Povedal, že ruská strana odovzdala Holandsku, ktoré riadi vyšetrovanie JIT, nielen dáta z ruských radarov, ale aj dokumenty svedčiace o tom, že raketa Buk, ktorá zasiahla Boeing, patrila Ukrajine.
“Bolo úplne dokázané, že raketa, ktorej úlomky predstavila Spoločná vyšetrovacia skupina, je ukrajinská. Ale znovu vidíme, ako JIT, rovnako ako v prípade predošlých dát z ruských radarov, jednoducho mlčí a vôbec nereaguje na túto informáciu poskytnutú pred 4 mesiacmi. Nikto z tejto skupiny vyšetrovateľov neprejavil želanie pricestovať a zoznámiť sa s dokumentmi. Zdôrazňujem, že spoločná vyšetrovacia skupina neprejavila žiadny záujem o tieto dokumenty,” povedal Viničenko.
Predtým medzinárodná vyšetrovacia skupina (JIT) zverejnila priebežné výsledky vyšetrovania príčiny zrútenia malajzijského Boeingu. Podľa názorov expertov bolo lietadlo zostrelené protileteckými komplexom Buk, ktorý mal patriť 53. protilietadlové raketové brigáde z Kursku.
Ministerstvo zahraničia RF vyhlásilo, že obvinenia JIT z ruskej účasti na havárii malajzijského Boeingu nie sú podložené a vzbudzujú ľútosť, vyšetrovanie je predpojaté a jednostranné. Ruský prezident Vladimir Putin neskôr poznamenal, že Rusko nepúšťajú k vyšetrovaniu leteckej katastrofy na východe Ukrajiny a že Moskva môže uznať výsledky vyšetrovania, keď sa ho plnoprávne zúčastní.
Všetky rakety, ktorých motor ukázala holandská komisia, ktorá vyšetruje zrútenie malajzijského lietadla MH17 na východe Ukrajiny, boli dané (v Rusku – poz. red.) do šrotu po roku 2011, oznámilo ruské ministerstvo obrany. Tlačový hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov tiež neraz hovoril, že Rusko kategoricky popiera obvinenia z účasti na haváriu malajzijského Boeingu.
Dopravné lietadlo Boeing 777 spoločnosti Malaysia Airlines, ktorý smeroval z Amsterdamu do Kuala Lumpur (let MH17) sa zrútil 17. júla roku 2014 v Doneckej oblasti. Všetkých 298 ľudí na jeho palube zahynulo. Obe strany vnútroukrajského konfliktu popierajú vinu na tejto tragédii.