Mediálna „demokracia“: keď menšina ovláda väčšinu cez médiá

Bratislava 8. mája 2018 (HSP/Foto:kremlin.ru)

 

Kto ovláda psychiku ľudí, ovláda všetko. Ak je spoločnosť profesionálne hypnotizovaná celoplošne pôsobiacimi masmédiami a ich ideológmi, ktorí určujú, akú atmosféru treba vytvoriť, potom jej nepomôže ani formálne dokonale vypracovaný štát so systémom demokratických inštitúcií a princípov, ani nič iné.

Ilustračné foto

Najlepší spôsob riadenia je takzvané bezštruktúrne riadenie: stav, keď ľudia robia veci sami z presvedčenia. Je to dokonalé riešenie: ľudí netreba kontrolovať či motivovať, lebo robia to, čo chcete, sami od seba a s nadšením. Jediné, čo manipulátor potrebuje, je kontrola nad kľúčovými prvkami masmediálneho priestoru, ktorými sú v našom prípade hlavné celoplošné televízne kanály.

V USA na pomenovanie hlboko zakopaných neformálnych štruktúr, ktorými je prelezený štátny aparát, a ktoré nie je možné odstrániť ani voľbami, sa ujal názov „deep state“ („hlboký štát“). Niečo na ten spôsob existuje aj v masmédiách na Slovensku, ktoré je dlhodobo v mediálnej moci určitej skupiny ľudí. Nie je jednoliata ani oficiálne štruktúrovaná, ale ukazuje sa, že je cieľavedomá a akčná. Niekto ich nazýva „bratislavská kaviareň“, iný by tam mohol vidieť zahraničné, ideologické, etnické či iné vplyvy, ale podstatné je, že je to menšina, ktorá má zreteľne odlišné názory, než zvyšok Slovenska. Veľmi jasne to pomenúvajú nielen ľavicoví či alternatívni komentátori, ale existenciu tohto fenoménu dlhodobo vnímajú aj bežní občania.

Že redakcie súkromných médií v drvivej väčšine sú tvorené ľuďmi len z jedného konca názorového spektra, to je ťažko ovplyvniteľný fakt. Ale že slovenský mediálny „deep state“ so svojou ideologickou výbavou dlhodobo prevládol aj v jedinom významnom verejnoprávnom médiu, to nie je v poriadku. Konštatoval to už bývalý riaditeľ televízie Štefan Nižňanský, ktorý povedal, že „televízia je hniezdom ľudí s určitými názormi, ktorí sa vzájomne podporujú a s ktorými je ťažké pohnúť aj z pozície riaditeľa“. Výsledkom tejto skutočnosti je absurdný stav, keď riaditeľ RTVS, ak chce urobiť zmeny k zlepšeniu objektivity a verejnoprávnosti (na čo má plné právo ako človek zvolený 95 poslancami parlamentu, čiže viac ako ústavnou väčšinou), sa vo svojej inštitúcii dostáva do pozície trpeného, nenávideného a takmer prenasledovaného votrelca.

V ostatných týždňoch sa na Slovensku dejú rôzne veci, ale niekedy ešte zaujímavejšie než samotné udalosti sú postoje aktérov ilustrujúce atmosféru, ktorá tu panuje. Nevyhovujúci ľudia sú terčom psychologického tlaku až na hrane mediálneho lynča. Pre lepšiu predstavu o tom, ako funguje mediálny „deep state“, prikladáme pár subjektívne a náhodne vybraných scén z uplynulého obdobia.

Marec 2018. Národná rada SR. Nový redaktor „alternatívneho“ internetového denníka prichádza na tlačovú besedu lídra opozičnej strany. Položí politikovi otázku, pritom sa predstaví a povie z ktorého je média. Novinár z istého liberálne orientovaného týždenníka sa na neho hneď obráti s kamerou a nevšímajúc si politika, ktorý práve odpovedá, povie nahlas provokatívnu poznámku, hoci dotyčného osobne vôbec nepozná. Kde sa vzala tá arogancia a nadradenosť voči nositeľovi opačného názoru?

Streda 4. apríla. Skupina zamestnancov RTVS píše list verejnosti: „Bojujeme s nedôverou voči našim nadriadeným, voči ich úmyslom a schopnostiam.“ Vo verejnosti však zarezonoval najmä tento nehorázny odstavec: „Odmietame tlak manažmentu, aby naše reportáže a diskusie umelo vyvažovali osoby, ktoré koketujú s dezinformačnými médiami, absentuje u nich expertíza na danú oblasť, prípadne sa netaja politickými ambíciami.“ Kto sú oni, aby na verejnosti spochybňovali rozhodnutia nadriadených a hodnotili, ktoré médium je dezinformačné, ktoré osoby sú iba na „umelé vyvažovanie“ a ktoré majú politické ambície? Predstavte si ako ďaleko by ste až leteli, keby ste si v inej firme dovolili niečo také voči svojim nadriadeným…

Piatok 13. apríla. Iná skupina redaktorov, moderátorov a editorov RTVS píše iný list verejnosti. Ubezpečujú verejnosť, ale aj domáce a medzinárodné novinárske organizácie, že pracujú v slobodnej atmosfére a že na nich nikto nevyvíja nátlak: „Nechceme vťahovať verejnosť do interných záležitostí, ktoré nesúvisia s ohrozením slobody slova. Ak by bola ohrozená naša sloboda, alebo ak by sme cítili pokusy o manipuláciu, boli by sme prví, ktorí by sa ozvali.“ Pod listom je niekoľko desiatok podpisov dlhoročných profesionálov z RTVS, tak z rozhlasovej, ako aj televíznej zložky. Je teda zrejmé, že v RTVS nie je len jeden názor. Aká hlboká je priekopa medzi oboma skupinami, keď aj druhý tábor oslovil verejnosť otvoreným listom?

Streda 2. mája. Píše sa ďalší list – tentoraz novinári z ostatných médií píšu list na podporu rebelov z RTVS. Tvrdia, že „nové vedenie RTVS cielene šikanuje, obmedzuje a zbavuje sa dlhoročných novinárov“. A tiež píšu, že „televíziu a rozhlas normalizujú ľudia, ktorých kariéra sa viac spája s politickým marketingom a PR ako s povolaním novinára“ a že „vo vysielaní sa začína prejavovať cenzúra a dozvedáme sa o pokusoch pretláčať do vysielania konšpirácie alebo propagandu. Redaktori, ktorí sa proti týmto praktikám verejne ohradia, sa stávajú obeťami perzekúcie vedenia“. Toto sa nehanbia napísať angažovaní zamestnanci tých niekoľkých finančných skupín, ktoré skúpili takmer celý slovenský mediálny priestor.

Štvrtok 3. mája, 15.30 h. Národná rada SR. Po zasadnutí Výboru pre kultúru a médiá, po troch hodinách odpovedania poslancom na nepríjemné otázky v miestnosti, kde bolo neznesiteľne horúco a celkom vydýchaný vzduch, spotený a unavený generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník odchádza. Obkľúči ho húf novinárov. Pár novinárok naňho vybafne, nech vysvetlí, čo urobili tí štyria novinári, že ich vyhodil. Fyzicky celkom vyčerpaný Rezník slabým hlasom trpezlivo vysvetľuje, že je to trochu inak, že je iné vyhodiť a iné je nepredĺžiť zmluvy. Redaktorky však na neho doslova kričia, sú ako svorka vlkov, skáču mu do reči. Chcú presne, tu a teraz vedieť detaily, aké boli dôvody v každom z prípadov. Keď Rezník spomína pracovný prehrešok jednej z odídených redaktoriek, kričia na neho, že veď to bolo vo februári. Žiadna úcta, žiadny rešpekt k faktu, že generálny riaditeľ si môže a má svoj tím zostavovať sám.

Zo sály vychádzajú ďalší poslanci. Novinárov vôbec nezaujímajú, dokonca ani predseda výboru Dušan Jarjabek (Smer-SD), zato sa húfne zaujímajú o poslanca Mareka Maďariča, ktorý je na najlepšej ceste opustiť Smer-SD, a tak aj vystupoval na výbore, kde bol v slovnom konflikte s viacerými koaličnými členmi výboru. Jasne cítiť, že novinári mu svojím správaním vyjadrujú podporu – pristupujú k nemu úplne inak, než k iným poslancom Smeru-SD.

Štvrtok 3. mája, 18.00 h. Priestranstvo pred „pyramídou“, budovou RTVS v Bratislave. Míting Postavme sa za nezávislú RTVS. Niekoľko stoviek ľudí, väčšinou veľmi mladých, takmer detí, počúva organizátora, ktorý číta list vedeniu RTVS. Aj organizátori sú takmer deti, zmätené a neisté, práve tak ako list, ktorý čítajú: zmätený, prázdny výkrik, zopár zveličených poloprávd prevzatých z jednostranne zameraných médií, obalených v nezmyselnej emočnej omáčke. Nikto z prítomných nevie, čo sa tu vlastne chce: hovorí sa o nejakej nezávislosti, ale prečítali si vôbec tieto nahuckané deti (ak nie dav, tak aspoň organizátori), ako RTVS funguje a čo je podľa zákona verejnoprávnosť?

Piatok 4. mája, 11.20 h. Sídlo najväčšej vládnej strany. Tlačová beseda bývalého predsedu vlády. Téma nesúvisí s revolučným dianím a politik poprosí novinárov, aby kládli otázky iba k téme. Vzápätí sa ho redaktorka spýta na niečo úplne iné. Politik opätovne poprosí novinárov, aby kládli iba otázky na danú tému. K slovu sa dostáva mladá redaktorka z menšinového liberálneho denníka a odrapoce tri otázky, z ktorých ani jedna nie je k téme. Tá dobrá žena veľmi dobre vie, že politik jej na ne neodpovie, ale je presvedčená, že takto koná dobro, lebo toho zlého politika predsa treba všetkými dostupnými spôsobmi urážať a opľúvať. Kde sa v nej vzala tá bezočivosť a agresivita?

Piatok 4. mája, 17.00 h. Námestie SNP. Míting Za slušné Slovensko. Ak predchádzajúce mítingy boli zamerané na odvolanie Kaliňáka, Fica, Gašpara či Kováčika, tentoraz bol na programe dňa generálny riaditeľ RTVS. Hoci Rezníkovi predchodcovia Rybníček, Zemková a Mika po nástupe do funkcie poprepúšťali stovky zamestnancov, nekonal sa vtedy žiaden protest. Avšak Rezník, ktorý nepredĺžil zmluvy štyrom externistom, sa za to stal terčom obrovského tlaku, a nielen on, ale aj jeho podriadení Vahram Chuguryan, Petra Stano Maťašovská či Hana Lyons. „Vo vysielaní RTVS sa začína prejavovať cenzúra a dozvedáme sa o pokusoch pretláčať do vysielania konšpirácie alebo propagandu,“ povedal na pódiu šéf Denníka N Matúš Kostolný. Je pozoruhodné, s koľkou sebaistotou práve on spomína konšpirácie a propagandu…

Čo majú spoločné tieto náhodne vybrané scény, ktoré dokumentujú atmosféru, v ktorej by sa malo formovať objektívne a vyvážené verejnoprávne pôsobenie RTVS? Je to psychologický tlak, neviditeľný teror menšiny voči mlčiacej väčšine. Funguje metódou cukru a biča: pochváliť i zastrašiť, nahuckať i odradiť – skrátka, podrobiť si.

Je len jedna cesta, ako vo verejnoprávnom médiu zachovať verejnoprávnosť: verejnosť musí mať možnosť si svoje médium kontrolovať. Verejnosť, to nie je ulica ani samozvaná novinárska klika. Verejnosť zastupuje parlamentom zvolený generálny riaditeľ, ktorý sa nesmie vzdať reálnej moci zverenej do jeho rúk. Ale je tu ešte niečo, na čo sa trochu pozabudlo: kontrolná moc by mala byť proporcionálne, podľa demokratického kľúča rozdelená medzi jednotlivé názorové tábory. Aby nám ten verejnoprávny syr ponechaný bez dozoru časom nesplesnivel.

Ivan Lehotský

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Sulík prezradil, koho si vie predstaviť ako ministra financií, na odchode Matoviča trvá

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   SaS trvá na odchode ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) z vlády. Šéf liberálov a rezortu hospodárstva Richard Sulík si na mieste ministra financií vie predstaviť súčasného štátneho tajomníka Marcela Klimeka Minister práce a podpredseda Sme rodina Milan Krajniak považuje za najhorší spôsob rozbitia vzťahov…

Ministerstvo zdravotníctva chce zrušiť odpočítateľnú položku v zdravotnom poistení, Zdravotné poisťovne so zmenou súhlasia

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Odpočítateľná položka v zdravotnom poistení sa má zrušiť. Pri súčasnej výške minimálnej mzdy už podľa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR nemá význam. Zmenu má priniesť novela zákona o zdravotných poisťovniach, ktorú predložilo do medzirezortného pripomienkového konania. Súhlasia s tým aj všetky tri zdravotné poisťovne…

Zoznámte sa s ruským architektom Putinovho ekonomického protiútoku

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Bloomberg/Foto:TASR/AP-Sergei Savostyanov, Sputnik, Kremlin)   Prinášame vám článok, ktorý pôvodne vydal Bloomberg, v ktorom predstavil ekonomického poradcu ruského prezidenta Maxima Oreškina. Kremeľský poradca Maxim Oreškin je podľa článku Bloomberg, autorom kľúčových myšlienok ako napríklad plyn za ruble. Kedysi bol vnímaný ako západniar, teraz vedie obranu Keď…

Generálna prokuratúra: ĽSNS nemá potenciál a príležitosť na politické zmeny ohrozujúce demokraciu

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Politická strana ĽSNS nemá reálny potenciál a príležitosť zrealizovať politické zmeny ohrozujúce demokraciu, a teda nehrozí bezprostrednosť rizika pre demokraciu. Vyplýva to zo stanoviska Generálnej prokuratúry (GP) SR k dôvodom nepodania žaloby na rozpustenie tejto politickej strany. TASR ho poskytol hovorca prokuratúry Dalibor Skladan…

Novinár a režisér Viktor Baroš: Problémy po očkovaní nie sú tabu, budeme o nich hovoriť. Každý z nás by mal v dnešnej dobe odmietnuť návrat totality. Máme moc, tak nemlčme!

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Foto:HSP,Pixabay)   Novinári by podľa jeho slov mali byť pilierom demokracie, novinárska obec má však voči občanom dlh. Nahromadil sa jej počas „pandémie“. Redakcia nezávislých žurnalistov vznikla, aby sa pokúsila vyrovnať misky váh. Už viac ako rok hľadá odpovede na „nepohodlné“ otázky, snaží sa podnietiť  neexistujúcu…

Gröhling k vyjadreniam o odchode z politiky: Bol to Korčok, ktorý spolu s Naďom zásadným spôsobom určovali zahraničné smerovanie našej krajiny

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:Facebook)   Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) zvažuje odchod z politiky. Čo si o jeho vyjadreniach myslí jeho koaličný kolega Boris Kollár (Sme rodina)? A ako to vníma opozičný poslanec Ľuboš Blaha (Smer-SD)? Reagovali aj Branislav Gröhling a Veronika Remišová Boris Kollár po otázke redaktorky…

Borbély skončil na pozícii reprezentačného trénera SR v malom futbale

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Ladislav Borbély skončil na pozícii reprezentačného trénera SR v malom futbale. Rozhodol sa tak po vzájomnej dohode s prezidentom zväzu Petrom Králikom. Svojho postu sa ujal vo februári 2019 a viedol slovenský národný tím na uplynulých dvoch vrcholných reprezentačných akciách Počas jeho pôsobenia…

Slovensko sa stane pridruženým členom Európskej vesmírnej agentúry

0 icon

Stará Lesná 8. augusta (TASR/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)   Slovensko sa stane pridruženým členom Európskej vesmírnej agentúry (ESA). Štátny tajomník pre vedu, výskum a vysoké školstvo rezortu školstva Ľudovít Paulis v tejto súvislosti v pondelok na brífingu v observatóriu v Starej Lesnej uviedol, že vďaka intenzívnejšej spolupráci sa výrazne rozšíria možnosti pre…

Prehľad toho najdôležitejšieho z diania na Ukrajine – Peskov sa vyjadril k stretnutiu Putina a Zelenského

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:TASR/AP-Kostiantyn Liberov, screenshot)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií 16:05 -  Ukrajinské sily zlikvidovali príslušníkov 64. samostatnej motostreleckej brigády, ktorí sú považovaní za vinníkov…

Účastníci nehody majú opustiť svoje vozidlá a odísť mimo cestu

0 icon

Trnava 8. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook-Polícia SR-Trnavský kraj)   Diaľniční policajti riešili v nedeľu (7. 8.) po 20.00 h nehodu na rýchlostnej ceste R1. Asi šesť kilometrov pred Trnavou 40-ročná žena autom Škoda Fabia narazila v kolóne do zadnej časti Audi. Náraz poškodil obe autá, nehoda spomalila situáciu na R1. Krajská…

