Namiesto búrlivých osláv skôr zmiešané pocity. Tridsať rokov po páde berlínskeho múru. Gorbačov ako tragický hrdina

Namiesto búrlivých osláv skôr zmiešané pocity. Tridsať rokov po páde berlínskeho múru. Gorbačov ako tragický hrdina

Bratislava 10. novembra 2019 (HSP/Foto:TASR/DPA-Ralf Hirschberger)

 

Najprv bol oslavovaný ako hrdina, ale postupom času sa stal sa skôr hrdinom tragickým. Michal Gorbačov by chcel vlastne byť spomínaný ako „šťastný reformátor“. Svoje rozhodnutie z roku 1989 považuje doteraz za správne: „Urobili sme, čo sa muselo urobiť. Oslobodili sme ľudí. Neexistuje cesta späť. “ Jeden by chcel aj bývalému vodcovi Sovietskeho zväzu veriť, ale 30 rokov po páde berlínskeho múru prevláda skôr sklamanie, smútok a rozhorčenie

Na snímke hraničná čiara na most Glienicker Brücke v Berlíne

Príbeh, ktorý sa začal v roku 1989 tak nádejné, sa vyvíjal veľmi rýchlo. Po počiatočnej eufórii sa aj na prvý pohľad zdalo, že by sa mohol objaviť nový svetový poriadok a celý svet by mohol žiť v mieri. Už vojny o rozdelenie v Juhoslávie však boli jasným varovaním, že nebude všetko, tak ako si to ľudia predstavovali. Napriek tomu sa Západ dostal do pasce arogancie. Výrokom o víťazstve v studenej vojne dal prezident USA George H. W. Bush pocity americkej nadradenosti jasne najavo.

Reklama

Keď prezident USA Bush v rokoch 1990/91 hľadal širokú podporu vojny proti Saddámovi Husajnovi, tak získal ešte aj Gorbačova na svoju stranu. Jeho syn, prezident George W. Bush, už Rusov nepotreboval a servítku pred ústa si už dávať nemusel. V roku 2003 vyhlásil, že buď sú krajiny za jeho vojnu v Iraku, alebo proti nej. Amerika začala konať jednostranne a to bez akýchkoľvek zábran. Všemocné fantázie vtedajšej jedinej superveľmoci sa čoskoro ukázali ako chiméra, ale škody ku ktorým došlo sa už nedali urovnať. Ďalšie vojny ako v Afganistane, Líbyi, či Sýrii pokračovali a doteraz pokračujú.

Paralelne s vojnami sa po roku 1989 začal všade na svete pretláčať liberálny kapitalizmus. Počas studenej vojny vybudovali západné demokracie v Európe sociálny systém, aby tým kontrovali socialistickému bloku. Potom, čo hrozba z východu zmizla, neoliberálni teoretici začali tlačiť späť na liberálnu ideológiu Miltona Friedmana, ktorú kázal od 70. rokov. O „globalizácii“, sa hovorilo ako magickom slove, pretože bolo ľahké poukázať na to, že z nej budú mať úžitok aj tí najchudobnejší.

Reklama

Celá estráda a nadšenie z roku 1989 sa skončilo najneskôr v roku 2008. Svetová finančná kríza otriasla vierou v bohatú demokraciu ako najlepšiu možnú formu vlády. Západ sa mýlil a globalizácia zjavne nebola pre všetkých, ale pre pár vyvolených.

Aj tridsať rokov po páde berlínskeho múru je priepasť medzi západom a východom evidentná. A tento rozdiel sa prejavuje aj v Nemecku samom. V Deň nemeckej jednoty Angela Merkelová povedala, že väčšina východných Nemcov má pocit, že sú občanmi druhej triedy. Pád berlínskeho múru veľa občanov spája s negatívnymi emóciami. Situácia nie je iná ani v druhých krajinách bývalého východného bloku. Až 38 %  Slovákov si podľa prieskumu myslí, že pred novembrom ’89 bol lepší ekonomický systém, než v súčasnosti. To je samozrejme priemer, percento vo vekovej skupine tých, ktorí socializmus zažili, je samozrejme ešte oveľa väčšie.

Po rokoch oslavuje Nemecko pád múru a znovuzjednotenie so zmiešanými pocitmi a obavami z budúcnosti. Lebo svetová situácia nevyzerá pravé ružovo. Neustále vojny, príliv utečencov do Európy, klimatické katastrofy a preteky v zbrojení nie sú ukážkou úspešnosti.

Rusko, ktoré na rozdiel od amerických predstav, už dávno nie je regionálna veľmoc, ale opäť svetová jadrová veľmoc, odložilo svoju zdržanlivosť. Dokázalo, či už vo vojne v Gruzínsku v roku 2008, alebo pri otázke Krymu, alebo naposledy v Sýrii, že s nim treba ako s veľmocou počítať.

Západ a Rusko ukončili zmluvy o odzbrojení a teraz opäť masívne investujú do svojich jadrových arzenálov. Podľa nositeľa Nobelovej ceny mieru Gorbačova je svet v „obrovskom nebezpečenstve“. To ako a či vôbec, chce Západ ďalšiemu jadrovému vyzbrojovaniu zabrániť, nie je jasne nikomu. To je teda bilancia po nádejnom roku 1989. A veľmi pozitívne nevyzerá.

Reklama

Andrea Lopatková

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

08:33

Ministri zahraničných vecí Číny a Indonézie v Jakarte vyzvali na okamžité a trvalé prímerie v Pásme Gazy. Čína i Indonézia vidia riešenie palestínskeho problému prostredníctvom dvojštátneho riešenia, povedala novinárom indonézska ministerka zahraničných vecí Retno Marsudiová.

08:26

Ukrajinsko-poľské protetické centrum otvoria v Boroďanke, ukrajinskom meste vážne zničenom vojnou.

08:26

Ceny ropy mierne vzrástli po poklese o 3 % v predchádzajúcom dni. Situáciu na trhu ovplyvňujú na jednej strane obavy o dopyt a na strane druhej konflikt v kľúčovom regióne, na Blízkom východe.

08:11

Štvorec a nápis načrtnutý na kus žltého papiera talianskym renesančným umelcom Michelangelom Buonarrotim v New Yorku vydražili za 201.600 dolárov (189.510 eur). Ide o 33-násobok vyvolávacej ceny.

08:10

Do Kyjeva pricestoval podpredseda nemeckej vlády Robert Habeck.

07:54

 Brazílska polícia zatkla ženu, ktorá sa pokúšala od banky získať pôžičku pre mŕtveho seniora. 

07:52

Vo veku 93 rokov zomrel Jacques Cooper, dizajnér prvého francúzskeho ultrarýchleho vlaku. TGV (Train Grande Vitesse – vysokorýchlostný vlak) bol uvedený do prevádzky v roku 1981 a odvtedy prekonal mnohé svetové rýchlostné rekordy.

07:39

Šéfovia štátov a vlád členských krajín EÚ sa v prvý deň mimoriadneho summitu EÚ v Bruseli, zhodli na potrebe poskytnúť Ukrajine systémy protivzdušnej obrany.

07:37

Bývalý prezident USA Donald Trump absolvoval v New Yorku súkromné stretnutie s poľským prezidentom Andrzejom Dudom. Počas spoločnej večere diskutovali o prebiehajúcich vojnách na Ukrajine a na Blízkom východe, ako aj o výdavkoch aliancie NATO.

07:31

Japonské animačné štúdio Studio Ghibli, ktoré sa preslávilo svojimi kreslenými filmami, si v máji z filmového festivalu vo francúzskom letovisku Cannes odnesie čestnú Zlatú palmu. 

Počas festivalu v Cannes 2024 udelia dve čestné Zlaté palmy
Na snímke režisér George Lucas a jeho manželka Mellody Hobsonová v New Yorku
07:02

Francúzska polícia sa snaží zbaviť Paríž a jeho metropolitnú oblasť bezdomovcov a nelegálnych migrantov. V rámci tohto plánu vysťahovala všetkých obyvateľov z najväčšieho squatu v krajine, ktorý sa nachádza na severnom okraji Paríža. Policajná operácia súvisí s prípravami na letné olympijské hry, ktoré sa vo Francúzsku začnú o sto dní.

Polícia pred olympiádou v Paríži vysťahúva squaty
Na snímke migranti čakajú pred radnicou v Paríži
07:01

Indonézske úrady vydali varovanie pred prílivovými vlnami cunami a uzavreli aj medzinárodné letisko Kota Kinabalu. Okrem toho pre erupcie sopky Ruang nariadili evakuáciu už viac ako 11.000 ľudí.

Erupcia sopky v Indonézii
Na snímke erupcia sopky na indonézskom ostrovoch Sanguine
07:00

Francúzske súdy nariadili skonfiškovať vilu, ktorá patrí súčasnému manželovi exmanželky ruského prezidenta Ľudmily Putinovej.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke zemiaky na vlečke na poli pri Spišskej Belej

Autor: TASR-Adriána Hudecová

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali