Mýtus o NATO ako obrannej aliancii

Mýtus o NATO ako obrannej aliancii

Kyjev 9. septembra 2023 (HSP/braveneweurope/Foto:wikimedia)

 

Západní lídri dlho podporovali sebecký mýtus, že NATO je organizácia určená výlučne na vzájomnú obranu svojich členov. Z toho vyplýva, že ostatné krajiny nemajú legitímny dôvod obávať sa najsilnejšej vojenskej aliancie v histórii. Je to predsa združenie mierumilovných demokracií, píše Ted Galen Carpenter, ktorý je politickým poradcom Nadácie pre budúcnosť slobody. Je tiež vedúcim pracovníkom Randolph Bourne Institute a vedúcim pracovníkom Libertarian Institute a počas 37-ročnej kariéry v Cato Institute pôsobil na rôznych politických pozíciách

ukrajina nato
Ilustračný obrázok

Operačné vyjadrenie tohto mýtu je najviditeľnejšie v súvislosti so vzťahmi s Ruskom. Podľa prevládajúceho naratívu (ktorý poslušne šíria pochlebovačné spravodajské médiá) NATO v období po skončení studenej vojny pridaním nových členov vo východnej Európe nepredstavovalo pre bezpečnosť Ruska žiadnu hrozbu. Dokonca ani rozsiahle úsilie o premenu Ukrajiny na vojenský majetok aliancie údajne nepredstavovalo nebezpečné provokácie. Tieto akcie zahŕňali viacnásobný predaj zbraní Kyjevu, výcvik ukrajinských vojenských síl, spoločné vojnové hry NATO a Ukrajiny a zrejme aj spoločné kybernetické vojnové operácie proti ruským cieľom.

Reklama

Všetky tieto kroky sa uskutočnili na pozadí odstúpenia Washingtonu od Zmluvy o jadrových zbraniach stredného doletu (INF) a Dohody o otvorenom nebi, hoci zachovanie oboch opatrení bolo pre Kremeľ vysokou prioritou. Napriek tomuto dlhodobému vzorcu bojovného správania západní predstavitelia naďalej trvali nielen na tom, že Ukrajina má podľa medzinárodného práva plné právo vstúpiť do NATO, ale aj na tom, že Moskva by nemala dôvod považovať takýto krok za hrozbu pre bezpečnosť Ruska.

Vojna na Ukrajine by mohla prinútiť Rusko a Čínu vytvoriť vojenskú alianciu, ktorá by čelila hrozbe zo strany USA a NATO

Reklama

Washington sa snaží podporovať podobný príbeh, pokiaľ ide o politiku voči Čínskej ľudovej republike (ČĽR). Počas posledných dvoch samitov NATO sa veľká časť diskusií sústredila na to, ako sa vysporiadať s Čínou. Táto orientácia sa môže zdať trochu zvláštna pre alianciu, ktorej oficiálny názov je Organizácia Severoatlantickej zmluvy. Spojené štáty však jednoznačne tlačia na svojich európskych spojencov, aby sa zapojili do čoraz tvrdšej politiky voči Pekingu. Ide o transparentnú snahu zapojiť NATO ako aktéra do politiky zadržiavania ČĽR vrátane ochoty pomôcť pri obrane Taiwanu.

Aj keby sme ignorovali tieto najnovšie kroky, tvrdenie, že NATO je obrannou alianciou, je absurdné. NATO viedlo leteckú vojnu proti bosnianskym Srbom v roku 1995 a proti samotnému Srbsku v roku 1999, hoci ani jeden z týchto subjektov nenapadol a ani neohrozil žiadneho člena NATO.  Aliancia podobne začala letecké a raketové útoky proti Líbyi v roku 2011, aby pomohla odstaviť Muammara Kaddáfího od moci. Aj keď NATO ospravedlnilo použitie vojenskej sily v Afganistane ako reakciu na teroristické útoky z 11. septembra 2001 na člena aliancie, bolo veľmi nelogické ospravedlniť následnú dve desaťročia trvajúcu okupáciu Afganistanu ako obrannú misiu.

Okrem oficiálnych misií NATO, ktoré zjavne nemali obranný charakter, sa uskutočnili aj iné vojnové akcie, na ktorých sa podieľali niektorí alebo väčšina členov aliancie. Tak vojna v Perzskom zálive v roku 1991, ako aj vojna v Iraku v roku 2003 zodpovedajú tomuto opisu. V oboch konfliktoch pochádzala prevažná väčšina protiirackých síl z krajín NATO, väčšinou zo Spojených štátov a Veľkej Británie. Tieto útočné operácie boli misiami Aliancie, ktoré boli pod kontrolou Spojených štátov len podľa názvu.

Väčšina zahraničných vlád a obyvateľstva tiež pravdepodobne neuverí súvisiacej mytológii, že členovia NATO sú mierumilovné demokracie. Dokonca ani demokratické referencie aliancie už niekoľkokrát nezodpovedali tomuto štandardu. Portugalsko, jeden zo zakladajúcich členov NATO v roku 1949, bolo fašistickou diktatúrou. Vojenská junta, ktorá sa ujala moci v Grécku v roku 1967, vládla tejto krajine sedem rokov. Turecko si počas väčšiny histórie NATO udržiavalo demokratickú fasádu, ale väčšinu času v ňom vládli vojenské a iné autoritárske subjekty. To je určite prípad súčasnej vlády.

Napokon, v priebehu desaťročí sa jednotliví členovia NATO dopúšťali hrubej agresie. Vojna Washingtonu vo Vietname je možno najväčším a najznámejším príkladom, ale sotva jediným. Do tejto kategórie patria aj vojenské intervencie USA v Libanone, Dominikánskej republike, Grenade a Paname.

Reklama

Spojené štáty nie sú jediným členom NATO, ktorý sa dopustil hrubej agresie. Francúzsko viackrát zasiahlo v Čade a ďalších svojich bývalých kolóniách v Afrike. Paríž hrozí, že podporí novú misiu na zvrhnutie junty, ktorá teraz vládne v Nigeri. Turecko v roku 1974 napadlo Cyprus a obsadilo takmer 40 % ostrova. Ankarské sily bežne operujú v Iraku aj Sýrii napriek námietkam vlád týchto krajín.

Dvojitý propagandistický obraz Západu by mal byť prijatý s posmešným smiechom. NATO nie je čisto obranná aliancia a jej členovia nie sú mierové demokracie. NATO je agresívne útočná aliancia, ktorá hľadá nové príležitosti po celom svete.

 

Prečítajte si tiež:

 

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

08:34

Ceny ropy v piatok ráno pokračovali v raste vďaka signálom ďalšieho zlepšovania podmienok v čínskej ekonomike, ktorá je druhým najväčším spotrebiteľom komodity na svete. Dopyt podporil aj vývoj rokovaní o zastavení bojov medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamas, ktoré zatiaľ nepriniesli konkrétne výsledky.

Barel (159 litrov) americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate (WTI) s dodávkou v júni sa o 7.21 h SELČ predával po 79,86 USD (74,41 eura). To bolo o 60 centov alebo 0,76 % viac ako v predchádzajúci deň na konci obchodovania.

Cena júlového kontraktu na severomorskú ropnú zmes Brent vzrástla o 55 centov alebo 0,66 % na 84,43 USD za barel.

08:32

Prejavy agresívneho správania sa verejnosti, nielen voči strážcom prírody, ministerstvo životného prostredia (MŽP) odsudzuje. V reakcii na stredajší (8. 5.) incident v Tatranskom národnom parku (TANAP) to uviedli z odboru komunikácie MŽP. Verejnosť vyzvali, aby sa pri návštevách chránených území riadila platným návštevným poriadkom a rešpektovala pokyny.

07:42

Nemecký minister obrany Boris Pistorius vo štvrtok uviedol, že Berlín zvažuje podobné kroky ako Spojené štáty, ktoré pohrozili zastavením dodávok zbraní Izraelu, ak by izraelské jednotky začali s rozsiahlou operáciou v meste Rafah na juhu palestínskeho Pásma Gazy.

“Momentálne sa o tom diskutuje,” uviedol podľa agentúry DPA Pistorius vo štvrtok večer vo vysielaní televízie ZDF. Dodal, že zodpovednosť za toto rozhodnutie nesie úrad kancelára a ministerstvo zahraničných vecí.

07:30

Hamas v piatok skoro ráno oznámila, že jej delegácia, ktorá sa v Káhire zúčastňuje na rokovaniach o prímerí v Pásme Gaze, odcestovala z egyptskej metropoly do Kataru. Hamas dodal, že vývoj rokovaní teraz plne závisí od Izraela. Ako spresnila agentúra AFP, z vyhlásenia Hamasu vyplýva, že jeho delegácia vyjednávačov smeruje do Dauhy po tom, ako Izrael odmietol návrh predložený sprostredkovateľmi a vzniesol proti nemu námietky v niekoľkých hlavných bodoch.

Hamas vo svojom vyhlásení adresovanom iným palestínskym frakciám deklaroval, že naďalej trvá na svojom návrhu. Dodal, že “v súlade s tým je teraz lopta úplne v rukách” Izraela.

07:10

Oceňovaného iránskeho režiséra Mohammada Rasúlofa odsúdil súd v Iráne na osem rokov väzenia, zbičovanie, pokutu a konfiškáciu majetku. Rozsudok bol vynesený tesne pred režisérovou plánovanou cestou na filmový festival v Cannes.

Podľa právnika Babaka Pakniu boli zámienkou pre režisérovo stíhanie a odsúdenie jeho verejné vyhlásenia, ako aj hrané filmy a dokumenty, ktoré vytvoril a ktoré sú podľa súdu “príkladom konšpirácie s úmyslom spáchať zločin proti bezpečnosti krajiny”.

06:50

Michail Mišustin zostane predsedom ruskej vlády. Vladimir Putin predložil Mišustinovu kandidatúru na post predsedu vlády Štátnej dume.

Hlasovanie o potvrdení Mišustina vo funkcii predsedu vlády sa uskutoční dnes.

06:39

Úrad OSN pre palestínskych utečencov na Blízkom východe (UNRWA) vo štvrtok oznámil, že dočasne zatvoril svoju pobočku vo východnom Jeruzaleme. Došlo k tomu v dôsledku série útokov zo strany židovských osadníkov.

05:37

Spoločnosť Warner Bros. oznámila ďalší prequel k Pánovi prsteňov. Film s pracovným názvom “The Lord of the Rings: The Hunt for Gollum” bude venovaný Glumovi.

Práce na scenári sa už začali. Premiéra je naplánovaná na rok 2026.

04:41

Poľský sudca Tomasz Szmydt, ktorý pred stíhaním pre špionáž utiekol do Bieloruska, bol vo štvrtok zbavený právnej imunity, čím sa otvorila cesta pre jeho potenciálne obvinenie. Bielorusko v pondelok potvrdilo, že sudca Szmydt prekročil hranice z Poľska. Szmydt, ktorý má blízko k bývalej vládnej strane Právo a spravodlivosť (PiS), označil vyšetrovanie vedené voči nemu v Poľsku za vykonštruované.

Včera 20:32

Srbská ministerka Dubravka Djedovičová Handanovičová podpísala vo štvrtok memorandum o porozumení medzi srbskou vládou a čínskou spoločnosťou Hunan Rich Photovoltaic Science and Technology o projekte výstavby továrne na solárne panely v meste Paračin v centrálnej časti krajiny. Na základe memoranda sa obe strany zaviazali prehĺbiť spoluprácu v sektore obnoviteľných zdrojov energie. Informovala agentúra Tanjug.

Včera 20:26

Čínska spoločnosť BYD postaví svoju prvú európsku továreň na výrobu elektromobilov v Maďarsku. Vyhlásil to vo štvrtok maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó. V meste Segedín na juhu krajiny sa už realizujú stavebné práce a prvé autá opustia výrobné linky budúci rok, dodal.

Včera 20:15

Celoštátnym generálnym štrajkom protestovali vo štvrtok odborové zväzy v Argentíne proti tvrdej úspornej politike prezidenta Javiera Mileia. Štrajk zastavil v juhoamerickej krajine verejnú dopravu, obvykle rušné ulice zostali prázdne. Informovali o tom agentúry DPA a AP.

Štrajk zasiahol aj banky, supermarkety, školy, univerzity, nemocnice, štátne úrady, odvoz odpadu či poštu.

Včera 20:14

Najmladší syn amerického exprezidenta Donalda Trumpa, 18-ročný Barron Trump, bude jedným z delegátov Republikánskej strany na júlovom zjazde. Pôjde o debut tohto stredoškoláka na politickej scéne, informuje agentúra AFP.

Včera 20:11

Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok uviedol, že na plánovanom vojenskom cvičení, ktoré zahŕňa nácvik použitia taktických jadrových zbraní, nie je nič nezvyčajné. Informuje o tom agentúra Reuters.

Moskva oznámila plány na manévre na juhu Ruska v pondelok. Prípravy na vojenské cvičenie sa už začali a zúčastní sa na nich aj Bielorusko, povedal Putin. “Nie je to nič neobvyklé, ide o plánovanú prácu… Je to výcvik,” dodal.

Včera 20:10

Slovinská vláda vo štvrtok spustila proces na uznanie Palestíny ako samostatného štátu, uviedla pre média slovinská ministerka zahraničných vecí Tanja Fajonová. Informovala agentúra STA.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke motýľ zebra dlhokrídlová (Heliconius charithonia) sa kŕmi na kvete v parku Lithia Springs Conservation v Lithii na predmestí Tampy na Floride

Autor: TASR/AP-Chris O\'Meara

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali