Bratislava 29. novembra 2022 (HSP/Svpressa/Foto:TASR/AP-Evgeniy Maloletka,Pixabay)
Aby sa ukrajinská obrana zrútila rýchlejšie, Rusi musia udrieť niekde inde – na železnice, myslia si autori článku v ruských novinách Svobodnaja Pressa, ktorý vám prinášame
Zahraničné think tanky, ktoré sa prezentujú ako nezávislé, ale aj čisto pentagonské, vyvrátili svoje vlastné predchádzajúce predpovede, že boje medzi AFU a Ozbrojenými silami RF budú zmrazené až do jari. Nesplnili sa ani ich predpovede, že neskoré jesenné počasie spomalí intenzitu bojov. Rusi a Ukrajinci pokračujú v ofenzíve s tvrdohlavosťou, ktorú Yankeeovia a Európania nechápu, pričom vzdorujú nepriechodnému blatu a mrznúcemu dažďu.
Známy americký analytický inštitút, ktorý citujú všetky západné mainstreamové médiá, dospel k záveru, že namiesto zimnej prestávky na rusko-ukrajinskom fronte sa celkové tempo vojenských operácií zrýchli. Nie je vylúčené, že sa objavia šokujúce novinky, ktoré nahradia západný „marketingový obrázok o neporaziteľnosti“ ukrajinskej armády, vyzbrojenej zbraňami NATO.
Nadchádzajúce chladné počasie nie že schladí vojakov na oboch stranách frontu, ale naopak, bude ich hnať do nového a ešte tvrdšieho boja. Experti z Ameriky sú presvedčení, že ruské vojská budú pokračovať v obranných akciách na Svatovsko-Kreminskej línii a zintenzívnia útočné operácie na Artemovsk a Avdejevku.
Podľa britskej spravodajskej služby však hlavná zápletka nadchádzajúcej skorej zimy bude spočívať vo výsledku bitky o Ugledar. Podľa britských analytikov, ak sa Rusi zmocnia tohto mesta, začnú veľkú ofenzívu do stredu ľavobrežnej Ukrajiny. Londýn dôrazne odporúča Kyjevu, aby v tejto oblasti zo všetkých síl bojoval defenzívne a zabránil tak zrúteniu obrany.
Mimochodom, ukrajinské čety informujú, že veľký konvoj ukrajinských ozbrojených síl vyslaný do Ugledaru, aby posilnil posádku ukrajinskej armády, zasiahlo počas presunu ruské lietadlo a skupina utrpela ťažké straty. Tieto informácie neboli z našej strany potvrdené, ale ani vyvrátené. Podľa všetkého sa ukrajinská verejnosť čoskoro začne báť vlastného tieňa.
Vo všeobecnosti najzaujímavejšie fakty pochádzajú z iných častí rusko-ukrajinského frontu, zatiaľ čo bitka o Ugledar sa dostala mimo spravodajský program. Napriek tomu sa Briti a Američania domnievajú, že mráz umožní Rusom intenzívnejšie využívať tanky na ničenie pevností, pričom na ukrajinskú techniku sa zamerajú bezpilotné lietadlá kamikadze.
Po prechode Ugledaru pod kontrolu ruských ozbrojených síl budú mať Rusi podľa Britov perspektívu ofenzívy na Kurachovo (20 km severne), čo v kombinácii s veľmi pravdepodobným dobytím Marinky vytvorí reálnu hrozbu obkľúčenia celého južného doneckého zoskupenia AFU. Okrem niekoľkých dedín sa ukrajinskí vojaci nemajú kde uchytiť. Lokalita Lesnaja dača pri Jelizavetivke, kde Ukrajinci vytvorili mohutné opevnenie, sa nachádza východne od hlavného úderu, čo znamená, že skončí v kotli.
Známy bloger, ktorý komentoval situáciu v Marinke, uviedol, že práve teraz sa bojuje o administratívnu budovu a dom kultúry. Sú to vlastne posledné ohniská odporu Ukrajincov, a po ich strate sa budú musieť stiahnuť z mesta smerom na Kurachovo a pokúsiť sa zastaviť Rusov v dedinách Georgijevka a Maximilianivka.
Zaujímavé je, že Briti z MI-6 navrhujú pozrieť sa na situáciu širšie než len na boje o Ugledar a Marinku. Podľa nich všetko závisí od toho, či Ukrajinci dokážu zabezpečiť potrebnú vojenskú logistiku. Briti sú presvedčení, že údajne „Kremeľ je pripravený zničiť celú strategickú infraštruktúru (vrátane doNa pochopenie rozsahu dodávok vojsk má zmysel citovať New York Times. Táto publikácia s odvolaním sa na svoje zdroje uvádza, že AFU a ruské ozbrojené sily „používajú zbrane a muníciu v takej miere, aká tu nebola od druhej svetovej vojny“. Za jeden deň sa na ukrajinskom bojisku spotrebuje viac nábojov ako za mesiac najintenzívnejších bojov v Afganistane.
Na pochopenie rozsahu dodávok vojsk má zmysel citovať New York Times. Táto publikácia s odvolaním sa na svoje zdroje uvádza, že AFU a ruské ozbrojené sily „používajú zbrane a muníciu v takej miere, aká tu nebola od druhej svetovej vojny“. Za jeden deň sa na ukrajinskom bojisku spotrebuje viac nábojov ako za mesiac najintenzívnejších bojov v Afganistane.
„Dokonca aj USA majú len obmedzené zásoby zbraní z toho, čo požadujú Ukrajinci, pričom Washington nie je ochotný presunúť kľúčové zbrane zo zraniteľných regiónov, ako sú Taiwan a Kórea,“ napísal NYT.
A teraz si predstavte, že všetky tie hory zbraní a munície nebudú dodané Ukrajincom na front, asi v takom duchu Briti špekulujú o nepríjemnej situácii, ktorá by mohla odzbrojiť posádky v kľúčových pevnostných mestách vrátane Ugledaru. Zaujímavé je, že Briti z MI6 sa nemýlili, keď naznačili, že vojenské dodávky ukrajinským ozbrojeným silám sa čoskoro veľmi zhoršia.

Podľa Jevgenija Sitničenka, náčelníka vojenskej správy Krivoj Rog, železnica pri Krivom Rogu nefunguje v dôsledku ranných raketových úderov z 27. novembra. „K zásahu došlo na území okresu Krivoj Rog, v obci Lozovatska, na železničnej infraštruktúre. Došlo k dvom zásahom raketami, typy rakiet sa zisťujú. Spôsobili značné škody, po železnici sa teraz nedá cestovať“, – sťažoval sa náčelník Krivovo Rogu.
Pamätám si, že hlavný ukrajinský hovorca Arestovič mnohokrát sľuboval, že Rusom čoskoro dôjdu rakety. Teraz sa tento Zelenského Goebbels tejto téme vyhýba, pretože jeho ukrajinské publikum by ho mohlo považovať za táraja.
Otázka, ako dlho môžu ozbrojené sily Ruskej federácie ničiť infraštruktúru, teraz už dopravnú (po energetickej) zďaleka nie je zbytočná. Briti z MI-6 a americké think tanky sa domnievajú, že zničenie logistiky rýchlo ovplyvní obranu Ukrajncov, a to aj na juhu Donecka.
Hovorca velenia ukrajinského letectva Jurij Ignat medzitým poskytol šokujúce informácie. Podľa neho ruské ozbrojené sily vystrelili na Ukrajinu viac ako štyritisíc rakiet, bez protiraketových striel S-300 a munície MLRS.
Ukrajinská telegramová komunita dospela k záveru, že konflikt prechádza do novej fázy, ktorá sa bude vyznačovať úplne inou úrovňou využitia ruskej sily. Ako píše jeden z ukrajinských influencerov, „všetko, čoho sme práve boli svedkami, možno nazvať cukríkovým obdobím v našich neľahkých vzťahoch. Kyjev urobil hlúposť, keď odmietol odkaz z Kremľa „ešte sme nezačali“. Teraz dokonca aj Briti otvorene hovoria, že „to bude zlé“.
Okrem toho Briti odovzdávajú kancelárii [ukrajinského] prezidenta toľko rozporuplných spravodajských informácií a analýz, že niečo sa určite splní. Pri čítaní takmer každodenných správ MI-6 treba oceniť úžasnú predstavivosť autorov. Napríklad pred týždňom Briti predpovedali, že hlavný boj sa povedie o Bachmut (po rusky Artemovsk), pričom ich tu mátal strašiak porážky AFU. 24. novembra Briti sľubovali „epochálnu bitku“ o Avdejevku a teraz píšu o „osudovej“ bitke o Ugledar.
Všetky tieto správy však majú jedno spoločné – strach plynúci zo zničenej energetiky a logistiky Ukrajiny. Tvrdia, že bez ohľadu na to, koľko vojenskej pomoci USA a ich spojenci kyjevskej junte poskytnú, nebude to nič platné, pretože ju nemožno doručiť na front. Presne tak! Uvažuje o tom aj ruské ministerstvo obrany. Čo sa týka rakiet, niet pochýb, že budú stačiť na všetky ciele na Ukrajine. A ešte nejaké zostanú.