Medzikontinentálne nosiče: Prečo má Rusko novú ťažkú raketu

Medzikontinentálne nosiče: Prečo má Rusko novú ťažkú raketu

Moskva 26. júla 2017 (HSP/sputnik/Foto:Wikimedia)

 

V ZSSR bol 24. júla roku 1954 vytvorený prípravný projekt prvej medzikontinentálnej balistickej rakety (ICBM), znamenitej sedmičky, ktorá začala éru novej raketovej zbrane schopnej rýchlo zaútočiť kdekoľvek na zemeguli. Za niečo málo cez 60 rokov bolo vytvorených päť generácií sovietskych a ruských ICBM.

Ilustračné foto: Topol-M ICBM

Teraz vyvíja Rusko najnovšiu ICBM RS-28 Sarmat, ktorú do výzbroje prijmú medzi rokmi 2018 a 2020. Informácie o tom, ako sa vyvíjali ruské raketové zbrane a aký vývoj bol základom pre Sarmat, nájdete v článku RIA Novosti.

Reklama

 

Prvá generácia a sedmička

Reklama

V roku 1946 vyšlo uznesenie Rady ministrov o vytvorení a sériovej výrobe riadených balistických rakiet ďalekého doletu, ktoré bolo počiatočným bodom vo formovaní nového druhu Ozbrojených síl – raketových vojsk. Mesiac pred dodaním USA vypustili trofejnú nemeckú raketu V-2 na polygóne White Sandes a bolo jasné, že svetová rovnováha síl je v ohrození.

Prvá sovietska medzikontinentálna balistická raketa R7 štartovala v roku 1957. R7 mohla niesť až tri tony užitočného nákladu na vzdialenosť osemtisíc kilometrov. Bojová časť bola vyrobená na základe prvej domácej taktickej letecky dopravovanej jadrovej bomby. R-7 bola do výzbroje prijatá 20. januára 1960. Rýchlo ju vymenila R-7A s dĺžkou letu 12 tisíc kilometrov. Rakety vypúšťali z nadzemného otvoreného sila.

 

Komponenty s vysokým bodom varu

V 60. – 70. rokoch ZSSR začal svoje prezbrojenie na ICBM druhej generácie, ktoré lietajú na palivo s komponentmi s vysokým bodom varu (okysličovadlá z kyseliny dusičnej a asymetrický dimetylhydrazid). Do roku 1965 bolo vyvinutých 186 štartovacích inštalácií komplexu R-16 a R-16U. R-16 sa stala prvou medzikontinentálnou raketou lietajcou na dlhodobo skladované pohonné hmoty, výhodou v porovnaní s R-7 sú bojové, spúšťacie a cenové ukazovatele a mohla niesť bojovú hlavicu s hmotnosťou až dvoch ton na vzdialenosť 11-13 tisíc kilometrov.

Reklama

Vo vojskách prijali rakety s toxickým heptylom s nevôľou, ale skrátenie času na prípravu k štartu zohralo rozhodujúcu úlohu. Rakety s komponentmi s vysokým bodom varu mohli čakať na svoju chvíľu v natankovanom stave dlhú dobu bez strát komponentov paliva. To bolo dokázané na pokuse vypustenia rakiet stredného doletu R-12 a R-14. Okrem toho vysoká citlivosť otvorených štartovacích komplexov donútila konštruktérov schovať raketu pod zem do zabezpečovacích šachtových štartovacích zariadení.

 

Jeden štart – niekoľko útokov

V 70. – 80. rokoch boli v ZSSR vytvorené ICBM tretej a štvrtej generácie s oddeľujúcimi sa bojovými hlavicami a zvýšenou presnosťou. V roku 1975 sa do bojovej služby dostala ťažká raketa R-36M (RS-20A Satan), ktorá sa neskôr stala základnou údernou silou sovietskych a ruských raketových vojsk strategického nasadenia (RVSN). Raketa je unikátna vo svojej triede a dodnes nemá vo svete konkurenciu.

Na konci 80. rokov začala výroba mobilných a statických komplexov štvrtej generácie (RS-12M Topol, RS-22, RS-20V Vojvoda), ktoré sú v modernizovanej verzii súčasťou ruských RVSN do dnes. V roku 1996 RVSN začali získavať ICBM piatej generácie RS-12m2 Topol-M so statickou základňou, v rokoch 2009 a 2010 sa do RVSN zavádzajú pluky vyzbrojené novým mobilným komplexom Topol-M.

Reklama

 

Váha má význam

K dnešnému dňu sú ruské raketové vojská vyzbrojená piatimi druhmi raketových komplexov: RS-20M Vojvoda, RS-18A, RS-12M Topol, RS-12m2 Topol-M a RS-24 Jars. Najťažšia z nich je raketa Vojvada, ktorá dokáže niesť až 8,8 ton bojového nákladu. Táto raketa nesie desať oddeľujúcich sa jadrových bojových hlavíc, každá o sile jednej megatony. Jeden útok Vojvody dokáže zotrieť z povrchu zemského veľkomesto o rozmere New Yorku. Ostatné rakety majú podstatne nižší výkon, napríklad Jars nesie termojadrovú hlavicu o celkovej sile, ktorá o málo prevyšuje jednu megaton.

Avšak komplex Vojvoda nie je večný, morálne starne. Práve miesto znamenitého Satana (tak Vojvodu nazývajú podľa klasifikácie NATO) musí prísť novší Sarmat.

 

Ešte jeden Satan

Štartovacia váha Sarmatu je niečo málo pod 110 ton. Nehľadiac na menšiu hmotnosť, ktorú môže niesť (do 5 ton), Sarmat prekoná Vojvodu energetickou efektivitou a bude vybavený prostriedkami pre prekonanie amerických protiraketových systémov. Štartovacie šachty nových rakiet budú maximálne fyzicky chránené, pre celkové zničenie jednej štartovacej šachty je potrebných minimálne 7 jadrových útokov vysokej presnosti.

Dolet Sarmatu bude presahovať 11 tisíc kilometrov, raketa môže niesť od 10 do 15 oddeľujúcich sa bojových hlavíc, z ktorých má každá kapacitu 750 kiloton. K cieľu budú bojové hlavice doletať nadzvukovou rýchlosťou podľa programu individuálneho navádzania. Zachytiť bojovú časť bude ťažké: v závislosti od situácie môžu manévrovať ako okrídlené alebo nadzvukové rakety. Americký web Business Insider zaradil Sarmat spoločne s Jarsom na zoznam najsmrtonosnejších ruských zbraní.

Andrej Stanavov

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

10:04

Ceny benzínov v 16. týždni po piatich týždňoch zdražovania klesli. Cena nafty kulminovala pod hodnotou 1,60 eura za liter. V porovnaní s minulým rokom boli ceny pohonných látok vyššie v priemere o 7 %.

09:53

Ukrajinský súd nariadil v piatok väzbu pre ministra poľnohospodárstva Mykolu Soľského v súvislosti s obvineniami z účasti na nelegálnom nadobudnutí štátnej pôdy v hodnote takmer siedmich miliónov eur.

Samotný Soľskyj obvinenia odmieta.

09:43

Ceny priemyselných výrobcov pre tuzemský trh boli v marci 2024 medziročne tretíkrát po sebe nižšie o 15 %. Prispel k tomu najmä pokles cien v energetike až o 31 %.

09:36

Zlodeji elektrických káblov v noci na piatok paralyzovali železničnú dopravu v častiach západného Nemecka. Spôsobilo to meškania vlakov, ktoré budú podľa očakávania pretrvávať až do piatkového poludnia.

09:28

V marci 2024 boli ceny poľnohospodárskych výrobkov medziročne nižšie o 12,8 %. Ceny rastlinných výrobkov boli o 20,5 % nižšie ako v rovnakom období minulého roka, ceny živočíšnych výrobkov o 7 %. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

09:15

Japonské úrady sa chystajú osadiť obrovskú čiernu bariéru, ktorá bude brániť v populárnom výhľade na ikonickú horu Fudži. Na takýto krok ich podnietili davy nevychovaných zahraničných turistov.

09:00

Severokórejský líder Kim Čong-un dohliadal na skúšku salvových raketometov, oznámili v piatok severokórejské médiá.

Testované ukazovatele testu boli vyhodnotené ako veľmi uspokojivé, uviedla severokórejská štátna agentúra KCNA.

08:52

Ceny ropy v piatok ráno vzrástli a po dvoch týždňoch v strate za sebou smerujú k celotýždňovému zisku. Trh podporila najmä americká ministerka financií Janet Yellenová, keď vyjadrila optimizmus, že hospodársky rast v USA bol v prvom štvrťroku pravdepodobne silnejší, než naznačili prvé odhady.

08:42

Parlament v malom pyrenejskom kniežatstve Andorra vo štvrtok schválil zákon, ktorý stanovuje požiadavku na minimálnu znalosť katalánčiny pre cudzincov.

Cieľom zákona je posilniť postavenie katalánčiny.

08:27

Bývalý britský minister obrany Ben Wallace vo štvrtok v rozhovore pre agentúru DPA varoval pred návrhmi, aby sa vojna na Ukrajine stala zamrznutým konfliktom.

Myšlienku “zmrazenia” vojny na Ukrajine nedávno vyslovil vysokopostavený člen vládnucich sociálnych demokratov v Nemecku.

08:18

Poľsko a Litva sú pripravené pomôcť ukrajinským úradom vrátiť do vlasti mužov podliehajúcich brannej povinnosti. Uviedli to predstavitelia oboch krajín vo štvrtok po tom, ako Kyjev oznámil pozastavenie konzulárnych služieb pre týchto Ukrajincov v zahraničí.

08:03

Turecký súd vo štvrtok odsúdil deväť zamestnancov štátnych železníc na osem až 17 a pol roka väzenia za “spôsobenie smrti a zranenia z nedbanlivosti” v súvislosti s tragickou nehodou z roku 2018.

Najvyšší trest dostal vtedajší regionálny riaditeľ tureckých štátnych železníc – 17 a pol roka za mrežami.

07:55

Čínsky minister zahraničných vecí Wang I v piatok počas schôdzky v Pekingu vyzval svojho amerického kolegu Antonyho Blinkena na riešenie rastúcich nezhôd medzi Pekingom a Washingtonom.

Blinken vyjadril na začiatku stretnutia nádej na pokrok v otázkach, na ktorých sa dohodli americký prezident Joe Biden a čínsky líder Si Ťin-pching. Šéf americkej diplomacie však povedal, že bude veľmi priamo hovoriť o sporných záležitostiach, medzi ktoré zrejme patria Rusko, Taiwan a obchodná výmena.

Antony Blinken
Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken (vľavo) a čínsky šéf diplomacie Wang I pózujú počas stretnutia v Pekingu
07:45

Dánska vláda vo štvrtok oznámila, že vyčlenila 4,4 miliardy dánskych korún (zhruba 590 miliónov eur) na ďalšiu vojenskú podporu pre Ukrajinu. Informovala agentúra AFP.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali