Morgan Stanley vo svojej správe zdôraznil, že obrovské zdroje fosílnych palív len pridávajú Iránu na jeho príťažlivosti a zvýrazňujú početné výhody jeho lukratívneho trhu pre zahraničných investorov.
Irán je jednoducho nezmapované územie pre investorov. Tvorí ho najviac gramotný národ v regióne s veľkou a modernou ekonomikou. Má tiež do značnej miery urbanizovanú krajinu a z hľadiska demografie je 60 % obyvateľov vo veku do 30 rokov.
“V najbližších niekoľkých rokoch sú odhady rýchleho rastu pre Irán – Svetová banka očakáva, že rast HDP vzrastie na 6,7 % v roku 2017, a to predovšetkým kvôli zvýšenej produkcii ropy a zemného plynu,” konštatuje Morgan Stanley. Ťažbu týchto lukratívnych fosílnych palív Irán prednedávnom ponúkol zahraničným energetickým spoločnostiam ako BP, Shell, Total, Statoil a Sinopec. Odmietavý postoj prejavil však k americkým firmám, ktoré na podpis nových zmlúv nepozval. Viac pozri v tomto článku.
Akonáhle budú stiahnuté sankcie, kľúčovými skupinami investorov sa stanú aj automobilky. “Irán vstupuje do globálnej ekonomiky a analytici niektorých investičných bánk začínajú byť pekne vzrušení,” zdôraznil Morgan Stanley vo svojej správe, a dodáva: “V mnohých oblastiach sa nedá nikto porovnať s Iránom, ak vezmeme do úvahy jeho ekonomickú veľkosť, rozsah uložených sankcií a jeho politickú štruktúru.”