Erdogan svoje obavy v súvislosti s konfliktom v Líbyi tlmočil v Istanbule na stretnutí s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou.
“Ak urýchlene nenastane prímerie, chaotická atmosféra v Líbyi bude mať dosah na celé Stredomorie,” povedal Erdogan a vyzval na zvýšenie nátlaku na poľného maršala Chalífu Haftara, ktorého sily už celé mesiace obliehajú Tripolis a bojujú proti medzinárodne uznanej vláde premiéra Fájiza Sarrádža. Tú podporuje aj Turecko.
Tohtotýždňové raketové útoky na letisko v Tripolise, z ktorých sú obviňované Haftarove sily, podľa Erdogana ukázali, “kto je za mier a kto je (naopak) za krviprelievanie a slzy”.
“Veríme, že medzinárodné spoločenstvo neurobí chyby, akých sa dopustilo v Sýrii,” vyhlásil. Rýchle riešenie konfliktu v Líbyi je nevyhnutné, aby na území Líbye neposilnili svoj vplyv teroristické organizácie Islamský štát a al-Káida, dodal turecký prezident.
Erdogan sa Merkelovej poďakoval za to, že v Berlíne 19. januára hostila mierový summit o Líbyi, avšak upozornil na to, že úspech 55-bodového mierového plánu závisí výlučne od jeho implementácie, všíma si agentúra DPA.
Merkelová a Erdogan v Istanbule slávnostne otvorili novú turecko-nemeckú univerzitu. Tento krok nastal v čase zlepšenia vzájomných vzťahov oboch krajín. Kancelárka to opísala ako “výnimočný príklad spolupráce Nemecka a Turecka”.
V Líbyi vypukol chaos po povstaní z roku 2011, ktoré leteckými údermi podporilo aj NATO. Viedlo k pádu režimu Muammara Kaddáfího i k jeho smrti.
9:32 Merkelová sa stretne s Erdoganom, hovoriť budú o migračnej dohode
Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa v piatok v Istanbule stretne s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom. Rokovania sa budú sústreďovať na budúcnosť migračnej dohody medzi Tureckom a Európskou úniou, ktorá pomohla obmedziť prílev utečencov do Európy. Návšteva sa tiež uskutoční v čase obáv z novej vlny migrantov utekajúcich pred vládnymi útokmi na severe Sýrie. Počet utečencov, ktorí dorazili do Grécka z Turecka, sa pritom v minulom roku výrazne zvýšil. Dôvodom je najmä situácia v Sýrii, ale tiež nestabilita v Afganistane.
Európska únia v roku 2016 pod vedením Nemecka súhlasila, že poskytne Turecku šesť miliárd eur na pomoc utečencom a ďalšie stimuly s cieľom presvedčiť vládu v Ankare, aby zastavila migrantov smerujúcich do Grécka. Turecko však tvrdí, že nemôže samé znášať bremeno, ktoré predstavuje 3,6 milióna Sýrčanov na jeho území a opakovane pohrozilo, že im “otvorí brány” do Európy. Vláda pre utečencov žiada vytvorenie takzvanej “bezpečnej zóny” na severe Sýrie, európske štáty však s podporou tohto návrhu váhajú.