Na Námestí sv. Petra Svätý Otec slávil nedeľu migrantov a utečencov

Vatikán 30. septembra 2019 (HSP/TK KBS/RV/Foto:TK KBS-SpC Vatican)

 

V nedeľu 29. septembra, ktorá sa v Cirkvi slávila ako 105. svetový deň migrantov a utečencov, Svätý Otec František celebroval svätú omšu na Námestí sv. Petra so 40-tisícovou účasťou veriacich. V homílii pripomenul, že tu „nejde len o migrantov“, ale o všetkých vysúvaných na okraj a „skartovaných“ dnešnou spoločnosťou. Na záver svätej omše odhalil na okraji Námestia sv. Petra súsošie „Nepovšimnutí anjeli“, symbolizujúce Pánovu prítomnosť v utečencoch každej doby

Na Námestí sv. Petra Svätý Otec slávil nedeľu migrantov a utečencov

Štyrmi hlavnými koncelebrantmi pápeža Františka pri oltári boli kardináli Gualtiero Bassetti – arcibiskup Perugie a predseda Konferencie biskupov Talianska, Angelo De Donatis – vikár Svätého Otca pre mesto Rím, Peter Kodwo Appiah Turkson – prefekt Dikastéria pre integrálny ľudský rozvoj a rímsky pomocný biskup Guerino Di Tora. Liturgiu sprevádzal mnohonárodnostný spevácky zbor.

Modlitby veriacich zazneli po čínsky, taliansky, arabsky, francúzsky a swahilsky. Medzi tými, ktorí prinášali obetné dary, bola aj rodina zo Slovenska. Ďalšie rodiny boli z Nigérie, Filipín, Sýrie a Talianska. Tymián použitý pri liturgickej incenzácii a procesii pochádzal z Bokolmanyo na juhu Etiópie, kde sa nachádza tábor so 40 000 utečencami.

Po svätej omši pápež František z papamobilu pozdravil veriacich na celom námestí. Na jeho okraji pri ľavom oblúku kolonády odhalil monumentálne súsošie znázorňujúce utečencov so symbolom krídel anjelov. Dielo kanadského umelca Timothyho Schmaltza je vytvorené z hliny a bronzu a zobrazuje husto natlačený zástup mužov a žien na podstavci pripomínajúcom čln, s tvárami rôznych etník a kultúr súčasnosti i minulosti.

Súsošie s názvom „Nepovšimnutí anjeli“ (Angels unawares) odkazuje na biblickú výzvu z Listu Hebrejom 13,2: „Nezabúdajte na pohostinnosť, lebo niektorí takto prijali ako hostí anjelov, a ani o tom nevedeli.“ Pri slávnostnom odhalení bol spolu s autorom prítomný aj páter Michael Czerny SJ, podsekretár sekcie pre migrantov a utečencov v rámci Dikastéria pre integrálny ľudský rozvoj, ktorý stojí za myšlienkou umiestnenia tohto diela priamo vo Vatikáne.

Vo Večnom meste už má Timothy Schmaltz niekoľko originálnych sôch, ktoré spája spoločná téma Ježišovej prítomnosti v chudobných. Jedna z nich je bronzová postava bezdomovca na lavičke pred budovou Pápežskej charity (Elemosineria apostolica) vo vnútri Vatikánu, ďalšia je pred nemocnicou Santo Spirito pri husto frekventovanej autobusovej zastávke na nábreží Tiberu.

 

PLNÉ ZNENIE homílie pápeža Františka:

Responzóriový žalm (porov. Ž 146,6-10) nám pripomenul, že Pán ochraňuje cudzincov spolu s vdovami a sirotami ľudu. Žalmista jasne vymenúva kategórie ľudí, ktoré sú obzvlášť zraniteľné, častokrát zabudnuté a vystavené zneužívaniu. Cudzinci, vdovy a siroty predstavujú ľudí zbavených práv, vylúčených a odsúvaných na okraj, na ktorých Pánovi osobitne záleží. Preto Boh od Izraelitov žiada, aby k nim boli osobitne pozorní.

V Knihe Exodus Pán napomína izraelský ľud, aby žiadnym spôsobom neubližovali vdovám a sirotám, lebo on počuje ich volanie (porov. 22,23). To isté varovanie sa opakuje dvakrát v Knihe Deuteronómium (porov. 24,17; 27,19), no už aj so započítaním cudzincov medzi chránené kategórie. Zmysel tohto napomenutia je jasne vysvetlený v tej istej knihe: Boh Izraela je Ten, ktorý „vysluhuje právo sirote a vdove a miluje cudzinca; dáva mu jedlo a odev“ (10,18). Táto láskyplná starostlivosť voči tým menej privilegovaným je teda predstavená ako charakteristická črta Boha Izraela a rovnako aj ako požiadavka, či morálna povinnosť, pre všetkých tých, ktorí chcú byť súčasťou jeho ľudu.

Práve preto máme venovať osobitnú pozornosť cudzincom, ako aj vdovám, sirotám a všetkým tým, ktorí sú v našich časoch vyraďovaní. V Posolstve k dnešnému 105. svetovému dňu migrantov a utečencov sa dookola opakuje tá istá téma: „Nejde len o migrantov.“ A je to pravda: skutočne nejde iba o cudzincov, ale o všetkých obyvateľov životných periférií, ktorí sú spolu s migrantmi a utečencami obeťami kultúry vyraďovania. Pán od nás žiada, aby sme začali prakticky uskutočňovať lásku voči nim; žiada nás, aby sme obnovili ich ľudskosť, a zároveň i našu vlastnú, nikoho nevylučujúc a nikoho neponechávajúc mimo.

Avšak súčasne s uskutočňovaním lásky Pán od nás žiada aj zamyslieť sa nad nespravodlivosťami, ktoré plodia vylúčenie, zvlášť nad privilégiami niekoľkých, ktoré sa udržiavajú na úkor mnohých. „Dnešný svet je každým dňom väčšmi elitársky a krutý voči vylúčeným. To je pravda, ktorá spôsobuje bolesť: Dnešný svet je každým dňom väčšmi elitársky a krutý voči vylúčeným. Rozvojové krajiny sú naďalej ochudobňované o svoje najlepšie prírodné a ľudské zdroje v prospech niekoľkých privilegovaných trhov.

Vojny sa týkajú len niektorých regiónov sveta, ale zbrane na ich vedenie sa vyrábajú a predávajú v iných regiónoch, ktoré sa potom nechcú postarať o utečencov, ktorých tieto konflikty produkujú. Kto na to dopláca sú vždy tí najmenší, chudobní, najzraniteľnejší, ktorým je zabránené sedieť pri stole a z hostiny sú im ponechané len omrvinky“ (porov. Posolstvo k 105. svetovému dňu migrantov a utečencov).

Práve v tomto zmysle treba chápať tvrdé slová proroka Amosa z prvého čítania (6,1.4-7). Beda ľahkomyseľníkom a pôžitkárom na Sione, ktorých netrápi skaza Božieho ľudu, hoci je viditeľná pre všetkých. Nevšímajú si, že Izrael hynie, lebo sú príliš zaujatí zabezpečovaním si svojho pohodlného života, vyberaného jedla a fajnového pitia. Je až zarážajúce, ako tieto napomínania ani s odstupom 28 storočí nestratili nič na svojej aktuálnosti. I dnes nás totiž „kultúra blahobytu […] vedie k tomu, aby sme mysleli iba sami na seba, robí nás necitlivými na volanie ostatných, […] vedie k ľahostajnosti voči ostatným, ba až ku globalizácii ľahostajnosti“ (Homília na Lampeduse, 8. júl 2013).

Nakoniec riskujeme, že aj my budeme ako ten bohatý človek, o ktorom hovorí Evanjelium, ktorý si vôbec nevšímal chudobného Lazára „plného vredov a túžiaceho nasýtiť sa aspoň z toho, čo padalo z boháčovho stola“ (porov. Lk 16,20-21). Príliš zaujatý odievaním sa do prepychových šiat a organizovaním veľkolepých hostín, boháč z podobenstva nevidel Lazarovo utrpenie. A tak aj my, príliš zabratí do starostí o svoj blahobyt, riskujeme, že si nevšimneme brata či sestru v ťažkostiach.

Ale ako kresťania nemôžeme byť ľahostajní voči dráme starých i nových foriem chudoby, temnej osamelosti, pohŕdania a diskriminácie toho, kto nepatrí do „našej“ skupiny. Nemôžeme zostať necitlivými, s umŕtveným srdcom, voči utrpeniu toľkých nevinných ľudí. Nemôžeme neplakať. Nemôžeme nereagovať. Prosme si od Pána dar plaču, toho plaču, ktorý vedie k obráteniu srdca zoči-voči týmto hriechom.

Ak chceme byť Božími mužmi a ženami, ako žiada sv. Pavol Timoteja, musíme „zachovať prikázanie bez poškvrny a bez úhony“ (porov. 1 Tim 6,14). Týmto prikázaním je milovať Boha a milovať blížneho. Nemožno ich oddeľovať! A milovať blížneho ako seba samého znamená tiež seriózne sa usilovať o budovanie spravodlivejšieho sveta, kde budú mať všetci prístup k dobrám zeme, kde všetci budú mať príležitosť sa uplatniť ako jednotlivci a ako rodiny, kde budú mať všetci garantované základné práva a dôstojnosť.

Milovať blížneho znamená mať súcit s utrpením bratov a sestier, priblížiť sa k nim, dotýkať sa ich rán, zdieľať s nimi ich osudy, dávajúc im tak konkrétne najavo Božiu nehu. Znamená to tiež stať sa blížnymi pre všetkých zbitých a opustených pútnikov na cestách sveta tým, že im budeme zmierňovať rany a vezmeme ich do najbližšieho miesta pomoci, kde bude o ich potreby postarané.

Toto sväté prikázanie dal Boh svojmu ľudu a spečatil ho krvou svojho Syna Ježiša, aby bolo zdrojom požehnania pre celé ľudstvo. Aby sme sa spoločne usilovali o budovanie ľudskej rodiny podľa pôvodného plánu Boha, zjaveného v Ježišovi Kristovi: všetci sme bratmi a sestrami, deťmi jedného Otca.

Dnes potrebujeme aj matku, a zverujeme do materskej lásky Panny Márie – Madonna della Strada, Matka toľkých bolestných ciest – jej zverujeme pocestných, migrantov a utečencov, spolu s obyvateľmi periférií sveta a tými, ktorí sú im sprievodcami na ceste.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Pracoviská ministerstva vnútra budú od pondelka 2. novembra opäť prístupné pre verejnosť

0 icon

Bratislava 31. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Erika Ďurčová)   Pracoviská Ministerstva vnútra SR (MV SR) budú od pondelka 2. novembra opäť prístupné verejnosti. Vstup na klientske centrá, oddelenia dokladov a ďalšie pracoviská však umožní len osobám, ktoré sa preukážu potvrdením o negatívnom teste na ochorenie COVID-19 vykonanom najskôr od 29. októbra. Rovnako…

Minúta po minúte testovania na koronavírus. V Iliaši označili ľudí číslom na ruku. Matovič upozorňuje „negatívnych“, pre „tých druhých“ sa nič meniť nebude. Bude podobne postupovať Veľká Británia?

0 icon

Bratislava 31. októbra 2020 (SITA/TASR/HSP/Foto:TASR - TASR - Silvia Tannhauserová, Jaroslav Novák, Radovan Stoklasa, Martin Medňanský, Milan Drozd, Facebook)   Na Slovensku sa dnes o 7:00 začalo celoplošné testovanie obyvateľov na koronavírus. Posledný ster je naplánovaný na 21:30. O 22:00 sa odberné miesto zavrie, aby sa mohlo vydenzifikovať a pripraviť…

Ján Figeľ: Podstatné nie je miesto, kde zapálime sviečku

0 icon

Bratislava 31. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto: Facebook, Pixabay)   Sviatok Všetkých svätých a následne Spomienka na všetkých verných zosnulých sú podľa bývalého eurokomisára a expredsedu KDH Jána Figeľa príležitosťou pripomenúť si tisícky a možno milióny ľudí v histórii, ktorí sa svojim životom zaradili medzi svätých a zároveň šancou spojiť sa so…

Mikulec: Každému, kto bude mať záujem o testovanie, bude vyhovené. Saková: Ľudia sa boja, že prídu o prácu

0 icon

Bratislava 31. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/Úrad vlády SR, Alexandra Čunderlíková)   V priebehu sobotňajšieho popoludnia sa dosiahne 100-percentná naplnenosť odberných tímov a zastúpenie zdravotníkov v nich. V rozhlasovej diskusii RTVS Sobotné dialógy to avizoval minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽANO) Jeho oponentka v diskusii a predchádzajúca šéfka rezortu Denisa Saková z…

Má premiér Matovič problém? Pomoc je ľahká: môže nájsť pomoc v ústave!