NAJNOVŠIE

BLOG

Ivan Štubňa

Súčasná neschopná vláda národného zdierania a národného ohrozenia sa drží pri moci aj vďaka bezzubej opozícii

0icon

V súčasnosti je okolo 80% občanov SR presvedčených o tom, že spolok politických amatérov, ktorý si hovorí vláda patrí na smetisko dejín. Za neuveriteľne krátky čas táto vláda dokázala: ohroziť zvrchovanosť SR, ohroziť mier a zvýšiť hrozbu voj

Marek Brna

Politická scéna potrebuje totálny prerod

0icon

Doba nám jasne ukazuje, že systém liberálnej demokracie nám nesvedčí, demokratické voľby nám pravidelne prinášajú trpké ovocie. Na vysoké miesta dosadzujú jedincov s nie pevným charakterom, jedincov často nečestných, zbohatlíkov, ktorí prišli k majetkom pochybným, nečestným, bezcharakterným spôsobom. Na náš úkor, samozrej

Slavěna Vorobelová

Amnesty Int. asi obsadili Rusi

0icon

Mimovládna organizácia Amnesty International so sídlom v Londýne a s celosvetovou pôsobnosťou ako svoju hlavnú činnosť uvádza odhaľovanie faktov a vyšetrovanie porušovania ľudských práv a slobôd. Pred pár dňami táto organiz&a

Boris Mesár

Komunista Trudeau spanikáril po tom, čo jeho vláda odhalila, že štvornásobné/trojnásobné očkovanie teraz predstavuje 92 % úmrtí na COVID v Kanade

0icon

Najnovšie oficiálne údaje zverejnené kanadskou vládou odhaľujú, že očkovaná populácia teraz predstavuje 92 % úmrtí na Covid-19 v celej Kanade, pričom takmer polovica týchto úmrtí bola zaznamenaná medzi štvornásobne očkovanou populáciou.

Marek Tencer

Ako vytvorili p(l)andémiu? - cielená manipulácia na rôznych úrovňach. .

0icon

V tomto mojom príspevku rozoberiem ako sa politikom, médiám podarilo ľudí dotlačiť do stavu že väčšina ľudí podporovala nezmyseľné obmedzenia základných práv a slobôd. Išlo a stále ide o manipuláciu a vymývanie mozgov svetového rozmeru.   Dusenie a zanášanie dýchacích ciest nosením respirá

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke účastníci pred začiatkom festivalu Fontanka v surfovaní na doske po stojačky (SUP) čakajú na rieke Moyka v Petrohrade

Autor: TASR/AP-Dmitri Lovetsky)

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Sulík prezradil, koho si vie predstaviť ako ministra financií, na odchode Matoviča trvá

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   SaS trvá na odchode ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) z vlády. Šéf liberálov a rezortu hospodárstva Richard Sulík si na mieste ministra financií vie predstaviť súčasného štátneho tajomníka Marcela Klimeka Minister práce a podpredseda Sme rodina Milan Krajniak považuje za najhorší spôsob rozbitia vzťahov…

Ministerstvo zdravotníctva chce zrušiť odpočítateľnú položku v zdravotnom poistení, Zdravotné poisťovne so zmenou súhlasia

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Odpočítateľná položka v zdravotnom poistení sa má zrušiť. Pri súčasnej výške minimálnej mzdy už podľa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR nemá význam. Zmenu má priniesť novela zákona o zdravotných poisťovniach, ktorú predložilo do medzirezortného pripomienkového konania. Súhlasia s tým aj všetky tri zdravotné poisťovne…

Zoznámte sa s ruským architektom Putinovho ekonomického protiútoku

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Bloomberg/Foto:TASR/AP-Sergei Savostyanov, Sputnik, Kremlin)   Prinášame vám článok, ktorý pôvodne vydal Bloomberg, v ktorom predstavil ekonomického poradcu ruského prezidenta Maxima Oreškina. Kremeľský poradca Maxim Oreškin je podľa článku Bloomberg, autorom kľúčových myšlienok ako napríklad plyn za ruble. Kedysi bol vnímaný ako západniar, teraz vedie obranu Keď…

Generálna prokuratúra: ĽSNS nemá potenciál a príležitosť na politické zmeny ohrozujúce demokraciu

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Politická strana ĽSNS nemá reálny potenciál a príležitosť zrealizovať politické zmeny ohrozujúce demokraciu, a teda nehrozí bezprostrednosť rizika pre demokraciu. Vyplýva to zo stanoviska Generálnej prokuratúry (GP) SR k dôvodom nepodania žaloby na rozpustenie tejto politickej strany. TASR ho poskytol hovorca prokuratúry Dalibor Skladan…

Novinár a režisér Viktor Baroš: Problémy po očkovaní nie sú tabu, budeme o nich hovoriť. Každý z nás by mal v dnešnej dobe odmietnuť návrat totality. Máme moc, tak nemlčme!

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Foto:HSP,Pixabay)   Novinári by podľa jeho slov mali byť pilierom demokracie, novinárska obec má však voči občanom dlh. Nahromadil sa jej počas „pandémie“. Redakcia nezávislých žurnalistov vznikla, aby sa pokúsila vyrovnať misky váh. Už viac ako rok hľadá odpovede na „nepohodlné“ otázky, snaží sa podnietiť  neexistujúcu…

Gröhling k vyjadreniam o odchode z politiky: Bol to Korčok, ktorý spolu s Naďom zásadným spôsobom určovali zahraničné smerovanie našej krajiny

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:Facebook)   Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) zvažuje odchod z politiky. Čo si o jeho vyjadreniach myslí jeho koaličný kolega Boris Kollár (Sme rodina)? A ako to vníma opozičný poslanec Ľuboš Blaha (Smer-SD)? Reagovali aj Branislav Gröhling a Veronika Remišová Boris Kollár po otázke redaktorky…

Borbély skončil na pozícii reprezentačného trénera SR v malom futbale

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Ladislav Borbély skončil na pozícii reprezentačného trénera SR v malom futbale. Rozhodol sa tak po vzájomnej dohode s prezidentom zväzu Petrom Králikom. Svojho postu sa ujal vo februári 2019 a viedol slovenský národný tím na uplynulých dvoch vrcholných reprezentačných akciách Počas jeho pôsobenia…

Slovensko sa stane pridruženým členom Európskej vesmírnej agentúry

0 icon

Stará Lesná 8. augusta (TASR/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)   Slovensko sa stane pridruženým členom Európskej vesmírnej agentúry (ESA). Štátny tajomník pre vedu, výskum a vysoké školstvo rezortu školstva Ľudovít Paulis v tejto súvislosti v pondelok na brífingu v observatóriu v Starej Lesnej uviedol, že vďaka intenzívnejšej spolupráci sa výrazne rozšíria možnosti pre…

Prehľad toho najdôležitejšieho z diania na Ukrajine – Peskov sa vyjadril k stretnutiu Putina a Zelenského

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:TASR/AP-Kostiantyn Liberov, screenshot)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií 16:05 -  Ukrajinské sily zlikvidovali príslušníkov 64. samostatnej motostreleckej brigády, ktorí sú považovaní za vinníkov…

Účastníci nehody majú opustiť svoje vozidlá a odísť mimo cestu

0 icon

Trnava 8. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook-Polícia SR-Trnavský kraj)   Diaľniční policajti riešili v nedeľu (7. 8.) po 20.00 h nehodu na rýchlostnej ceste R1. Asi šesť kilometrov pred Trnavou 40-ročná žena autom Škoda Fabia narazila v kolóne do zadnej časti Audi. Náraz poškodil obe autá, nehoda spomalila situáciu na R1. Krajská…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Štubňa

Súčasná neschopná vláda národného zdierania a národného ohrozenia sa drží pri moci aj vďaka bezzubej opozícii

0icon

V súčasnosti je okolo 80% občanov SR presvedčených o tom, že spolok politických amatérov, ktorý si hovorí vláda patrí na smetisko dejín. Za neuveriteľne krátky čas táto vláda dokázala: ohroziť zvrchovanosť SR, ohroziť mier a zvýšiť hrozbu voj

Marek Brna

Politická scéna potrebuje totálny prerod

0icon

Doba nám jasne ukazuje, že systém liberálnej demokracie nám nesvedčí, demokratické voľby nám pravidelne prinášajú trpké ovocie. Na vysoké miesta dosadzujú jedincov s nie pevným charakterom, jedincov často nečestných, zbohatlíkov, ktorí prišli k majetkom pochybným, nečestným, bezcharakterným spôsobom. Na náš úkor, samozrej

Slavěna Vorobelová

Amnesty Int. asi obsadili Rusi

0icon

Mimovládna organizácia Amnesty International so sídlom v Londýne a s celosvetovou pôsobnosťou ako svoju hlavnú činnosť uvádza odhaľovanie faktov a vyšetrovanie porušovania ľudských práv a slobôd. Pred pár dňami táto organiz&a

Boris Mesár

Komunista Trudeau spanikáril po tom, čo jeho vláda odhalila, že štvornásobné/trojnásobné očkovanie teraz predstavuje 92 % úmrtí na COVID v Kanade

0icon

Najnovšie oficiálne údaje zverejnené kanadskou vládou odhaľujú, že očkovaná populácia teraz predstavuje 92 % úmrtí na Covid-19 v celej Kanade, pričom takmer polovica týchto úmrtí bola zaznamenaná medzi štvornásobne očkovanou populáciou.

Marek Tencer

Ako vytvorili p(l)andémiu? - cielená manipulácia na rôznych úrovňach. .

0icon

V tomto mojom príspevku rozoberiem ako sa politikom, médiám podarilo ľudí dotlačiť do stavu že väčšina ľudí podporovala nezmyseľné obmedzenia základných práv a slobôd. Išlo a stále ide o manipuláciu a vymývanie mozgov svetového rozmeru.   Dusenie a zanášanie dýchacích ciest nosením respirá

Armádny Magazín

V Rusku rastie záujem o vojenskú službu na Ukrajine. Pribudlo vyše 40 dobrovoľníckych práporov

0 icon

Rusko, 8.august 2022 (AM) – V Rusku už bolo vytvorených viac ako 40 dobrovoľníckych práporov, ktoré sa majú zúčastniť vojny na Ukrajine. Dnes o tom píše Kommersant. Podľa publikácie formovanie takýchto jednotiek prebieha v ruských regiónoch od jari, informácie o nich sú zverejnené v médiách a sociálnych sieťach úradov. Názvy práporov…

Väčšina zbraní, ktoré Západ poskytuje Ukrajine končí na čiernom trhu. Švédski inštruktori sa pridávajú

0 icon

Ukrajina, 8.august 2022 (AM) –  Darcovské krajiny nemôžu kontrolovať, či s

Ako Irán predpovedal Gorbačovovu globálnu chybu

0 icon

Rusko, 8.august 2022 (AM) – Rusko sa čoraz viac približuje k Iránu – od riešenia problémov globálnej politiky až po spoluprácu v oblasti letectva – čo opäť prinútilo diskutovať o možnosti rusko-iránskej strategickej aliancie. Táto téma je pomerne stará. A za daných okolností a pri súčasných štátnych úlohách by rusko-iránska aliancia…

Zelensky pripravuje Európe druhý Černobyľ. Ukrajinská armáda neprestáva v ostreľovaní jadrovej elektrárne

0 icon

Ukrajina, 8.august 2022 (AM) – Ukrajinské ozbrojené formácie pokračujú v úderoch na jadrovú elektráreň Záporožie, po včerajších delostreleckých úderoch bolo na zariadenie strieľané z raketometov Uragan. Podľa správy Energodaru sa ukázalo, že v postihnutej oblasti sa nachádza sklad vyhoreného jadrového paliva.   Ozbrojené sily Ukrajiny odpálili n

Izrael zlikvidoval v Gaze veliteľa Islamského džihádu. Vojna s Palestínou pokračuje

0 icon

Izrael, 8.august 2022 (AM) – Izraelské obranné sily oznámili likvidáciu Khaleda Mansura, jedného z vojenských veliteľov skupiny Islamský džihád, v pásme Gazy. Mansur bol považovaný za druhého najdôležitejšieho veliteľa v skupine. Mal na starosti aktivity skupiny v južnej časti pásma Gazy. Taysir al-Jabari, ktorý bol zabitý v piatok, mal na sta

FOTO DŇA

Na snímke účastníci pred začiatkom festivalu Fontanka v surfovaní na doske po stojačky (SUP) čakajú na rieke Moyka v Petrohrade

Autor: TASR/AP-Dmitri Lovetsky)

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali