Umožní to národný projekt ministerstva vnútra s názvom „Zlepšenie prístupu obetí trestných činov k službám a vytvorenie kontaktných bodov pre obete“, na ktorý je cez operačný program Efektívna verejná správa (OP EVS) vyčlenená suma 4,1 milióna eur. Cez projekt sa okrem iného vytvorí osem kontaktných bodov, v každom kraji jeden.
V súčasnosti poskytujú poradenstvo a pomoc obetiam trestných činov prevažne mimovládne neziskové organizácie vo forme právnej pomoci či samosprávy vo forme sociálneho poradenstva. Radia tiež štátne inštitúcie z hľadiska finančnej pomoci pre tých, ktorí robia prevenciu a rôzne preventívne osvetové kampane. Pomoc však nie je poskytovaná celoplošne a na rôznych miestach. “Vybudovaním kontaktných bodov na okresných úradoch v sídlach krajov, v blízkosti alebo v klientskych centrách, zabezpečíme dostupnosť potrebných informácií a poskytovanie služieb na jednom mieste,“ vysvetlila generálna riaditeľka sekcie európskych programov ministerstva vnútra Adela Danišková.
Z analýzy kriminality na Slovensku v rokoch 2013 až 2016 vyplýva, že z dlhodobého hľadiska počet trestných činov klesá. Pokles je najväčší v prípade majetkovej kriminality. Ustálená situácia je pri mravnostnej kriminalite a mierne rastúci trend môžeme sledovať v oblasti násilnej kriminality. Napriek klesajúcemu nápadu trestnej činnosti však počet obetí mierne rastie, pričom najviac narastá ich počet v prípade obetí násilnej trestnej činnosti.
TASR informoval Tlačový odbor Ministerstva vnútra SR.