24-ročná Farah Alhajehová namiesto toho, aby potriasla ruku mužovi so spoločnosti Semantix v Uppsale, ktorý s ňou viedol pracovný pohovor, usmiala sa, položila ruku na srdce a vysvetlila svoje náboženské dôvody vyhýbania sa fyzickému kontaktu s opačným pohlavím. Manažér z tohto dôvodu pracovný pohovor ukončil.
Podľa The Local sa jej to výrazne dotklo a prostredníctvom švédskeho ombudsmana sa odvolala na pracovný súd. Spoločnosť Semantix sa obhajovala, že ako zástanca rovnosti pohlaví nemôže prijímať niekoho, kto inak reaguje na mužov a inak na ženy, čo sa práve ukázalo pri podávaní si rúk.
Pracovný súd sa priklonil na stranu moslimskej ženy a nariadil prekladateľskej spoločnosti zaplatiť kompenzáciu vo výške 40-tisíc švédskych korún (takmer 4-tisíc eur). Vysvetlil to tým, že “odmietnutie ženy podať si ruku s človekom opačného pohlavia je náboženský prejav, ktorý je chránený podľa článku 9 Európskeho dohovoru o ľudských právach”.
Sweden Muslim woman who refused handshake at job interview wins case@KariGiorgenello @GillMarwan @ABCMundial https://t.co/kHHlGXM9lC pic.twitter.com/XMElb3P4P4
— ABC Mundial (@ABCMundial) 16. augusta 2018
Dodal, že hoci spoločnosť správne požadovala od zamestnancov, aby sa správali rovnako k mužom aj k ženám, nemohla požadovať, aby sa to týkalo aj podávania rúk. Nič nenaznačovalo tomu, že žena “by nebola schopná fungovať v pracovnom prostredí dbajúcom o rovnosť pohlaví a jej náboženstvo by nespôsobilo prekážky alebo ťažkosti v práci alebo v podnikaní”.
Farah Alhajehová privítala rozhodnutie súdu a podľa BBC dodala: “Verím v Boha, čo je vo Švédsku veľmi zriedkavé … a môžem byť takto akceptovaná, pokiaľ s tým nikomu neubližujem.” Verí, že “dá sa žiť podľa pravidiel jej náboženstva a súčasne dodržiavať pravidlá krajiny, v ktorej žije”.