Pretrvávanie núdzového stavu na Slovensku napriek zlepšovaniu epidemiologickej situácie kritizovala predovšetkým opozícia. Poslanec Richard Raši (Smer-SD) napríklad v utorok 2. júna skonštatoval, že napriek tomu, že kĺzavý medián je už niekoľko dní nula a počet nových ochorení je v posledných dňoch väčšinou nula, premiér Matovič sa pohráva s myšlienkou stav preventívne predĺžiť. „No nielen politici, ale aj viacerí predstavitelia zdravotníckych organizácií zdôrazňujú, že epidemiologické výsledky Slovenska sú výborné a núdzový stav už nie je potrebný,“ povedal Raši. Podľa neho je po právnej stránke situácia úplne jasná.
Ústavný zákon o núdzovom stave hovorí, že takýto stav možno vyhlásiť v nevyhnutnom rozsahu a na nevyhnutný čas, najdlhšie však na 90 dní.Proti predlžovaniu núdzového stavu sa vyjadrila aj koaličná strana Sloboda a Solidarita (SaS). „Zdravotná situácia je veľmi dobrá, čo dokazuje aj dnešná nulová hodnota kĺzavého mediánu. Horšie je však na tom ekonomická situácia krajiny. Aj z toho dôvodu potrebujeme čím skôr pristúpiť k zrušeniu núdzového stavu. Odstrániť regulácie a stále platné obmedzenia, ktoré dusia ekonomickú aktivitu a začať žiť opäť normálny život,“ uviedol vo vyhlásení liberálov poslanec Marián Viskupič (SaS). Jeho kolegyňa Janka Cigániková (SaS) doplnila, že núdzový stav „už nemá zmysel ani pre lekárov, a práve naopak, je pre nich kontraproduktívny“. „Pacienti napriek výzvam lekárov aj ministra majú obavu počas núdzového stavu navštevovať zdravotnícke zariadenia, čo môže viest k vážnym zdravotným komplikáciám. Vrátiť sa do normálu, aj čo sa týka plánovaných operácií, je viac ako žiadúce,“ zdôraznila Cigániková.
V súvislosti s pandémiou koronavírusu bola na Slovensku 11. marca vyhlásená mimoriadna situácia a následne 15. marca núdzový stav.