Bratislava 18. augusta (TASR) – Rezort vnútra má v pláne práce zahrnutú aj prípravu volebnej reformy, ktorú premiér Robert Fico (Smer-SD) avizoval 26. marca. Reforma by mala finišovať koncom budúceho roku. Pre TASR to uviedla Natália Hattalová z Komunikačného odboru Ministerstva vnútra (MV) SR.
"MV SR sa zaoberalo podrobným rozpracovaním programového vyhlásenia a v pláne práce má zahrnuté aj pokračovať v prácach súvisiacich so zjednocovaním základných inštitútov volebných predpisov, zjednocovaním volebnej terminológie a transparentnou úpravou vedenia volebnej kampane. Výstup vo forme zákona sa predpokladá koncom roka 2013," odpovedala Hattalová na otázku TASR, či rezort na požiadavku pripraviť volebné zmeny reagoval.
Prácu na volebnej reforme rozbehlo MV už za exekutívy Daniela Lipšica, ktorý na jej prípravu zriadil osobitnú komisiu. Po páde vlády Ivety Radičovej sa však tento proces zastavil.
Volebný analytik Peter Novotný z Občianskeho oka 21. júla pre TASR uviedol, že aj politické strany by mali začať diskusiu o zmenách volebných zákonov, najmä o politicky citlivej téme zvýšenia počtu volebných krajov. "Záleží na dohode politických strán, či by to boli štyri alebo osem volebných odvodov, respektíve krajov. Odstránilo by sa tak neštandardné riešenie jedného volebného obvodu," pripomenul Novotný s tým, že jeden volebný obvod presadilo pred voľbami v roku 1998 HZDS účelovo. Keďže však takáto zmena posilňuje vplyv straníckych centrál na úkor regiónov, politická vôľa odstrániť túto deformáciu sa odvtedy nenašla.
Smer-SD 26. marca avizoval, že uvažuje o zvýšení počtu volebných obvodov, prípadne dokonca o zmene volebného systému, k takémuto kroku však pristúpi len v prípade, že na ňom bude existovať dohoda s relevantnými opozičnými subjektmi. "Chceme s ostatnými stranami hovoriť o volebnom systéme. Je možné zmeniť ho obyčajným zákonom. Dávam prísľub, že neprijmeme zmenu volebného systému bez dohody relevantných politických strán," povedal vtedy líder Smeru-SD Robert Fico. Cieľom takejto zmeny by malo byť vyššie reflektovanie vôle voliča, ale napríklad aj lepšie zohľadnenie regiónov v parlamente.
Podľa Novotného je možné pri diskusiách o volebných zmenách využiť aj prácu komisie, ktorú s týmto cieľom vytvoril Daniel Lipšic. "Či už by to bolo vytvorenie jedného volebného kódexu, ktorý by upravoval jednotlivé voľby spoločným spôsobom, alebo vytvorenie profesionálnej Ústrednej volebnej komisie, ktorá by mala navyše silný mandát kontrolovať financovanie predvolebných kampaní," upozornil Novotný. V jednotlivých volebných zákonoch podľa neho stále ostávajú nedoriešené otázky predvolebného správania médií, moratória a ďalšie. "Je tam veľa otázok, ktoré by bolo treba upraviť jednotným spôsobom," uzavrel.