0 icon

Bratislava 31. októbra 2020 (HSP/Foto:TASR – Jakub Kotian, Štefan Puškáš)   „Už ma to nebaví. Ja netúžim, vôbec nechcem byť nikdy inokedy už byť premiérom. Mne sa to tak zhnusilo,“ povedal tento týždeň predseda vlády Igor Matovič. A nečudo. Mnohí ho kritizujú, spochybňujú jeho rozhodnutia... Čo by sme mu poradili?…

Bránik upozornil na nebezpečný hoax o Orave. Palko poukázal na „lokálne výbuchy“

0 icon

Bratislava 31. októbra 2020 (HSP/Foto: Facebook, SITA/Diana Černáková)   Bezpečnostný analytik Radoval Bránik upozornil, že v súvislosti s Oravou sa šíri jeden veľmi nepoctivý a nebezpečný hoax. "Armáda falošných trollov podporovaná množstvom ľudí veriacich, že jednoduché vysvetlenie rovná sa správne ohlupuje ľudí túžiacich po zdraví a bezpečí perfídnou manipuláciou," upozornil.…

Vo veku 90 rokov zomrel Sean Connery

0 icon

Bratislava 31. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Evan Agostini)   Vo veku 90 rokov zomrel škótsky herec Sir Sean Connery. Smutnú správu zverejnila BBC s odvolaním sa na rodinu legendárneho herca. Viac informácií však zatiaľ neposkytli Thomas Sean Connery sa narodil 25. augusta 1930 v Edinburghu. V roku 1988 získal Oscara pre najlepšieho…

Konflikt o Náhorný Karabach: Arménsko oficiálne požiadalo Rusko o pomoc

0 icon

Jerevan/Moskva 31. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP/Sputnik, Kremlin-Alexei Druzhinin)   Arménsky premiér Nikol Pašinjan v súvislosti s konfliktom s Azerbajdžanom o juhokaukazský región Náhorný Karabach oficiálne požiadal o pomoc ruského prezidenta Vladimira Putina. Podľa agentúry AFP to v sobotu oznámilo arménske ministerstvo zahraničných vecí "Predseda vlády Arménska požiadal ruského prezidenta o neodkladné…

Reportéri bez hraníc obvinili Facebook zo zablokovania príspevkov o Vietname

0 icon

Berlín 31. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Jenny Kane)   Medzinárodná mimovládna organizácia Reportéri bez hraníc (RSF), ktorá obhajuje slobodu tlače a médií, v piatok obvinila sociálnu sieť Facebook z toho, že vo Vietname blokuje príspevky s odkazmi na články nemeckých médií, ktoré kritizujú vietnamskú vládu. Informáciu priniesla tlačová agentúra DPA Vietnamský novinár…

„Priame ohrozenie demokracie“: Rada lekárskej komory považuje vyjadrenia ministra obrany za hrubé zasahovanie vládnej moci do jej vnútorných záležitostí

0 icon

Bratislava 31. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák, akub Kotian)   Rada Slovenskej lekárskej komory (SLK) považuje vyjadrenia ministra obrany SR Jaroslava Naďa za hrubé zasahovanie vládnej moci do vnútorných záležitostí komory ako stavovskej organizácie slovenských lekárov. Zároveň rázne odmieta nedávne útoky predsedu Vlády SR Igora Matoviča a ministra obrany na prezidenta…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Jozef Slávik

Binárny kód ...

0icon

Veľké manévre - celoplošné testovanie sa napriek mnohým pochybnostiam a protestom zo strany odborníkov začalo, aký bude mať priebeh a akú výpovednú hodnotu ? Ľudia, obyčajní, dobrí a slušní ľudia výzvu vlády poväčšine prijali za svoju a ako sa ukázalo pri pilotnom testovaní n Orave a v okrese Bardejov dali…

Roman Huťa

Na nohy národ vyvolený, nadišiel čas!

0icon

Výzva Toto je môj posledný blog, má poradové symbolické číslo 99. Ukončil som tak dlhú púť a naplnil svoje poslanie. Znamená to koniec jednej kapitoly a články nasledujúce už budú písané v novej ére nášho života. Začneme od začiatku. Videli ste, aké rozporuplné boli moje posledné články. Sám som tomu nerozumel,…

Ivan Štubňa

Sú ozaj PCR a antigénové testy štátom registrované?

0icon

Štátny ústav kontroly liečiv je bezpochyby autorita, ktorá by mala mať dôveru občanov SR vzhľadom k skutočnosti, že má zabezpečovať, aby sa trhu vyskytovali iba lieky, ktoré sú pre zdravie občana neškodné. Na ich stránkach si môžeme prečítať nasledovnú informáciu citujem: „Všetky antigénové testy obstarané štátom sú riadne registrované a spĺňajú požiadavky…

Slavěna Vorobelová

Čaputová sa vzoprela diktátorovi

0icon

Najprv správa, že na Slovensko prichádza rakúska armáda (pravdepodobne protiústavne), ktorá je ochotná poskytnúť 50 armádnych medikov, nakoľko Slovensko sa vraj nachádza v humanitárnej kríze. Potom KONEČNE z úkrytu vylezie prezidentka, hlavná veliteľka ozbrojených síl, ktorá prezentuje šokujúcu správu o nezrealizovateľnosti plánu celoplošného testovania a odporúča, aby sa uskutočnilo len…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Vyberáme si domáce zviera, ktoré sa na nás podobá?

0 icon

Veda tvrdí, že ľudia majú tendenciu vyberať si domáce zviera, ktoré vyzerá podobne ako oni. Gerrard Gethings, profesionálny fotograf zvierat, sa rozhodol, že to dokáže. V sérii pozoruhodných porovnaní s názvom #doyoulooklikeyourdog a #doyoulooklikeyourcat porovnáva portréty ľudí a ich domácich miláčikov a zdôrazňuje spoločné črty. Výsledky sú naozaj pozoruhodné! Či už je to tak, že…

Dievčenský tím inžinierok vymyslel stan pre bezdomovcov na solárny pohon

0 icon

Úspech si vyžaduje čas, obetu, oddanosť a kus tvrdej práce. Skupina dievčat zo strednej školy mala všetky tieto artribúty a dosiahli svoje. Bývanie pre bezdomovcov sa rozhodli riešiť po svojom. Keďže pochádzajú z rodín s nízkym príjmom, nemohli im prispieť finančne. A tak sa dievčenskí tím rozhodol uspokojiť potreby bezdomovcov po svojom. Podarilo sa im…

Vďaka svojmu humoru dokázali pobaviť celý internet

0 icon

Myslím si, že najlepšia vec pri riešení problému je nájsť v tejto veci aspoň trocha humoru. Vraví sa, že nikdy nie je tak zle, aby nemohlo byť ešte horšie. A aj preto sa ľudia rozhodli, že niektoré ťažké situácie zoberú športovo. Práve vďaka takýmto ľuďom sa potom môže široká verejnosť…

Tajná uzavretá skupina Bilderberg (3. časť)

0 icon

Prinášame vám tretiu a zároveň záverečnú časť o tajuplnej skupine so sídlom v Holandsku, ktorá nesie názov podľa hotela, kde sa jej účastníci stretli po prvýkrát – Bilderberg. Nad skupinou visí množstvo otáznikov, jedna vec je však istá. Málokto odmietne pozvánku na stretnutie Bilderberg. Účasť na stretnutí skupiny je veľmi…

Čo sa stane s tvojím telom, ak prestaneš jesť soľ?

0 icon

Mnoho z nás sa zameriava na to, aby sme jedli menej soli, a v niektorých prípadoch ju úplne vyradíme z nášho jedálnička, pretože soľ sa považuje za zdraviu škodlivú. Nie je to však všetko úplne pravda, koniec koncov, soľ je dôležitý elektrolyt, ktorý pomáha nášmu telu normálne fungovať. Ak si sa rozhodol vyhnúť…

Vo svete IT

Posledné momenty života sondy pomohli vedcom odhaliť jednu zo záhad kométy 67P

0 icon

V roku 2014 Európska vesmírna agentúra vypustila v rámci svojej misie Rosetta malý pristávací modul s názvom Philae. Jeho cieľom bolo preskúmať povrch kométy 67P/Churyumov-Gerasimenko. Pristávací modul havaroval a nepodarilo sa mu vystreliť harpúnu, ktorá by sa o povrch kométy zachytila. Pristávací modul sa odrazil od povrchu a zmizol za kopcom,…

Takto vyzerá víkendová nádielka platených Android aplikácií a hier, ktoré dočasne stiahnete zadarmo

0 icon

Víkend sa nám začal v plnom prúde a spolu s jeho začiatkom vám prinášame pravidelnú nádielku platených Android aplikácií a hier, ktoré dočasne stiahnete z obchodu Google Plaz zadarmo. Na zozname nižšie nájdete 12 aplikácií, z ktorých vám dávame extra do pozornosti p≡p a Handy List. V prvom prípade ide…

Kráter Ryder patrí k najzvláštnejším úkazom na povrchu Mesiaca: Ako presne vznikol?

0 icon

Kráter Ryder, ktorý môžete nájsť na povrchu Mesiaca, je jedným z najzvláštnejších kráterov aké mohli astronómovia pozorovať, píše portál Universe Today. Nachádza sa blízko južného pólu a jeho tvar patrí k vesmírnym unikátom. Ide o ovál, ktorý je v strede predelený a jeho rozmery sú približne 13×17 km. Väčšina kráterov…

Pozrite sa, ako môžete pokračovať v prehliadaní internetovej stránky zo smartfónu na počítači

0 icon

Windows a Android už dlhšiu dobu sú schopné medzi sebou relatívne efektívne komunikovať. A práve preto by sme vám chceli ukázať, ako je možné odoslať z vášho smartfónu odkaz na internetové stránku do počítača bez toho, aby ste za týmto účelom používali e-mailové správy, resp. nejaký iný obdobný spôsob. Nastavenia…

Čo sa stane s telom astronauta po jeho smrti vo vesmíre?

0 icon

Astronautom sa nemôže stať každý. Už od začiatku si vesmírne agentúry starostlivo vyberajú kandidátov, ktorí následne prejdú extrémne náročným procesom. Je na to dobrý dôvod, vesmír je totiž najnebezpečnejším miestom, aké poznáme a aj tá najmenšia chyba môže znamenať katastrofu. Čo by sa teda stalo, ak by astronaut zomrel vo…

Armádny Magazín

Hromobitie v NATO: Uchmatne Grécko šesť stíhačiek F-35A, pôvodne vyrobených pre Turecko?

0 icon

Grécko, 31.október 2020 (AM) - Grécka tlač dnes zverejňuje, že pri príležitosti návštevy amerického ministra zahraničných vecí Mika Pompea v Aténach by USA povolili predaj 20 kusov bojových stíhačiek F35A gréckym vzdušným silám, vrátane šiestich lietadiel, ktoré už boli vyrobené a pôvodne sa mali dodať tureckým silám pred vylúčením krajiny

Očakáva Taliansko viac konfliktov v stredozemí? V roku 2021 zvýši rozpočet na obranu o 1.3 miliardy EUR

0 icon

Taliansko, 31.október 2020 (AM) - Taliansko bolo jednou z krajín najviac postihnutých prvou vlnou vírusu Covid-19 na jar tohto roku. Ich ekonomika zaznamenala pokles HDP o viac ako 12%, ignorujúc účinky prebiehajúcej druhej vlny. Z hľadiska bruselského ozdravného plánu je však najlepšie kompenzovanou európskou krajinou, ktorej bolo na obnovu hospodárstva pridelených…

Tvrdohlavý Pašinjan: Arménsko ma málo vojakov - nasadí preto v Karabachu prvú ženskú rotu

