Mosty na Krym – z minulosti do budúcnosti

Krym 9. júna 2018 (HSP/Foto: Sputnik- Vitalij Timkiv; TASR/AP- Alexander Nemenov/Pool Photo via AP)

 

Publicistka Arina Cukanova vo svojom príspevku z viacerých pohľadov vyzdvihla úlohu novovybudovaného mosta na Krym cez Kerčský prieliv

Na snímke Krymský most

Ukrajina spálila mosty s Krymom, Rusko ich postavilo

Program sociálneho a ekonomického rozvoja republiky Krym a Sevastopoľa, ktorého realizácia bola pôvodne plánovaná na šesť a pol roka, a to bez akéhokoľvek zveličovania, fascinuje nielen veľkosťou, ale aj „blízkosťou k ľudu“ – nielen k turistom, ale aj k obyvateľom polostrova, ktorý sa v roku 2014 vrátil domov, do Ruska. Aj napriek kyjevskej vláde, ktorá si dobrovoľne zvolila úlohu zlej macochy, sa všestranne snažila komplikovať život Krymčanom a obyvateľom Sevastopoľa.

Po prvé, na Severo-Krymskom zavlažovacom a zavodňovacom kanáli, vybudovanom v časoch ZSSR, ktorý zásoboval polostrov vodou z Kachovskej vodnej nádrže, bola postavená hrádza, čo malo za následok takmer absolútny útlm závlahového odvetvia poľnohospodárstva na Kryme.

Po druhé, ukrajinskí radikáli v novembri 2015 v Chersonskom regióne vyhodili do povetria pylóny elektrického vedenia vysokého napätia, čím v podstate pripravili Krym o dodávku elektriny. Sotva je možné, že zákerníci konali bez tichého súhlasu orgánov. Len veľmi lenivý si neuvedomuje, že „neznámi aktivisti“ z radov ukrajinských a medžlichovských dobrovoľníckych oddielov sú podporovaní rukami mocipánov.

Po tretie, Ukrajina prerušila dopravnú komunikáciu s Krymom – leteckú, železničnú, autobusovú.

Po štvrté, tí istí „aktivisti“ zorganizovali potravinovú blokádu v nádeji, že na polostrove vznikne nedostatok potravín a následne vypukne aj nespokojnosť obyvateľov. Navyše neprestávajú pokusy o sabotáže až teroristické útoky na Kryme a o rozdúchavanie medzietnických konfliktov.

Nevie sa, kto a v ktorých úradoch rodil plány destabilizovania Krymu v nádeji, že bez vody, elektriny, potravín, v podmienkach nestability eufória drvivej väčšiny obyvateľov polostrova so zjednotenia s Ruskom rýchlo vyprchá a vystrieda ju pochmúrna nálada, čo umožní nad strateným územím znovu vztýčiť Petljurovu modro-žltú zástavu. Jedna vec je istá: o Ruskej federácií tvorcovia tohto plánu vedeli na úrovni „markerov“: medvede, kapce, vodka, balalajka, čiapka-ušianka … Nikto na Ukrajine (nielen tam) vôbec nepredpokladal, že Krymčania a Sevastopoľci  húževnate prekonajú dočasné ťažkosti a Rusko ich utlmí na minimum za prekvapivo krátky čas.

Na snímke nový 19-kilometrov dlhý most ponad Kerčský prieliv, ktorý spája juhoruský Krasnodarský kraj s polostrovom Krym

Máme vodu!

Vodu z Dnepra sa podarilo nahradiť vodou z rieky Bijuk-Karasu a artézskych studní, a popritom Novoivanovské veľké vodné dielo, bez ktorého vodná blokáda Krymu by vyústila do obrovskej tragédie pre východnú časť polostrova, bola uvedená do prevádzky za tri dni (!) pred tým, ako Ukrajina zahatila Severo-Krymský kanál. Bol to pracovný hrdinský výkon miestnych vodárenských inžinierov a odborníkov z ruskej pevniny. Čerpadlá, vháňajúce vodu do Feodosijského vodného rezervoáru, nikdy predtým neuvádzali do chodu v zimnom období, a to ešte pri 20-stupňových mrazoch!

