Mediálna „demokracia“: keď menšina ovláda väčšinu cez médiá

Bratislava 8. mája 2018 (HSP/Foto:kremlin.ru)

 

Kto ovláda psychiku ľudí, ovláda všetko. Ak je spoločnosť profesionálne hypnotizovaná celoplošne pôsobiacimi masmédiami a ich ideológmi, ktorí určujú, akú atmosféru treba vytvoriť, potom jej nepomôže ani formálne dokonale vypracovaný štát so systémom demokratických inštitúcií a princípov, ani nič iné.

Ilustračné foto

Najlepší spôsob riadenia je takzvané bezštruktúrne riadenie: stav, keď ľudia robia veci sami z presvedčenia. Je to dokonalé riešenie: ľudí netreba kontrolovať či motivovať, lebo robia to, čo chcete, sami od seba a s nadšením. Jediné, čo manipulátor potrebuje, je kontrola nad kľúčovými prvkami masmediálneho priestoru, ktorými sú v našom prípade hlavné celoplošné televízne kanály.

Reklama

V USA na pomenovanie hlboko zakopaných neformálnych štruktúr, ktorými je prelezený štátny aparát, a ktoré nie je možné odstrániť ani voľbami, sa ujal názov „deep state“ („hlboký štát“). Niečo na ten spôsob existuje aj v masmédiách na Slovensku, ktoré je dlhodobo v mediálnej moci určitej skupiny ľudí. Nie je jednoliata ani oficiálne štruktúrovaná, ale ukazuje sa, že je cieľavedomá a akčná. Niekto ich nazýva „bratislavská kaviareň“, iný by tam mohol vidieť zahraničné, ideologické, etnické či iné vplyvy, ale podstatné je, že je to menšina, ktorá má zreteľne odlišné názory, než zvyšok Slovenska. Veľmi jasne to pomenúvajú nielen ľavicoví či alternatívni komentátori, ale existenciu tohto fenoménu dlhodobo vnímajú aj bežní občania.

Že redakcie súkromných médií v drvivej väčšine sú tvorené ľuďmi len z jedného konca názorového spektra, to je ťažko ovplyvniteľný fakt. Ale že slovenský mediálny „deep state“ so svojou ideologickou výbavou dlhodobo prevládol aj v jedinom významnom verejnoprávnom médiu, to nie je v poriadku. Konštatoval to už bývalý riaditeľ televízie Štefan Nižňanský, ktorý povedal, že „televízia je hniezdom ľudí s určitými názormi, ktorí sa vzájomne podporujú a s ktorými je ťažké pohnúť aj z pozície riaditeľa“. Výsledkom tejto skutočnosti je absurdný stav, keď riaditeľ RTVS, ak chce urobiť zmeny k zlepšeniu objektivity a verejnoprávnosti (na čo má plné právo ako človek zvolený 95 poslancami parlamentu, čiže viac ako ústavnou väčšinou), sa vo svojej inštitúcii dostáva do pozície trpeného, nenávideného a takmer prenasledovaného votrelca.

Reklama

V ostatných týždňoch sa na Slovensku dejú rôzne veci, ale niekedy ešte zaujímavejšie než samotné udalosti sú postoje aktérov ilustrujúce atmosféru, ktorá tu panuje. Nevyhovujúci ľudia sú terčom psychologického tlaku až na hrane mediálneho lynča. Pre lepšiu predstavu o tom, ako funguje mediálny „deep state“, prikladáme pár subjektívne a náhodne vybraných scén z uplynulého obdobia.

Marec 2018. Národná rada SR. Nový redaktor „alternatívneho“ internetového denníka prichádza na tlačovú besedu lídra opozičnej strany. Položí politikovi otázku, pritom sa predstaví a povie z ktorého je média. Novinár z istého liberálne orientovaného týždenníka sa na neho hneď obráti s kamerou a nevšímajúc si politika, ktorý práve odpovedá, povie nahlas provokatívnu poznámku, hoci dotyčného osobne vôbec nepozná. Kde sa vzala tá arogancia a nadradenosť voči nositeľovi opačného názoru?

Streda 4. apríla. Skupina zamestnancov RTVS píše list verejnosti: „Bojujeme s nedôverou voči našim nadriadeným, voči ich úmyslom a schopnostiam.“ Vo verejnosti však zarezonoval najmä tento nehorázny odstavec: „Odmietame tlak manažmentu, aby naše reportáže a diskusie umelo vyvažovali osoby, ktoré koketujú s dezinformačnými médiami, absentuje u nich expertíza na danú oblasť, prípadne sa netaja politickými ambíciami.“ Kto sú oni, aby na verejnosti spochybňovali rozhodnutia nadriadených a hodnotili, ktoré médium je dezinformačné, ktoré osoby sú iba na „umelé vyvažovanie“ a ktoré majú politické ambície? Predstavte si ako ďaleko by ste až leteli, keby ste si v inej firme dovolili niečo také voči svojim nadriadeným…

Piatok 13. apríla. Iná skupina redaktorov, moderátorov a editorov RTVS píše iný list verejnosti. Ubezpečujú verejnosť, ale aj domáce a medzinárodné novinárske organizácie, že pracujú v slobodnej atmosfére a že na nich nikto nevyvíja nátlak: „Nechceme vťahovať verejnosť do interných záležitostí, ktoré nesúvisia s ohrozením slobody slova. Ak by bola ohrozená naša sloboda, alebo ak by sme cítili pokusy o manipuláciu, boli by sme prví, ktorí by sa ozvali.“ Pod listom je niekoľko desiatok podpisov dlhoročných profesionálov z RTVS, tak z rozhlasovej, ako aj televíznej zložky. Je teda zrejmé, že v RTVS nie je len jeden názor. Aká hlboká je priekopa medzi oboma skupinami, keď aj druhý tábor oslovil verejnosť otvoreným listom?

Streda 2. mája. Píše sa ďalší list – tentoraz novinári z ostatných médií píšu list na podporu rebelov z RTVS. Tvrdia, že „nové vedenie RTVS cielene šikanuje, obmedzuje a zbavuje sa dlhoročných novinárov“. A tiež píšu, že „televíziu a rozhlas normalizujú ľudia, ktorých kariéra sa viac spája s politickým marketingom a PR ako s povolaním novinára“ a že „vo vysielaní sa začína prejavovať cenzúra a dozvedáme sa o pokusoch pretláčať do vysielania konšpirácie alebo propagandu. Redaktori, ktorí sa proti týmto praktikám verejne ohradia, sa stávajú obeťami perzekúcie vedenia“. Toto sa nehanbia napísať angažovaní zamestnanci tých niekoľkých finančných skupín, ktoré skúpili takmer celý slovenský mediálny priestor.

Reklama

Štvrtok 3. mája, 15.30 h. Národná rada SR. Po zasadnutí Výboru pre kultúru a médiá, po troch hodinách odpovedania poslancom na nepríjemné otázky v miestnosti, kde bolo neznesiteľne horúco a celkom vydýchaný vzduch, spotený a unavený generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník odchádza. Obkľúči ho húf novinárov. Pár novinárok naňho vybafne, nech vysvetlí, čo urobili tí štyria novinári, že ich vyhodil. Fyzicky celkom vyčerpaný Rezník slabým hlasom trpezlivo vysvetľuje, že je to trochu inak, že je iné vyhodiť a iné je nepredĺžiť zmluvy. Redaktorky však na neho doslova kričia, sú ako svorka vlkov, skáču mu do reči. Chcú presne, tu a teraz vedieť detaily, aké boli dôvody v každom z prípadov. Keď Rezník spomína pracovný prehrešok jednej z odídených redaktoriek, kričia na neho, že veď to bolo vo februári. Žiadna úcta, žiadny rešpekt k faktu, že generálny riaditeľ si môže a má svoj tím zostavovať sám.

Zo sály vychádzajú ďalší poslanci. Novinárov vôbec nezaujímajú, dokonca ani predseda výboru Dušan Jarjabek (Smer-SD), zato sa húfne zaujímajú o poslanca Mareka Maďariča, ktorý je na najlepšej ceste opustiť Smer-SD, a tak aj vystupoval na výbore, kde bol v slovnom konflikte s viacerými koaličnými členmi výboru. Jasne cítiť, že novinári mu svojím správaním vyjadrujú podporu – pristupujú k nemu úplne inak, než k iným poslancom Smeru-SD.

Štvrtok 3. mája, 18.00 h. Priestranstvo pred „pyramídou“, budovou RTVS v Bratislave. Míting Postavme sa za nezávislú RTVS. Niekoľko stoviek ľudí, väčšinou veľmi mladých, takmer detí, počúva organizátora, ktorý číta list vedeniu RTVS. Aj organizátori sú takmer deti, zmätené a neisté, práve tak ako list, ktorý čítajú: zmätený, prázdny výkrik, zopár zveličených poloprávd prevzatých z jednostranne zameraných médií, obalených v nezmyselnej emočnej omáčke. Nikto z prítomných nevie, čo sa tu vlastne chce: hovorí sa o nejakej nezávislosti, ale prečítali si vôbec tieto nahuckané deti (ak nie dav, tak aspoň organizátori), ako RTVS funguje a čo je podľa zákona verejnoprávnosť?

Piatok 4. mája, 11.20 h. Sídlo najväčšej vládnej strany. Tlačová beseda bývalého predsedu vlády. Téma nesúvisí s revolučným dianím a politik poprosí novinárov, aby kládli otázky iba k téme. Vzápätí sa ho redaktorka spýta na niečo úplne iné. Politik opätovne poprosí novinárov, aby kládli iba otázky na danú tému. K slovu sa dostáva mladá redaktorka z menšinového liberálneho denníka a odrapoce tri otázky, z ktorých ani jedna nie je k téme. Tá dobrá žena veľmi dobre vie, že politik jej na ne neodpovie, ale je presvedčená, že takto koná dobro, lebo toho zlého politika predsa treba všetkými dostupnými spôsobmi urážať a opľúvať. Kde sa v nej vzala tá bezočivosť a agresivita?

Piatok 4. mája, 17.00 h. Námestie SNP. Míting Za slušné Slovensko. Ak predchádzajúce mítingy boli zamerané na odvolanie Kaliňáka, Fica, Gašpara či Kováčika, tentoraz bol na programe dňa generálny riaditeľ RTVS. Hoci Rezníkovi predchodcovia Rybníček, Zemková a Mika po nástupe do funkcie poprepúšťali stovky zamestnancov, nekonal sa vtedy žiaden protest. Avšak Rezník, ktorý nepredĺžil zmluvy štyrom externistom, sa za to stal terčom obrovského tlaku, a nielen on, ale aj jeho podriadení Vahram Chuguryan, Petra Stano Maťašovská či Hana Lyons. „Vo vysielaní RTVS sa začína prejavovať cenzúra a dozvedáme sa o pokusoch pretláčať do vysielania konšpirácie alebo propagandu,“ povedal na pódiu šéf Denníka N Matúš Kostolný. Je pozoruhodné, s koľkou sebaistotou práve on spomína konšpirácie a propagandu…

Reklama

Čo majú spoločné tieto náhodne vybrané scény, ktoré dokumentujú atmosféru, v ktorej by sa malo formovať objektívne a vyvážené verejnoprávne pôsobenie RTVS? Je to psychologický tlak, neviditeľný teror menšiny voči mlčiacej väčšine. Funguje metódou cukru a biča: pochváliť i zastrašiť, nahuckať i odradiť – skrátka, podrobiť si.

Je len jedna cesta, ako vo verejnoprávnom médiu zachovať verejnoprávnosť: verejnosť musí mať možnosť si svoje médium kontrolovať. Verejnosť, to nie je ulica ani samozvaná novinárska klika. Verejnosť zastupuje parlamentom zvolený generálny riaditeľ, ktorý sa nesmie vzdať reálnej moci zverenej do jeho rúk. Ale je tu ešte niečo, na čo sa trochu pozabudlo: kontrolná moc by mala byť proporcionálne, podľa demokratického kľúča rozdelená medzi jednotlivé názorové tábory. Aby nám ten verejnoprávny syr ponechaný bez dozoru časom nesplesnivel.

Ivan Lehotský

 

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:12

Tunel Branisko je už plne prejazdný. Informuje o tom Zelená vlna RTVS na platforme X. Z dôvodu nehody tunel pred 18.00 h uzavreli v oboch smeroch.

Včera 20:01

Juhoamerické združenie voľného obchodu Mercosur prijalo na samite v Riu de Janeiro za svojho nového člena Bolíviu. Oznámil to vo štvrtok brazílsky prezident Luiz Inácio Lula da Silva. “Naša skupina bude ešte silnejšia po vstupe dvanástich miliónov bolívijských bratov a sestier. Hospodársky výkon Mercosuru sa zvýši o 43 miliárd dolárov (39,9 miliardy eur),” napísal vo štvrtok da Silva na sociálnej sieti X.

Včera 19:47

Ukrajina vo štvrtok vyzvala svojich obyvateľov, aby šetrili elektrickú energiu po ruskom poškodení elektrárne v blízkosti frontovej línie.“(Vo štvrtok) popoludní nepriateľ zaútočil na jednu z tepelných elektrární v oblasti frontovej línie. V dôsledku ostreľovania bolo zariadenie vážne poškodené,” uviedlo ukrajinské ministerstvo energetiky. Podľa ministerstva dva energetické bloky prestali pracovať, čo viedlo k “dočasnému nedostatku elektrickej energie” v rozvodnej sieti. Nespresnilo však, ktorá elektráreň bola zasiahnutá.

Včera 19:35

Česi majú dlhodobo veľmi priaznivý vzťah k Slovákom a cudzincom z vyspelých krajín. Za posledné desaťročia však výrazne vzrástla aj prijateľnosť Vietnamcov. Naopak negatívny postoj majú napríklad k Arabom či Afgancom. Vyplýva to z výsledkov prieskumu Ústavu empirických výskumov STEM, ktoré zverejnili vo štvrtok.

Včera 19:34

Vo Varšave sa od júla budúceho roka zavádzajú obmedzenia automobilovej dopravy s cieľom znížiť znečistenie ovzdušia. Uznesenie o nízkoemisnej zóne v centre poľskej metropoly prijala vo štvrtok mestská rada.

Včera 19:32

Maďarský premiér Viktor Orbán bude na štvrtkovej pracovnej večeri v Paríži v rokovaniach o Ukrajine tvrdým orieškom pre francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona. Konštatoval to spravodajský web Euractiv, s odvolaním na server origo.hu.

Včera 19:11

V súvislosti s dnešným stanoviskom veľvyslanectva USA k navrhovanej zmene trestného poriadku na Slovensku, ktorú schválila vláda SR, minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár odmieta akékoľvek zasahovanie veľvyslanectva USA do vnútorných záležitostí Slovenskej republiky.

Včera 19:09

Námestník generálneho tajomníka OSN pre humanitárne záležitosti Martin Griffiths vo štvrtok vyjadril nádej, že už čoskoro by mohol byť otvorený hraničný priechod Kerom Šalam medzi Izraelom a Pásmom Gazy.

Včera 18:59

Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili štvrtkové rokovanie skôr ako zvyčajne, podľa dohody mali rokovať do 20.00 h. Schôdzu vo štvrtok prerušil podpredseda parlamentu Ľuboš Blaha (Smer-SD). Poslanci sa vrátia do lavíc opäť v piatok (8. 12.) od 9.00 h, keď majú pokračovať vládnymi návrhmi v druhom čítaní, o ktorých parlament rokuje v skrátenom legislatívnom konaní. O 11.00 h čaká poslancov hlasovanie o prerokovaných bodoch. V piatok má parlament podľa dohody rokovať do 16.00 h.

Včera 18:55

Európska centrálna banka (ECB) sa zameriava na viaceré finančné inštitúcie v eurozóne, ktoré vykazujú nedostatky pri riadení environmentálnych a klimatických rizík. Niektoré z dohliadaných inštitúcií nedosiahli do marca tohto roka očakávaný pokrok, uviedol vo štvrtok Frank Elderson, člen výkonnej rady ECB.

Včera 18:50

Viac ako 700 zamestnancov denníka Washington Post vstúpilo vo štvrtok do 24-hodinového štrajku na protest proti nízkym mzdám a prepúšťaniu.

Tvoriví pracovníci žiadajú svojich čitateľov, aby 24 hodín ignorovali webovú stránku vydavateľstva a písali rozhorčené listy vedeniu.

Včera 18:45

Snemovňa reprezentantov amerického Kongresu bude 12. decembra hlasovať o rezolúcii, ktorá formálne stanoví stav vyšetrovania v rámci postupu možného obžalovania prezidenta Bidena.

Informuje o tom denník The Hill.

Dokument, ktorý publikácia zverejnila, nariaďuje výborom, ktoré vedú vyšetrovanie Bidena, aby “pokračovali vo vyšetrovaní … či existujú dostatočné dôvody” na impeachment úradujúceho prezidenta.

Výbor pre dohľad, výbor pre cesty a prostriedky a právny výbor vyšetrujú možné konanie o impeachmente.

Ten je podľa návrhu zákona oprávnený “oznámiť Snemovni reprezentantov rozhodnutie a články o obžalobe alebo iné odporúčania”.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

Reklama

NAJNOVŠIE

Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke lyžiarske stredisko Drozdovo pri Novej Bani (okres Žarnovcia), ktoré sa aktuálne pripravuje na otvorenie novej sezóny

Autor: FOTO TASR-Jana Vodnáková

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Andrej Sablič

René Pavlík

Gustáv Murín

Marek Brna

Radovan Hrádek

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali