„Cez deň oddychujú a spia na stromoch, z ktorých za súmraku odlietajú na lov. Naspäť sa vrátia v noci alebo nadránom. V mestách a obciach si vyberajú skupinky prevažne ihličnatých stromov, najčastejšie v okolí kostolov, škôl či parkov,“ vysvetlil Veselovský. Dodal, že na jednom strome môže byť aj niekoľko desiatok myšiarok.
Miesto zimovania a počet myšiarok na zimovisku sa môže každý rok meniť. Vplýva na to viacero faktorov, ako napríklad dostatok potravy v okolí zimoviska, teplota prostredia, výška snehovej pokrývky či vyrušovanie. Ornitológovia preto každý rok údaje o zimoviskách myšiarok aktualizujú. Pomôcť so zberom údajov môže aj verejnosť. Stačí si zapísať miesto zimoviska, urobiť dokumentačnú fotografiu a poslať tieto informácie na adresu mysiarky@dravce.sk alebo cez online formulár na www.dravce.sk/mysiarky. Hlavný monitoring zimovísk trvá od decembra do februára, keď je myšiarok na zimovisku najviac.
Myšiarky ušaté sú v korunách stromov dobre maskované. Keď sa cítia ohrozené, narovnajú sa a vystrú takzvané ušká, teda pierka na ich hlave, podľa ktorých dostali pomenovanie ušaté. Prítomnosť myšiarok prezradia vyvrhnuté nestrávené zvyšky potravy a trus pod stromami, na ktorých odpočívajú. Pozorovať myšiarky možno z diaľky tak, aby sa necítili ohrozené. Kto ich chce vidieť lietať, musí prísť tesne pred západom slnka v čase, keď myšiarky odlietajú na lov.
Najväčšie zimovisko myšiarok na svete sa nachádza v meste Kikinda v Srbsku. Ornitológovia počas jedného dňa zaznamenali na stromoch v centre mesta 734 sov. Najväčšie známe zimovisko na Slovensku v minulom roku sa nachádzalo v Kolárove, kde napočítali 73 jedincov.