Mestská hromadná doprava by ale napriek koncu platnosti súčasnej zmluvy nemala byť podľa radnice ohrozená ani v novom roku. Ako na otázku agentúry SITA uviedla Michaela Dochánová z tlačového referátu Mestského úradu v Humennom, situáciu chce mesto riešiť rozšírením doterajšej zmluvy, až do skončenia verejného obstarávania. Jeho podmienkami sa budú poslanci znova zaoberať na decembrovom zasadnutí.
Podmienky verejného obstarávania humenskí poslanci pôvodne schválili už v júni. Následne mesto prostredníctvom Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) vyhlásilo verejnú súťaž na zabezpečenie prevádzky MHD v Humennom na šiestich linkách, pričom predpokladaný ročný jazdný výkon mal byť 165-tisíc kilometrov a ročný počet cestujúcich 400-tisíc. Do tejto súťaže sa prihlásili dvaja uchádzači. SAD Humenné predložilo ponuku vo výške 5,78 milióna eur s DPH a doterajší prevádzkovateľ – michalovská spoločnosť DZS-M.K. Trans. s.r.o. dalo ponuku vo výške 3,2 milióna eur s DPH.
Ako ale uviedla Dochánová, na základe zistených nezrovnalostí v ponukách, týkajúcich sa rozdielnych ročných nákladov na prevádzku MHD, komisia vyzvala 17. septembra oboch uchádzačov o doplnenie ponuky a jej vysvetlenie. Lehota bola stanovená do dvoch pracovných dní prostredníctvom elektronického systému obstarávania (EVO). Keďže do stanoveného termínu obaja uchádzači doplňujúce odpovede nezaslali, muselo mesto podľa zákona obidve ponuky vylúčiť z procesu hodnotenia a následne zrušiť celé vyhlásené verejné obstarávanie. „Zároveň komisia určená na vyhodnocovanie cenových ponúk skonštatovala, že schválené technické podmienky nie sú vhodné k predmetu a rozsahu obstarávanej služby a odporúča zrušiť schválené technické podmienky pre verejné obstarávanie k zabezpečeniu služieb mestskej autobusovej doprave,“ skonštatovala Dochánová.
Dôvodom podľa komisie bolo, že takto schválené podmienky neúmerne zaväzujú budúceho poskytovateľa MHD k ďalšiemu investovaniu do modernizácie vozidlového parku, čo má podstatný vplyv na zvýšenie ročných nákladov na prevádzku a tým aj na výšku ponúkanej ceny za poskytovanú službu. Na októbrovom zasadnutí preto radnica navrhla pôvodné podmienky zrušiť a schváliť nové. Poslanci uznesenie prijali aj s pozmeňujúcimi návrhmi a primátor mesta Miloš Meričko takéto uznesenie nepodpísal. „Takéto znenie uznesenia so schváleným pozmeňovacím návrhom: verejné obstarávanie k zabezpečeniu služieb MHD zmeniť na verejno-obchodnú súťaž k zabezpečeniu služieb MHD odporuje zákonu,“ uviedol v zdôvodnení pozastavenia výkonu uznesenia Meričko s tým, že mesto ako verejný obstarávateľ je povinné pri výbere dodávateľa postupovať prostredníctvom verejnej súťaže pri nadlimitnej zákazke.
Ako ďalej uviedla Dochánová, 21. novembra bol ukončený prieskum trhu na predpokladanú hodnotu zákazky. Technické podmienky pre verejné obstarávanie sa na stôl poslancom dostanú opäť na zasadnutí 11. decembra. Už v stredu 27. novembra sa nimi bude zaoberať mestská rada. „O najbližších krokoch budeme informovať až po mestskom zastupiteľstve. Čo sa týka samotného zabezpečenia MHD v meste, je možné rozšíriť zmluvu o dodatok, kým sa neukončí verejné obstarávanie,“ informovala Dochánová agentúru SITA.