Informácie o tom, ako Rusko znemožnilo ukrajinským úradom ponechať takmer 2,3 milióna Krymčanov bez vody, by sa mali nakrúcať akčné filmy. Kasový úspech by mali zaručený. Rovnako aj o tom, ako polostrov zvládol krátku „energetickú blokádu“- od 20. novembra do 2. decembra 2015.

Na snímke nový 19-kilometrov dlhý most ponad Kerčský prieliv, ktorý spája juhoruský Krasnodarský kraj s polostrovom Krym

# Svetnaš: energetický most

Na Ukrajine využili skutočnosť, že vlastná výroba elektriny na Kryme nepresahovala 20-21% spotreby, nikto ani nepredpokladal, že Rusko bude schopné v krátkom čase získať chýbajúcich 80%, a to najmä v zime. Avšak ponorenie polostrova do tmy nespôsobilo katastrofu: ukázalo sa, že od jari roku 2014 sa pripravovalo na takú eventualitu. Na Krym bolo dovezených 13 mobilných plynových turbínových staníc zo Soči a moskovského regiónu. V decembri 2015 a v januári 2016 lietadlo An-124 „Ruslan“ dopravilo na polostrov ďalšie dva mobilné zdroje elektriny. Teraz je ich 19, umiestnených na troch miestach – v blízkosti Simferopoľa, Sevastopoľa a na západnom pobreží polostrova. Okrem toho, na Krym priviezli viac ako 2000 dieselových generátorov, čo pomohlo prekonať výpadok.

Hlavným úspechom je energetický most, ktorý po zemi, vzduchom a pod vodou prepojil Rostovskú atómovú elektráreň zo Simferopoľom. Bol naprojektovaný a postavený za dva roky, so stopercentným predstihom plánu. 2. decembra 2015 bola sprevádzkovaná prvá línia energetického mosta, 15. decembra druhá, 14. apríla 2016 tretia a 11. mája toho istého roku štvrtá.

Spolu s kladením podmorských káblov sa vykonali rozsiahle práce na pevninskom území Južného federálneho okruhu: most začínal na treťom energetickom bloku Rostovskej AE, ktorá bola uvedená do prevádzky dva mesiace pred plánovaným termínom, a zahŕňal výstavbu komplexnej infraštruktúry pre dodávku elektriny na Krym – to sú terminály pre výstup káblových vedení, elektrického vedenia a transformátore.

Prednedávnom, 14. apríla 2018, na Rostovskej atómovej elektrárni bola  uvedená na plný výkon štvrtá energetická jednotka a v máji zavŕšená výstavba vysokonapäťového elektrického vedenia (LEP) 500 Rostov – Tamaň v dĺžke 477 km. To sú tiež komponenty energetického mostu na Krym. Avšak, pre Krymčanov sú už tieto míľniky samozrejmosťou, zásobovanie energiou dosiahlo hladinu zvýšenej spoľahlivosti, čo znamená, že svetlo a teplo bude za každého počasia, za akýchkoľvek podmienok, pri maximálnom návale turistov. Kto by ešte pred 2,5 rokmi uveril, že Krym nebude potrebovať ukrajinskú elektrickú energiu a kategoricky odmietne ponuku stať sa súčasťou Ukrajiny výmenou za svetlo a teplo?

Novinárka fotí nový 19-kilometrov dlhý most ponad Kerčský prieliv, ktorý spája juhoruský Krasnodarský kraj s polostrovom Krym v Kerči

Plynový most z Kubáne na Krym

Ďalším grandióznym infraštruktúrnym projektom pre Krym je diaľkový plynovod Krasnodarský kraj – Krym v celkovej dĺžke 400 km, ktorého časť vedie v dvoch potrubiach po dne Kerčského prielivu. Objekt bol uvedený do prevádzky 27. decembra 2016 a o tri dni už začal na Krym prúdiť plyn z pevniny. Tento plynovod zabezpečí dodávky plynu pre elektrárne v Sevastopole a Simferopole a umožní tiež úplnú plynofikáciu polostrova. Pravda, program dodávok belasého paliva pre obyvateľov Krymu napreduje so škrípaním napriek tomu, že federálne orgány svoju úlohu splnili.

Ťažkopádnosť miestnych krymských úradov je téma na zvláštnu debatu. Inak ako by sa dalo vysvetliť to, že hoci v máji 2014 Sergej Aksionov pri zapaľovaní symbolického plameňa v obci Perevaľnoje prisľúbil, že o 1,5 roka sa plyn dostane do každej krymskej domácnosti, v decembri 2017 krymské úrady oznámili, že obce na plynofikáciu „nie sú pripravené“ a že mnohé miestne orgány sa neponáhľajú s objednávaním výstavby distribučných sietí.

Sú to čudné správy, ak uvážime rozsah už vykonaných prác a čas ich odovzdania, ako aj objem preinvestovaných prostriedkov. A názor vedenia obcí, že Krymčania sa môžu pripojiť k plynovej sieti aj rok alebo poldruha roka po uzavretí zmluvy, už úplne vyzerá ako surrealizmus: ak by podobne uvažovali v Moskve pri výstavbe mostov na Krym a vodných diel, čo by bolo s polostrovom a jeho obyvateľmi?

Krymský most ako predzvesť novej reality

Rozprávanie o grandióznych ruských projektoch, ktoré sa realizujú na Kryme, sa nezaobíde bez zmienky o dopravnej tepne, ktorá fyzicky spojila Krym s Ruskom. Krymský most, ktorého automobilová časť bola sprevádzkovaná 15. mája, fakticky premenil polostrov na súčasť Veľkej zeme. Význam tohto mosta je ťažko doceniť: pre Krymčanov a Sevastopoľčanov most znamená prístup na pevninu, a pre obyvateľov pevniny zasa zaisťuje prístup na Krym.

Tam (alebo naspäť) sa dá dostať za 20 až 30 minút. Vysvitlo, že Krym je celkom blízučko, na dosah ruky. Sociálny význam mosta je obrovský, a to najmä pre obyvateľov polostrova: teraz sa bude môcť väčšina z nich dostať minimálne na Kubáň a teda budú porovnávať, porovnávať a porovnávať. Ach veru, miestne krymské úrady z toho nebudú mať veľkú radosť, pretože porovnanie zatiaľ nevyznieva v ich prospech: aj ceny sú na pevnine oveľa nižšie než na Kryme, aj mestá a obce sú omnoho čistejšie a upravenejšie, aj benzín je lacnejší, aj cesty sú oveľa kvalitnejšie. A už sa nebude dať vyhovoriť ako predtým na veľkú vzdialenosť od Ruska, ani na problémy s kompou pri zlom počasí. Je tu predsa parádny Krymský most, každý ho vidí na vlastné oči.

A ak dnes veľká časť miestnych krymských orgánov vysvetľuje svoju nepružnosť termínmi federálneho programu, do roku 2020 je vraj ešte dosť času a potom sa dá program ešte predĺžiť o tri až päť rokov, tak Krymský most ich donúti zabudnúť na stav večnej fiesty. Ľudia nebudú iba porovnávať, budú aj klásť otázky. Budú sa pýtať, prečo je v Anape lepšie než v Eupatórii a prečo je v Krasnodare krajšie, než v Simferopole.

A od jesene bude most otvorený aj pre nákladnú dopravu a miestne orgány to budú mať ešte ťažšie, lebo s nákladnými autami príde na Krym úplne iné životné tempo, na ktoré krymský úradník starého ukrajinského razenia nie je zvyknutý, lepšie povedané, vôbec ho nie je schopný. Potom na Krym prídu vlaky a životné tempo sa ešte viac zrýchli, lebo vlakové súpravy privezú na polostrov nielen ľudí, ale aj materiál na realizáciu ďalších projektov.

Nový terminál Krymská vlna na medzinárodnom letisku v Simferopole, ktorý bol za dva roky postavený podľa projektu architektonickej kancelárie Samoo Architects & Engineers, prijal prvých cestujúcich 16. apríla 2018 a v súčasnosti ich počet presiahol stotisíc. Na jeseň sa začne rekonštrukcia vzletovej a pristávacej dráhy, ktorá má dnes dĺžku 2700 metrov. Dráha bude predĺžená o 500 metrov a bude tak vybavená, že lietadlá budú môcť pristávať v Simferopole aj za ťažších meteorologických podmienok. Aj toto je most, v tomto prípade letecký.

Vidíme, že keď Ukrajina kričala o „vrátení Krymu“, nerobila nič iné, len rúcala mosty, snažila sa urobiť život svojich bývalých občanov neznesiteľným bez vody, bez energie, bez dopravného spojenia, bez potravín. Rusko naopak mosty stavalo a aj naďalej stavia. Preto je odpoveď na otázku „Komu patrí Krym?“ úplne zrejmá aj pre tých Ukrajincov, ktorí predtým pochybovali. Preto nie je náhoda, že podľa v najnovšieho výskumu, ktorý sa uskutočnil na žiadosť Medzinárodného republikového inštitútu (USA) pod vedením Porošenkovho sympatizanta senátora McCaina, „ruská prítomnosť na Kryme“ prekáža iba trom percentám opýtaných. Zanedbateľný počet. Žiaľ, McCaina nenapadlo spýtať sa, či obyvatelia Ukrajiny Krymčanom a Sevastopoľčanom nezávidia.

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Pápež František vyzval na súcit s utečencami

0 icon

Vatikán 20. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Andrew Medichini)   Pápež František vyzval v nedeľu na súcit s migrantmi a ľuďmi, ktorí boli nútení ujsť zo svojich domovov. Informovala o tom tlačová agentúra DPA Každý sa podľa Františka môže ocitnúť v takej ťažkej situácii, v akej sú aj utečenci, ktorí sa pri úteku…

Svetové mocnosti chcú obnoviť rozhovory o iránskom jadrovom programe

0 icon

Viedeň 20. júna 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Ronald Zak)   Zástupcovia svetových mocností by mali v nedeľu stretnúť na ďalšom kole rozhovorov o iránskom nukleárnom programe. Informovala o tom agentúra AP Hlavný ruský vyjednávať Michail Uljanov v sobotu uviedol, že dohoda o reštarte dialógu je na dosah, hoci ešte nemá finálnu podobu. Podľa…

V Číne sa zaočkovala viac ako miliarda obyvateľov

0 icon

Peking 20. júna 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Chinatopix Via AP)   V Číne sa doteraz proti koronavírusu zaočkovala viac ako jedna miliarda obyvateľov. Informoval o tom v nedeľu čínsky úrad verejného zdravotníctva Presnejšie číslo neuviedol. Tempo vakcinácie sa v krajine s 1,4 miliardy obyvateľov výrazne zrýchlilo. Podľa vládnych údajov sa počet zaočkovaných osôb…

Pellegrini: „Klame tajná služba alebo Mikulec?“ Ak klame SIS, vláda by s ňou mala robiť poriadky“

0 icon

Bratislava 20. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian,SITA-Diana Černáková)   Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO) hovorí o dramatickej očiste v orgánoch činných v trestnom konaní (OČTK) aj o spravodajských hrách. Expremiér a líder mimoparlamentného Hlasu-SD Peter Pellegrini hovorí o marazme a vojne policajných zložiek, ovplyvňovaní vyšetrovaní a zatváraní nevinných V nedeľnej…

Pri zrútení rozostavanej školy v Antverpách zahynulo päť robotníkov

0 icon

Antverpy 20. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Francisco Seco)   Pri piatkovom zrútení rozostavanej základnej školy v belgickom meste Antverpy zahynulo päť pracovníkov a zranenia utrpelo deväť ďalších robotníkov, uviedli v nedeľu miestne úrady. Prebieha vyšetrovanie príčiny nešťastia, informovala tlačová agentúra AP Hasiči a záchranárske psy pracovali celú noc a vyťahovali z trosiek…

Pre deštrukciu právneho štátu na Slovensku žiada Fico stretnutie so šéfkou Európskej komisie

0 icon

Bratislava 20. júna 2021 (HSP/Foto:Facebook)   Predseda opozičnej strany Smer-SD Robert Fico v nedeľu na sociálnej sieti uviedol, že sa chce stretnúť s predsedníčkou eurokomisie Ursulou Von der Leyenovou, aby jej tlmočil súčasnú situáciu v justícii a bezpečnostných zložkách v Slovenskej republike. Robert Fico vyhlásil, že Slovensko je dnes príkladom…

Lucia Ďuriš Nicholsonová: Na domácej politickej scéne sa zatiaľ nevidím

0 icon

Bratislava 20. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová zatiaľ svoju budúcnosť na domácej politickej scéne nevidí. Pre TASR uviedla, že aktuálne ani so žiadnou stranou o tomto nerokuje. Hovorí o politickom planktóne a o chýbajúcom politickom výtlaku na reálnu zmenu pre Slovensko. Svoju budúcnosť europoslankyne nevylúčila "Zatiaľ…

Lengvarský: Je len otázkou času, kedy sa na Slovensku objaví Delta verzia koronavírusu

0 icon

Bratislava 20. júna 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Je len otázkou času, kedy sa na Slovensku objaví infekčnejšia Delta verzia koronavírusu. V diskusnej relácii V politike televízie TA3 to povedal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nom. OĽaNO) Podľa neho na Slovensku už zaregistrovali dva prípady indickej mutácie vírusu, išlo však o…

Švajčiari v referende odmietli návrh zelených „talibancov“, čím vyrazili európskym slniečkarom dekel. Aký odkaz nám tým poslali?

0 icon

Bratislava 19. júna 2021 (HSP/Foto:SITA/AP-Markus Schreibe, TASR-Martin Baumann, Pixabay)   Viac ako inokedy je aktuálna diskusia o tom, či európske národy a štáty majú mať právo rozhodovať o svojich veciach samy, alebo majú odovzdať svoje právo veta do Bruselu. Zaujímavou inšpiráciou nám pri týchto úvahách môže byť nedávne švajčiarske referendum…

Správa SIS hovorí podľa Grendela o podozreniach, tvrdí, že orgány činné v trestnom konaní konajú

0 icon

Bratislava 20. júna 2021 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský,SITA-Branislav Bibel)   Minister vnútra má niesť zodpovednosť za svoje manažérske a personálne rozhodnutia, nie za konanie nominantov z čias bývalej vlády. V nedeľnej diskusnej relácii RTVS O päť minút 12 to skonštatoval podpredseda Národnej rady (NR) SR Gábor Grendel v súvislosti s…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavol Lazar

Slovenské dôchodky v ohrození?

0icon

Dôchodky na Slovensku v ohrození! Kotlebovci od roku 2016 neustále upozorňujú na potrebný vyrovnaný štátny rozpočet a zásadnú obozretnosť pri akomkoľvek zadlžovaní. 👉 Varujú pravidelne pred tým, čo všetko spôsobí veľké zadĺženie Slovenska. 👉 Ich nespočetné upozornenia, že sociálny systém musí byť založený aj na princípe zásluhovosti, aby mohol motivovať tých,…

Ivan Štubňa

„Arbeit macht frei“ alebo „Vakcína je sloboda“

0icon

„Arbeit macht frei“ – smutne známy nápis z koncentračných táborov nacistov, známy v preklade ako prácou k slobode, práca oslobodzuje alebo práca Vás urobí slobodným. Týkalo sa to koncentrákov a cynizmus nacistov sa prejavil v tom, že keď ste neboli schopní pracovať, skončili ste v plynovej komore ako odpad. Čiže ste boli „oslobodení“ - smrťou... Dnes…

Štefan Harabin

Výzva občanov Slovenskej republiky parlamentu na okamžite odvolanie náčelníka podvodných pyramídových hier, Jána Mazáka, z členstva v Súdnej rade.

0icon

Ťažký kriminálnik Mazák sa pre Sorošovské ultraliberálne, fašistické média vyslovil, že je nehorázne u sudcu Mgr. Dalibora Miľana, ak si v súvislosti s rozhodovacím procesom viažucim aj k protipandemickým opatreniam Mikasa a vlády dovolil vykladať Ústavu. Treba mu preto okamžite zastaviť výkonu funkcie sudcu. Mazák bez najmenších pochybnosti na politickú…

Boris Mesár

Chazarská mafia už takmer zničila Ukrajinu .

0icon

Pád až na samé dno ! Ucro-stad vydal štatistiku za rok 2020 , z ktorej stávajú vlasy dupkom ! Keď som to videl prvý krát , nemohol som veriť ,že sa odvážili toto zverejniť. Demografia, priemysel, medicína, poľnohospodárstvo ... Tu sú len tie najpôsobivejšie body: V porovnaní s rokom 2013.…

Ivan Holek

Testovaním zlomené posledné zbytky hrdosti

0icon

Na Slovensku existuje rádio, ktoré o sebe tvrdí, že ako jediné má guráž. Je to hlavne preto, lebo hrá iba rockovú muziku. O rockových interpretoch je známe, že sú značne nekonvenční, alebo až rebeli. A to isté platí aj o ich fanúšikoch. Nektorí z nich sú otvorení rebeli, či už…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

TOP10: Najdrsnejšie filmové matky, z ktorých ide strach a rešpekt

0 icon

Možno by si aj ty viac poslúchal ako malý, keby tvoja mama ovládala perfektnú hru s katanou alebo dokázala odstreliť muža na niekoľko kilometrov. Vyslúžila by si tak konečne tvoj rešpekt? Nuž, nie všetci majú v reálnom živote akčnú ženu, ale všetky matky si zaslúžia náš obdiv a uznanie nielen…

Paleontológovia zistili, že najnebezpečnejšie miesto v dejinách Zeme bola Sahara

0 icon

Podľa nového dokumentu bola dlho známym, no málo študovaným ložiskom kriedového kameňa. Reč je o púšti Sahara, ktorá je viac ako len pohrebisko pre dinosaurov. Oblasť Kem Kem (Sahara) vo východnom Maroku by tiež mohla byť hlavným kandidátom na najnebezpečnejšie miesto a čas, kde prehistorické tvory Zeme trávili svoje obľúbené…

Ako prichádzajú hurikány k svojim menám a opakujú sa?

0 icon

Hurikány sa vyskytujú každý rok a niekedy môžu byť aktívne 2 alebo 3 súčasne. Používanie mien týchto búrok značne uľahčuje všetkým ľuďom komunikovať o konkrétnych hurikánoch. Meteorológovia, výskumní pracovníci, núdzový štáb, kapitáni lodí aj občania musia jasne vedieť, čo sa k nim blíži. Z tohto dôvodu Svetová meteorologická organizácia vypracúva…

Záhada nacistických pokladov: Ukrývanie nacistického pokladu. 4. časť

0 icon

Po tom, čo esesáci zistili, že sú spojenecké vojská už priam za rohom, rozhodli sa lup zakopať pod stromy. Ďalší esesáci si postupne delili iné poklady, až sa do toho zamiešal neslávne známy podplukovník Otto Skorzeny. Korisť vzal na horský svah a zakopal. Z jeho pokladu sa nikdy nič nenašlo. Po vojne…

Francúzsky umelec premieňa ulice svojimi 3D grafikami

0 icon

Bez ohľadu na to, ako si zaneprázdnený alebo do akej miery sa ponáhľaš, nie je možné si nevšimnúť prácu pouličného umelca Grafodeca . Francúzsky umelec vytvára 3D pouličné obrazy, ktoré sú také skutočné, že sa budeš musieť zastaviť a lepšie sa pozrieť, aby si sa uistil, že ten dinosaurus ťa nesleduje. Jeho graffiti sú také…

Vo svete IT

Záleží vám na súkromí? Tieto Android aplikácie neprehliadajte, mali by ste ich používať!

0 icon

Súkromie je čoraz frekventovanejšou témou a týka sa to najmä mobilných aplikácií. Tie sú totiž v mnohých prípadoch nástrojmi, ktoré sú schopné o nás zberať kvanta dát. Ide o častú praktiku rôznych aplikácií, ktoré tieto dáta najčastejšie zdieľajú s tretími stranami za účelom lepšieho cielenia reklamy. Len pre zaujímavosť, Android zariadenia v priemere každých…

Koľko GB mobilných dát prenesie priemerný používateľ smartfónu? Patríte do priemeru?

0 icon

Naše mobily už dlhú dobu nie sú len zariadeniami, ktoré používame na telefonovanie, či písanie textových správ. Dnes to sú doslova počítače s vysokou výpočtovou silou, ktoré nosíme vo vreckách našich nohavíc. V kombinácii s internetovým pripojením ide o multifunkčné zariadenia, ktoré môžeme využívať za rôznym účelom od výmyslu sveta.…

Bol Mars lepšou planétou pre život ako naša Zem? Pozrite sa, čo tvrdí nová štúdia

0 icon

Ako vznikol život na Zemi? To je otázka, na ktorú zatiaľ vedci nedokážu presne odpovedať, no v nedávnej štúdii medzinárodný tím vedcov zistil, že život ktorý sa vyvíjal na Zemi mohol prísť z Marsu, píše portál Air & Space. Výsledky štúdie naznačujú, že šanca vzniku života na Marse je minimálne tak veľká,…

Mi Note 11 má byť predstavený už budúci mesiac: Čo o smartfóne vieme?

0 icon

Keď pred dvoma rokmi Xiaomi predstavilo smartfóny z radov Mi Note 10, celý svet ostal v nemom úžase. Za dostupné peniaze spoločnosť predstavila smartfóny, ktoré nemali konkurenciu a doteraz sa tešia naozaj vysokej popularite. Minulý rok však čínsky gigant nepredstavil nástupcu populárnych modelov a zdá sa, že tento rok tomu…

Mi 6 je jedným z najobľúbenejších Xiaomi v histórii: Prekvapí vás, koľko ľudí ho stále využíva!

0 icon

Písal sa rok 2017 a Xiaomi predstavilo svoj nový vlajkový smartón s názvom Mi 6. Spoločnosť vtedy však ešte ani len netušila, akú popularitu smartfón naberie v najbližších rokoch. Vlajkový model roku 2017 bol posledným smartfónom s fyzickými tlačidlami a rámikom pre selfie kameru, no i tak sa stále nájde…

Armádny Magazín

Irak ohlásil nákup ruských raketových systémov S-400. USA začali sťahovať svoje systémy Patriot

0 icon

Irak, 20. júna 2021 (AM) – Po zámeroch Iraku kúpiť skupinu ruských raketových systémov S-400 začali USA sťahovať svoje systémy Patriot.   V Iraku nedávno umiestnené americké protilietadlové raketové systémy Patriot budú z územia tejto blízkovýchodnej krajiny stiahnuté . V budúcom

Viete, že pred 80 rokmi šesť dní existovala „banderovská“ Ukrajina, a viete čo robili československí ženisti v lete 1968 na Šumave? a ďalšie zaujímavo

0 icon

Slovensko, 20. júna 2021 (AM) – Takže, viete, že...? ...pred 80 rokmi 30. 6. 1941 bola vo Ľvove vyhlásená „Ukrajinska deržava“ (Akt o vyhlásení nezávislej Ukrajiny) na čele so Step

CIA má problém. Pakistan vyhlásil že v žiadnom prípade neposkytne svoje vojenské základne

0 icon

USA, 20.jún 2021 (AM) – Denník „The New York Times“ už skôr informoval, že unáhlené stiahnutie amerických vojakov z Afganistanu vyvolalo pre CIA urgentnú potrebu nájsť novú „základňu“.   Ako informovala agentúra TASS, Pakistan kategoricky vylučuje možnosť umožniť americkej CIA využívať vojenské zákl

Ruské vojnové lode sa opäť zúčastnia testovania amerických hypersonických rakiet na Havaji

0 icon

Havaj, 20. júna 2021 (AM) – Skupina ruských vojnových lodí smeruje na Havajské ostrovy, vydali sa do oblasti údajných testov amerických hypersonických zbraní. Informujú o tom  viaceré telegramové kanály, s tým, že v čase vypustenia hypersonickej rakety, ktoré je naplánované na 21. júna, dorazia ruské bojové lode tichomorskej flotily do testovacej obl

Ukrajina predstavila nový guľomet veľkého kalibru. Video

0 icon

Ukrajina, 20.jún 2021 (AM) – Na vojenskej výstave „ Arms and Security 2021“, ktorá sa konala v Kyjeve , predstavila ukrajinská spoločnosť „XADO-Holding“ nový guľomet veľkého kalibru Snipex Laska K-2.   ]

Svetlo sveta

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

Je dovolené, aby katolík, ktorý je súčasťou inej sekty pristupoval k sviatostiam?

0 icon

Otázka: Je to v poriadku keď človek, ktorý je v sekte napr. scientológii prehlasuje, že každý kresťan katolík môže byt v sekte a pristupovať k sviatostiam? Odpoveď o. Gajdoš, predseda liturgickej komisie: V Kristovej cirkvi sa vždy považovalo zapretie viery za jedno z najvážnejších previnení – spolu s vraždou a…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali