Podľa informácií novín Bild Josef Kraus zo zväzu nemeckých učiteľov namieta, že zmena by bola “absolútne protiintegračná”.
“Myslím, že je to úplne zlé. Je to absolútne protiintegračné. Ak naozaj chceme mať integráciu v Nemecku, tak požiadavkou je, aby sa deti učili nemecky a nič iné. V opačnom prípade dostaneme ešte viac paralelných spoločností. Žijeme v Nemecku a nie v Turecku. Komunikačný a vyučovací jazyk v Nemecku je nemčina,” upozornil.
Dokonca aj aktivistka za ľudské práva Düzen Tekkalová tvrdí, že “dieťa sa môže učiť pôvodný materinský jazyk od rodičov, ale v škole nech hovorí po nemecky”, aby “nadobudlo tie správne zručnosti pre svoj budúci život”.
Pridáva sa aj hovorkyňa migračnej politiky pre FDP Linda Teutebergová: “Návrh nie je nutný. Najlepšie vzdelávacie príležitosti pre všetky deti sú pre nás rozhodujúce. Ovládanie nemeckého jazyka je rozhodujúce. Potrebujeme viacej nemčiny a angličtinu ako druhý cudzí jazyk.”
Aj podľa predsedníčky WerteUnion Simone Baumovej je angličtina po domácej nemčine najdôležitejším jazykom a odmieta ho zamieňať s vyučovaním iných jazykov.
No predseda krajinskej Rady pre integráciu Tayfun Keltek navrhol úplné zrušenie angličtiny v základných školách v prospech turečtiny, poľštiny alebo ruštiny. Zdôraznil pritom, že nejde len o turečtinu, ale o realitu života detí s nie nemeckých pôvodom.
“Aký je zmysel učiť sedemročné deti, aby sa učili angličtinu, ak ju poznajú len z televízie?” pýta sa Keltek podľa Die Welt.
Podľa neho asi tretina všetkých detí v Severnom Porýní-Vestfálsku má migračné zázemie. “Rozprávajú napríklad po turecky, po rusky, po poľsky. Pre nemecké deti by bolo jednoduchšie naučiť sa tieto jazyky. A deti s migračným pozadím by mali viac času na sústredenie sa na nemčinu,” vysvetlil Keltek s tým, že by aj nemecké deti mohli profitovať z učenia rodných jazykov svojich spolužiakov.
Yvonne Gebauerová (FDP), ministerka školstva pre krajinu Severné Porýnie a Vestfálsko, však Keltekove vyjadrenia odmietla: “Angličtina je a zostáva ústredným cudzím jazykom, ktorý umožňuje celosvetovú komunikáciu.”
Z dôvodu medzinárodného významu teda zostáva angličtina povinná vo všetkých základných a stredných školách. Ak by mal žiak či študent záujem o iný jazyk, k dispozícii má širokú škálu jazykových kurzov, vrátane turečtiny alebo poľštiny.