Roman Michelko: Voľba šéfa NKÚ alebo opozičné panoptikum

Roman Michelko: Voľba šéfa NKÚ alebo opozičné panoptikum

Bratislava 26. mája 2015 (HSP/Foto:TASR-Štefan Puškáš)

 

Sotva čo by dokázalo presnejšie vystihnúť pomery v našej opozícii, ako nedávna voľba šéfa Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ).

Ilustračné foto
Ilustračné foto

Ak sa chceme venovať spomenutej voľbe, tak sa na chvíľu musíme pozrieť do histórie.  Od  druhej polovice deväťdesiatych rokov sa začalo hovoriť o tom, že post šéfa NKÚ by mal, ako kontrolný post, patriť opozícii. Nebolo tomu tak vždy. Jedným z prvých krokov dočasnej Moravčíkovej vlády bolo odvolanie prvého predsedu NKÚ, keď ho vystriedal federálny exposlanec SDĽ Jozef Olej. Potom tento post patril SOP a v podstate prvým opozičným predstaviteľom na čele NKÚ bol až Ján Jasovský.  Čiastočne sa to riešilo tak, že mandát šéfa NKÚ bol najskôr päť a neskôr až sedemročný, čím sa neprekrýval s mandátom exekutívy.

Reklama

Keď sa Fico druhýkrát ujal postu predsedu vlády, vychádzalo sa z toho, že platia niektoré nepísané, ale deklarované dohody o tom, že NKÚ rovnako ako Úrad pre verejné obstarávanie patrí opozícii. To však za predpokladu, že sa opozícia aspoň na niečom dokáže dohodnúť. Skoro sa ukázalo, že niečo také je nad jej sily. Základnou charakteristikou opozície je totiž, že sa dokáže dohodnúť len proti niekomu, nie za niečo. A tak sme boli svedkami rôznych opozičných nechutností, klamstiev a podrazov,  predovšetkým medzi SaS a KDH. Opozícia sa nedohodla ani na rozdelení postov predsedov výborov, čo rezultovalo do pečeného prasiatka, ktoré SaS poslalo v čase pôstu na sekretariát KDH, asi aby sa ním zadrhli, keďže im odmietli prenechať post predsedu výboru pre ekonomiku a podnikanie pre ich vtedajšieho podpredsedu Juraja Miškova. Nakoniec tento post získal podpredseda KDH Ján Hudacký. Podobne štipľavé výmeny názorov sme mohli sledovať medzi Bélom Bugárom, ktorý sa veľmi nechcel vzdať postu podpredsedu parlamentu v prospech Eriky Jurinovej z OĽaNO.  Na rozdiel od KDH si však nakoniec povedal, že mu tá zlá krv nestojí za to a ašpiráciu na post podpredsedu  si rozmyslel.  No a potom prišla voľba šéfa NKÚ, ktorá podľa  opozičných dohôd mala pripadnúť SaS.  Tá na tento post nominovala exposlanca Krnáča, ktorého už pred tým (ešte za Radičovej vlády) neúspešne nominovala na šéfa NBÚ. Pre nepodporu značnej časti opozície bol v oboch prípadoch neúspešný.  A tak sme sa čoskoro stali svedkami nekonečného príbehu hľadania  nového celou opozíciou akceptovaného šéfa NKÚ.

Vidiac neskutočnú opozičnú úbohosť a hašterivosť, začal hrať Fico s opozíciou svoju hru. Jeho požiadavka, aby sa zjednotila na jednom spoločnom kandidátovi, bola síce rozumná a legitímna, ale pre opozičné panoptikum absolútne nerealizovateľná. Po viacerých neúspešných kolách sa mohlo len tristne konštatovať, že pre súčasnú opozíciu je schopnosť zhodnúť sa na spoločnom kandidátovi mission impossible (nesplniteľná misia). Poznajúc zúfalú realitu prestali potom obe strany – Smer  aj opozícia – vyvíjať v tomto smere akúkoľvek aktivitu.

Reklama

Zvrat nastal až s novým predsedom parlamentu Pellegrinim, ktorý sa pokúsil o zavedenie novej politickej kultúry a vyzval  opozíciu na rokovanie. Ukázalo sa však, že opozícia je nepoučiteľná. Predložila hneď štyroch kandidátov s tým, že ten ich je najlepší. To, čo nasledovalo potom, len jasne dokázalo, že opozícia sa nič dobré nenaučila a nič zlé nezabudla. Až na jednu malú výnimku. SaS, resp. jej líder Sulík nakoniec na svojom kandidátovi netrval, napriek tomu, že podľa neho má jeho strana na tento post morálny nárok. Vďaka tomu sa nestal rozbíjačom opozičnej jednoty.

Opozícia nakoniec postavila troch kandidátov. Ako sa ukázalo, takzvanému spoločnému kandidátovi Žilinkovi však urobili medvediu služby. Vyhlásenia typu, že ak sa ujme funkcie, nekompromisne pôjde po krku všetkým prešľapom  súčasnej vlády, ho ako relevantného kandidáta  de facto pochovali. Ukázalo sa, že Žilinka je tvrdo politický, nie nestranný kandidát, a bolo by len znakom politickej samovraždy, ak by si parlamentná väčšina zvolila kandidáta, ktorí bude plniť zadania nejextrémnejšej opozície  a odpaľovať tesne v predvolebnom čase jednu protivládnu  kauzu za druhou.

Naopak, z hľadiska odbornosti a korektnosti bola asi najvhodnejšou kandidátka dua Kvasnička-Kuffa Crkoňová. Ako sa nakoniec ukázalo, jej nominácia bola prejavom čistého politického idealizmu jej navrhovateľov, ktorí ju napriek drakonickým sankciám (Kvasničku za jej nomináciu vylúčilo KDH z klubu, čím ukončili jeho politickú kariéru) nominovali ako kandidátku, o ktorej si skutočne mysleli, že je najlepšia.

Úplne iný je príbeh Mitríka. Dnes je už jasné, že jeho zvolenie nebolo náhodné. Z hľadiska Smeru mala jeho voľba svoju logiku.  Mitrík ako člen či nominant strany, ktorá po  voľbách v roku 2016 s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou nebude v parlamente, nebude mať byť komu zaviazaný. Jeho jediným cieľom bude užiť si v kľude  svoj post napriek hlboko dôchodkovému veku. Pre Smer to teda bude určite vhodnejší kandidát než ostatní dvaja z trojice.

Na snímke politológ Roman Michelko
Na snímke politológ Roman Michelko

Ostáva jediná otázka. Prečo Frešo spáchal takéto rituálne politické harakiri?  Otázka by však  mohla stáť aj inak. Je možné zlikvidovať stranu, ktorá je už dnes de facto v štádiu klinickej smrti?   Metaforicky by sme mohli povedať, že SDKÚ už bola stranou pevne uloženou v truhle a položenou vo vykopanom hrobe.  Frešo len na ňu vysypal zopár ton hliny, aby čo len teoretická šanca ne jej prežitie bola definitívne zahrabaná. A aj keď  to nikdy verejne neprizná, chcel v tejto situácii zobchodovať svoj posledný politický obchod. Čo je jeho obsahom sa, samozrejme, asi nikdy nedozvieme.

Reklama

Politológ Roman Michelko

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

09:53

Ukrajinský súd nariadil v piatok väzbu pre ministra poľnohospodárstva Mykolu Soľského v súvislosti s obvineniami z účasti na nelegálnom nadobudnutí štátnej pôdy v hodnote takmer siedmich miliónov eur.

Samotný Soľskyj obvinenia odmieta.

09:43

Ceny priemyselných výrobcov pre tuzemský trh boli v marci 2024 medziročne tretíkrát po sebe nižšie o 15 %. Prispel k tomu najmä pokles cien v energetike až o 31 %.

09:36

Zlodeji elektrických káblov v noci na piatok paralyzovali železničnú dopravu v častiach západného Nemecka. Spôsobilo to meškania vlakov, ktoré budú podľa očakávania pretrvávať až do piatkového poludnia.

09:28

V marci 2024 boli ceny poľnohospodárskych výrobkov medziročne nižšie o 12,8 %. Ceny rastlinných výrobkov boli o 20,5 % nižšie ako v rovnakom období minulého roka, ceny živočíšnych výrobkov o 7 %. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

09:15

Japonské úrady sa chystajú osadiť obrovskú čiernu bariéru, ktorá bude brániť v populárnom výhľade na ikonickú horu Fudži. Na takýto krok ich podnietili davy nevychovaných zahraničných turistov.

09:00

Severokórejský líder Kim Čong-un dohliadal na skúšku salvových raketometov, oznámili v piatok severokórejské médiá.

Testované ukazovatele testu boli vyhodnotené ako veľmi uspokojivé, uviedla severokórejská štátna agentúra KCNA.

08:52

Ceny ropy v piatok ráno vzrástli a po dvoch týždňoch v strate za sebou smerujú k celotýždňovému zisku. Trh podporila najmä americká ministerka financií Janet Yellenová, keď vyjadrila optimizmus, že hospodársky rast v USA bol v prvom štvrťroku pravdepodobne silnejší, než naznačili prvé odhady.

08:42

Parlament v malom pyrenejskom kniežatstve Andorra vo štvrtok schválil zákon, ktorý stanovuje požiadavku na minimálnu znalosť katalánčiny pre cudzincov.

Cieľom zákona je posilniť postavenie katalánčiny.

08:27

Bývalý britský minister obrany Ben Wallace vo štvrtok v rozhovore pre agentúru DPA varoval pred návrhmi, aby sa vojna na Ukrajine stala zamrznutým konfliktom.

Myšlienku “zmrazenia” vojny na Ukrajine nedávno vyslovil vysokopostavený člen vládnucich sociálnych demokratov v Nemecku.

08:18

Poľsko a Litva sú pripravené pomôcť ukrajinským úradom vrátiť do vlasti mužov podliehajúcich brannej povinnosti. Uviedli to predstavitelia oboch krajín vo štvrtok po tom, ako Kyjev oznámil pozastavenie konzulárnych služieb pre týchto Ukrajincov v zahraničí.

08:03

Turecký súd vo štvrtok odsúdil deväť zamestnancov štátnych železníc na osem až 17 a pol roka väzenia za “spôsobenie smrti a zranenia z nedbanlivosti” v súvislosti s tragickou nehodou z roku 2018.

Najvyšší trest dostal vtedajší regionálny riaditeľ tureckých štátnych železníc – 17 a pol roka za mrežami.

07:55

Čínsky minister zahraničných vecí Wang I v piatok počas schôdzky v Pekingu vyzval svojho amerického kolegu Antonyho Blinkena na riešenie rastúcich nezhôd medzi Pekingom a Washingtonom.

Blinken vyjadril na začiatku stretnutia nádej na pokrok v otázkach, na ktorých sa dohodli americký prezident Joe Biden a čínsky líder Si Ťin-pching. Šéf americkej diplomacie však povedal, že bude veľmi priamo hovoriť o sporných záležitostiach, medzi ktoré zrejme patria Rusko, Taiwan a obchodná výmena.

Antony Blinken
Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken (vľavo) a čínsky šéf diplomacie Wang I pózujú počas stretnutia v Pekingu
07:45

Dánska vláda vo štvrtok oznámila, že vyčlenila 4,4 miliardy dánskych korún (zhruba 590 miliónov eur) na ďalšiu vojenskú podporu pre Ukrajinu. Informovala agentúra AFP.

07:29

Armáda USA začala v Pásme Gazy s výstavbou móla s cieľom navýšiť dodávky potrebnej humanitárnej pomoci do tejto palestínskej enklávy. Oznámilo to vo štvrtok americké ministerstvo obrany.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali