Jozef Mihál upozornil, že leto prejde rýchlo, príde jeseň a štát bude musieť vyplatiť 13. dôchodky tak, ako ich pred koncom volebného obdobia schválila vláda Smeru-SD, SNS a Mostu-Híd. Podľa Mihála je však problémom, že ekonomika padá, zvyšuje sa nezamestnanosť, znižujú sa mzdy a odmeny, podnikatelia zvažujú, ako ďalej…
“Každému príčetnému človeku je jasné, že Sociálna poisťovňa na výplatu 13. dôchodkov nebude mať zdroje. Polmiliarda eur na 13. dôchodky pôjde na úkor ďalšieho zadlženia Slovenska,” myslí si Mihál, ktorý bol jednou z hlavných tvári strany Spolu-OD, no po neúspechu vo voľbách v koalícii s liberálnou PS z nej odišiel.
Daňový expert Mihál uviedol, že trináste dôchodky sú len časťou problémov, ktoré má súčasný dôchodkový systém. “Je najvyšší čas začať diskusiu o jeho reforme. Čím skôr treba napraviť aspoň najväčšie škody, ktoré po sebe zanechali predošlé vlády. Zodpovednosťou súčasnej vlády (má ústavnú väčšinu!) je nastaviť systém tak, aby bol udržateľný v budúcich rokoch, keď sa naplno prejaví negatívny demografický vývoj.”
V Národnej rade sa podľa neho nenájde vôľa na zrušenie jeho stropu. “Pomôcť však môže umné vyladenie možností odchodu do dôchodku v nadväznosti na zdravotný stav, respektíve stupeň invalidity, pružnejšie predčasné dôchodky alebo zaujímavejšia bonifikácia dôchodkov pre tých, čo pracujú po dosiahnutí dôchodkového veku.”
“Vráťme sa k systému kvalifikovaných rokov a zmeňme valorizáciu minimálnych dôchodkov. Súčasné nastavenie minimálnych dôchodkov diskriminuje tých, ktorí dlhé roky pracovali a odvádzali nemalé odvody do Sociálnej poisťovne.”
Podľa Jozefa Mihála v súčasnom systéme je čo vylepšovať. “Veľa maličkostí sa dá vylepšiť. Zmeniť výpočet z princípu osobných mzdových bodov na princíp masy zaplatených odvodov. Zmeniť pravidlá solidarity, pridať viac zásluhovosti pre tých, čo majú vyššie príjmy, zmeniť valorizáciu, vyladiť pozostalostné dôchodky, zaviesť zdieľaný dôchodok pre manželov…”
“Je dobré, že dôchodkový systém stojí na dvoch nohách, avšak zlé je, že jedna z nich je výrazne slabšia. V období celosvetovej krízy vyvolanej pandémiou má problémy prvý i druhý pilier. Ale o pár rokov, v čase očakávanej dlhodobej demografickej krízy na Slovensku, bude mať problémy len prvý pilier – a preto je potrebné druhý pilier posilniť.”
Neznamená to podľa neho vyšší podiel príspevkov do druhého piliera. “Diskutujme o investičných stratégiách, o znížení poplatkov, o automatickom vstupe mladých do druhého piliera, o možnostiach daňovo zvýhodneného dobrovoľného sporenia a celkovo o lepšej podpore štátu. Urobme to pre seba a pre naše deti.”
Jaroslav Zajac