Výstava Dejiny sa začínajú v Mezopotámii, prístupná od 2. novembra 2016 do 23. januára 2017, predstavuje kolísku moderného hospodárstva a písma, ktorými sa začínajú dejiny. Mezopotámia, územie medzi riekami Eufrat a Tigris, je zároveň krajinou prvých miest, najstarších politických a administratívnych systémov známych do dnešných dní, uviedlo Múzeum Louvre-Lens na svojej webovej stránke.
Expozícia predstavuje Mezopotámiu (Medziriečie) cez jej 3000-ročnú históriu od konca 4. tisícročia až po 4. storočie pred n. l. Portál Múzea Louvre-Lens zdôraznil, že medzi vyše 400 exponátmi sú aj také vzácne artefakty, ktoré doteraz neboli vystavené. Zároveň pripomína význam tohto svetového kultúrneho dedičstva v čase, keď je lokalita pod stálou hrozbou tragickej situácie na Blízkom východe.
Portál novín La Voix du Nord informoval, že expozícia je rozdelená na osem častí: Prvá nesie názov: (Znova) objaviť Mezopotámiu, druhá je venovaná hospodárstvu Mezopotámie, tretia je orientovaná na náboženský svet, štvrtá poskytuje informácie o prvých mestách, piata vyzdvihuje najstaršie klinové písmo na tabuľkách a hovorí o každodennom živote i dobovej vede, šiesta časť sa sústreďuje na prvých kráľov a prvé dynastie, siedma približuje prvé ríše a ôsma hovorí o zániku mezopotámskej civilizácie.