Témami vôbec prvého stretnutia tohto druhu, odkedy Severoatlantická aliancia prerušila kontakty s Moskvou pre jej kroky na Ukrajine, boli okrem iného ukrajinský konflikt, situácia v Afganistane a boj proti terorizmu.
Rokovanie, ktoré sa skončilo o 90 minút neskôr oproti plánovanému harmonogramu, bolo príležitosťou na “úprimnú a vážnu” diskusiu o situácii na Ukrajine, otázkach súvisiacich s vojenskými aktivitami aliancie a Ruska, a bezpečnostnej situácii v oblasti Afganistanu, špecifikoval Stoltenberg.
“Medzi NATO a Ruskom sú hlboké a trvalé rozpory,” konštatoval Stoltenberg. “Dnešné stretnutie to nezmenilo.”
Stoltenberg pred rokovaním uviedol, že dnešná schôdzka bude venovaná výmene názorov na vývoj na Ukrajine, ale aj diskusii o možnostiach zlepšenia mechanizmu znižovania rizík vyplývajúcich z nárastu vojenských aktivít.
AP pripomenula, že americkí predstavitelia minulý týždeň opakovane obviňovali Rusko, že jeho vojenské lietadlá uskutočnili viacero nízkych preletov nad americkým torpédoborcom Donald Cook v Baltskom mori. Ruské ministerstvo obrany však sťažnosti amerického
Pentagónu odmietlo s tým, že manévre lietadiel Su-24 boli vykonávané počas plánovaných cvičných letov nad neutrálnymi vodami Baltu.
Rada NATO-Rusko vznikla v roku 2002 ako fórum na konzultácie týchto dvoch bývalých úhlavných nepriateľov z čias studenej vojny. Jej posledné zasadnutie sa konalo v júni 2014. Vzťahy medzi Ruskom a NATO sa vtedy razantne zhoršili v dôsledku pripojenia Krymského polostrova k Rusku a zasahovania Ruska do vývoja na východe Ukrajiny.