0 icon

Arménsko, 31.október 2020 (AM) - Zúfalstvo arménskeho prezidenta pokračuje. Prozápadný politik ostal nakoniec v konflikte v Náhornom Karabachu osamelý a začína doplácať na svoju nezmyselnú protiruskú politiku. Nepomohlo ani povolanie militantných Kurdov a Jezídov zo Sýrie, ani apel k národu.       [caption id="attachment_27

Zásadná pripomienka k pripravovanej novele zákona o strelných zbraniach

0 icon

Slovensko, 30.október 2020 (AM) - Dňa 15.10.2020 bol oficiálne zverejnený návrh novely zákona č. 190/2003 Z. z. o strelných zbraniach a strelive, ktorým sa má do právneho poriadku SR prevziať Smernica Európskeho Parlamentu a Rady (EÚ) 2017/853 zo 17. mája 2017. Našu analýzu tohto návrhu nájdete tu: 

Čína si s útokom na Trumpa počkala na najlepší čas - týždeň pred voľbami: Odmena za dodávky zbraní Taiwanu

0 icon

Čína, 30.október 2020 (AM) - Čína oznámila bezprostredné uvalenie sankcií na najväčšie americké spoločnosti. Je pozoruhodné, že sa tak stalo týždeň pred americkými prezidentskými voľbami. Je nepravdepodobné, že by Donald Trump mal čakať, že Čína, ktorú Trump všemožne démonizoval počas svojej predvolebnej kampane na prezidenta USA, ne

Svetlo sveta

Pre Cirkev na Slovensku platí oddnes pôst za odvrátenie koronavírusu

0 icon

Biskupi Slovenska vyhlásili prísny pôst za odvrátenie pandémie koronavírusu. Zároveň veriacich pozývajú modliť sa pravidelne “Modlitbu za Slovensko”. “Od 30. októbra až do 18. decembra 2020, teda na osem po sebe nasledujúcich piatkov, biskupi vyhlasujú pre celú Katolícku cirkev na Slovensku prísny pôst za odvrátenie pandémie. Veriaci medzi 18. a…

“Za túto vieru som pripravený zomrieť”

0 icon

“Chcem Vás povzbudiť, aby ste boli hrdí na našu Katolícku vieru, ktorá je tým najväčším a najkrajším darom, ktorý nám Boh udelil,” povedal na konferencii o ochrane katolíckej identity kazašský biskup Athanasius Schneider. Biskup Schneider patrí medzi popredných obhajcov vernosti učenia Magistéria Cirkvi a kritizuje snahu vykladať dogmy Cirkvi v…

Zomrel spišský diecézny biskup Mons. Štefan Sečka

0 icon

V nemocnici v Levoči dnes ráno zomrel spišský diecézny biskup Mons. Štefan Sečka. TK KBS o tom informoval hovorca Spišskej diecézy Peter Majcher. Podrobnosti o pohrebe budú zverejnené neskôr, uviedol. “Zomrel náš milovaný otec biskup. Do nemocnice ho prijali cez víkend so zdravotnými problémami, ktoré ho trápili dlhodobo. Trpel vážnou…

Cirkev v Holandsku protestuje proti rozšíreniu eutanázie na deti do 12 rokov

0 icon

Cirkev v Holandsku protestuje proti rozšíreniu eutanázie aj na deti do 12 rokov. V Holandsku totiž vláda oznámila, že povolí vykonávanie eutanázie aj u terminálne chorých detí do 12 rokov. Krajina, ktorá umožnila eutanáziu ako prvá na svete, najskôr len v obmedzenej forme, postupne rozšírila jej vykonávanie na všetky vekové…

S modlitbou ruženca premenil prázdny kostol v moslimskej štvrti na živú farnosť s 1000 veriacimi na omši.

0 icon

Michel Marie Zanotti je katolíkom z prinútenia, keď starý otec, žid, pred strachom z II. svetovej vojny, dal svoje deti pokrstiť. Otec Michel, ako ho dnes pozná celé Francúzsko, patrí dnes k veľkým pokladom francúzskeho katolíckeho duchovenstva. Veľa moderných kňazov pri vlastnej interpretácii II. Vatikánskeho koncilu nadobudlo dojem, že k…

icon FOTO DŇA