Islamský štát sa prihlásil k zodpovednosti za útoky vo Francúzsku

Paríž 23. marca 2018 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-La Depeche Du Midi via AP,Emilio Morenatti)

 

Francúzska polícia zasahuje v juhofrancúzskom meste Trebes, kde sa v jednom zo supermarketov zabarikádoval ozbrojený muž a pravdepodobne zadržiava rukojemníkov. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na vyhlásenie francúzskej polície.

Francúzski policajti a záchranári zasahujú na mieste rukojemníckej drámy pred supermarketom v meste Trebes na juhu Francúzska

Svedkovia incidentu uviedli, že počuli streľbu. Verejnoprávna televízia FranceInfo uviedla, že v supermarkete v Trebes sa zabarikádoval ozbrojený muž.

Neznámy muž v neďalekom meste Carcassone predtým strieľal na skupinu policajtov, pričom jedného zranil, povedal pre televíziu BFMTV predstaviteľ policajných odborov Yves Lefebvre. Zatiaľ nie je jasné, či oba incidenty navzájom súvisia.

 

Údajne jeden mŕtvy pri streľbe na juhu Francúzska

Muž, ktorý v supermarkete v juhofrancúzskom meste Trebes zadržiava niekoľkých rukojemníkov, sa prihlásil k extrémistickej organizácii Islamský štát (IS). Informovala o tom na svojej webovej stránke spravodajská televízia Sky News.

Starosta Trebes Eric Menassi medzičasom uviedol, že v súčasnosti ozbrojenec zadržiava v supermarkete len jedného rukojemníka. Má ísť o policajta.

Podľa predstaviteľa francúzskych policajných odborov muž v supermarkete v Trebes zavraždil najmenej jednu osobu.

Pravdepodobne ten istý muž ešte pred útokom v Trebes strieľal v neďalekom meste Carcassone na skupinu policajtov, pričom jedného z nich postrelil.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyslal do Trebes ministra vnútra.

 

Polícia vyjednáva s mužom, ktorý v Trebes zadržiava rukojemníkov

Francúzska polícia presunula v piatok posily do mesta Trebes v departemente Aude, kde sa v miestnom supermarkete odohráva rukojemnícka dráma s už najmenej dvomi obeťami na životoch. Predpokladaný páchateľ sa prihlásil k extrémistickej organizácii Islamský štát (IS).

Časti zamestnancov a zákazníkov supermarketu sa z objektu po vypuknutí drámy podarilo ujsť. Podľa webovej stránky spravodajského magazínu Le Point jeden z príslušníkov žandarmérie vyjednáva s osobou, ktorá zadržiava rukojemníkov.

Ako informoval spravodajský portál France Info, nad oblasťou hliadkujú tri policajné vrtuľníky a k dejisku incidentu polícia stiahla dodatočných príslušníkov žandarmérie z Narbonne. Povolala aj posily z Nimes a Toulouse, odkiaľ vysielajú elitnú zásahovú jednotku GIGN. Okolie supermarketu polícia uzavrela.

Vzhľadom na podozrenie, že ide o pokus o vraždu a teroristické spolčovanie a obmedzovanie osobnej slobody prípad prevzala parížska prokuratúra.

Francúzsky premiér Édouard Philippe vo svojom tweete označil situáciu za vážnu. Do dejiska dramatických udalostí vyslal ministra vnútra Gérarda Collomba.

 

Philippe naznačil, že incident v Trebes by mohol byť teroristickým útokom

Francúzsky premiér Édouard Philippe pripustil, že piatková udalosť v juhofrancúzskom meste Trebes, kde neznámy páchateľ v miestnom supermarkete zadržiava najmenej jedného rukojemníka, by mohla byť teroristickým útokom.

Philippe potvrdil, že na mieste incidentu pokračuje rozsiahla policajná akcia aj za účasti príslušníkov elitných zásahových jednotiek povolaných z okolitých miest regiónu.

Predpokladaný páchateľ sa prihlásil k extrémistickej organizácii Islamský štát (IS). Francúzske médiá medzičasom oznámili, že polícii sa podarilo identifikovať podozrivého – ide údajne o muža, ktorý bol tajnými službami sledovaný na základe podozrenia z islamistickej radikalizácie a bol naňho vedený spis kategórie S.

Vzhľadom na podozrenie, že ide o pokus o vraždu a teroristické spolčovanie a obmedzovanie osobnej slobody, prípad prevzala parížska prokuratúra.

 

Francúzske médiá tvrdia, že incidenty v Carcassonne a Trebes spolu súvisia

Auto, z ktorého v piatok predpoludním neznámy páchateľ strieľal na skupinu policajtov v Carcassonne, sa našlo na parkovisku pri supermarkete v Trebes, kde sa od predpoludnia odohráva rukojemnícka dráma.

Ako informoval spravodajský portál France Info, k streľbe do skupinky policajtov, ktorí sa venovali športovaniu, došlo v meste Carcassonne. Miesto tohto činu je od supermarketu v Trebes vzdialené len šesť kilometrov, asi desať minút jazdy autom.

Streľbe v Carcassonne predchádzal pokus vodiča auta vraziť do skupinky príslušníkov policajnej jednotky CRS. Následne z auta vyskočil a začal strieľať. Jeden z policajtov utrpel strelné zranenie, ktoré však nie je vážne.

Z informácií francúzskych médií vyplýva, že ten istý strelec po tomto útoku nastúpil do auta a následne spustil streľbu v blízkom supermarkete, kde stále zadržiava skupinu rukojemníkov. Počas streľby podľa svedkov vykrikoval Alláhu akbar, prihlásil sa k extrémistickej organizácii Islamský štát a vykrikoval, že chce „pomstiť svojich bratov v Sýrii“. Dôveryhodné zdroje pre televíziu BFMTV uviedli, že pri streľbe bol smrteľne zranený najmenej jeden rukojemník.

BFMTV dodala, že polícia páchateľa zrejme identifikovala. Ide údajne o muža, ktorý bol tajnými službami sledovaný na základe podozrenia z islamistickej radikalizácie a bol naňho vedený spis kategórie S. Podľa televízie Sky News ide o asi 30-ročného muža marockého pôvodu. Podľa Sky News muž v obchode vykrikoval, že žiada prepustenie Salaha Abdeslama, jediného preživšieho príslušníka teroristických kománd, ktoré v novembri roku 2015 útočili v Paríži a na predmestí Saint-Denis.

Na snímke príslušníci francúzskych policajných jednotiek na ulici v juhofrancúzskom meste Trebes 23. marca 2018

Dráma v Terbes: Dvaja mŕtvi, desiatka zranených, neznámy počet rukojemníkov

Rukojemnícka dráma si vyžiadala najmenej dvoch mŕtvych a asi desať zranených.  Podľa zdrojov z ministerstva vnútra je stav jednej zranenej osoby veľmi vážny, informovala agentúra AP s odvolaním sa na hovorcu francúzskej polície.

Do dejiska rukojemníckej drámy sa presúva francúzsky minister vnútra Gérard Collomb, ktorý o situácii informoval aj prezidenta Emmanuela Macrona. Macron sa momentálne nachádza v Bruseli na summite EÚ.

Francúzsky premiér Édouard Philippe pripustil, že piatková udalosť v juhofrancúzskom meste Trebes by mohla byť teroristickým útokom. Philippe dnes predčasne ukončil pracovnú návštevu v meste Mulhouse a vracia sa do Paríža.

 

Podozrivého zo spáchania rukojemníckej drámy v Trebes zastrelila polícia

Podozrivého zo spáchania rukojemníckej drámy v supermarkete zastrelila polícia. Informovala o tom tlačová agentúra AP s odvolaním sa na predstaviteľa francúzskych policajných odborov Yva Lefebvra.

Tento zvrat v situácii prišiel len niekoľko minút po tom, čo francúzsky prezident Emmanuel Macron v Bruseli na summite Európskej únie vyhlásil, že všetky dôkazy naznačujú, že rukojemnícka dráma v Trebes, ako aj streľba v supermarkete a v neďalekom meste Carcassone sú teroristickým útokom.

Macron zároveň ponúkol „plnú podporu“ každému, koho sa situácia týka. Prezident uviedol, že „v tomto štádiu“ neposkytne podrobnosti o počte obetí. Macron dodal, že v nasledujúcich hodinách sa vráti do Paríža a bude pozorne sledovať situáciu.

 

Podozrivým z útoku v Trebes je 26-ročný Redouane Lakdim; polícia ho sledovala

Počas dnešných útokov prišli o život traja ľudia. Polícia neskôr do supermarketu v malom meste Trebes vtrhla a ako na Twitteri následne napísal francúzsky minister vnútra Gérard Collomb, policajti útočníka zastrelili. Informácie priniesli tlačové agentúry Reuters a AP.

Francúzske ministerstvo vnútra opísalo podozrivého zo streľby v supermarkete a zo zajatia rukojemníkov ako 26-ročného drobného delikventa, ktorého úrady pokladali za zradikalizovaného a polícia ho sledovala. Minister vnútra Collomb ho identifikoval ako Redouana Lakdima a dodal, že zabil troch ľudí.

Minister dodal, že Lakdim konal sám. Collomb takisto ocenil hrdinstvo policajta, ktorý sa dobrovoľne vymenil za jedného z rukojemníkov zadržiavaných v supermarkete a utrpel vážne zranenia. Tomuto policajtovi sa v prítomnosti ozbrojeného muža podarilo ponechať si zapnutý mobilný telefón a celé hodiny udržiaval kontakt s kolegami mimo supermarketu.

 

Islamský štát sa prihlásil k zodpovednosti za útoky vo Francúzsku

Extrémistická organizácia Islamský štát (IS) sa prihlásila k zodpovednosti za strelecké útoky a rukojemnícku drámu na juhu Francúzska. Vyhlásila, že tieto útoky podnikol jeden z jej „vojakov“.

Tlačová agentúra Amák napojená na extrémistov citovala ich predstaviteľa, podľa ktorého podnikol útoky „vojak Islamského štátu“, lebo zareagoval na výzvy „cieliť na krajiny koalície“.

Týmto označením mal na mysli koalíciu vedenú Spojenými štátmi, ktorá od roku 2014 uskutočňuje nálety proti IS v Sýrii a Iraku. Francúzsko je súčasťou tejto koalície, pripomenula tlačová agentúra AP.

 

Zadržiavateľ rukojemníkov v Trebes bol podľa svedka veľmi rozrušený

Zákazník v supermarkete opísal útočníka ako „veľmi rozrušeného, vynervovaného muža, ktorý niekoľkokrát zakričal ‚Alláhu akbar!‘ (Boh je najväčší)“.

Christian Guibbert novinárom povedal: „Počuli sme výbuch, vlastne niekoľko výbuchov. Tak som sa išiel pozrieť, čo sa stalo, a videl som muža ležiaceho na dlážke a ďalšieho človeka, veľmi rozrušeného, ktorý držal v jednej ruke strelnú zbraň a v druhej nôž.“

Guibbert uviedol, že sa šli s manželkou, švagrinou a ďalšími zákazníkmi skryť do chladničky v mäsiarstve. Potom sa Guibbert vrátil do hlavnej miestnosti supermarketu a kráčal smerom k útočníkovi, pričom telefonoval polícii a opisoval jej situáciu.

Zákazník dodal, že útočníkovi, ktorý sa k nemu „hnal“, ušiel núdzovým východom supermarketu, keď práve dorazili elitné policajné zložky a mali vtrhnúť do budovy.

 

Macron: Útoky na juhu Francúzska si vyžiadali tri obete a 16 zranených

Teroristické útoky si vyžiadali tri obete na životoch a 16 zranených.

Po zasadnutí krízového štábu, ktoré sa konalo na ministerstve vnútra v Paríži, to podvečer uviedol francúzsky prezident Emmanuel Macron. Dodal, že stav dvoch zranených ľudí je vážny.

Macron súčasne informoval aj o zásahu elitných jednotiek, ktoré zneškodnením útočníka zadržiavajúceho v supermarkete v meste Trebes niekoľko osôb ukončili rukojemnícku drámu.

Macron dodal, že operácia protiteroristického komanda francúzskej žandarmérie (GIGN) sa uskutočnila, lebo „nebolo iné riešenie“. Prezident súčasne ocenil odhodlanie, profesionalitu a odvahu zasahujúcich policajtov.

Osobitne vzdal Macron hold podplukovníkovi žandarmérie, ktorý sa vymenil za jedného z rukojemníkov. Tento policajt utrpel veľmi vážne zranenia, zachránil životy a teraz „bojuje o ten svoj“.

Macron spresnil, že úlohou vyšetrovateľov bude zistiť, ako a kedy sa páchateľ, identifikovaný ako Radouane Lakdim, zradikalizoval. Polícia musí zistiť aj to, ako sa dostal k strelnej zbrani, ktorú použil pri streľbe v meste Trebes a predtým v Carcassonne, kde sa s pomocou nej zmocnil auta a zastrelil prvú obeť.
Macron dodal, že prihlásenie sa extrémistickej organizácie Islamský štát k dnešným atentátom francúzske orgány preverujú.

 

 

 

 

 

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Najmenej 22 mŕtvych pri havárii ukrajinského vojenského lietadla

0 icon

Charkov 25. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:Aviation Safety Net Twitter)   Najmenej 22 ľudí prišlo o život pri havárii lietadla ukrajinskej armády, ku ktorému došlo v piatok večer v Charkovskej oblasti neďaleko mesta Čuhujiv. Informovala o tom televízia 112 Ukrajina s odvolaním sa na velenie vzdušných síl Havarovaným strojom je Antonov An-26,…

WHO: Bez kolektívnej akcie si koronavírus môže vyžiadať dva milióny mŕtvych

0 icon

Ženeva 25. septembra 2020 (SITA/AFP/HSP/Foto:SITA/AP/Keystone-Martial Trezzin)   Bez neochabujúcich globálnych opatrení na boj proti novému koronavírusu dosiahne počet úmrtí v dôsledku ochorenia COVID-19 "veľmi pravdepodobne" dva milióny. V piatok pred tým varovala Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). V súčasnosti sa počet mŕtvych blíži k miliónu "Jeden milión je hrozné číslo a…

Čína bude na budúci rok schopná vyrobiť miliardu vakcín proti koronavírusu

0 icon

Peking 25. septembra 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP-Ng Han Guan)   Čína bude mať na budúci rok výrobné kapacity na produkciu viac ako miliardy vakcín proti kornavírusu po tom, ako vláda prijala program razantnej podpory výstavby nových závodov Povedal to v piatok Čeng Čung-wej z čínskej Národnej zdravotníckej komisie. Do konca tohto roka…

Babiš skritizoval WHO, ktorá podľa neho nezvládla pandémiu

0 icon

Praha 25. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP/UNTV)   Český premiér Andrej Babiš skritizoval v piatok vo svojom prejave na Valnom zhromaždení OSN Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO) a zároveň vyzval na reformu OSN. Informovala o tom na svojej webstránke stanica TV Nova Zdravotnícka agentúra OSN podľa Babišových slov pandémiu nového koronavírus nezvládla, pretože…

Polícia upozorňuje na podvodníkov, ktorí žiadajú údaje ľudí od internetbankingu

0 icon

Bratislava 25. septembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Elise Amendola)   Polícia upozorňuje ľudí, aby nikomu neposkytovali údaje od svojho internetbankingu. Polícia SR o tom informovala vo svojom profile na sociálnej sieti s tým, že v poslednom období sa množia podvody, keď sú ľudia telefonicky kontaktovaní rôznymi „spoločnosťami“ Tie od nich požadujú, aby poskytli…

Charles Michel už nie je v karanténe

0 icon

Brusel 25. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Yiannis Kourtoglou)   Predseda Európskej rady Charles Michel ukončil v piatok svoj dobrovoľný pobyt v karanténe. Urobil tak po tom, ako v poradí druhý test potvrdil, že nie je nakazený novým typom koronavírusu. Na Twitteri to oznámil jeho hovorca Barend Leyts Michel sa tak bude môcť…

Pápež vyzval na ukončenie globálnej „atmosféry nedôvery“

0 icon

New York 25. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP/UNTV)   Pápež František počas svojho piatkového virtuálneho príhovoru na Valnom zhromaždení (VZ) OSN hovoril o postupujúcom rozpade multilateralizmu a vyzval na ukončenie globálnej atmosféry nedôvery. Informovala o tom agentúry AFP "V súčasnosti sme svedkami erózie multilateralizmu, ktorá je z hľadiska vývoja nových foriem vojenskej…

Putin navrhol USA uzavretie globálneho paktu a vzájomné nezasahovanie do vnútorných záležitostí

0 icon

Moskva 25. septembra 2020 (SITA/AFP/HSP/Foto:SITA/AP/Sputnik/Kremlin-Mikhail Klimentyev )   Ruský prezident Vladimir Putin v piatok vyzval na uzavretie globálneho paktu a užšie vzťahy so Spojenými štátmi americkými v oblasti informačných a komunikačných technológií a taktiež vzájomné nezasahovanie do volieb Vo vyhlásení Kremľa vyzval, aby si krajiny vymenili záruky v otázkach vzájomného…

Mikas: Na Slovensku je pre nový koronavírus aktuálne 19 okresov v červenej fáze

0 icon

Bratislava 25. septembra 2020 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Na Slovensku aj po týždni naďalej rastie počet červených aj oranžových regiónov. Aktuálne je pre pandémiu nového koronavírusu 19 okresov v takzvanej červenej fáze. Rovnaký počet je v oranžovej fáze. Ostatných 41 okresov sa nachádza v zelenej zóne. Informoval o tom hlavný…

O čom bude nový „antihoaxový program“ slovenskej štátnej tlačovej agentúry?

0 icon

Bratislava 25. septembra 2020 (HSP/Foto:Wikimedia, TASR-Jakub Kotian, Facebook-Polícia Slovenskej republiky)   Tlačová agentúra Slovenskej republiky (TASR) sa spojila s jednou z agentúr „Veľkej trojky“ a spolu spustili „antihoaxový program“ na selektovanie informácií na pravdivé, a na „hoaxy“. Čo to bude znamenať pre slovenský informačný priestor? Čo bude znamenať tento nenápadný…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Roman Huťa

Pán Matovič, ... odstúpte.

0icon

Výzva premiérovi Vážený pán Matovič, veľmi ma mrzí, že sa musím zaoberať Vašou osobou, mám milión zmysluplnejších vecí na práci. Lenže mám problém. Problém, ktorý ma ťaží a ktorý musím bezodkladne a prioritne vyriešiť, aby som sa tým zmysluplným veciam mohol venovať s plným sústredením a nasadením. Každý človek má svoju úlohu,…

Slavěna Vorobelová

Matovičove priority

0icon

Médiami prebehla správa, že kvôli zaneprázdnenosti náš premiér Matovič požiadal o zastupovanie záujmov Slovenska na stretnutí premiérov krajín Vyšehradskej štvorky (V4) s predsedníčkou Európskej komisie (EK) Ursulou von der Leyenovou českého premiéra Andreja Babiša (https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/

René Števánka

Pokazili sme si to. Naozaj?

0icon

  Dnes nám premier odkázal cez svoj facebookový profil: „POKAZILI SME SI TO … 419 Máme nový rekord. Nerozvážnosť, ľahkovážnosť a egoizmus zvíťazili. Neustále útoky, spochybňovanie nebezpečnosti Covidu, teatrálne ignorovanie opatrení, vysmievanie sa z tých, ktorí ich dodržujú … priniesli svoje výsledky. Výsledky “boja za slobodu”, ktorý teraz

Peter Švec

Voči NATO, ani žaláru národov EÚ, nemáme povinnosti ani záväzky.

0icon

Máme iba záväzky voči samým sebe. Aby sme chránili to najcennejšie čo máme, o čo sa naši predkovia usilovali a my sme dosiahli: vlastný štát, štátnu suverenitu, samostatnosť, slobodu. Ak naše členstvo v medzinárodných spolkoch nenapomáha posilňovaniu našej štátnosti a suverenity, čiže národnej slobody, potom nemá žiadny zmysel. Treba si to pripomínať pri výročiach…

Anton Chromík

A čo keď Záborskej návrh krachne?

0icon

Záborskej návrh nie je to, o čom by proliferi snívali. Treba však oddeliť jeho podporu od zlej pro choice argumentácie Anny Záborskej v Aktualitách, v ktorých označila zákon o ochrane nenarodených detí pred bezdôvodným potratom za zlú cestu. Návrh zákona je čajový a 

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Keď si zaobstaráš domáce zviera, tvoj život sa navždy zmení!

0 icon

Keď si zaobstaráš domáce zviera, tvoj život sa otočí o 180 stupňov. Nielenže sa tvoji noví chlpatí priatelia stanú členmi rodiny, ale tiež mnohými spôsobmi transformujú tvoj doterajší pokojný život. Všade ťa sledujú, chránia pred plošticami a môžu dokonca znížiť riziko srdcových chorôb! Tento umelec dokonale ilustruje zmeny, ktoré sa dejú v našich životoch,…

Deti inšpirujú LEGO, aby spravili kocky ekologickými

0 icon

Tie LEGO kocky, s ktorými si sa hrával ako dieťa (a možno to stále robíš), by mohli plávať v oceáne viac ako 1 000 rokov. Dánska firma sa snaží vďaka deťom o dramatickú a ekologickú zmenu. V rámci svojho najnovšieho prísľubu začne spoločnosť LEGO od roku 2021 vymieňať plastové tašky za papierové. Deti…

Záhadné zmiznutie letu MH370: 1. časť

0 icon

Pokračujeme sériou článkov o udalostiach, ktoré otriasli svetom. Ako to už v informačnej dobe býva, s mnohými sa spájajú rôzne konšpirácie. Tentokrát sa spoločne pozrieme na let MH370, ktorý zmizol. V sobotu 08. 03. 2017 z letiska Kuala Lumpur vzlietlo lietadlo malajzijských aerolínií s označením MH370. Namierené malo do Pekingu a na palube sa nachádzalo 239 ľudí.…

Blond ľudia to majú v živote jednoduchšie. Prečo?

0 icon

Možno si videl veľa ľudí s týmito slnkom pobozkanými odtieňmi vlasov, ale v skutočnosti sú prirodzení blond ľudia oveľa menej bežní. Slávne blondínky, ako napríklad  Marilyn Monroe , Gwen Stefani a Reese Witherspoon, sa v skutočnosti s tými honosnými zlatými vlasmi nenarodili. Ale na blond farbe je niečo, vďaka čomu sa mocné ženy rozhodnú odfarbiť si vlasy na svetlejší odtieň. Prečo to…

TOP10 jednoduchých tipov, ako zhodiť prebytočné kilá

0 icon

Niekedy sa ani hodiny v posilňovni plné potu a bolesti neodrazia na váhe alebo výzore a požadovaná kondícia sa môže javiť ako nedosiahnuteľná. Tu je pár trikov, vďaka ktorým pôjdu kilá dole. Práca na tele si vyžaduje nielen intenzívny tréning, ale aj zmenu stravovania a denného režimu. Kilá dokážu ísť dole aj bez titanského…

Vo svete IT

Získajte trvalú aktiváciu systému Windows 10 Pro už za pár €

0 icon

Nie tak dávno Nvidia predstavila nové grafické karty z produktovej rady GeForce RTX 3000, ktoré patria medzi najvýkonnejšie karty na trhu. Ich výkon výrazne narástol oproti predošlej generácii kariet. V praxi to znamená, že počítače zvládnu oveľa náročnejšie úlohy, ako tomu bolo doposiaľ. Rovnako, ako prichádza k aktualizácii hardwaru, tak…

Prvá čierna diera, ktorú sa podarilo zachytiť na fotografii, opäť raz prekvapuje astronómov

0 icon

Minulý rok sa na verejnosť dostala fotografia, ktorá raz a navždy potvrdila existenciu čiernych dier. Išlo o supermasívnu čiernu dieru, uprostred galaxie M87. Vedci sa teraz pozerajú na prvotné, základné snímky a všimli si chvenie, vďaka ktorému sa čierna diera javí, ako keby sa trblietala. Fotografia samotnej čiernej diery uzrela…

Xiaomi predstavilo kameru do auta, ktorá vás upozorní na možnú kolíziu

0 icon

Moderné autá sú častokrát vybavené rôznymi detekčnými systémami, ktorých cieľom je odvrátenie možnej kolízie. Ide však väčšinou o modely áut, ktoré sú cenovo drahšími. O to viac nás teší, že Xiaomi túto technológiu prostredníctvom programu Youpin sprístupňuje pre širšiu verejnosť. Xiaomi totiž predstavilo špeciálnu auto kameru, ktorej cena je 1…

Nový malvér „Alien“ je schopný ukradnúť heslá z bankových aplikácií, či rozposielať SMS správy

0 icon

Bezpečnostná spoločnosť ThreatFabric upozorňuje na ďalšiu závažnú bezpečnostnú hrozbu pre zariadenia s operačným systémom Android. Nový malvér, presnejšie nový trójsky kôň s názvom „Alien“ je schopný ukradnúť prihlasovacie údaje z 226 aplikácií pre Android smartfóny, pričom jeho hlavným cieľom je napádanie bankových aplikácií, aplikácií s kryptomenami, či sociálnych sietí prostredníctvom…

Vyskúšajte si funkciu konverzačných bublín z Androidu 11 aj na zariadeniach so staršou verziou Androidu

0 icon

Android 11 bol  spoločnosťou Google oficiálne predstavený len nedávno. Konkrétne 8. septembra. Veľký dôraz pri predstavení novej verzie operačného systému bol kladený na nové spôsoby komunikácie. Jednou z noviniek v tejto oblasti boli aj takzvané „Bubliny“. Vo svojej podstate ide o funkciu zobrazovania bublín s konverzáciami v plávajúcom okne nad…

Armádny Magazín

Čína demonštruje námornú silu - prvýkrát nasadila súčasne obidve svoje lietadlové lode na spoločné cvičenia

0 icon

Čína, 25. september 2020 (AM) - Čínske ministerstvo obrany oznámilo, že jeho dve lietadlové lode Liaoning a Shandong absolvovali samostatné cvičenia. Manévre sú považované za reakciu na rastúci tlak Washingtonu na námornú aktivitu Pekingu v Juhočínskom mori.   Hovorca ministerstva Tan Kefei uviedol, že akcie oboch lodí

V Centre výcviku Lešť prebieha výcvik vojakov aktívnych záloh

0 icon

Slovensko, 25. september 2020 (AM, MO SR) - V centre výcviku Lešť aktuálne prebieha výcvik vojakov zaradených do aktívnych záloh, ten zajtra ukončí 43 frekventantov zo Ženijného práporu v Seredi. Od včerajšieho dňa sa k nim pripojilo aj 16 vojakov aktívnych záloh z Práporu radiačnej, chemickej a biologickej ochrany v Rožňave, ktorí sa neskôr presunú d

Politológ Satanovskij vysvetlil čo Putinovi bráni vo vyslaní vojakov do Berlína

0 icon

Rusko, 25. september 2020 (AM) - Politológ Jevgenij Satanovskij povedal, prečo ruský prezident Vladimir Putin nechce kvôli situácii okolo výstavby plynovodu Nord Stream-2 pristúpiť k extrémnym opatreniam proti Európskej únii. V rámci služby Teletype.in sa expert vyjadril k nedávnemu útoku šéfky Európskej komisie Ursuly von der Leyen na z

V Grécku boli dvaja ruskí námorníci odsúdení na 600 rokov väzenia za pašovanie migrantov

0 icon

Grécko, 25. september 2020 (AM) - V Grécku boli dvaja ruskí námorníci odsúdení na celkovo 600 rokov väzenia za prepravu nelegálnych migrantov. Oznámil to Ivan Melnikov, viceprezident ruskej pobočky Medzinárodného výboru na ochranu ľudských práv.   [caption id="attachment_25531" align="alignnone" width="640"]

V Líbyi sa zrútil vrtuľník s bojovníkmi ruskej žoldnierskej skupiny PMC Wagner

0 icon

Líbya, 24. september 2020 (AM)  - V stredu sa zrútil vrtuľník v strednej časti Líbye neďaleko vojenskej leteckej základne Al-Jufra, jednej z hlavných základní líbyjskej národnej armády generála Haftara. Podľa televízneho kanálu Al Jazeera s odvolaním sa na vlastné zdroje boli na palube bojovníci z ruskej súkromnej vojenskej

Svetlo sveta

Spoločenstvo Fatima začalo zbierať svedectvá o Juklovi a Krčmérym

0 icon

Spoločenstvo Fatima začalo zbierať svedectvá “svätosti života” Vladimíra Jukla a Silvestra Krčméryho. Informovalo o tom Rádio LUMEN. Ide o popredné osobností „tajnej“ cirkvi na Slovensku. Stáli pri zrode tohto sekulárneho inštitútu a organizovaní stoviek evanjelizačných spoločenstiev tzv. krúžkov.   “Ich cieľom bolo organizovať malé spoločenstvá, povzbudzovať mladých k nádeji, aby…

Na sviatok Sedembolestnej sa u nás začína 40-dňová pôstna reťaz za kňazov

0 icon

Na Slovensku sa v utorok – od sviatku Sedembolestnej Panny Márie – začína opäť 40-dňová pôstna reťaz za kňazov. “Bude to výnimočný ročník, lebo súčasne sme sa podujali zorganizovať aj putovanie relikvie neporušeného srdca veľkého svätca Jána Vianneya. Vyprosovať milosti pre kňazov s ich najväčším patrónom, arským farárom, bude iste mimoriadna…

14.9. Sviatok Povýšenia sv. Kríža

0 icon

Sviatok povýšenia sv. Kríža je sviatkom úcty ku krížu, na ktorom bol ukrižovaný Ježiš Kristus. Bol zavedený po tom, ako sv. Helena, manželka cisára Konštantína, začala hľadať a aj našla ostatky sv. Kríža na Kalvárii v Jeruzaleme. Pod kalváriou, ktorá bola miestom ukrižovávania sa nachádzalo veľa driev, ktoré rímski vojaci…

Arcibiskup Fulton Sheen: Pád a návrat Šimona Petra

0 icon

Šimon Peter je najmilovanejšou postavou Nového zákona. V charaktere svätého Petra sa stretajú dve podstaty. Jedná je tá svätá, ktorú dostal od Boha a druhá je tá ľudská, ktorú dostal od svojich rodičov. Poznáme príbeh, ako Ježiš Kristus pri stretnutí so Šimonom mení jeho identitu tým, že mu zmení meno…

Prečo mal Páter Pio stigmy?

0 icon

Jeden z najväčších svätcov modernej doby, páter Pio, je známy nielen ako muž modlitby, zázrakov a hlbokej nábožnosti, ale vonkajší znak jeho svätosti sa prejavil viditeľnými stigmami na tých častiach tela, ktoré človek spôsobil pri ukrižovaní Ježišovi. Vo víziach svätej Kataríny Emmerichovej sme našli opis, že okrem známych piatich rán…

icon FOTO DŇA