boli všetky kľúčové špecifikácie, ako aj údajná čínska cena

0 icon

Predstavenie najočakávanejšieho mobilného procesora Snapdragon 888 od spoločnosti Qualcomm už máme oficiálne za sebou. Nie je žiadnou novinkou, že práve tento procesor uvidíme vo väčšine budúcoročných vlajkových lodí s operačným systémom Android. Nebude tomu inak ani v prípade vlajkových smartfónov zo série Mi 11 od spoločnosti Xiaomi, ktoré by mali…

Armádny Magazín

CHORVÁTSKO : Koľko miliónov bude stáť tento "výhodný" americký šrot?

0 icon

Chorvátsko, 4.December 2020 (AM) - Chorvátsko by mohlo minúť stovky miliónov eur na modernizáciu 76 obrnených vozidiel Bradley, ktoré venovala americká armáda. Dá sa v tomto prípade ešte hovoriť o dare, alebo vstupenke do pekla nekonečných opráv a rekonštrukcii?   V decembri 2019 chorvátsky minister obrany, ktorým bol vtedy Damir Krsticevic,…

Napravujte to čo porobili vaši predkovia: Sergej Šojgu dal nemeckej ministerke obrany nedostatočnú z dejepisu

0 icon

Rusko, 4.December 2020 (AM) - Ruský minister obrany Sergej Šojgu absolútne oprávnene uzemnil šéfku Bundeswehru - Annegret Kramp-Karrenbauerovú, ktorá vyhlásila, že jej krajina by mala s Ruskom rokovať „z pozície sily“.   Pripomeňme, že konflikt sa začal po vyhlásení ministerky SRN, ktorá oznámila spoločný tlak s pobaltskými krajinami a ďalšími „

Zo Sorosa si urobia guláš: Maďarský vodca proti medzinárodným špekulantom

0 icon

Maďarsko, 4.December 2020 (AM)  - Maďarský premiér Viktor Orban vstúpil do tvrdej konfrontácie so svetovým špekulantom Georgom Sorosom, ktorý sa snaží vytvoriť z Európskej únie globálne protikresťanské impérium.   Deväťdesiatročný americký multimilionár, finančný špekulant a ľavicovo-liberálny ideológ George Soros sa nezmierňuje. Namiesto toho, aby si popíjal whisky (a

Výstroj „Stotník“ bude asi s umelým intelektom

0 icon

Rusko, 4.December 2020 (AM) - Ruský výstroj vojaka budúcnosti „Sotnik“ (Stotník), predtým známy ako Ratnik-3, môže obsahovať zootechnické komplexy a aj elementy umelej inteligencie, povedal pre RIA Novosti riaditeľ výzbrojného komplexu štátnej spoločnosti „Rostech“ Bekchan Ozdojev.   „Skúsenosti používania „Ratnika“ v bojových podmienkach odhalili n

S nárastom napätia v Iráne dostáva Izrael svoju najvyspelejšiu vojnovú loď

0 icon

Izrael, 4.December 2020 (AM) - Izraelská armáda prijala v stredu svoju najvyspelejšiu vojnovú loď a označila plavidlo nemeckej výroby ako hrádzu pre zraniteľné stredomorské plynové plošiny, pretože napätie v Teheráne stúpa po atentáte na popredného iránskeho jadrového vedca.   Korveta Saar-6, ktorá zakotvila v prístave Haifa, a tr

Svetlo sveta

Aký je osud kríža, na ktorom bol ukrižovaný Kristus?

0 icon

Na svete sa dnes uchovávajú viaceré významné relikvie spojené s utrpením Krista. Najhlavnejší symbol jeho ukrižovania, samotný kríž, bol predmetom záujmu už prvých veriacich. Čo teda vieme o osude kríža, na ktorom skutočne zomrel Kristus? Z obáv pred glorifikáciou a zbožštením Krista sa židia usilovali eliminovať všetky príležitosti pre vytvorenie jeho posmrtného kultu. Z evanjelií…

Najvyšší súd v USA zablokoval uplatňovanie prísnejších pandemických opatrení na kostoly ako na obchody

0 icon

Kým sme na Slovensku svedkami ako náboženské inštitúcie spolupravujú s vládou pri aplikácii reštrikčných opatrení uvalených na bohoslužby, v USA náboženské organizácie zvolili presne opačný prístup a podali v predmetnej veci právnu žalobu. Predmetom žaloby na Najvyššom súde Spojených štátov bolo, aby súd vydal predbežné opatrenie, že nariadenia zamedzujúce ľuďom návštevu bohoslužieb a zároveň neuplatňovanie…

Prečo nazývame Abrahama „otcom všetkých národov“ alebo „všetkých veriacich“?

0 icon

Abrahám je pôvodným menom Abram, čo v preklade znamená „vznešený.“ Je to odrazom vznešenosti ako žil svoj život v chaldeskej krajine, v prosperujúcom meste Ur na území dnešného Iraku, kedy napriek tomu, že bol bohatý, dokázal rozpoznať volanie Boha, aby všetko pohodlie zanechal a vydal sa na Božie volanie do neznáma. Spoločnosť, v ktorej Abram…

Otec Urbančok: Covid presmeroval ľudí do novodobých chrámov

0 icon

Milovaní Bratia a Sestry! Je to už takmer rok, čo sa z Číny dostal COVID pomaly do celého sveta. Následkom neho došlo k historickému precedensu, zrušeniu slávenia verejných svätých omší už niekoľkokrát. Tí veriaci, ktorí žili naozaj životom živej viery a boli si vedomí hodnoty sviatostí, zažili skutočné duchovné utrpenie, tí, ktorí ju až…

Ako vznikol kult svätého Petra a Pavla

0 icon

Kult svätého Petra nevznikol v starokresťanskej tradícii hneď po apoštolovej smrti; jeho rozvoj je nerozlučne spojený s utváraním kultu svätého Pavla, ktorý bol sťatý mečom roku 67 na mieste nazývanom ad Aquas Salvias, na južnom okraji Ríma v blízkosti Ostijskej cesty (Via Ostiense). V období, keď obidvaja podstúpili mučenícku smrť, kresťania predstavovali v Ríme…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali