Migračná kríza roku 2021 a vzťahy s Bieloruskom

Migračná kríza roku 2021 a vzťahy s Bieloruskom

Minsk 17. novembra 2021 (HSP/Foto:SITA/AP-Leonid Shcheglov/BelTA)

 

V roku 2021 sme svedkami ďalšej migračnej krízy, ktorá zasahuje východnú hranicu EÚ. Z Bieloruska sa tisíce migrantov pokúšajú preniknúť do Poľska a Litvy, ktoré kvôli tomu vyhlásili aj výnimočný stav v priľahlých regiónoch

migranti poolsko bielorusko
Poľská pohraničná stráž stojí blízko ostnatého drôtu, zatiaľ čo sa migranti z Blízkeho východu a iných krajín zhromažďujú na bielorusko-poľskej hranici neďaleko Grodna

Problémom je však to, že viacerí politici hovoria o riešení krízy novými sankciami nielen proti Bielorusku, ale aj proti Rusku. To môže byť základom veľkej eskalácie napätia, ktoré zasiahne rôzne oblasti života v celej Európe.

Reklama

V nasledujúcom texte sa budem venovať týmto témam:

• Príčiny migrácie

Reklama

 

Príčiny migrácie

Často diskutovanou otázkou v rámci EÚ je zodpovednosť bieloruského štátu za súčasnú krízu na hraniciach. Hoci Varšava hovorí o „hybridnom útoku“, treba si uvedomiť, že Minsk nie je pôvodcom migračnej krízy, ktorá tu pretrváva mnoho rokov. Navyše migranti prichádzajú najmä z krajín, ktoré sa stali objektom západných vojenských operácií. Migrácia z týchto regiónov zasahuje rôzne oblasti v okolí EÚ a treba povedať, že to nie je EÚ, ale jej blízko-východní susedia, ktorí trpia náporom utečencov najviac. Faktom však je aj to, že skupiny, ktoré z migrácie profitujú, hľadajú stále nové možnosti na cestu do západnej Európy a v súčasnosti objavili Bielorusko ako vhodnú tranzitnú destináciu. Akú úlohu pritom zohrávajú štátne orgány Bieloruska je však otázne. Minsk organizovať migrantov nemusí, to urobia profesionálni prevádzači a A. Lukašenkovi stačí zotrvávať v škodoradostnej pasivite. Na zastavenie migračných tokov totiž potrebuje EÚ spoluprácu susedných regiónov, ktorá na začiatku storočia fungovala. Európa vtedy mala do činenia s viac-menej fungujúcimi štátmi v bývalom ZSSR i na Blízkom Východe. Tie síce nezodpovedali politickým predstavám Západu o demokracii, avšak dokázali presadzovať svoje politické zámery aj vo vzťahu k migrácii. Európske štáty však túto stabilitu nedocenili a zapojili sa do vojenských intervencií, vďaka ktorým prestali v 21. storočí mnohé krajiny regiónu efektívne fungovať. Prudko sa tiež zhoršili vzťahy s Tureckom a so susedmi z bývalého ZSSR, ktorí sú pre ochranu európskych hraníc kľúčoví.

Najlepšie mohla Európa vidieť dôsledky rozvratu na Blízkom Východe v roku 2015. Mnohé štáty EÚ boli vtedy prekvapené obrovskou vlnou migrantov, ktorí sa cez európsku hranicu vo východnom Stredomorí presúvali na Západ. Štátne orgány Grécka a ďalších krajín tejto vlne nedokázali zabrániť a tak sa iba prizerali ako statisíce migrantov prechádzajú cez Balkán. Keď však ani Grécko, členský štát EÚ, nedokázalo na migračnú krízu účinne reagovať, je potrebné zreálniť očakávania na efektívnu reakciu Bieloruska. Rovnako však treba prehodnotiť i dvojaký meter vo vzťahu ku krízam rokov 2015 a 2021. Keď v roku 2015 reagovalo Maďarsko budovaním múru na vlastných hraniciach, zožalo za to vlnu kritiky, keď však ide o múr na poľsko-bieloruskej hranici, tak Brusel zaujíma úplne opačnú pozíciu. Pritom na poľskej hranici sa hromadia migranti v rádovo menších počtoch. Samozrejme, existuje aj hrozba, že budú pribúdať ďalší, avšak daný problém sa nepodarí odstrániť hrozbami voči Minsku.

Reklama

 

Riziko ďalšej eskalácie

To, čo je na celej situácii najnebezpečnejšie, je riziko, že problém sa začne rozširovať aj na oblasti, ktoré so situáciou na bieloruskej hranici nesúvisia. Hrozba sankciami je nebezpečným počinom. Podobné hrozby totiž obvykle znemožňujú diplomatické riešenie a ani prezident A. Lukašenko si nemôže dovoliť ustúpiť kvôli verejnej mienke v Bielorusku. Práve jeho podporovatelia totiž očakávajú tvrdý postoj voči Západu. Spory so Západom vyostrili najmä masové demonštrácie po prezidentských voľbách v auguste 2020, keď prezident A. Lukašenko použil vysokú mieru násilia proti demonštrantom. V súčasnosti je však jeho pozícia podstatne stabilnejšia než pred rokom. Napriek všetkému násiliu tiež treba konštatovať, že počet obetí pri povolebných demonštráciách v Bielorusku bol podstatne nižší než pri protestoch proti rôznym režimom Blízkeho Východu, s ktorými EÚ spolupracuje. Tieto demonštrácie možno porovnať i s  krvavými demonštráciami zo 6. januára 2021 v USA, resp. s demonštráciami Žltých viest vo Francúzsku. Bolo chybou, keď Západ po demonštráciách v Bielorusku prerušil spoluprácu a Litva dokonca uznala S. Tichanovskú za prezidentku Bieloruska.

Ešte nebezpečnejšie sú však hrozby sankciami voči Rusku. Ruský vplyv v Bielorusku sa síce po roku 2020 zvýšil, západní politici však podliehajú mylnej predstave o kontrole Kremľa nad Bieloruskom. Moskva síce môže ovplyvňovať rozhodnutia Minska, avšak prezident A. Lukašenko má stále významné pozície vo vnútri štátu, ktoré mu umožňujú určitú slobodu rozhodovania. Moskvu rozhodne nepotešili hrozby A. Lukašenka, že pri nových európskych sankciách môže zastaviť tranzit plynu do EÚ. To by bol pre Rusov problém aj preto, lebo by sa posilnil význam ukrajinského tranzitu. Veľmi nezodpovedné sú však aj verejné hrozby sankciami voči ruským ekonomickým subjektom, napr. leteckej spoločnosti Aeroflot. Aeroflot poukázal na to, že neprevádzkuje lety do Iraku ani Sýrie a dokonca ani priame lety z Turecka do Bieloruska, keby sa však predsa len Brusel odhodlal k sankciám, Rusi by mohli reagovať recipročne voči leteckým spoločnostiam z EÚ. Väčšina letov z Európy do Číny a Japonska pritom využíva trasu cez Rusko, ktorá je jednoznačne najkratšia a najlacnejšia. Keby Moskva zakázala prelety európskym leteckým spoločnostiam na Ďaleký Východ, tie by nedokázali obstáť v konkurencii s ázijskými spoločnosťami, ktoré by naďalej cez Sibír lietali. Na šťastie si riziká konfliktu v leteckej doprave uvedomili aj v Bruseli…

To, čo by politici EÚ v tejto situácii mali urobiť, je pokojné riešenie sporov. Mali by si uvedomiť, že nové sankcie znemožňujú akúkoľvek dohodu o spolupráci v otázkach migrácie. EÚ v podstate od Bieloruska žiada návrat k spolupráci spred roku 2020. Už vtedy mnoho migrantov využívalo bieloruskú trasu, avšak Minsk sa usiloval ten problém riešiť a nekomplikovať situáciu európskych štátov, na ktoré sa spoliehal pri vlastných sporoch s Moskvou. V súčasnosti by bolo vhodné túto spoluprácu obnoviť. Európske štáty sa pritom ocitli v pasci, ktorú si sami vybudovali: na jednej strane potrebujú obnoviť spoluprácu s bieloruskými orgánmi, avšak po svojej doterajšej rétorike môžu tento krok vnímať ako poníženie pred A. Lukašenkom. Napriek tomu by Brusel mal predložiť Bielorusku konkrétnu ponuku.

 

Reklama
Potreba realistickej politiky

Brusel by však mal prehodnotiť svoju politiku nielen v bývalom ZSSR, ale aj na Blízkom Východe. Žiaľ, EÚ ešte stále udržuje hospodárske sankcie voči Sýrii, ktoré zasahujú nielen vládnuci režim, ale aj väčšinu tamojšieho obyvateľstva (pozri tu). Tieto sankcie pritom nepovedú ani k zmene prezidenta, ani k riešeniu tamojšieho problému s vnútorne vysídleným obyvateľstvom. Už niekoľko rokov je zrejmé, že prezident B. Asad si udrží kontrolu nad väčšinou územia Sýrie a po skúsenostiach s hnutím ISIL je jeho pozícia dokonca silnejšia. Mnohí Sýrčania dokážu oceniť aj málo demokratického, ale nábožensky tolerantného prezidenta. Preto by bolo potrebné zmieriť sa s vývojom v Sýrii. Keď totiž dokáže EÚ intenzívne spolupracovať so saudským kráľom, ktorý už šesť rokov vedie brutálnu vojnu v Jemene a doma uplatňuje najextrémnejšiu formu islamského práva (pozri tu), mala by tolerovať aj sýrskeho prezidenta.

Veľmi zle vyznieva aj zahraničná politika SR. Prezidentka a ministerstvo zahraničia žijú v akejsi virtuálnej realite a často si vytvárajú fikcie, kto je prezidentom v tej alebo onej krajine. V minulom roku I. Korčok uznal za prezidenta Venezuely J. Guaidóa, hoci už vtedy bolo dávno zjavné, že jeho pokus o prevzatie moci neuspel. Keby ho SR uznala v roku 2019, dalo by sa to chápať ako podpora potenciálnemu kandidátovi, v roku 2020 to však bolo iba servilné pestovanie nerealistickej fikcie. Slovensko môže tiež ľutovať, že I. Korčok v roku 2020 vyštval z postu veľvyslanca v Bielorusku J. Migaša, ktorý vďaka svojmu antifašistickému zmýšľaniu požíval rešpekt rôznych tamojších subjektov, vrátane tých prorežimných. Dnes by bol v rokovaniach s bieloruskými orgánmi veľmi užitočný.

Z dlhodobého hľadiska však treba prehodnotiť zahraničnú politiku SR i celej EÚ. V oblasti migrácie sa situácia kontinuálne zhoršuje a preto ju treba riešiť tam, kde vzniká – v krajinách rozvrátených vojnou a chudobou. Navyše, pri poučovaní nedemokratických krajín musia byť Európania opatrnejší a rešpektovať ich suverenitu. Mali by sme tiež akceptovať ich historické skúsenosti: Blízky Východ sa s katastrofami v podobe vojen a epidémií vysporiadava prakticky neustále, zatiaľ čo pre súčasnú generáciu európskych politikov bola katastrofa zvaná COVID-19 úplnou novinkou. I tak však v SR viedla k likvidácii mnohých princípov právneho štátu. Na záver teda zostáva konštatovať, že EÚ musí opustiť predstavu o vlastnej nadradenosti a pri riešení globálnych problémov spolupracovať aj s vládami, ktoré jej nie sú pohodlné.

Branislav Fábry

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:23

Pápež František plánuje na budúci rok navštíviť Turecko. Urobí tak pri príležitosti 1700. výročia Prvého nicejského koncilu, ktorý bol vôbec prvým cirkevným snemom s účasťou biskupov z celého kresťanského sveta. Oznámil to vo štvrtok v Lisabone carihradský pravoslávny patriarcha Bartolomej, informuje agentúra Reuters.

Pápež podľa neho plánuje najprv navštíviť sídlo carihradského ekumenického patriarchu v Istanbule a neskôr sa vyberie do tureckého mesta Iznik, niekdajšej Nicey, ktorá bola od mája do júla 325 dejiskom spomínaného koncilu za účasti cisára Konštantína.

Včera 19:41

Na západnom Slovensku má v piatok (17. 5.) silnejšie fúkať. Počítať treba aj s búrkami. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na svojom webe.

Včera 19:27

Juhoafrická republika (JAR) vo štvrtok na pôde Medzinárodného súdneho dvora (MSD) uviedla, že situácia v Pásme Gazy dosiahla “nové a hrozné štádium”. Hlavný súdny orgán OSN pritom požiadala o prijatie mimoriadnych opatrení na zastavenie izraelskej vojenskej operácie v meste Rafah na juhu tejto palestínskej enklávy, informuje agentúra AP.

Ide už o tretie pojednávanie MSD týkajúce sa konfliktu v Gaze na podnet JAR.

Včera 19:25

Súd v Turecku vo štvrtok odsúdil bývalého vodcu opozičnej prokurdskej Ľudovodemokratickej strany (HDP) Selahattina Demirtaša na súhrnný trest 42 rokov väzenia za jeho údajný podiel na prokurdských demonštáciách z jesene 2014, ktoré vypukli, keď džihádisti obsadili sýrske mesto Kobané.

Súdny proces trval štyri roky, pričom bolo súdených 108 členov strany HDP, vrátane jej bývalých vodcov a poslancov, ktorým v prípade uznania viny hrozili doživotné tresty.

Včera 19:19

Záujmy poľnohospodárov by sa mali opäť dostať do centra pozornosti politiky Európskej únie (EÚ), vyhlásil vo štvrtok maďarský minister poľnohospodárstva István Nagy a dodal, že táto otázka bude jednou z hlavných tém maďarského predsedníctva EÚ v druhej polovici roka. Informuje agentúra MTI.

Včera 19:15

Pre USA by bol lepšie zachovať otvorený obchodný systém, než zavádzať nové clá na čínsky tovar. Oznámil to vo štvrtok Medzinárodný menový fond (MMF), podľa ktorého by Washington a Peking mali spolupracovať na riešení napätia vo vzájomných obchodných vzťahoch. Informovala agentúra Reuters.

Dlhoočakávané oznámenie sa dotýka celého radu produktov, od ocele a hliníka, cez polovodiče, elektrické vozidlá, solárne články či žeriavy na vykladanie lodí až po medicínske produkty.

Včera 18:49

Po desaťročiach, v ktorých Holandsko ťažilo z toho, že bolo jednou z najotvorenejších ekonomík na svete, sa štyri pravicové strany novej koalície zhodli na tom, že je čas na “novú kapitolu”. Podľa štvrtkovej analýzy informačného portálu DutchNews.nl to zmení doterajší obraz krajiny a dostane ju do sporu s EÚ.

Najradikálnejšie plány sa týkajú imigrácie. Líder Strany slobody (PVV) Geert Wilders kvôli možnosti presadiť “najprísnejší prístup k azylu vôbec” obetoval aj svoje šance stať sa premiérom.

Včera 17:56

Poľský premiér Donald Tusk vo štvrtok informoval, že po stredajšom atentáte na predsedu slovenskej vlády Roberta Fica dostal vyhrážky smrťou aj on, informuje TASR.

Politická atmosféra v Poľsku je v posledných rokoch výbušná – okrem iného aj v súvislosti s vraždou dlhoročného primátora prístavného mesta Gdansk Pawla Adamowicza, ktorý bol kritikom vtedajšej vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS).

Donald Tusk na kongrese Európskej ľudovej strany v Bukurešti
Na snímke poľský premiér Donald Tusk
Včera 17:55

Bahrajnský kráľ Hamad bin Ísá al-Chalífa vo štvrtok na stretnutí Ligy arabských štátov (LAŠ) v bahrajnskom hlavnom meste Manáma navrhol zvolanie mierovej konferencie zameranej na Blízky východ. Schôdzka v Manáme sa zaoberá predovšetkým vojnou medzi Izraelom a vojenským hnutím Hamas v Pásme Gazy. Informovala agentúra AFP.

Na stretnutí LAŠ, na ktorom sa zúčastnilo 22 krajín, vystúpil aj bahrajnský kráľ Hamad bin Ísá al-Chalífa, ktorý navrhol medzinárodnú mierovú konferenciu zaoberajúcu sa Blízkym východom. “Žiadame medzinárodné uznanie celého územia Palestínskeho štátu a jeho vstup do OSN,” uviedol.

Včera 17:41

Krajský súd v Ústí nad Labem začal vo štvrtok hlavné pojednávanie v prípade založenia požiaru v národnom parku České Švajčiarsko v roku 2022. Bol to najrozsiahlejší lesný požiar v histórii ČR. Jiří L., ktorého obžaloba zo zapálenia lesa vinní, sa priznal len k založeniu menších požiarov v okolí. Informoval server iDNES.cz.

Podľa advokáta Víta Pavka založil jeho klient menšie požiare v takzvanej mánii. “Pod vplyvom rôznych zdravotných okolností páchal zlo, kam sa len pozrel,” vysvetlil advokát.

Hlavné pojednávanie by podľa servera malo pokračovať v piatok dopoludnia. Obžalovanému hrozí až 15 rokov za mrežami.

Včera 17:27

Talianska pravicová strana Liga severu (LN) vo štvrtok vyhlásila, že chce zmeniť zákon a odstrániť vlajku Európskej únie z verejných úradov v krajine, čím hodlá posilniť svoj euroskeptický mandát pred júnovými voľbami do Európskeho parlamentu. Informovala agentúra Reuters.

Líder strany Matteo Salvini, ktorého volebné úspechy v uplynulých rokoch upadli, obnovil radikálnu platformu, aby prilákal euroskeptických voličov a zvýšil podporu svojej strany.

Včera 17:25

Tínedžer sa vyhrážal, že vystrieľa školu vo Vysokom nad Jizerou v českom Libereckom kraji. Pri výsluchu uviedol, že išlo o hlúpy žart. Polícia zdôraznila, že ho to zodpovednosti nezbavuje, a začala proti nemu trestné stíhanie. Na základe serverov iDNES.cz a Novinky.cz o tom informuje spravodajkyňa TASR.

Hovorkyňa školy v Libereckom kraji dodala, že na škole platia bezpečnostné opatrenia, ktoré majú zaistiť bezpečnosť študentov.

Včera 16:48

Klimatická kríza negatívne ovplyvňuje financie jednotlivcov aj firiem. Zhoršenie situácie, a to aj na Slovensku vníma Európska environmentálna agentúra (EEA), ktorá odporučila, aby sa ľudia na takéto zmeny lepšie pripravili.

Povodne či poveternostné extrémy zvýšili klimatické riziká najmä v oblasti energetiky, vody a dopravy. Takéto prírodné živly môžu mať zničujúce následky na infraštruktúru aj hospodársku činnosť.

Včera 16:25

Slovensko v ekonomickej výkonnosti v najbližších rokoch prekoná svojich najväčších západných obchodných partnerov, s výnimkou Maďarska a Poľska. V komentári k aktuálnej jarnej prognóze Európskej komisie (EK) na to upozornil analytik Inštitútu finančnej politiky (IFP) Ministerstva financií (MF) SR Richard Kubas.

Tempo rastu hrubého domáceho produktu (HDP) na Slovensku sa v tomto roku podľa EK zrýchli na 2,2 % z vlaňajších 1,6 %.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke zľava novozvolený prezident SR Peter Pellegrini a prezidentka SR Zuzana Čaputová si podávajú ruky počas vyhlásenia k atentátu na premiéra SR Roberta Fica (Smer-SD) v Bratislave

Autor: TASR - Jaroslav Novák

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Andrej Sablič

Gustáv Murín

Marián Tkáč

Ivan Štubňa

Miroslav Iliaš

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali