Snaha Nemecka vyriešiť migračnú krízu nezmení jeho oddanosť slobode slova, vyhlásila dnes nemecká kancelárka Angela Merkelová.
Reagovala tak na podnet tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, ktorý podal v Nemecku návrh na trestné stíhanie tamojšieho komika Jana Böhmermanna. Komik sa mal voči tomuto politikovi dopustiť urážky na cti, keď o ňom prečítal v televízii satirickú báseň.
Ostrá reakcia Turecka, ktorú inicioval samotný prezident, uviedla podľa agentúry AP Merkelovú do nepríjemnej situácie. Nemecká kancelárka totiž presadzuje európsko-tureckú spoluprácu na zmiernenie prílevu migrantov do Európy.
Nájsť politické riešenie migračnej otázky je podľa Merkelovej v záujme Turecka i Európskej únie. Sloboda slova, názorov a akademickej obce naďalej platia, sú však od toho absolútne oddelené.
Žiadosť Turecka sa podľa Merkelovej posudzuje “mimoriadne dôkladne”. Kancelárka zopakovala dnešné vyhlásenie hovorcu vlády Steffena Seiberta, že rozhodnutie padne v priebehu niekoľkých dní.
Erdoganovým podnetom, ktorý po formálnej stránke nie je priamo trestným oznámením, sa momentálne zaoberá nemecká vláda, keďže s prípadným trestným stíhaním musí podľa nemeckých zákonov vysloviť súhlas.
Merkelová sa spolu s vládou od básne síce dištancovali, podľa nich však ide legitímne vyjadrenie slobody prejavu.
Böhmermannu báseň, ktorá zaznela 31. marca vo vysielaní nemeckej verejnoprávnej televízie ZDF, turecká vláda označila za neprijateľnú a vyzvala na potrestanie komika za urážku hlavy štátu. Böhmermann totiž hovoril o Erdoganovi ako o “profesionálnom idiotovi” či osobe uchyľúcej sa k pohlavnému styku so zvieratami. Uvedená báseň následne vyvolala diplomatickú roztržku medzi Nemeckom a Tureckom.
Merkelová vyzvala odsunutých krajanov a ich potomkov na podporu svojej politiky
Merkelová dnes zároveň požiadala odsunutých krajanov a ich potomkov o podporu pre jej utečeneckú politiku. Stalo sa tak na výročnej recepcii Zväzu vyhnaných (BdV) v Berlíne.
Aj keď sú dôvody úteku a kultúrne zázemie osôb, ktoré dnes prichádzajú do spolkovej republiky iné ako v prípade vyhnaných Nemcov, obe spoločenstvá spája skúsenosť so zanechaním všetkého a cestou do neznáma, vyplynulo podľa tlačovej agentúry DPA z kancelárkiných slov.
Merkelová súčasne pripomenula, že ani krajania, ktorí sa po druhej svetovej vojne vrátili do Nemecka, neboli všade očakávaní s otvorenou náručou. Ich integrácia sa však napokon stala úspešným príbehom, vďaka tejto skúsenosti “by sme mali byť optimistami”, dodala šéfka spolkovej vlády.