Ako dodala, ministerstvo má záujem, aby monitorovanie vykonávania protikorupčných štandardov prispelo k viditeľným výsledkom v postihovaní korupcie. “Musím povedať, že v aktuálnom období, kedy je slovenská spoločnosť po niektorých vážnych medializovaných kauzách pomerne skeptická, polarizovaná a priam prahne po spravodlivosti a transparentnosti v rámci orgánov justície či polície, sú odporúčania tejto rady potrebnejšie ako kedykoľvek predtým,” uviedol minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd).
Hodnotenie sa zameriava na otázky majetkových priznaní verejných funkcionárov, otázky integrity, prijímania darov, transparentnosti legislatívneho procesu, lobizmu a vplyvu lobistov na legislatívny proces či dodržiavanie etických pravidiel, etických kódexov.
Ako informovala Drobová, súčasťou hodnotiacej návštevy je aj diskusia tímu hodnotiteľov s predstaviteľmi akademickej obce, tretieho sektora aj s investigatívnymi novinármi. “Na základe zistení bude hodnotiaca správa prerokovaná plénom GRECO, kde budú schválené odporúčania pre SR,” dodala.
Väčšina doterajších hodnotiacich kôl v rámci plnenia odporúčaní dopadla podľa ministerstva pre Slovensko uspokojivo. Rezort spravodlivosti podľa Drobovej momentálne vyvíja maximálne úsilie v boji proti korupcii. “Dôkazom sú návrhy zákonov, napríklad tzv. unikátny protischránkový zákon, ktorý po istých aplikačných nejasnostiach aktuálne vylepšujeme, zverejňovanie súdnych rozhodnutí, zverejňovanie časti majetkových priznaní sudcov, rovnako pripravujeme napríklad aj zákon o zaistení majetku,” priblížila.
GRECO je Skupina štátov boja proti korupcii vytvorená v rámci Rady Európy. Je zložená zo štátov, ktoré pristúpili k dohode o vytvorení GRECO. Slovensko je zakladajúcim štátom tejto protikorupčnej európskej rady. Hodnotiteľmi sú odborníci z Českej republiky, Dánska, Talianska a Grécka. Monitorovanie sa vykonáva spôsobom vzájomného hodnotenia zmluvných strán.