Na ktorú stranu barikád sa po voľbách pridá vajatavý Pellegrini? Blízky spolupracovník našepkáva

Na ktorú stranu barikád sa po voľbách pridá vajatavý Pellegrini? Blízky spolupracovník našepkáva

Bratislava 27. marca 2023 (HSP/Foto:TASR)

 

Do predčasných parlamentných volieb zostáva už len šesť mesiacov, no voliči stále nepoznajú odpoveď na zásadnú otázku, ktorý tábor bude preferovať dlhodobý líder prieskumov strana Hlas- SD

Peter Pellegrini
Na snímke poslanec NRSR Peter Pellegrini

Na otázku či by v prípade veľmi kľúčovej povolebnej pozície radšej preferoval radikálne proamerickú pravicovú koalíciu so stranami ako SaS či Progresívne Slovensko, alebo by si radšej zvolil znovuvládnutie so Smerom-SD a stranami ako Republika, ešte stále predseda a expremiér Peter Pellegrini neodpovedal.

Reklama

Reagoval síce na viacnásobné podpichovanie zo strany predsedu Smeru-SD Roberta Fica, že sa chystá vytvoriť liberálnu vládu s Progresívnym Slovenskom a SaS, no takúto variantu nikdy nevylúčil. Na druhej strane však jasne vylúčil účasť vo vláde s Ficom. Pellegrini sa k tejto téme vyjadril po februárovom sneme jeho strany v Banskej Bystrici. Otvorene povedal, že osobne si nevie predstaviť byť fyzicky v jednej vláde s Robertom Ficom. Výslovne však vylúčil povolebnú spoluprácu iba s politickými subjektami ĽSNS a OĽaNO.

„O tom, s kým a ako zložiť vládu, rozhodnú len voliči. Je smiešne, keď niekto kamufluje nejakú pseudokoalíciu, o ktorej my nič nevieme. Hovoria o nej len Igor Matovič a Robert Fico,“ hovorí predseda strany Hlas-SD. „Je to zvláštny útok, ktorý na nás tí dvaja používajú a podobajú sa v tom ako vajce vajcu,“ Pellegrini si myslí, že cieľom Hlasu je zneistiť ich voličov, ktorí preferujú ich sociálno-demokratický typ politiky.

Reklama

 

V Smere si myslia, že Pellegrini sa už rozhodol

Koncom februára vydal šéf strany Smer-SD Robert Fico zaujímavý status na sociálnej sieti, v ktorom vyslovil presvedčenie, že Hlas-SD sa po voľbách prikloní ku pravičiarom. Bývalých kolegov zo Smeru, ktorí prestúpili pod značku Hlas-SD nazval „najväčšími alibistami na svete“.

„Predseda Hlasu neprestáva prekvapovať. V sobotu jasne vylúčil Smer-SD a Republiku z povolebnej spolupráce a chce vytvoriť vládu s SaS a PS. A to nás pred pár týždňami žiadal, aby sme súhlasili s pridruženým členstvom Hlasu v Strane európskych socialistov, kde je Smer plnoprávnym členom.

Pekný podvod na ľavicovej politike!“ Následne strana Smer-SD vo vyhlásení pre médiá napísala, že zo slov Pellegriniho jasne vyplýva, že ide o spoluprácu Hlasu, SaS a Progresívneho Slovenska, ktorého predstavitelia absolvovali po páde vlády Eduarda Hegera stretnutie v Prezidentskom paláci (za Hlas Peter Pellegrini, za stranu SaS Richard Sulík a za Progresívne Slovensko Zuzana Čaputová). Smeráci dodali, že „berú na vedomie, že Hlas sa vybral pravicovou a liberálnou cestou“.

 

Reklama

Hlas-SD: „Nie sme dohodnutí s nikým“

Do postoja Hlasu-SD najnovšie vniesol svetlo poslanec NR SR a bývalý vedúci Úradu vlády za premiérovania Petra Pellegriniho – Matúš Šutaj Eštok. Ten v podcaste s novinárkou M. Šramovou na YouTube pripustil, že doterajšia komunikácia Hlasu v rôznych otázkach vrátane odovzdania stíhačiek Ukrajine sa môže javiť ako nejednoznačná.

„Áno, myslím si, že by sme sa už mohli vyjadrovať jasnejšie. Niekedy je to náročné, pretože médiá si z tých vyjadrení urobia, čo chcú.“ Hovorí, že jeho strana sa snaží nevnášať konflikt do komunikácie v rámci opozície. Opak však podľa neho robia kolegovia zo Smeru. Podľa neho bolo „klamstvom“ z úst Roberta Fica, že Hlas ide spolupracovať s liberálmi z PS. „No garantujem vám, že my sme nestretli živého človeka (z PS) okrem pána Valášeka, ktorý je v parlamente, a ja som raz bol v diskusii s pánom Šimečkom, ktorý je pre mňa človek úplne mimo reality…“

Šutaj Eštok podotkol, že jeho strana zatiaľ oficiálne vylúčila zo spolupráce iba stranu ĽSNS. Takisto ale z jeho pohľadu nevidí priestor na budúcu spoluprácu s OĽaNO a Demokratmi.

„My sa sústredíme na našu politiku. Našim cieľom je tie voľby vyhrať a jasne dať ponuku, že chceme Slovensko opraviť.“

„Ja to najobľúbenejšia otázka novinárov aj všetkých, ktorí vypisujú: Zradili ste a idete s PS-kom… Všetkým môžem odkázať, že my nie sme dohodnutí ani s PS-kom, ani so SaS, ale ani so Smerom, ani s KDH ani s Borisom Kollárom.“

Reklama

 

„Peter, povedz to jasne a neklam!“

Ku aktuálnej nejednoznačnosti predstaviteľov strany Hlas-SD, s kým chcú po voľbách realizovať svoj program, sa často vyjadruje i predseda SNS Andrej Danko. V poslednom video rozhovore pre portál eReport vyhlásil, že Peter Pellegrini „neznáša Fica“ a preto odmieta predvolebné vyhlásenia o spolupráci so Smerom-SD. „Peter, chceš ísť do vlády s Kollárom a s progresívcami? Veď to povedz svojim voličom. Neklam!“ Vyzýva otvorenie predseda národniarov s tým, že jeho strana aktuálne začína s kampaňou s heslom „Spojme sa!“ Podľa Danka ide o apel primárne na Pellegriniho a Fica.

Dodal, že ak sa nepodarí prekonať animozitu týchto v súčasnosti opozičných lídrov, tak Slovensko čakajú veľmi náročné časy aj po voľbách. „Čo je náš cieľ? My by sme už teraz mali mať tieňové vlády a zákony, ktoré budeme prijímať…“ Danko priznáva, že je „v šoku“ z toho, ako málo sa spolupracuje medzi opozičnými stranami. „Budem do nekonečna Fica a Pellegriniho vyzývať, že kašlite na spory, tu ide o Slovensko.“

Vláda Smeru, Hlasu a SNS by podľa neho bola „jasnou garanciou“. „Ale to by Peter musel dať jasne najavo, že nechce ku Progresívnemu Slovensku, Sulíkovi alebo Kollárovi.“

 

Môžu prieskumy a prehnané ego politicky odrovnať aj ďalšieho očakávaného premiéra Pelleho?

Pri polemike o potenciálnej rozhodujúcej úlohe Hlasu-SD po septembri 2023 je potrebné pripomenúť si memento osudov dnes už politických mŕtvol ako Rado Procházka, Michal Truban či Andrej Kiska, ktorí boli podobne ako teraz Peter Pellegrini presne pol roka pred poslednými dvoma parlamentnými voľbami prieskumami a médiami pasovaní do role možných predsedov vlád.

Predposledné voľby do NR SR sa konali začiatkom marca 2016. Jasne ich vyhral Smer-SD s viac ako 28 % hlasov a zostavil vládu so SNS, Mostom-Híd a stranou Sieť lídra Radoslava Procházku. Táto strana sa zakrátko v podstate rozpadla. Pol roka pred voľbami však žiarila v prieskumoch s popularitou v rozmedzí 11 až 15%, no nakoniec prekĺzla do parlamentu len s tesnými 5,6 %.

Z možného premiéra Procházku sa tak zakrátko stal politický porazený. Rovnaký osud postihol hneď dvoch ambicióznych a majetných „lídrov“ o štyri roky neskôr. Voľby sa konali na konci februára 2020 tesne pred začiatkom pandémie Covid-19. Všetko smerovalo k tomu, že po udalostiach okolo vraždy Jána Kuciaka prevezme moc pravica, no len málokto čakal, že karty bude rozdávať Igor Matovič z OĽaNO. Šesť mesiacov pred voľbami média pasovali za pravdepodobného premiéra šéfa koalície PS-Spolu Michala Trubana a krátko aj lídra vtedy úplne novej strany Za ľudí – exprezidenta Kisku. V lete a na jeseň 2019 totiž progresívci oscilovali medzi 11 až 18% a Za ľudí medzi 8 až 12%. Obe strany mali pol roka pred voľbami v prieskumoch viac ako neskoršie hlavné vládne strany OĽaNO, Sme rodina a SaS.

Tieto príklady jednak dokazujú pofidérnosť slovenských prieskumov, no sú aj mementom pre sebavedomého Petra Pellegriniho, ktorý sa pol roka pred voľbami vidí na stoličke predsedu vlády, ako sa videl v roku 2015 Procházka či v roku 2019 Truban s Kiskom.

 

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

10:04

Ceny benzínov v 16. týždni po piatich týždňoch zdražovania klesli. Cena nafty kulminovala pod hodnotou 1,60 eura za liter. V porovnaní s minulým rokom boli ceny pohonných látok vyššie v priemere o 7 %.

09:53

Ukrajinský súd nariadil v piatok väzbu pre ministra poľnohospodárstva Mykolu Soľského v súvislosti s obvineniami z účasti na nelegálnom nadobudnutí štátnej pôdy v hodnote takmer siedmich miliónov eur.

Samotný Soľskyj obvinenia odmieta.

09:43

Ceny priemyselných výrobcov pre tuzemský trh boli v marci 2024 medziročne tretíkrát po sebe nižšie o 15 %. Prispel k tomu najmä pokles cien v energetike až o 31 %.

09:36

Zlodeji elektrických káblov v noci na piatok paralyzovali železničnú dopravu v častiach západného Nemecka. Spôsobilo to meškania vlakov, ktoré budú podľa očakávania pretrvávať až do piatkového poludnia.

09:28

V marci 2024 boli ceny poľnohospodárskych výrobkov medziročne nižšie o 12,8 %. Ceny rastlinných výrobkov boli o 20,5 % nižšie ako v rovnakom období minulého roka, ceny živočíšnych výrobkov o 7 %. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

09:15

Japonské úrady sa chystajú osadiť obrovskú čiernu bariéru, ktorá bude brániť v populárnom výhľade na ikonickú horu Fudži. Na takýto krok ich podnietili davy nevychovaných zahraničných turistov.

09:00

Severokórejský líder Kim Čong-un dohliadal na skúšku salvových raketometov, oznámili v piatok severokórejské médiá.

Testované ukazovatele testu boli vyhodnotené ako veľmi uspokojivé, uviedla severokórejská štátna agentúra KCNA.

08:52

Ceny ropy v piatok ráno vzrástli a po dvoch týždňoch v strate za sebou smerujú k celotýždňovému zisku. Trh podporila najmä americká ministerka financií Janet Yellenová, keď vyjadrila optimizmus, že hospodársky rast v USA bol v prvom štvrťroku pravdepodobne silnejší, než naznačili prvé odhady.

08:42

Parlament v malom pyrenejskom kniežatstve Andorra vo štvrtok schválil zákon, ktorý stanovuje požiadavku na minimálnu znalosť katalánčiny pre cudzincov.

Cieľom zákona je posilniť postavenie katalánčiny.

08:27

Bývalý britský minister obrany Ben Wallace vo štvrtok v rozhovore pre agentúru DPA varoval pred návrhmi, aby sa vojna na Ukrajine stala zamrznutým konfliktom.

Myšlienku “zmrazenia” vojny na Ukrajine nedávno vyslovil vysokopostavený člen vládnucich sociálnych demokratov v Nemecku.

08:18

Poľsko a Litva sú pripravené pomôcť ukrajinským úradom vrátiť do vlasti mužov podliehajúcich brannej povinnosti. Uviedli to predstavitelia oboch krajín vo štvrtok po tom, ako Kyjev oznámil pozastavenie konzulárnych služieb pre týchto Ukrajincov v zahraničí.

08:03

Turecký súd vo štvrtok odsúdil deväť zamestnancov štátnych železníc na osem až 17 a pol roka väzenia za “spôsobenie smrti a zranenia z nedbanlivosti” v súvislosti s tragickou nehodou z roku 2018.

Najvyšší trest dostal vtedajší regionálny riaditeľ tureckých štátnych železníc – 17 a pol roka za mrežami.

07:55

Čínsky minister zahraničných vecí Wang I v piatok počas schôdzky v Pekingu vyzval svojho amerického kolegu Antonyho Blinkena na riešenie rastúcich nezhôd medzi Pekingom a Washingtonom.

Blinken vyjadril na začiatku stretnutia nádej na pokrok v otázkach, na ktorých sa dohodli americký prezident Joe Biden a čínsky líder Si Ťin-pching. Šéf americkej diplomacie však povedal, že bude veľmi priamo hovoriť o sporných záležitostiach, medzi ktoré zrejme patria Rusko, Taiwan a obchodná výmena.

Antony Blinken
Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken (vľavo) a čínsky šéf diplomacie Wang I pózujú počas stretnutia v Pekingu
07:45

Dánska vláda vo štvrtok oznámila, že vyčlenila 4,4 miliardy dánskych korún (zhruba 590 miliónov eur) na ďalšiu vojenskú podporu pre Ukrajinu. Informovala agentúra AFP.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali