Interný pokyn spoločnosti prístupný novinám The Sun odhalil, že nové papierové slamky sa v skutočnosti nedajú recyklovať. Dokument znie: „Papierové slamky sa zatiaľ nedajú recyklovať a mali by sa zlikvidovať s bežným odpadom až do ďalšieho oznámenia.“
Hovorca reťazca rýchleho občerstvenia potvrdil novinám The Sun, že papierové slamky museli spevniť po negatívnej spätnej väzbe zákazníkov, takže „zatiaľ čo materiály sú recyklovateľné, ich hrúbka sťažuje ich spracovanie poskytovateľmi našich odpadových riešení“ a že by sa mali vyhadzovať s bežným odpadom ako dočasné opatrenie.
Insider kritizoval spoločnosť za environmentálnu „senzáciu“ a poznamenal: „Keď spoločnosť McDonald’s uviedla papierové slamky, dostávala pochvalné potľapkania po chrbte za to, že je environmentálne zodpovedná.
“Zdá sa však, že to bol iba trik uspokojiť zelených aktivistov, pretože slamky idú rovno do odpadu.” Je to smiešne hlúpe. “
Zákazníci spoločnosti McDonald’s sa sťažovali, že slamky sťažujú pitie mliečnych kokteilov a že sa rozpúšťajú v sýtených nápojoch. V septembri spoločnosť zrušila plastové slamky a nahradila ich papierovými vo svojich 1 361 pobočkách po celej Veľkej Británii a Írsku.
V roku 2015 zaviedol vtedajší predseda vlády David Cameron daň 5 pencí z plastových tašiek pre supermarkety. Napriek zníženiu počtu spotrebovaných tašiek o 86% vláda zvažuje zvýšenie dane na 10 pencí za tašku a bude zahŕňať tašky poskytované aj menšími obchodmi, ktoré zamestnávajú menej ako 250 ľudí, ktoré sú v súčasnosti bezplatné.
Environmentálni aktivisti vyvíjajú nátlak na britské spoločnosti, aby obmedzili plasty na jedno použitie z dôvodu znečistenia plastmi vo svetových oceánoch.
Minulý rok oficiálna stránka Dňa Zeme zverejnila zoznam najhorších krajín, ktoré znečisťujú svetové vodné toky nehospodárnym odpadom z plastov. Najväčším znečisťovateľom bola Čína, nasledovala Indonézia, Filipíny, Vietnam a Srí Lanka. Spojené štáty boli 20. a okrem dvoch ďalších krajín (Turecko a Brazília) bol každý iný národ znečisťujúci oceán v Afrike alebo Ázii. Ani Veľká Británia, ani jediný európsky štát neboli zaradení medzi prvých 20.