Smrť roľníctva neukončila kolektivizácia pred 60 rokmi. Bude mať o šesť desaťročí ešte vôbec kto spomínať?

Smrť roľníctva neukončila kolektivizácia pred 60 rokmi. Bude mať o šesť desaťročí ešte vôbec kto spomínať?

Bratislava 10. decembra (TASR/HSP/Foto:TASR)

 

Slávnostné odhalenie pamätnej tabule obetiam násilnej kolektivizácie

Dňa 10.12.2012 sa pred budovou Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR stretli desiatky ľudí, aby si uctili pamiatku obetí násilnej kolektivizácie. Pamätnú tabuľu slávnostne odhalil minister Ľubomír Jahnátek za účasti predsedu Konfederácie politických väzňov Slovenska otca Antona Srholca, podpredsedu Národnej rady SR Jána Figeľa, zástupcu Konfederácie politických väzňov Petra Sandtnera a biskupa Františka Rábeka, ktorý pamätnú tabuľu následne požehnal.

Reklama
Vpravo minister pôdohospodárstva SR Ľubomír Jahnátek a vľavo predseda Konfederácie politických väzňov Anton Srholec

„Päťdesiate roky 20. storočia priniesli veľa utrpenia našim roľníkom a ich rodinám. Nezákonné donucovacie prostriedky, množstvo vykonštruovaných prípadov vyústilo do politických procesov v 50. rokoch. Išlo o režim, ktorý mnohí označovali za režim hrubosti a nezákonnosti.“ Poznamenal na úvod zástupca Konfederácie politických väzňov Peter Sandtner.

Roľníci ešte pred nástupom 50-teho roku mali malú nádej, že svoje obchody, pôdu a podniky budú aj naďalej vlastniť. Nádej sa im rozplynula hneď po tom, ako im komunistický režim nariadil takzvané povinné dodávky. Stanovili ich však neúnosne vysoko a roľníci v snahe uniknúť tvrdému trestu, či pokute, mnohokrát nakupovali v obchodoch suroviny len preto, aby splnili povinnú dodávku pre štát. Situácia sa z mesiaca na mesiac zhoršovala, až dospela do štádia, kedy vláda pristúpila k násilnému odobratiu pôdy, konfiškovaniu majetku a trestu odňatia slobody.

Reklama

 

Experiment zvaný JRD. Najskôr s odporom a tisíckami obetí…

Následne režim nútil roľníkov vstupovať do Jednotných roľníckych družstiev. Mnohí tam vstúpili s odporom, aj to až po použití donucovacích prostriedkov a nátlaku zo strany Štátnej bezpečnosti. Roľníci, ktorí boli odvážni a odmietli vstúpiť do JRD, boli odsúdení, alebo povolaní do Pomocných technických práporov. Ich rodiny boli režimom ostro prenasledované, deti nemohli študovať na vysokých školách a mnohí sa nemohli ani zamestnať. Vtedajší režim a jeho násilná kolektivizácia si vyžiadali tisícky obetí. Mnohí roľníci si radšej vzali život, ako by mali niesť na pleciach bremeno nešťastia z toho, že im zobrali všetko, čo si tvrdo vybojovali vlastným pričinením. O násilí a zlom zaobchádzaní dnes prehovorila Zuzana Bacigalová, ktorej už nebohý manžel bol v tých časoch roľníkom. Priniesla svedectvo o tom, ako im zhabali všetok majetok a aké ťažké boli pre jej rodinu ďalšie roky.

„V roku 1952 som sa vydala do Senca. Manžel bol roľník. Po štyroch mesiacoch manžela uväznili. V decembri bol súd, odsúdili ho na sedem rokov väzenia, 50 tisíc korún pokuty a zákaz pobytu navždy v okrese Senec. Rok som si nemohla nájsť prácu. V 1953 som sa zamestnala v mlyne, zašívala vrecia, prepustili ma po troch mesiacoch. Do domu nám nasťahovali rodinu s deťmi, mne zostala jedna izba, potom ma vysťahovali na Moravu. Manžela previezli do baní v Jáchymove. Po odpykaní trestu a rehabilitácii sme si kúpili opustený dom, na svojich poliach  sme pracovať nemohli, boli to ťažké roky.“ Zaspomínala si Zuzana Bacigalová, ktorá je už 10 rokov vdovou.

 

Reklama

Kedysi pre pôdu a tradície položili životy

Anton Srholec: „Dnes sa naplnil náš sen, že konfederácia ktorá stráži pamäť utrpenia, ktorým prešiel slovenský národ počas komunistického režimu v rozličných úrovniach a vrstvách prenasledovaním, týraním a zatváraním. Chceme sa poďakovať a pokloniť myšlienke roľníkov, ktorí v našom národe tvorili za môjho detstva väčšinu a ktorí strážili základné ľudské právo, právo na pôdu a chránili obrovskú tradíciu, ktorá sa odovzdávala z generácie na generáciu. Na Slovensku sme mali dobrých pôdohospodárov, chovateľov, pestovateľov, včelárov, vinohradníkov. Prišiel komunistický režim a všetko toto zlikvidoval.Príchod novej technológie sa na Slovensku udial mimoriadne brutálne, násilne, bezcitne, mnohých ľudí zatvárali, ťahali ich na výsluch, dávali im veľké kontingenty. Tak sa na Slovensku zničila jedna veľká prekrásna tradícia, ľudia milovali svoju pôdu, boli živiteľmi národa, nositelia tradícií. Boli násilne zatiahnutí do priemyslu, utekali, boli vysťahovaní.“

Srholcove slová ostro kontrastujú s realitou dnešných dní, keď na pôde pomaly nemá kto robiť. Nejde len o každodennú drinu, ale aj o fakt, že dnešný roľník sa nepasuje len s pôdou a počasím, ale musí byť aj zverotechnikom, mechanikom a nadôvažok aj účtovníkom. Samostatné farmárčenie v dobe monopolizovaných obchodných reťazcov nekvitne, mocné firmy môžu kedykoľvek nadiktovať likvidačné ceny. Ak sa k tomu priráta aj fakt, že slovenský roľník zrejme ani v nasledujúcich rokoch nedostane dotácie zodpovedajúce dotáciám rakúskeho či francúzskeho farmára, vynára sa otázka, dokedy  ešte môže jeho cenám konkurovať. Ministerstvo, ktoré by malo pozíciu roľníkov chrániť, sa často len prizerá faktu, že z roka na rok miznú z poľnohospodárstva stovky podnikateľských subjektov. Bez preháňania možno povedať, že ani kolektivizácia nebola taká účinná pri devastácii sebaurčenia vidieckeho človeka. Prišiel o zem, ale práca mu ostala. Dnes má možno zem, ale aj podnikateľské prostredie, v ktorom sa mu pracovať neoplatí.

 

Spomínať je povinnosťou, hovorí Jahnátek. Spomínať nestačí, treba sa poučiť!

Reklama

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ľubomír Jahnátek skonštatoval, že odhalenie pamätnej tabule je občianskou povinnosťou každého človeka bez ohľadu na to v akej je funkcii, aby sa pridal k takým snaženiam, kedy sa odsudzuje politické násilie a berie neprávom sloboda.

„A práve 50-te roky na Slovensku boli v tomto veľmi intenzívne a vtedajší roľníci si pri kolektivizácii vytrpeli krutú daň. Týmto ľuďom sa nikto verejne neospravedlnil, mnohí sa ani nedožili vzhľadom na to, že boli odsúdení slobody. Keď ma Konfederácia politických väzňov oslovila, či by mohli dať pamätnú tabuľu na štátnu budovu – na Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, nezaváhal som ani chvíľu. Je to prejav úcty voči ľuďom na ktorých bola spáchaná krivda v minulosti.“ Skonštatoval na záver pred novinármi minister Ľ. Jahnátek.

Mnohé životy ukončili pracovné tábory, kde k roľníkom a politickým väzňom pristupovali neľudsky a s odporom, ktorý by mal byť slušným ľuďom cudzí. Tí, ktorí prežili aj pracovné tábory, ostali väčšinou do konca svojho života postihnutí buď fyzicky, alebo s ťažkým bremenom na duši. Ich spomienky by mali byť varovaním pre civilizovanú dnešnú spoločnosť, aby sa už nič podobné nikdy nemohlo zopakovať.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:27

Rieka Seina sa podľa utorňajších slov francúzskeho prezidenta blíži k tomu, aby sa v nej dalo plávať. V Seine sa tiež majú konať niektoré plavecké preteky v rámci letných olympijských hier od konca júla.

Včera 20:25

Súd v Berlíne v utorok odsúdil na podmienečné tresty osem mesiacov troch klimatických aktivistov za posprejovanie Brandenburskej brány. Obžalovaní vo veku 22, 28 a 64 rokov z klimatickej skupiny Posledná generácia sa už predtým priznali, že 17. septembra 2023 nasprejovali Brandenburskú bránu na oranžovo. Argumentovali, že ich akcia bola vzhľadom na klimatickú krízu “primeraným a potrebným protestom”.

Včera 20:23

Slovenská tenistka Anna Karolína Schmiedlová sa prebojovala do 2. kola dvojhry na turnaji WTA v Madride. V úvodnom kole vyradila Američanku Sofiu Keninovú 6:2, 6:4. Jej ďalšou súperkou bude ôsma nasadená Tunisanka Ons Jabeurová.

Včera 20:09

Európska komisia (EK) podnikne kroky na riešenie ruskej tieňovej flotily ropných tankerov. V rámci ďalšieho balíka sankcií bude hľadať spôsoby, ako sa s ňou vyrovnať. Uviedol to v pondelok (22. 4.) v rozhovore pre Politico švédsky minister zahraničných vecí Tobias Billström.

Včera 20:00

Vojaci NATO v Poľsku vysielajú signál, že Aliancia bude brániť všetkých svojich členov. Vyhlásil to v utorok na návšteve Poľska generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.

Včera 19:32

Náklady na obnovu Grécka po minuloročných ničivých záplavách, ktoré si vyžiadali 17 obetí a zničili infraštruktúru, presiahnu tri miliardy eur. Oznámil to v utorok grécky premiér Kyriakos Mitsotakis.

Včera 19:12

Čínska sociálna sieť TikTok predložila Európskej komisii (EK) správu o hodnotení rizík svojej novej aplikácie TikTok Lite. Zabránila tak možnej pokute.

Včera 19:10

Francúzski letoví dispečeri plánujú vo štvrtok vstúpiť do jednodňového štrajku, pre ktorý hrozí zrušenie väčšiny letov na dvoch najväčších parížskych letiskách. Oznámila to v utorok francúzska asociácia FNAM, ktorá zastrešuje viacero odborových hnutí v letectve.

Včera 19:07

Slovenská tenistka Rebecca Šramková nepostúpila do hlavnej súťaže na turnaji WTA v Madride. Vo finále kvalifikácie dvojhry prehrala s Američankou Hailey Baptisteovou nasadenou ako číslo 22 hladko 2:6, 0:6.

Včera 19:04

Španielsko v utorok schválilo plán na odškodnenie a ekonomické kompenzácie pre obete sexuálneho zneužívania, ktoré spáchali ľudia spojení s katolíckou cirkvou. Minister spravodlivosti Félix Bolaňos povedal, že plán je založený na odporúčaniach z vlaňajšej správy španielskeho ombudsmana. Dodal, že podľa správy v Španielsku zrejme až približne 440.000 dospelých sexuálne zneužívali ľudia napojení na cirkev. Odškodné podľa jeho slov zaplatí cirkev. Viac podrobností o odškodnení ani o dátume verejného uznania obetí nezverejnili.

Včera 19:00

Z Fínska sa vstupom do Severoatlantickej aliancie stala krajina na frontovej línii vzhľadom na zdvojnásobenie dĺžky hraníc NATO s Ruskom. Vyhlásil to v utorok fínsky prezident Alexander Stubb počas návštevy Švédska.

kráľ Gustav  Alexander Stubb
Na snímke švédsky kráľ Gustav (vľavo) a fínsky prezident Alexander Stubb
Včera 18:59

Viac než 130 osôb bolo v noci na utorok zatknutých počas pro-palestínskych protestov v areáli New York University (NYU) v USA. Biely dom antisemitské vyjadrenia počas študentských protestov na viacerých univerzitách slovne odsúdil.

Včera 18:56

Švédska prokuratúra obvinila v utorok klimatickú aktivistku Gretu Thunbergovú z občianskej neposlušnosti. Ide o prípad demonštrácií pred švédskym parlamentom, počas ktorých ignorovala výzvu polície na opustenie miesta.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke vyvierajúci minerálny prameň na Sivej Brade neďaleko Spišského Podhradia

Autor: TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali