Najvyšší súd SR žaluje pre údajnú platovú diskrimináciu ešte desať sudcov

Najvyšší súd SR žaluje pre údajnú platovú diskrimináciu ešte desať sudcov

Bratislava 16. januára 2015 (TASR/HSP/Foto:TASR)

 

Najvyšší súd pod vedením Štefana Harabina v minulosti neinformoval o tom, koľko sudcov ho žaluje. Informácie poskytol až pod vedením jeho nástupkyne Daniely Švecovej

Doplatok za údajnú platovú diskrimináciu žiada od Najvyššieho súdu (NS) SR v súčasnosti ešte približne osmina jeho vlastných sudcov. Vyplýva to z prehľadu diskriminačných žalôb, ktoré súd poskytol TASR.

Reklama
Ilustračné foto

Najvyšší súd pod vedením Štefana Harabina v minulosti neinformoval o tom, koľko sudcov ho žaluje. Informácie poskytol až pod vedením jeho nástupkyne Daniely Švecovej. Aktívnu žalobu má na súde ešte desať z celkového počtu 84 sudcov. Úspešne sa zatiaľ nevyvíja spor ani pre jedného z nich.

Hovorca súdu Matej Kereš priblížil, že hromadnú žalobu šiestich sudcov zamietol Okresný súd Bratislava I v celom rozsahu. „V súčasnosti prebieha odvolacie konanie,“ doplnil.

Reklama

V prípade ďalšej individuálnej diskriminačnej žaloby sudcu rozhodol Okresný súd Bratislava I o zastavení konania. Žalujúci sudca nezaplatil súdny poplatok. Rozhodnutie podľa Kereša ešte nie je právoplatné.

O ďalších dvoch diskriminačných žalobách troch sudkýň NS zatiaľ nebolo rozhodnuté. Sú v konaní na súde prvého stupňa, priblížil Kereš.

„Jeden návrh bol vzatý späť,“ doplnil Kereš vývoj diskriminačných žalôb smerujúcich voči NS. Diskriminačnú žalobu stiahla vlani i sudkyňa a súčasná predsedníčka Súdnej rady Jana Bajánková. Urobila tak v súvislosti s jej kandidatúrou na post predsedu Najvyššieho súdu SR.

Na Okresnom súde Bratislava I uspelo v minulosti 11 sudcov NS. V roku 2010 dohromady vysúdili 1,15 milióna eur. Verdikt je právoplatný. Najvyšší súd pod vedením Štefana Harabina sa neodvolal.

Kereš informoval, že sudcovia peniaze dosiaľ nezískali. „Nárok 11 sudcov nebol uspokojený,“ uviedol.

Reklama

Predsedníčka Najvyššieho súdu SR Daniela Švecová neuviedla, aký má názor na žaloby svojich kolegov. „Keďže ide v mnohých veciach o živé spory, Najvyšší súd sa k prípadom nebude vyjadrovať, aby neovplyvňoval rozhodnutie súdov,“ zdôvodnil Kereš.

Harabin čelil za nepodanie odvolania pred Ústavným súdom disciplinárnemu stíhaniu. Z 11 sudcov desať žiadalo za platovú diskrimináciu po 150.000 eur. Súd im priznal po 100.000 eur, plus trovy konania. Zvyšný sudca žiadal symbolické odškodné.

Ministerstvo spravodlivosti, voči ktorému smeruje drvivá väčšina diskriminačných žalôb, nedávno informovalo, že eviduje celkovo žaloby 814 sudcov. Zhruba polovica z nich s nárokom právoplatne neuspela. Hovorkyňa Alexandra Donevová priblížila, že súdy doposiaľ právoplatne rozhodli s negatívnym výsledkom o nároku 411 sudcov.

Prví sudcovia sa obrátili na súd už v roku 2007. Nepáčili sa im príplatky zhruba 3300 eur, ktoré ich mali motivovať, aby sa prihlásili na Špeciálny súd. Po zásahu Ústavného súdu v roku 2009 sa príplatky znížili.

Z aktuálneho prehľadu NS vyplýva, že diskriminačnú žalobu voči nemu mohlo podať celkovo 23 sudcov. Harabin v minulosti tvrdil, že Najvyšší súd žaluje „možno jedna tretina alebo polovica“ sudcov.

Reklama

ml

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali