Spojené štáty sa snažia dostať k nálezisku vzácnych prvkov v Severnej Kórei. Práve 17 typov vzácnych prvkov, ktoré sa nachádzajú v KĽDR, je nevyhnutných pre moderné technológie 21. storočia. Jedná sa predovšetkým o volfrám, zirkónium, titán, hafnium, rénium a molybdén.
Bez týchto prvkov sa nezaobídu ako moderné zbraňové systémy, tak ani jadrové elektrárne. Americké protiraketové systémy THAAD, rovnako ako ruské systémy S-400 a S-500, akútne potrebujú tieto vzácne kovy.
Ak Spojené štáty nezískajú prístup k severokórejskému nálezisku, tak hrozí, že ich bude mať Čína, ktorá už dnes kontroluje vyše 95 % globálnej produkcie vzácnych zemín. Jej ložiská dosahujú 55 miliónov ton. Severná Kórea môže mať prinajmenšom 20 miliónov ton, upozorňuje Escobar.
Novinár pripomína, že v máji 2017 Mike Pompeo, ktorý v tej dobe zastával funkciu riaditeľa CIA, povedal senátnemu výboru, že zahraničná kontrola vzácnych nerastov “budí vážne obavy”. Dnes Pompeo rokuje s Kim Čong-unom o denuklearizácii.
Ako už skôr písal Sputnik, v polovici 90. rokov Čína konsolidovala svoju kontrolu takmer nad celým svetovým trhom vzácnych prvkov, zatiaľčo USA uzavreli svoje posledné bane v roku 2002 kvôli tomu, že ich prevádzka nebola výnosná.
“Od tej doby sa americké zbrojovky stali priamo či nepriamo celkom závislé na čínskom zdroji vzácnych nerastov, zliatin a magnetov,” varoval portál Defense One.