Menový gambit BRICS je včasným varovaním pre dolár

Bratislava 7. júna 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Nardus Engelbrecht, Eraldo Peres)

 

Nedávno skončené stretnutie BRICS v Kapskom Meste sa môže zapísať do histórie ako moment, keď sa zrodilo hnutie proti doláru, píše William Pesek pre Asia Times

South Africa BRICS Meeting
Na snímke zľava ministri zahraničných vecí Číny Čchin Gang, Brazílie veľvyslanec Mauro Vieira, Juhoafrickej republiky Naledi Pandor, Ruska Sergej Lavrov a Indie Subrahmanyam Jaishankar na stretnutí ekonomického bloku rozvojových krajín BRICS v Kapskom meste v Juhoafrickej republike

Na okraj nedávneho stretnutia krajín BRICS v Kapskom Meste v Juhoafrickej republike úradníci uvažovali ako málokedy predtým o štyroch najnebezpečnejších slovách v ekonomike: tentoraz je všetko inak.

Brazília, Rusko, India, Čína, Južná Afrika a ďalšie rozvíjajúce sa ekonomiky už roky dúfajú, že sa im podarí prelomiť hegemóniu dolára, ktorá komplikuje geopolitické kalkulácie. V Kapskom Meste ministri zahraničných vecí krajín BRICS predsedali tomu, čo by sa mohlo zapísať do pamäti ako moment, keď hnutiu proti doláru narástli skutočné krídla.

Členovia skupiny BRICS pred konferenciou vyzvali banku, ktorú toto zoskupenie zriadilo s cieľom preskúmať, ako by mohla spoločná mena fungovať – logistiku, trhovú infraštruktúru a ako sa na tom podieľajú sankcie voči Rusku.

Rovnako dôležitý je aj príval devízových dohôd, ktoré sa objavujú a ktoré vylučujú dolár: Čína a Brazília sa dohodli na vyrovnávaní obchodov v jüanoch a realoch; Francúzsko začalo vykonávať niektoré transakcie v jüanoch; India a Malajzia čoraz častejšie používajú rupiu v bilaterálnom obchode; Peking a Moskva obchodujú v jüanoch a rubľoch.

Desaťčlenné Združenie krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN) spája sily, aby sa regionálny obchod a investície uskutočňovali vo väčšej miere v miestnych menách, nie v dolároch. Indonézia, najväčšia ekonomika ASEAN-u, spolupracuje s Južnou Kóreou na zvýšení počtu transakcií v rupiách a wonoch.

Pakistan sa snaží začať platiť Rusku za dovoz ropy prostredníctvom jüanov. Spojené arabské emiráty rokujú s Indiou o väčšom obchodovaní s neropnými produktmi v rupiách.

Argentína cez víkend oznámila, že plánuje zdvojnásobiť svoju menovú swapovú linku s Čínou na približne 10 miliárd USD. Čiastočne ide o zúfalstvo, keďže devízové rezervy Argentíny sa vyparujú v prostredí 109 % inflácie, ktorá spôsobila, že jej centrálna banka začala kontrolovať škody.

Je to však aj znak rastúceho hnutia proti doláru v Južnej Amerike.

“Napriek pravdepodobnému odporu Ameriky bude de-dolarizácia pretrvávať, pretože väčšina nezápadného sveta chce obchodný systém, ktorý ich neurobí zraniteľnými voči dolárovej výzbroji alebo hegemónii,” hovorí Frank Giustra, spolupredseda Medzinárodnej krízovej skupiny. “Už to nie je otázka či, ale kedy.”

Ekonóm Rory Green zo spoločnosti TS Lombard dodáva, že “geopolitika a ekonomická sila Číny sú hnacou silou – a budú aj naďalej hnacou silou – prijatia RMB pre obchod a držbu rezerv. Väčšie medzinárodné používanie RMB poskytne kanály na prelomenie sankcií, ale dolár nie je ohrozený.”

Green dodáva, že “Čína nie je politicky ochotná a ekonomicky schopná – ak nedôjde k významnej štrukturálnej reforme – udržať trvalý deficit bežného účtu a zabezpečiť dostatočné dodávky aktív v RMB na celom svete,” čo komplikuje plány Pekingu konkurovať doláru.

V tomto prípade by členovia skupiny BRICS mohli zmeniť situáciu, ak by sa posilnili v počte.

Už teraz predstavujú 23 % svetového hrubého domáceho produktu (HDP) a viac ako 42 % svetovej populácie. V súčasnosti sa k BRICS chce pripojiť najmenej 19 ďalších krajín vrátane Saudskej Arábie, čo by výrazne zvýšilo jeho vplyv.

Päť krajín BRICS zatiaľ združuje 100 miliárd dolárov v zahraničnej mene, ktoré majú slúžiť ako tlmič finančných šokov. Tieto prostriedky sa môžu použiť v núdzových situáciách, čo členom umožní vyhnúť sa obráteniu na Medzinárodný menový fond. Od roku 2015 banka BRICS schválila úvery vo výške viac ako 30 miliárd dolárov na infraštruktúru, dopravu a vodné hospodárstvo.

Otázka meny BRICS získava väčšiu váhu od polovice roka 2022, keď sa v Pekingu konal 14. samit BRICS. Ruský prezident Vladimir Putin tam povedal, že BRICS pripravuje “novú globálnu rezervnú menu” a je otvorený širšiemu rozšíreniu jej používania.

V apríli brazílsky prezident Luiz Inacio Lula da Silva podporil menovú jednotku BRICS.

Luiz Inacio Lula da Silva Luiz Inácio Lula da Silva
Na snímke brazílsky prezident Luiz Inácio Lula da Silva

“Prečo by inštitúcia ako banka BRICS nemohla mať menu na financovanie obchodných vzťahov medzi Brazíliou a Čínou, medzi Brazíliou a všetkými ostatnými krajinami BRICS?” pýtal sa. “Kto rozhodol, že dolár je obchodnou menou po skončení zlatej parity?”

Lulov návrat do prezidentského kresla pred štyrmi mesiacmi bol impulzom pre ambície “globálneho Juhu”, ktoré presadzuje čínsky líder Si Ťin-pching. Vo svojom treťom funkčnom období kladie Si väčší dôraz na premenu globálneho Juhu, teda rozvojových krajín v regiónoch od Latinskej Ameriky cez Afriku a Áziu až po Oceániu, na väčšiu hospodársku a diplomatickú silu.

Brazílsky minister financií Fernando Haddad vyzdvihuje väčšie využívanie miestnych mien v nástrojoch bilaterálneho obchodu, ako sú napríklad potvrdenia o úvere. Podľa jeho slov sa treba zamerať na postupné ukončenie používania tretej meny.

“Výhodou je vyhnúť sa zvierajúcej kazajke, ktorá vzniká tým, že obchodné operácie sa nevyhnutne vyrovnávajú v mene krajiny, ktorá sa na transakcii nepodieľa,” povedal novinárom.

Lula možno dostane odpovede v auguste, keď sa v Johannesburgu uskutoční samit hláv štátov BRICS. Túžbu po zavedení eura vo verzii BRICS by mohli podporiť krajiny ako Egypt, Indonézia, Turecko a Saudská Arábia.

Veľvyslanec BRICS Anil Sooklal hovorí, že medzi ďalšie krajiny, ktoré sa chcú pripojiť, patria Afganistan, Alžírsko, Argentína, Bahrajn, Bangladéš, Bielorusko, Irán, Kazachstan, Mexiko, Nikaragua, Nigéria, Pakistan, Senegal, Sudán, Sýria, Spojené arabské emiráty, Thajsko, Tunisko, Uruguaj, Venezuela a Zimbabwe. Sooklal naznačuje, že by sa mohli prihlásiť aj niektoré európske krajiny.

To by, samozrejme, tiež mohlo prispieť k problémom BRICS. Čím viac sa toto zoskupenie rozrastá o členov s rozdielnymi ekonomikami, problémami a protichodnými ambíciami, tým zraniteľnejším sa tento podnik stáva. Už len samotná účasť Ruska po invázii na Ukrajinu komplikuje širšiu legitimitu projektu BRICS.

Hlavným problémom, hovorí Paul McNamara, investičný riaditeľ spoločnosti GAM Investments, je, že BRICS je stále skratkou, ktorá hľadá ucelený ekonomický argument. V roku 2001 ju vytvoril vtedajší ekonóm spoločnosti Goldman Sachs Jim O’Neill.

McNamara hovorí, že pravdepodobnejšie je, že to bude jedna krajina, ktorá bude vyzývať dolár: Čína. Koniec koncov, zdôvodňuje, či by sa bez Číny v jadre väčšina súčasných globálnych elít zaujímala o BRICS?

Niektorí si myslia, že vytlačenie dolára by mohlo trvať dlhšie. Aj keď bude trvať určitý čas, kým sa dominancia dolára rozplynie, trajektória, po ktorej sa od neho vzďaľuje, je jasná, hovorí Vikram Rai, hlavný ekonóm TD Bank.

“V priebehu nasledujúceho desaťročia alebo dvoch existuje veľký potenciál pre vznik regionálne dominantných mien a multipolárneho medzinárodného režimu, pričom úlohy, ktoré teraz plní dolár, si rozdelia euro, otvorenejší jüan, budúce digitálne meny centrálnych bánk a prípadne ďalšie možnosti, ktoré ešte len uvidíme,” tvrdí Rai.

V minulotýždňovej správe analytici Moody’s Investors Service napísali: “Očakávame, že v priebehu niekoľkých nasledujúcich desaťročí vznikne multipolárnejší menový systém, ktorý však bude viesť zelená bankovka, pretože jej vyzývatelia budú mať problém v plnej miere kopírovať jej rozsah, bezpečnosť a konvertibilitu.”

Moody’s však varuje, že väčší obrat USA k protekcionizmu, ďalšie riziká platobnej neschopnosti a oslabenie inštitúcií ohrozujú globálny vplyv dolára.

“Najväčšie krátkodobé nebezpečenstvo pre pozíciu dolára vyplýva z rizika chýb v politike samotných amerických orgánov, ktoré by mohli narušiť dôveru, ako napríklad nesplatenie dlhu USA,” tvrdia analytici Moody’s. “Oslabenie inštitúcií a politický obrat k protekcionizmu ohrozujú globálnu úlohu dolára.”

Hoci americkí zákonodarcovia tentoraz zvýšili dlhový strop, agentúra Fitch Ratings sleduje Washington pre prípadné zníženie ratingu. Agentúra Fitch sa obáva, že hrozba platobnej neschopnosti sa teraz stáva bežným politickým trikom.

Agentúra Fitch varuje, “že opakované politické patové situácie okolo limitu dlhu a pozastavenia na poslednú chvíľu pred dátumom X – keď sa vyčerpá hotovostná pozícia ministerstva financií a mimoriadne opatrenia – znižujú dôveru v riadenie vo fiškálnych a dlhových záležitostiach”.

Analytika agentúry Fitch Jamesa McCormacka znepokojuje, že americkí zákonodarcovia prehliadajú zápletku ochrany amerického ratingu AAA. Politici musia pochopiť, že “sa tu hrá s ostrou muníciou,” povedal McCormack pre CNN. “Je to mimoriadne nebezpečná situácia. V stávke je veľa.”

Medzi najväčšie riziká, ktoré USA podstupujú, patrí strata “nadmerného privilégia”, ktoré je spojené s tlačením medzinárodnej rezervnej meny. Túto frázu vymyslel francúzsky minister financií 60. rokov Valéry Giscard d’Estaing, ktorý poznamenal, že kľúčová úloha dolára umožňuje USA žiť nad svoje finančné možnosti rok čo rok.

V apríli francúzsky prezident Emmanuel Macron povedal, že Európa by mala obmedziť svoju závislosť od “exteritoriality amerického dolára”.

To platí najmä v čase, keď sa napätie medzi Čínou a USA stupňuje. Ak sa napätie medzi oboma veľmocami vystupňuje, Macron povedal: “Nebudeme mať čas ani zdroje na financovanie našej strategickej autonómie a staneme sa vazalmi.”

V tom istom mesiaci zakladateľ spoločnosti Tesla Elon Musk prostredníctvom tweetu varoval, že “de-dolarizácia je skutočná a prebieha rýchlo. Ak dostatočne veľakrát vyzbrojíte menu, ostatné krajiny ju prestanú používať”.

Ekonóm Stephen Jen zo spoločnosti Eurizon SLJ Asset Management poznamenáva, že “výnimočné opatrenia” – vrátane sankcií, ktoré USA a ich spojenci uvalili na Moskvu – spôsobili, že až príliš veľa krajín je menej ochotných držať doláre.

Jen je citovaný, že dolár v roku 2022 utrpel “ohromujúci kolaps” svojho trhového podielu ako rezervnej meny, “pravdepodobne v dôsledku svalnatého používania sankcií”.

Vypočítal, že podiel dolára na oficiálnych svetových rezervách vlani klesol na 47 %, čo je pokles oproti 55 % v roku 2021 a výrazný prepad oproti 73 % v roku 2001. Len v roku 2022 bola strata jeho podielu na trhu desaťkrát rýchlejšia ako sústavná erózia v posledných dvoch desaťročiach, tvrdí Jen.

Miliardár Ray Dalio, zakladateľ hedžového fondu Bridgewater Associates, súhlasí s tým, že “ochota nakupovať” americké štátne cenné papiere je menšia.

Poukazuje na kroky Západu na zmrazenie aktív ruskej centrálnej banky v hodnote približne 300 miliárd dolárov, pričom tieto trestné kroky podľa Dalia “zvýšili vnímané riziko, že tieto dlhové aktíva môžu byť zmrazené takým spôsobom, ako boli zmrazené Rusku”.

Napriek tomu sa zdá, že aj len na základe ekonomiky, hovorí zakladateľ koncepcie BRICS O’Neill, je globálny systém pripravený na obrat.

“Americký dolár hrá v globálnych financiách príliš dominantnú úlohu,” konštatuje O’Neill. “Vždy, keď sa Rada federálnych rezerv pustila do obdobia sprísňovania alebo naopak uvoľňovania menovej politiky, dôsledky na hodnotu dolára a následné efekty boli dramatické.”

Táto dynamika pomohla pripraviť pôdu pre udalosti, ktoré sa v uplynulých dňoch odohrali v Kapskom Meste a ktoré môžu mať v menových kruhoch odozvu na celé generácie.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

06:30

Hunter Biden, syn úradujúceho amerického prezidenta, zažaloval v utorok Rudyho Giulianiho – bývalého právnika Donalda Trumpa – za nelegálny prístup k osobným údajom v jeho počítači. 

K tomu malo dôjsť pred voľbami v roku 2020 v snahe zdiskreditovať súčasného prezidenta USA a Hunterovho otca Joea Bidena.

06:20

Poľský premiér Mateusz Morawiecki v utorok vyhlásil, že za dôsledky vojny proti Ukrajine musí platiť Rusko, nie poľskí poľnohospodári. 

Premiérove slová odzrkadľujú obavy poľskej vlády, že vývoz lacnejších ukrajinských produktov poškodí poľských poľnohospodárov.

06:10

Rumunsko plánuje kúpiť od Spojených štátov 48 kusov stíhačiek F-35.

Rumunské ministerstvo obrany požiadalo v utorok parlament o schválenie kúpy najskôr 32 stíhačiek v hodnote 6,5 miliardy dolárov.

06:00

Kórejský polostrov je na pokraji jadrovej vojny. Uviedla to v utorok na pôde OSN Severná Kórea, ktorá vinu zvalila na údajný nepriateľský postoj Spojených štátov.

Severná Kórea sa takto vyjadrila v ten istý deň, keď generálny tajomník OSN António Guterres varoval pred novými pretekmi v nukleárnom zbrojení, pripomína AFP.

Včera 20:13

Predseda Dolnej snemovne kanadského parlamentu Anthony Rota odstúpil kvôli škandálu s vyznamenaním veterána divízie SS “Galícia” Jaroslava Hunku v parlamente. Informuje o tom agentúra Reuters.

Pripomeňme, že Hunka bol pozvaný na slávnostné zasadnutie kanadského parlamentu na počesť návštevy Volodymyra Zelenského, ktorý mu v stoji tlieskal, čo vyvolalo medzinárodný škandál.

Včera 20:04

Ak do konca budúceho týždňa český premiér Petr Fiala neodvolá ministra vnútra Víta Rakušana, opozičné hnutie ANO vyvolá hlasovanie o nedôvere vláde. Hnutie ministrovi vyčíta, že v minulosti používal šifrovaciu mobilnú aplikáciu, ktorej rovnaký typ mali aj obvinení v korupčnej kauze Dozimetr týkajúcej sa manipulácie s verejnými zákazkami na pražskom magistráte. Fiala sa Rakušana zastal.

Včera 19:50

Izraelský minister cestovného ruchu Chaim Kac pricestoval v utorok do Saudskej Arábie na prvú oficiálnu návštevu tohto kráľovstva na vysokej úrovni. Stalo sa tak v rámci rokovaní o nadviazaní bilaterálnych vzťahov.

Včera 19:40

Nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová pripravuje na hraniciach s Poľskom a Českom zavedenia ďalších kontrol. Reaguje na silnejúce požiadavky na obmedzenie nezákonnej migrácie.

Včera 19:30

Nemecko a Estónsko rozširujú svoju vojenskú spoluprácu a uskutočňujú kroky na lepšie zásobovanie Ukrajiny muníciou. Uviedli to v utorok predstavitelia oboch krajín.

Včera 19:15

UEFA vrátila mládežnícke tímy z Ruska na medzinárodné turnaje.

Uvádza sa to v správe na webovej stránke únie.

Tímy do 17 rokov budú môcť hrať v súťažiach bez vlajky, hymny a štátnych symbolov na dresoch a zápasy sa budú konať mimo Ruska.

“Zákazom účasti detí na našich turnajoch nielenže neuznávame a nepodporujeme ich základné právo na všestranný rozvoj, ale ich aj priamo diskriminujeme. Tým, že deťom dávame možnosť hrať a súťažiť so svojimi rovesníkmi z celej Európy, investujeme do, dúfajme, lepších a schopnejších budúcich generácií a do lepšieho zajtrajška,” povedal prezident UEFA.

Ruské tímy dospelých majú stále zákaz zúčastňovať sa na oficiálnych medzinárodných podujatiach.

Včera 19:00

Kosovský súd v utorok poslal do väzby dvoch mužov podozrivých z účasti na prestrelke s políciou, ktorá sa v nedeľu odohrala neďaleko hranice so Srbskom.
Rozhodnutie prišlo niekoľko dní po tom, ako pri prepade a následnej prestrelke neďaleko kláštora v kosovskom meste Banjska (albánsky Bajskë) zabili policajta. Tento incident je jedným z najvážnejších za niekoľko uplynulých rokov.

Včera 18:50

Líder španielskej konzervatívnej opozície Alberto Núňez Feijóo sa v utorok, dva mesiace po tesných výsledkoch parlamentných volieb, prvýkrát pokúsil zostaviť vládu. Španielske médiá a politickí pozorovatelia sa zhodujú v tom, že jeho snaha o získanie moci je beznádejná.

Alberto Núňez Feijóo
Líder španielskej Ľudovej strany Alberto Núňez Feijóo reaguje v dolnej komore španielskeho parlamentu v Madride

Včera 18:40

Arménsko v utorok oznámilo, že na jeho územie zatiaľ prišlo 19.000 utečencov z Náhorného Karabachu, regiónu s väčšinovým arménskym obyvateľstvom v rámci Azerbajdžanu, ktorý pri bleskovej 24-hodinovej ofenzíve minulý týždeň túto enklávu porazil.

Včera 18:24

Turecký parlament dodrží svoj sľub o ratifikácii vstupu Švédska do NATO, ak Spojené štáty vydláždia Ankare cestu k nákupu stíhačiek F-16. Podľa tureckých médií to v utorok povedal turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Včera 18:10

Osem ľudí, z toho štyri deti, zahynuli v Kapskom Meste po zásahu elektrickým prúdom, oznámili v utorok miestne úrady. Juhoafrické mesto zasiahli prudké lejaky, ktoré spôsobili záplavy.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Polárna žiara osvetľuje rannú oblohu nad mestom Anchorage na Aljaške

Autor: AP/Mark Thiessen

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vášeň v Tebe

Stará mama ho dáva do smaženej cibule. Chutí to skvele

0 icon

27.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Smažená cibuľa okolo seba šíri výraznú arómu a je chutným doplnkom napríklad do pirohov, knedlí alebo slaných koláčov. Možno ju pridať aj k mäsu, rybám alebo zemiakom, aby sa zvýraznila ich chuť a pokrm bol ešte chutnejší. Aby však cibuľa pekne zosklovatenela a neprihorela,…

Bez hesla alebo zrkadla vie, čo si jej priateľ prezerá na svojom telefóne. Jej spôsob prekvapí

0 icon

27.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Tiktokerka ukázala nezvyčajný trik, ako získať náhľad na to, čo robí iná osoba na svojom telefóne. A to bez hesla, akýchkoľvek ďalších predmetov alebo nahliadania cez rameno. Jej nápad, hoci nezvyčajný, sa ukázal ako celkom účinný a vyvolal aj lavínu komentárov. O čom to…

Vyťahujete špinavý riad z umývačky? Problém môže byť v doske na krájanie. Ako to napravíte?

0 icon

27.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Čo robiť, ak sa vám z umývačky riadu stále vyťahuje neumytý riad? Ukázalo sa, že vinníkom nie je vždy špinavý spotrebič alebo zvyšky jedla. Čomu ďalšiemu by ste mali venovať pozornosť, aby sa problém neopakoval?

Kopal v záhrade a narazil na niečo tvrdé. Keď balík zdvihol a skontroloval obsah, zažil šok

0 icon

27.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Rebecca Lynne Echolsová z Tennessee sa na TikToku podelila o desivý príbeh. Jej manžel kopal na dvore jamu, pretože chcel zasadiť strom. V jednom momente narazil na prekážku. Najprv si myslel, že je to koreň, ale čoskoro sa ukázalo, že sú to kosti.

Ako sa staráte o svoje tuje pred zimou? Musíte ich poriadne zalievať. Záhradníci odporúčajú, kedy to urobiť

0 icon

27.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Stromy tuje sa často pestujú ako živé ploty. Tvoria krásny okrasný prvok v záhrade, ale môže sa stať, že začnú vädnúť alebo chradnúť. Môže to byť spôsobené nedostatočnou zálievkou.

Armádny Magazín

Poľsko - 1981: skúška odolnosti socialistického tábora

0 icon

Rusko, 27.september 2023 - Pred niečo vyše 41 rokmi, v decembri 1981, na pozadí hospodárskych otrasov a ideologickej expanzie zo strany Západu a Vatikánu viedla akútna vnútropolitická kríza v Poľskej ľudovej republike k zavedeniu stanného práva v tejto krajine. V historickej literatúre je rozšírený názor, že rozhodujúci krok predsedu vl

Najpravdepodobnejšia verzia budúcnosti. Čo predstavuje Koščejova ihla organizátorov svetovej hry

0 icon

Rusko, 27.september 2023 - Možno sa globálna finančná oligarchia, ktorá si narobila vo svetovej kríze poriadnu šarapatu, pokúsi z nej dostať nastolením akéhosi globálneho fašizmu. S mocou najvyššej kasty vyvolených, so sofistikovanými prostriedkami kontroly a potláčania, systematického ničenia \"nadbytočného obyvateľstva\". Pre mňa ako historika je fašizmus veľmi špecifický jav sp

Pasca pre Západ. Môže sa konflikt na Ukrajine skončiť rozpadom EÚ a NATO?

0 icon

USA, 27.september 2023 - Ukrajinská armáda robí pokroky v protiofenzíve, zdôraznil koordinátor strategickej komunikácie Bieleho domu Kirby počas nedávneho brífingu pre médiá. Klame , o takýchto vyhláseniach sme sa už dávno dozvedeli. Jednému aj druhému Kirby určite dobre vie, aký je skutočný stav vecí na ukrajinskom fronte NATO - Rusko,…

Pogrom pri Ottawe: prečo Kanada kryje starých nacistov

0 icon

Kanada, 27. september 2023 - A boli časy, keď celý západný demokratický a antifašistický svet poľoval na Ukrajinca Ivana Demjanjuka. Ešte známy ako John, Američan. Slúžil vo viacerých koncentračných táboroch vrátane Sobiboru, - nuž, to sa nikomu nestane, doba bola taká, ľudia sa zariadili, ako sa dalo. Nuž, spoluvinník na…

Henry Kissinger sa stal lobistom Ukrajiny v NATO

0 icon

Ukrajina, 26. september 2023 - Prečo vlastne Zelenskyj vycestoval do USA? Hlava kyjevského režimu sa na okraj Valného zhromaždenia OSN v New Yorku sťažovala a opäť prosila. Stretol sa s Bidenom a americkou politickou elitou. A doko

TopDesať

Ako ohrozuje špáranie v nose tvoje zdravie?

0 icon

Špárame sa v nose, pretože sa nudíme, sme nervózni, alebo máme alergie, alebo to pre niektorých býva zlozvykom. Či už si to chceš pripustiť alebo nie, väčšina z nás si aspoň raz špárala prstom v nose. Väčšina z nás, našťastie, vie, že tento zvyk je na verejnosti neprípustný, takže sa nemusíme pozerať…

Tieto geniálne dizajnové nápady premenili na realitu!

0 icon

Dnes vám s neskrývaným nadšením predstavíme niektoré dizajnové nápady, ktoré nám tentoraz skrížili cestu. Možno vás napadne, aké návrhy máme na mysli... ale dobre, kde je zábava, keď všetko hneď pokazíme, čo? Napriek tomu by sme vám však možno mohli trochu priblížiť, čo vás čaká, keď budete rolovať dole. Keď…

Fotografie dokazujúce, že deti vždy vedia, ako vás rozosmiať!

0 icon

Deti vždy vyvádzajú rôzne neplechy alebo robia veci, ktoré vás rozosmejú. Málokedy sa aspoň na sekundu zamyslia nad dôsledkami toho, čo robia, alebo si uvedomia, ako smiešne vyzerajú. Niekedy neviete, či sa máte smiať alebo plakať. Ich nevinná spontaneita nás však často prinúti pousmiať sa a pripomenúť si, že život…

Ženy sú pri vyberaní partnera ovplyvňované ich otcami

0 icon

Psychologička Linda Nielsen vysvetľuje, prečo sú ženy pri vyberaní partnera ovplyvňované ich otcami. Vzťah medzi každým otcom a dcérou je jedinečný. Dobré alebo zlé, odkaz tam bude vždy. To, čo upútava pozornosť psychológov, je to, ako všetci otcovia, prítomní aj neprítomní, majú vplyv na výchovu svojich dcér. Rodičovstvo zahŕňa správanie, mechanizmy…

Toto je dôvod, prečo má vaše vajíčko natvrdo zelený žĺtok

0 icon

Ak sa čudujete, prečo má vaše vajíčko natvrdo niekedy zelený žĺtok, tu je návod, ako ho vyšperkovať. Či už pripravujete diabolské vajíčka na letný piknik alebo šľaháte vaječný šalát na sendviče, je mimoriadne znepokojujúce, keď rozkrojíte prvé vajce a objavíte obávaný zelený vaječný žĺtok uvarený natvrdo. Čo sa deje? Mnohí z…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali