Ministri sa dohodli na vylepšovaní vojenského i civilného krízového manažmentu a s cieľom vybudovať Spoločné riadiace a plánovacie vojenské stredisko EÚ (MPCC). Úlohou strediska bude koordinácia a vedenie výcvikových a poradných vojenských misií Únie. Momentálne má EÚ takéto misie tri v Afrike: v Somálsku, Mali a Konžskej demokratickej republike.
Členské štáty tiež presadzujú rozvíjanie bezpečnostnej a obrannej spolupráce s tretími štátmi “s dôrazom na partnerské štáty, ktoré vyznávajú rovnaké hodnoty ako EÚ, dodržiavajú medzinárodné právo a sú pripravené zapojiť sa do misií a operácií EÚ.” Únia chce naopak pomôcť tretím štátom, aby boli schopné krízové situácie zvládať samy.
Ministri tiež podporili rozvoj vojenských síl rýchlej reakcie, aby boli variabilnejšie a vedeli sa prispôsobiť finančným podmienkam. Do tejto kategória patria aj bojové skupiny (EU Battle Groups), ktoré fungujú už desať rokov, ale ešte nikdy neboli využité v praxi.
Momentálne ministri obrany a vnútra spoločne diskutujú o boji proti terorizmu, konkrétne o zlepšení výmeny informácií medzi armádou a policajnými zložkami. Slovensko dnes v Bruseli reprezentuje minister obrany Peter Gadjoš a minister vnútra Robert Kaliňák.